Rozmiar: 7083 bajtów

Odwiedziny: 62999

(od 01.02.2004)

reklama
Kultura
O Oskarach słów kilka…
Anna Bernacka, 2005-03-30
Tegoroczne rozdanie najbardziej prestiżowych nagród filmowych – Oskarów - miało być inne od wszystkich poprzednich. Dla przeciętnego widza zauważalna była zmiana prowadzącego całą galę – tym razem był nim Chris Rock – komik, postać kontrowersyjna, z charakterystycznym akcentem prosto z „czarnych dzielnic” amerykańskich miast. Nowe Oskary rozpoczęła zmontowana scena – Charlie Chaplin idący pod rękę ze Shrekiem (w rytm muzyki Eminema).
czytaj >>
Poszukiwani wspólnicy do słów i obrazów
Ilona Słojewska, 2005-03-21
Ci, co mieszkają w pradolinie Wisły to prawdziwi szczęściarze, bo nie dość, że zajadają się świeckimi powidłami, to jeszcze słyszą „dzwony, śpiewy i szum skrzydeł aniołów”, zapewnia ksiądz Franciszek Kamecki w tekstach albumu „Pejzaż osobisty”, którym towarzyszą fotografie Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów.
czytaj >>
Kamil Durczok – „Wygrać życie”
Daniel Płatek, 2005-03-21
„Im więcej czasu poświęca się na myślenie, co będzie po chorobie, tym głębiej się jest przekonanym, że się z tej choroby wyjdzie”.
czytaj >>
48 konkurs fotografii prasowej World Press Photo zakończony
Anna Bernacka, 2005-03-21
11 lutego zakończyły się trwające od 30 stycznia obrady jury konkursu. Jak sami jurorzy przyznają, wybór nie był łatwy, gdyż nadesłano aż 69 190 zdjęć wykonanych przez 4266 fotografów ze 123 krajów. W tegorocznej edycji konkursu Zdjęciem Roku 2004 została uznana fotografia Arko Datty z Indii.
czytaj >>
W obiektywie...
Anna Bernacka, 2004-12-28
Po raz kolejny w Krakowie – tym razem miesiąc listopad oraz początek grudnia – upłynął pod hasłem „Miesiąca fotografii”. Jeden z 22 prestiżowych festiwali zrzeszonych w międzynarodowym stowarzyszeniu \'Festival of Light\', został po raz trzeci zorganizowany w naszym mieście.
czytaj >>
NIE ZAMYKAJCIE NAS!!!
Izabela Szewczyk, 2004-12-28
Tak mogłyby krzyczeć krakowskie kina i pewnie by to robiły, gdyby nie fakt, że takiej możliwości nie mają...I co z tym fantem zrobić? Czy rzeczywiście już za parę lat, miesięcy, a może nawet tygodni, wpisane w historię Krakowa sale kinowe znikną na zawsze?
czytaj >>
Kraków od kuchni
Anna Bernacka, 2004-12-28
„Magia Wielkiej Wędrówki po mieście i jego bliższych oraz dalszych okolicach bliska jest magii jedzenia. Wymaga jednak zasadniczych „decyzji” – wymaga również znajomości miasta, mentalności jego mieszkańców oraz zwyczajów w nim panujących.
czytaj >>
Człowiek z kamerą
Ilona Klocek, 2004-12-28
Zwykle niezauważani przez widzów, pozostający w cieniu reżyserów, raz do roku podążają do Łodzi, niczym do Mekki, gdzie przez tydzień utwierdzają się w przekonaniu, jak bardzo niezastąpieni są przy produkcji filmów. Mowa oczywiście o operatorach filmowych - cichych wirtuozach kamery, bez których kino by nie istniało.
czytaj >>
Therion – Lemuria & Sirius B
Jaszczur, 2004-11-29
Lemuria/Sirius B są dwoma zupełnie odmiennymi kompozycjami, reprezentującymi dwa różne gatunki muzyki – czysty metal i klasykę. Od dawna wiadomo, że klasyka i heavy metal brzmią razem całkiem dobrze (pod warunkiem, że zespól wie, jak to połączyć). Tak jest w przypadku Lemuria/Sirius B – to, co najlepsze z metalu, znajdziemy tu w asyście majestatu klasyki.
czytaj >>
62 Konkurs Szopek Krakowskich – z tradycją w nowoczesność?
Anna Bernacka, 2004-11-29
„Jako tradycja na wskroś rodzinna, nieznana w tej formie nigdzie w świecie, pełna niezwykłych wartości estetycznych, zasługuje w całej pełni szopka krakowska na zachowanie jej w pamięci społeczeństwa” – słowami tymi Jerzy Dobrzycki uzasadniał potrzebę organizacji konkursu na Najpiękniejszą Szopkę. I udało się – od 1937 roku, aż do dziś, podziwiać można prawdziwe dzieła sztuki – szopki.
czytaj >>
o.o Kameduli - 400 lat w samotności...
Anna Bernacka, 2004-11-03
„Ten, kto kocha swoją celę, znajduje w niej spokój. Uczy tego naśladowanie Chrystusa. Zaczynam rozumieć prawdę tych słów niosących pociechę.” – tymi słowami Trędowaty - bohater „ Wieży” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego daje świadectwo życia z dala od bliźnich, ich miłości, zrozumienia. Pokazuje tym samym, iż szczęściem jest samo życie w postawie pokory oraz zdystansowaniu się do cierpienia.
czytaj >>
Cradle Of Filth – „Nymphetamine”… my Nymphetamine
Jaszczur, 2004-11-03
„(…) Nadszedł czas
By powstać znów
Wolności unieś swój postrzępiony rąbek
Wolny od bestii i przebitego mnie
Sny me rozwijają się
Dziesiątkiem tysięcy fałd
Ich świat nigdy mnie nie schwyci
Nigdy nie zbeszczeszczą mej duszy (…)”
czytaj >>
Nightwish – „Once”… upon a time
Jaszczur, 2004-10-20
Tylko (lub Aż…), pół dnia potrzebowali Nightwish’owie, aby w swojej ojczyźnie sprzedać 15 tysięcy egzemplarzy albumu „Once”. Tym samym album stał się Złotą Płytą(!), a platyna… to kwestia paru dni. Szaleństwo opanowało całą Europę. Singiel „Nemo” pnie się na szczyty list przebojów. Finlandia i Norwegia – pierwsze miejsca, Grecja – drugie, w pozostałych znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych. Francuzi jak to Francuzi, muszą być „inni” – co nie oznacza gorsi. Nad Sekwaną ma ukazać (lub ukazał) się specjalny numer magazynu „Metallian” w całości poświecony Finom. Obecnie Nightwish gości w Niemczech na planie teledysku do „Wish I Had An Angel”.
czytaj >>
Nasz Fotoplastikon „The butterfly effect”
Łukasz Gliński, 2004-10-20
Ktoś kiedyś wysnuł teorie, iż: „machnięcie motylego skrzydła w nowym Jorku, może spowodować huragan w Japonii”
czytaj >>
Masakry część druga, ostatnia. „Kill Bill vol. 2”
Piotr Cielecki, 2004-06-18
„Ta kobieta zasłużyła na swoją zemstę,
a my zasłużyliśmy na śmierć …”

Drugiego dnia Tarantino odpoczywał. Tak, tak już drugiego dnia po premierze „Kill Bill vol. 2” jego twórca Quentin Tarantino mógł założyć nogę na nogę i czekać spokojnie na miliony dolarów spływających do jego kieszeni. Polska premiera, jak zwykle spóźniona, oblegana była przez tłumy, żądnych krwi i zabijania maniaków, zafascynowanych szaleństwem tego nietuzinkowego reżysera. Wśród nich ekipa Multisa w dość silnym składzie przeciskała się przez komitet kolejkowy z nadzieją w sercu i biletami w garści.
czytaj >>
“W płomieniach” Soundtrack To Your Escape
Adrian Jaszczyk, 2004-06-18
Długą drogę przeszła szwedzka grupa In Flames od czasu, kiedy ponad dziesięć lat temu na rynek trafił jej debiutancki album „The Jester Race”. Wówczas proponowała niezwykle melodyjny death metal – swoista, agresywną wariację na temat Iron Maiden. Ta stylistyka stała się niemal wyznacznikiem brzmienia, które zdobyło później ogromną popularność wśród death metalowców. A dziś? Może melodii nie brakuje, ale o death metalu, jak również o Iron Maiden możemy zapomnieć. Przede wszystkim muzyka In Flames stała się znacznie nowocześniejsza. Pojawiło się w niej sporo elektroniki. Czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?
czytaj >>
Życie za ścianą emocji... Pink Floyd „The Wall”
Bartosz Banduła, 2004-06-18
Różnorodność stylów muzycznych, wieloaspektowość tekstów , ogromna dowolność interpretacyjna, to tylko niektóre cechy muzyki tworzonej przez legendę rocka, zespół Pink Floyd. Ich twórczość dla jednych stała się postulatem i wskazówką jak żyć, dla innych wezwaniem do poszukiwań i muzycznych odkryć.
czytaj >>
TEATR Bagatela - Skrzypek na dachu
Kamila Pietnica, 2004-06-18
Pewien chasyd rabbiego Mosze z Kobrynia był bardzo biedny. Kiedyś poskarżył się cadykowi, że nędza przeszkadza mu w nauce i w modlitwie. „W naszych czasach - rzekł rabbi Mosze - ten jest najpobożniejszy, kto ponad wszelką naukę i modlitwę przyjmuję świat takim, jaki jest”.
czytaj >>
Last samurai - „The way of the warrior”
Iceman, 2004-02-28
„Bushido” to droga wojownika, kodeks moralny traktujący o honorze i godności. Powstał około 1200 lat temu w Japonii. Stworzony przez rycerzy dalekiego wschodu, którzy określali siebie mianem samurajów. Nie pamiętam wielu filmów o tych właśnie wojownikach, znaczy to, że albo takowe nie powstały albo żaden z nich nie był na tyle dobry, żeby na trwałe zadomowić się w kanonie filmów klasycznych. Należy pominąć tu jedynie serial „Shogun”.
czytaj >>
„Jeszcze pożyjemy – muzyko moja” - Marek Grechuta „Złote przeboje”
Bartosz Banduła, 2004-02-28
Niewiele jest postaci na polskim rynku muzycznym tak sławnych i wybitnych jak Marek Grechuta. Jego muzyka łączy pokolenia, a teksty i aranżacje jego utworów wciąż zaskakują świeżością oraz niesamowitym przesłaniem. Pretekstem do tej sentymentalnej podróży w czasie, nie jest jednak najnowsze dzieło tego artysty...
czytaj >>
Harlan Coben - „Krótka piłka”
Multis Multum, 2004-02-28
Precyzyjnie skonstruowana intryga, pozornie niemożliwa do rozwiązania zagadka, której rozwiązania nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik.
czytaj >>
Alex Kava „Dotyk zła”
Barbara Szulkowska, 2004-02-28
„Ten debiut powieściowy pulsuje napięciem… Postać Maggie, dzielnej agentki FBI, która na co dzień stawia czoło potwornym zbrodniom, na zawsze pozostaje w pamięci.” („Library Journal”)
czytaj >>

^ do góry   << wstecz Napisz do redakcji Wróć na strone głównš Zobacz skład redakcji...
Oceń swój stosunek do służby wojskowej
Dla twardzieli - jestem na tak
Meksykańska fala mnie nie kręci
Obojętny
Raczej nie - bardziej strata czasu niż obowiązek
Zdecydowanie powinno się znieść!


> Zobacz wyniki <

Masz pomysł na ciekawy artykuł?
Ale nie wiesz jak go napisać... chętnie pomożemy. Prześlij na adres e-mail redakcji swoje sugestie i pomysły. Najciekawsze z pewnością zostaną wykorzystane.

Praktyka studencka w Multis Multum.
Zamiast lizać znaczki na praktyce w banku lub urzędzie, podejmij praktykę w redakcji "Multis Multum". Oferujemy Ci zdobycie doświadczenia w przyjaznej atmosferze. Zgłoszenia należy kierować na adres: multis@wszib.edu.pl.

REDAKCJA
Redakcja Magazynu Kulturalno - Studenckiego
"Multis Multum"
ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
multis@wszib.edu.pl www.multis.wszib.edu.pl

WYDAWCA
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie ul.Armii Krajowej 4
30-150 Kraków
wszib@wszib.edu.pl www.wszib.edu.pl

.:: webmaster ::.