Rozmiar: 7083 bajtów

Odwiedziny: 32416

(od 01.02.2004)

reklama
Biznes
     << Wróć
W co i jak inwestować?
Autor: Mariusz Tamowski
Mając do czynienia z obrotem pieniędzmi, czy obcując na różne sposoby z rynkiem finansowym, praktycznie na każdym kroku spotykamy się z pojęciem inwestowania. Mamy wiele możliwości ulokowania naszych oszczędności, które postaram się w skrócie przybliżyć.
Inwestowanie...
To lokowanie środków pieniężnych w różnego rodzaju instrumenty, mające na celu podniesienie wartości środków i otwieranie nowych perspektyw, obarczone jednak ryzykiem w zależności od skali i form danego przedsięwzięcia.
Istnieje wiele możliwości inwestowania. Na rynku możemy spotkać mnóstwo instrumentów finansowych, dzięki którym każdy z nas może zainwestować swoje pieniądze, bez względu na posiadaną ich ilość. Instrumenty te dzielimy na krótko i długoterminowe. Inwestowanie polega na zaangażowaniu posiadanej określonej kwoty pieniędzy – najczęściej zaoszczędzonej- na określony czas, aby w przyszłości otrzymać ich zwrot powiększony o rekompensatę z tytułu: upływu czasu, na jaki zdecydowaliśmy się dokonać inwestycji, inflacji oraz poniesienia ryzyka związanego z dokonaniem danej inwestycji.

Lokaty
Obecnie oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych waha się od 3,5% do 4% jeśli nie liczyć lokat łączonych z funduszami inwestycyjnymi lub ukrytych przed podatkiem od zysków kapitałowych w postaci polis ubezpieczeniowych. Jest to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów ulokowania pieniędzy, przynoszący jednak stosunkowo małe, lecz stabilne zyski. W zależności od oferty banku, czas zdeponowania środków na lokacie jest określony bądź nie. Najczęściej jest to okres już 1 miesiąca. Jeśli banki nie określają minimalnego okresu lokaty to najczęściej taka oferta dotyczy tzw. kont lokacyjnych bądź oszczędnościowych.

Obligacje
Podobnie jak lokaty, obligacje pozostają pewną, aczkolwiek mało rentowną formą dla lokowania oszczędności. Przy obecnej sytuacji na rynku trudno liczyć na zmianę tej sytuacji i zyski większe niż 5% rocznie, gdyż głośniej mówi się o ich obniżkach niż podwyżkach ich oprocentowania. Jest to bezpieczny i mało ryzykowny sposób ulokowania funduszy, polecany – podobnie jak w przypadku lokat – raczej osobom przezornym i nie przepadającym za ryzykiem.

Nieruchomości
Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku nieruchomości, często nazywaną „gorączką rynku mieszkaniowego” warto rozważyć także możliwość zainwestowania w ten rynek. Przy obecnym bardzo szybkim wzroście cen nieruchomości nawet biorąc kredyt na zakup mieszkania i potem spłacając go z odsetkami, można nieźle zarobić. Jest to jeden z bardziej bezpiecznych sposobów lokowania pieniędzy, niestety wymagający także inwestowania bardzo dużych kwot.

Fundusze inwestycyjne
Fundusz inwestycyjny to nowoczesna i prawdopodobnie najlepsza forma lokowania pieniędzy dla osób i firm, które nie są ekspertami na rynku kapitałowym bądź nie mają czasu na poszukiwanie najlepszych sposobów lokowania swoich oszczędności. Jest to forma zbiorowego lokowania środków pieniężnych wpłaconych przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne oraz osoby fizyczne. Nawet stosunkowo niewielkie wpłaty wielu uczestników funduszu tworzą znaczny kapitał, który umożliwia korzystne inwestycje mające na celu osiąganie zysków kilkukrotnie wyższych, niż na przykład tradycyjna lokata bankowa. Funduszem zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zatrudniające w tym celu doświadczonych doradców inwestycyjnych. Ich zadaniem jest bezpieczne inwestowanie środków funduszu zgodnie z zasadą ograniczenia ryzyka inwestycyjnego, zapewniając jednocześnie satysfakcjonujące zyski uczestnikom funduszu. Konkretny fundusz można wybrać, kierując się np. historyczną stopą zwrotu, czy wysokością opłat za zarządzanie. Nie należy jednak inwestować całości środków w fundusze jednego rodzaju. Warto lokować środki w fundusze o różnym ryzyku. Fundusze ze względu na przyjętą przez nie politykę inwestycyjną dzielą się na:
fundusze akcji - inwestowanie aktywów głównie w lokatach o wyższym ryzyku inwestycyjnym m. in. w akcje przedsiębiorstw;
fundusze obligacji - inwestowanie aktywów głównie w lokatach o przewidywalnym dochodzie m.in. w obligacje i bony skarbowe;
fundusze zrównoważone lub mieszane - inwestowanie w miarę równych części aktywów w lokatach o przewidywalnym dochodzie oraz tych o wyższym ryzyku inwestycyjnym;
fundusze stabilnego wzrostu - inwestowanie większej części aktywów w lokatach o przewidywalnym dochodzie oraz mniejszej części - w lokatach o wyższym ryzyku inwestycyjnym;
fundusze sektorowe - inwestowanie aktywów głównie w lokatach przedsiębiorstw danej branży na przykład firm teleinformatycznych;
fundusze rynków zagranicznych - inwestowanie aktywów głównie w lokatach notowanych na zagranicznych rynkach kapitałowych.

Giełda
Oczywiście nie musimy powierzać środków pieniężnych funduszom inwestycyjnym, sami próbując swoich sił na rynku kapitałowym. Gra na giełdzie wymaga jednak sporej wiedzy z zakresu tej tematyki oraz pewnych zdolności przewidywania. Jest to najbardziej ryzykowny sposób pomnażania pieniędzy, często przynoszący ogromne zyski lub straty w szybkim czasie. Posiadacze akcji, czyli akcjonariusze, są współwłaścicielami części majątku spółki akcyjnej. Można nimi handlować na publicznym rynku kapitałowym, czyli rynku powszechnie dostępnym dla indywidualnych inwestorów. Kupując akcje, uzyskujemy pewien wpływ na to, jak firma jest zarządzana oraz prawo do udziału w zysku, wypracowanym przez daną spółkę. Możemy je także odsprzedać z zyskiem lub stratą, co jest dominującym sposobem zarabiania, bądź też nie zarabiania na giełdzie.

Najlepsza inwestycja...
Jak wynika z powyższego tekstu mamy wiele możliwości, by zainwestować nasze pieniądze. Do każdego z nas należy oczywiście wybór odpowiedniej formy czy strategii ulokowania posiadanych funduszy. Mogą to także za nas zrobić przeróżne firmy i towarzystwa doradcze, lecz oczywiście nie za darmo. Chcącym w życiu osiągnąć sukces polecę jednak inny sposób inwestowania, nie wymieniony powyżej, mianowicie inwestowanie w siebie, które możemy realizować na różne sposoby, między innymi studiując i poszerzając swoją wiedzę, zdobyte kwalifikacje oraz umiejętności.
<< Wróć      ^ Do góry
Napisz do redakcji Wróć na strone głównš Zobacz skład redakcji...
Oceń swój stosunek do służby wojskowej
Dla twardzieli - jestem na tak
Meksykańska fala mnie nie kręci
Obojętny
Raczej nie - bardziej strata czasu niż obowiązek
Zdecydowanie powinno się znieść!


> Zobacz wyniki <

Masz pomysł na ciekawy artykuł?
Ale nie wiesz jak go napisać... chętnie pomożemy. Prześlij na adres e-mail redakcji swoje sugestie i pomysły. Najciekawsze z pewnością zostaną wykorzystane.

Praktyka studencka w Multis Multum.
Zamiast lizać znaczki na praktyce w banku lub urzędzie, podejmij praktykę w redakcji "Multis Multum". Oferujemy Ci zdobycie doświadczenia w przyjaznej atmosferze. Zgłoszenia należy kierować na adres: multis@wszib.edu.pl.

REDAKCJA
Redakcja Magazynu Kulturalno - Studenckiego
"Multis Multum"
ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
multis@wszib.edu.pl www.multis.wszib.edu.pl

WYDAWCA
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
wszib@wszib.edu.pl www.wszib.edu.pl

.:: webmaster ::.