Rozmiar: 7083 bajtów

Odwiedziny: 32416

(od 01.02.2004)

reklama
Biznes
     << Wróć
Sposób na tanie zagraniczne przelewy gotówkowe
Autor: Rafał Bednarski
Spora liczba Polaków pracujących za granicą napotyka problemy związane z przelewem zarobionych pieniędzy do kraju. Najczęściej transfer ten ma postać fizyczną i wiąże się z osobistym powrotem i przywiezieniem pieniędzy. Jak uniknąć niepotrzebnych kosztów i bezpiecznie przelać pieniądze do własnego kraju? Na pytania te odpowiedzi poszukamy w poniższym artykule.
Jak to działa?
Wiele Polaków przebywających dłuższy okres za granicą narzeka na wysokie prowizje pobierane przez banki za transakcje przelewu środków na konto w banku polskim. Jednak od pewnego czasu mamy coraz większą ilość wykorzystania różnych sposobów transferu naszych zarobionych pieniędzy do kraju macierzystego. Najbardziej popularnym narzędziem do przeprowadzania tego typu operacji jest Internet. Ostatnio coraz częściej mówi się o możliwości jakie oferują nam popularne na świecie - już od wielu lat - a raczkujące jeszcze w Polsce internetowe serwisy umożliwiające przelewanie środków pieniężnych do większości państw na świecie. Usługi takie oferuje między innymi PayPal, a także określany mianem „światowego banku internetowego”, a ostatnio bliżej współpracujący z Onet.pl, serwis Moneybookers.

PayPal jest firmą założoną przez Petera Thiela i Maxa Levchina w 1998. Początkowo świadczyła usługi poprzez PDA, jednak szybki rozwój skłonił firmę do założenia serwisu w internecie, dzięki czemu umożliwiono przelewy między użytkownikami. Dane z kwietnia 2005 pokazują niesamowitą popularność PayPal, który skupia ponad 60 milionów zarejestrowanych użytkowników, dziś jest już ich ponad 100 milionów. Moneybookers dopiero od niedawna zaczął prowadzić swą kampanię w naszym kraju. W 2005 roku została wprowadzona strona polskojęzyczna, co upowszechniło bardziej portal internetowy.
Jak już zostało wspomniane, obie te firmy wykorzystują możliwości internetu do przelewania środków. Procedura jest podobna w pierwszym, jak i drugim przypadku. Osoba zainteresowana przelewem środków do Polski bezpłatnie zakłada konto na jednej z wymienionych stron internetowych. W celu przelania zarobionych pieniędzy najpierw udaje się do banku w kraju, w którym przebywa w celu założenia zwykłego konta, dzięki któremu będzie miał możliwość przelewania środków do konta które posiada w jednym bądź drugim serwisie. Po tym kroku środki znajdują się już na naszym koncie internetowym. Od tego momentu możemy przelewać je do Polskiego banku płacąc o wiele mniejszą prowizje niżby to miało miejsce w przypadku tradycyjnego wykonywania przelewu zagranicznego. Cechą charakterystyczną przy tego typu kontach jest to, iż posługujemy się emailem, zarejestrowanym na koncie internetowym serwisu oferującego usługi transferu pieniędzy.

Tradycyjne kontra innowacyjne
Przelewy międzynarodowe za pośrednictwem banku są nadal niesamowicie kosztowne. Niektóre banki w Europie pobierają nawet 30 euro prowizji, plus ustalony procent wartości transakcji. Internetowe platformy są nieporównywalnie ekonomiczne od tradycyjnych przelewów międzynarodowych. W Moneybookers za przelanie środków z jednego konta na inny zapłacimy 1% wartości, ale maksymalnie 0,50 euro. Gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze z konta internetowego, do banku lub na kartę kredytową, opłata wyniesie 1,80 Euro.
W PayPal natomiast za przelewanie środków pomiędzy zarejestrowanymi klientami nie zapłacimy ani grosza. Problem pojawi się tylko w momencie wypłacenia środków. Wtedy też zostanie pobrana prowizja w wysokości 5 złotych za wypłacenie kwoty mniejszej od 500 PLN. Wypłacanie środków powyżej tej kwoty nie będzie podlegało opłacie.

Nie tylko do przelewów!
W artykule tym skupialiśmy się do tej pory na zastosowaniu internetowych serwisów do przelewów środków z zagranicy na nasze konto które posiadamy w kraju. Jednak serwisy oferujące tego typu przelewy najczęściej wykorzystywane są do realizowania płatności za zakupione przedmioty na aukcjach i w sklepach internetowych. Przykładem jest bardziej w tej dziedzinie popularny od Moneybookers, przejęty w 2000 roku przez eBay serwis PayPal. Procedura przelewu środków za zakupione towary jest prosta, a potwierdzenie transakcji następuje natychmiastowo. Sprzedający może sprawdzić, czy środki znajdują się na jego koncie w czasie realnym. Korzyścią jest tu przede wszystkim szybkość realizacji należności.
Rozwijanie się systemów informatycznych będzie sprzyjało z pewnością coraz częstszemu wykonywaniu tego typu operacji poprzez Internet, natomiast bankowość online już teraz można definiować jako nieuniknioną przyszłość.

Przy pisaniu artykułu pomocne źródła stanowiły strony: www.paypal.pl, www.moneybookers.onet.pl
<< Wróć      ^ Do góry
Napisz do redakcji Wróć na strone głównš Zobacz skład redakcji...
Oceń swój stosunek do służby wojskowej
Dla twardzieli - jestem na tak
Meksykańska fala mnie nie kręci
Obojętny
Raczej nie - bardziej strata czasu niż obowiązek
Zdecydowanie powinno się znieść!


> Zobacz wyniki <

Masz pomysł na ciekawy artykuł?
Ale nie wiesz jak go napisać... chętnie pomożemy. Prześlij na adres e-mail redakcji swoje sugestie i pomysły. Najciekawsze z pewnością zostaną wykorzystane.

Praktyka studencka w Multis Multum.
Zamiast lizać znaczki na praktyce w banku lub urzędzie, podejmij praktykę w redakcji "Multis Multum". Oferujemy Ci zdobycie doświadczenia w przyjaznej atmosferze. Zgłoszenia należy kierować na adres: multis@wszib.edu.pl.

REDAKCJA
Redakcja Magazynu Kulturalno - Studenckiego
"Multis Multum"
ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
multis@wszib.edu.pl www.multis.wszib.edu.pl

WYDAWCA
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
wszib@wszib.edu.pl www.wszib.edu.pl

.:: webmaster ::.