Rozmiar: 7083 bajtów

Odwiedziny: 32415

(od 01.02.2004)

reklama
Prawdy i Mity
     << Wróć
Bruce Lee na tapecie – prawdy i mity o sztukach walki
Autor: Agnieszka Wicińska
Filmy akcji wpoiły nam bardzo specyficzny (powierzchowny) pogląd na sztuki walki. Superbohaterzy wyskakujący z płonących pociągów, wykonujący przy tym potrójne salto, oraz wściekłe kobiety pokonujące setki zbirów jednym samurajskim mieczem… czy to rzeczywiście cała prawda o wschodnich sztukach walki?
Przygodę ze sztukami walki można zacząć tylko w bardzo młodym wieku.
Nieprawda. Trening można zacząć w każdym wieku. Oczywiście, ktoś, kto zaczął trenować jako 10-latek ma zdecydowanie większe szanse na osiągnięcie stopnia mistrzowskiego, aczkolwiek, nie jest zjawiskiem dziwnym, ani co ważniejsze rzadkim, 60-latek przystępujący do treningu po raz pierwszy.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, nie możesz ćwiczyć.
Nieprawda. Istnieje wiele odmian sztuk walki, a zdecydowana większość z nich jest również przeznaczona dla osób mających pewne problemy zdrowotne. Regularny trening w znaczący sposób eliminuje skutki tzw. chorób przemysłowych, a solidna dawka ruchu bardzo wyraźnie poprawia kondycję.

Ludzie trenujący sztuki warunki stają się bardziej agresywni.
Zdecydowanie nieprawda. Agresja nigdy nie wynika z faktu, że dana osoba wie, jak zrobić komuś krzywdę, ale wynika ona z chęci by tej krzywdy dokonać. Zatem poznanie tajników sztuk walki absolutnie nie wywołuje chęci przemocy, wręcz przeciwnie – wszystkie sztuki walki oprócz umiejętności stricte fizycznych w swoich założeniach mają szereg zasad duchowych, których niemal automatyczne opanowanie, uczy jak radzić sobie z agresją własną i innych.
Oczywiście zdarzają się przypadki, że przystępujący do treningów ( czasem nie nawet nie ukrywając tego) przystępują do trenowania tylko i wyłącznie po to, by wyszkolić się na „ulicznych wojowników”, jednakże nawet takie osoby nie są odporne na wpływ duchowy treningów – a jeśli zdarza się, że są ona na niego odporne – ich trening kończy się po zaledwie paru miesiącach.

Podczas treningów bardzo łatwo o kontuzję.
Czasem Prawda. Te style, które w swoich założeniach mają czynną walkę (czego nie ma np. aikido, czy tai chi) w swoich założeniach mają również kontuzje. Umiejętny trening jednak pozwala ich uniknąć. Nieprawdą jest, że ilość siniaków stanowi o poziomie zaangażowania zawodnika, ale bardziej o jego głupocie i porywczości. Kwintesencja sztuk walki jest bowiem, taka walka, która mimo, że unicestwiająca przeciwnika nie wywołuje fontanny krwi.

Sztuka walki trenuje nie tylko ciało, lecz również umysł.
Prawda. Oprócz nieprzeciętnej kondycji fizycznej, sztuki walki oferują nam doskonałą kondycję umysłowo-duchową. Nieustanne doskonalenie się podczas treningów owocuje cechami, takimi jak: wysoka odporność na stres, wysoki poziom ambicji i tolerancji, umiejętność szybkiej i efektywnej koncentracji, a także zdecydowanie podnosi samooceną oraz (co jest chyba najważniejsze) przynosi niewiarygodną satysfakcję.
Każdy, kto po jakimś czasie odkrywa prawdziwe znaczenie sztuk walki, o ile starczy mu czasu i chęci – może kontynuować treningi przez długie lata.
<< Wróć      ^ Do góry
Napisz do redakcji Wróć na strone głównš Zobacz skład redakcji...
Oceń swój stosunek do służby wojskowej
Dla twardzieli - jestem na tak
Meksykańska fala mnie nie kręci
Obojętny
Raczej nie - bardziej strata czasu niż obowiązek
Zdecydowanie powinno się znieść!


> Zobacz wyniki <

Masz pomysł na ciekawy artykuł?
Ale nie wiesz jak go napisać... chętnie pomożemy. Prześlij na adres e-mail redakcji swoje sugestie i pomysły. Najciekawsze z pewnością zostaną wykorzystane.

Praktyka studencka w Multis Multum.
Zamiast lizać znaczki na praktyce w banku lub urzędzie, podejmij praktykę w redakcji "Multis Multum". Oferujemy Ci zdobycie doświadczenia w przyjaznej atmosferze. Zgłoszenia należy kierować na adres: multis@wszib.edu.pl.

REDAKCJA
Redakcja Magazynu Kulturalno - Studenckiego
"Multis Multum"
ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
multis@wszib.edu.pl www.multis.wszib.edu.pl

WYDAWCA
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
wszib@wszib.edu.pl www.wszib.edu.pl

.:: webmaster ::.