Rozmiar: 7083 bajtów

Odwiedziny: 42180

(od 01.02.2004)

reklama
Student
     << Wróć
Odkrywanie świata w zasięgu ręki
Autor: Magdalena Jamka
Każdy z Was z pewnością nieraz słyszał znajomo brzmiący język w rozmowie turystów. Podobny w wymowie do włoskiego i do hiszpańskiego. Było to esperanto - język, którym porozumiewają się i dzięki któremu corocznie zwiedzają świat tysiące ludzi. Esperanto ma wpadające w ucho, dźwięczne brzmienie, bardzo prostą strukturę gramatyczną i świetnie spełnia rolę międzynarodowego środka komunikowania.

Dzięki esperanto, i to właśnie jest pierwsza korzyść z nauki, można najtaniej podróżować i odkrywać świat, poznawać nowe kraje i ciekawych ludzi, ich kulturę. Jak tego dokonać? To prostsze, niż można się spodziewać!


Posłuchajcie...

Młodzi ludzie znający lub uczący się esperanto, dzięki międzynarodowej organizacji TEJO (Światowa Organizacja Młodzieży- Esperantystów), mogą uczestniczyć w seminariach, kongresach, kursach czy stażach w instytucjach Rady Europy. Do ważnych działań TEJO należy również Serwis Paszportowy Pasporta Servo.

Pasporta Servo polega na nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych poprzez goszczenie w domach esperantystów. Lista nazwisk wraz z danymi kontaktowymi osób oferujących nocleg jednej lub kilku osobom w swoim domu, znajduje się w corocznie aktualizowanej, specjalnej książeczce. W wydaniu z 2005 roku jest już 1360 adresów z ponad 80 krajów!

Wystarczy ją otworzyć na wybranym kraju i już wiadomo, gdzie można się będzie zatrzymać i jak zaplanować podróż.

Osoby przyjmujące są ciekawe gościa i jego kraju, co często prowadzi do długich rozmów i zawiązania się przyjaźni. Każdy gospodarz określa pewne warunki, np. liczbę gości, dni, sposób rezerwacji. Mogą to być również inne „praktyczne” informacje, jak na przykład ta, że Franco z Meksyku raczej nie przyjmie „krokodyli” (tak nazywane są osoby mówiące wyłącznie we własnym języku, a nie po esperancku). Rodzina z południa Francji prosi o przywiezienie własnego instrumentu, aby wspólnie muzykować wieczorami. Gospodarze na Filipinach przypominają, żeby zabrać moskitierę. Jeśli marzysz o słonecznych plażach napisz do esperantystów na Malcie. U Teda w Kanadzie będziesz spał na drewnianej pryczy we własnym śpiworze, za to rano niezapomnianych emocji dostarczy ci wspólne oglądanie wschodu słońca nad jeziorem.

Przemierzając podczas wakacji różne kraje, często napotykamy problem bariery językowej. Esperanto ten problem całkowicie likwiduje, ponieważ wszyscy porozumiewają się w jednym i tym samym języku! Wspólna znajomość esperanto pozwala uczestniczyć w życiu mieszkańców danego kraju, poznać ich kulturę, zwyczaje i pracę.

Wielu młodych ludzi ceni sobie spontaniczność i elastyczność. Tak jak 24-letnia Amanda Higley z Sacramento w Kalifornii, rozpoczynają przygodę nie wiedząc gdzie zawędrują, jakie miejsca odkryją i jak dziwne potrawy będą kosztować. Koniec studiów był dobrym momentem dla Amandy na podjęcie decyzji – kupiła bilet do Paryża i tak rozpoczęła trwającą ponad rok podróż po Europie z Pasporta Servo. (...) W Europie jest tylu esperantystów, a podróżowanie jest tak tanie i przyjazne, że mogłabym tu zostać rok i dłużej. Tylko 3 razy przez 7 miesięcy nocowałam u nie-esperantystów. Esperantystów cechuje duże poczucie wspólnoty. Bardzo często, gdy spotykam nowego esperantystę rozmowa toczy się gładko i szybko, a ja wcale nie czuję się obcokrajowcem. Każda podróż uczy mnie czegoś nowego, jest interesująca, staje się przygodą (...)

Aby ruszyć we własną wakacyjną podróż wystarczy spełnić dwa warunki: posiadać przynajmniej podstawową znajomość esperanto oraz swój własny egzemplarz- legitymację Pasporta Servo (koszt ok. 60 zł na rok) .

Droga do wielkich przygód i ciekawych znajomości stoi właściwie otworem! Po miesiącu pilnej, codziennej nauki można porozumiewać się po „esperancku” na podstawowym poziomie i zapisać się do Pasporta Servo. Nie ma więc na co czekać!

Pasporta Servo w liczbach, 2005 rok:

Liczba miast „goszczących”: 827
Kraj z największą liczbą osób goszczących: Francja (148)
Miasto z największą liczbą osób goszczących: Poltava, Ukraina (19)
Goszczący oferujący największą liczbę miejsc noclegowych: Brazylia, Goiania, pan Dominique VEIRA (40)
Najstarsza osoba goszcząca: Wielka Brytania, Huddersfield, pani Lilian A. Wrigley (1917).
<< Wróć      ^ Do góry
Napisz do redakcji Wróć na strone głównš Zobacz skład redakcji...
Oceń swój stosunek do służby wojskowej
Dla twardzieli - jestem na tak
Meksykańska fala mnie nie kręci
Obojętny
Raczej nie - bardziej strata czasu niż obowiązek
Zdecydowanie powinno się znieść!


> Zobacz wyniki <

Masz pomysł na ciekawy artykuł?
Ale nie wiesz jak go napisać... chętnie pomożemy. Prześlij na adres e-mail redakcji swoje sugestie i pomysły. Najciekawsze z pewnością zostaną wykorzystane.

Praktyka studencka w Multis Multum.
Zamiast lizać znaczki na praktyce w banku lub urzędzie, podejmij praktykę w redakcji "Multis Multum". Oferujemy Ci zdobycie doświadczenia w przyjaznej atmosferze. Zgłoszenia należy kierować na adres: multis@wszib.edu.pl.

REDAKCJA
Redakcja Magazynu Kulturalno - Studenckiego
"Multis Multum"
ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
multis@wszib.edu.pl www.multis.wszib.edu.pl

WYDAWCA
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
wszib@wszib.edu.pl www.wszib.edu.pl

.:: webmaster ::.