Utwórz konto    

Wizerunek
· Atut

· Bądź budownicznym

· Jak płyn do zębów


Media
· Magia słów czy drobna manipulacja?

· Relacje Medialne


Zarządzanie kryzysem
· Kryzys a fortepian

· Komunikacja w sytuacji kryzysowej

· Ruda Śląska - miasto, w którym diabeł mówi dobranoc?!


PR zewnętrzny
· Więcej światła

· Nie tylko PR

· Prawniku promuj się


PR wewnętrzny
· Nieważnie jak mówią, ważne by nie przekręcali nazwiska

· Promować dobrą twarz

· Sekcja wewnętrzna


Negocjacje
· Zagraj z Chińczykiem
/Część druga/


· Zagraj z Chińczykiem


PR w polityce
· Słownik polityczny IV RP

· Między czarnym PR a bulterieryzmem

· Polityczny dowcip


PR w sieci
· Dobrze o ubezpieczeniach

· Nowe medium /Część trzecia/

· Nowe medium /Część druga/


Ruda Śląska - miasto, w którym diabeł mówi dobranoc?!
Zarządzanie sytuacją kryzysową (studium przypadku) - Natalia Stankiewicz



Strona: 1/5

W 1999r. Ruda Śląska musiała stawić czoła kryzysowi związanemu z wyjątkowo okrutnym, podwójnym morderstwem na tle satanistycznym, które miało miejsce w dzielnicy Halemba. Sprawa poruszyła opinię publiczną w całej Polsce. Ruda Śląska na kilka miesięcy stała się w świadomości społecznej "miejscem, którym zawładnął szatan". Ten - z punktu widzenia public relations - kryzys można opisać jako sytuację zapalną, która nadwerężyła wizerunek miasta. Nie ucierpiało dobre imię władz miasta, ich działania nie były krytykowane, jednak sprawa tego morderstwa długo powodowała zakłopotanie.


Reakcje ludzi w sytuacjach kryzysowych powiązane są z ich emocjami. Skala kryzysu związana jest głównie z percepcją sytuacji kryzysowej a nie sytuacji faktycznej. Wpływ wyobraźni i emocji na skalę i przebieg kryzysu jest często niedoceniany przez praktyków PR, polegających na niepodważalnych faktach i lekceważących aspekty psychologiczne. Tymczasem reakcje otoczenia kształtowane są również przez czynniki irracjonalne. Biorąc pod uwagę skutki tych niekorzystnych sytuacji, można wyróżnić kryzysy destrukcyjne i kryzysy "twórcze".. Generalnie cechą każdego kryzysu jest to, że w zależności od przebiegu jego skutkiem jest mniej lub bardziej długotrwały negatywny wpływ na reputację firmy, a tym samym jej "być albo nie być". Niewątpliwie medialne relacje z bunkra halembskiego, gdzie odbyła się "czarna msza" i wynikłe z tego powodu dyskusje na temat satanizmu - miały wpływ na pogorszenie reputacji miasta i jego wizerunku w oczach opinii publicznej. Jednak wyjściem z sytuacji była aktywna polityka informacyjna władz lokalnych i postępowanie zgodnie z przyjętymi standardami działań Public Relations w wypadku kryzysu.
Faza "rozwiązania kryzysu" jest ruchoma - w przypadku szybkiej reakcji ze strony zagrożonej organizacji, może ona występować już po fazie "powstania symptomów kryzysu" ograniczając cały cykl do dwóch etapów. Tak było w wypadku Rudy Śląskiej. Organizacja, która informuje o nieprzyjemnych dla siebie rzeczach, swoim działaniem zyskuje większą wiarygodność dla każdej informacji jaką zdecyduje się w przyszłości przekazać opinii publicznej. Wymierny efekt w postaci zaufania do organizacji przekłada się na poprawę jej wizerunku i reputacji ('goodwill'). Kryzysy zarządzane w ten sposób trzeba uznać za "twórcze".

I. Produkt: miasto

Miasta są jednym z najważniejszych przejawów rozwoju cywilizacyjnego ludzkości. Stanowią charakterystyczną formę współżycia społecznego, sferę oddziaływań kulturowych, obejmującą wiele dziedzin i mającą nierzadko cechy ponadnarodowe. M.Czornik w książce "Promocja miasta" sugeruje, że współczesna kultura europejska jest kulturą miast. Trudno się z tym nie zgodzić Postęp, we wszystkich praktycznie dziedzinach, tworzy się w mieście lub w bezpośredniej jego bliskości. Warunki miejskie przyciągają przedsiębiorczych ludzi, chcących uzyskać łatwy dostęp do wielu instytucji i urządzeń, mogących w ten sposób poszerzać wiedzę i umiejętności, nawiązywać kontakty, wymieniać pomysły, prezentować siebie i swoje wyroby. Jak zauważa M.Czornik, setki i tysiące miast na świecie to "przedsięwzięcia" nierentowne - mimo to istnieją i realizują swe funkcje.
Każde miasto, niezależnie od swej historii, warunków naturalnych, aktualnego profilu gospodarczego itp., posiada zasoby pozwalające na wykreowanie takiego wizerunku, by przyciągnął on "klientów" oferty miejskiej, a w konsekwencji pozyskał osoby i instytucje pożądane dla kształtowania przyszłości miasta. Miasto powinno być postrzegane jako obiekt generujący korzyści, a promocja lokalnej oferty służyć osiągnięciu szeroko rozumianych celów rozwojowych.
We współczesnych realiach rynkowych miasta i społeczności są zmuszone do współistnienia na zasadach konkurencji. Potencjał produkcyjny, zasoby ludzkie, nowoczesność technologii, dostęp do informacji czy instytucje okołobiznesowe to tylko niektóre z wyznaczników pozycji miasta i jego oferty. Walory miejskie, aby zostały wykorzystane i przyczyniły się do osiągnięcia lokalnych celów, muszą zostać odpowiednio zaprezentowane. Potencjalny nabywca musi wiedzieć gdzie, co, za ile i na jakich warunkach może nabyć. Nieodłącznym elementem procesu rozwoju terenów zurbanizowanych jest więc dziś marketing miast - proces zarządzania zmierzający do identyfikacji i antycypacji potrzeb konsumenta, aby zaspokoić je wydajnie i zyskownie[3]. Zasadniczą cechą marketingu jest nadrzędność orientacji na klienta, stąd wynika społeczna funkcja marketingu. Marketing terytorialny ma na celu wzrost zdolności konkurencyjnej wyodrębnionej, zagospodarowanej przestrzeni, w tym przestrzeni miejskiej[4]. Pewien zbiór produktów miasta tworzony jest w sposób marketingowy, tzn. bodźcem ich generowania jest informacja o niezaspokojonych potrzebach i istniejącym popycie. Przedsięwzięcia promocyjne powinny przyczynić się zaistnienia pożądanego wizerunku miasta w świadomości jego potencjalnych nabywców.
Znaczenie działań promocyjnych nabiera zwłaszcza wartości w momencie zasadniczych przemian w strukturach gospodarki zlokalizowanej na obszarze miasta. Ruda Śląska, jako miasto intensywnie restrukturyzowanego regionu, jest przypadkiem szczególnym. W tym "najbardziej śląskim ze śląskich miast" zachodzi konieczność stworzenia innej niż dotychczasowa, nowej orientacji ekonomicznej... Nie jest to, jakby się pobieżnie wydawało, tylko w interesie nowo powstałych przedsiębiorstw - choć ich udział w działaniach promocyjnych jest w takiej sytuacji szczególnie mile widziany - ale całej lokalnej społeczności, która jest od tego momentu kojarzona z inną niż górnicza orientacją zawodową. Działania promocyjne powinny powodować wzrost "popytu na miasto", co z kolei skutkowałoby zmniejszaniem się bezrobocia, wzrostem zamożności mieszkańców, prowadzeniem intensywniejszej polityki edukacyjnej (kwalifikacje, światopogląd), neutralizacją konfliktów społecznych.
Bezrobocie w Rudzie Śląskiej, będące głównie rezultatem procesów restrukturyzacji schyłkowych branż przemysłu, doprowadza do ubożenia mieszkańców. To z kolei skutkuje wzrostem zjawisk patologii społecznej, takich jak: alkoholizm, przestępczość, narkomania i sekty (!). Jak twierdzi M.Czornik, załamanie się procesu rozwoju miasta może grozić upadkiem gospodarczym i społecznym struktur miejskich[6]. Zachwianiu ulegają wówczas podstawowe wartości i normy współżycia społecznego, a to dalej prowadzić może nawet do wyludnienia miasta i jego upadku Doświadczenie uczy, że kryzys wielu struktur miejskich spowodowany jest właśnie bezrobociem. Wykreowanie nowego wizerunku miasta, będącego często przyczyną i rezultatem zamierzonego strategicznie rozwoju gospodarczego, staje się nieodzownie częścią jego rozwoju i wchodzi w skład działań koniecznych do podjęcia przez władze lokalne.

1. Strategia promocji miasta

Różne są definicje rozwoju lokalnego, ale wszystkie podkreślają zgodnie, że jest to "proces zróżnicowania i wzbogacania działalności ekonomicznych i społecznych na określonym terytorium, polegający na mobilizacji i koordynacji własnych zasobów i energii". Zarządzanie lokalnymi zasobami w sposób umożliwiający maksymalizację osiąganych korzyści, z których najcenniejszymi staje się zwykle stymulowanie miejscowej działalności gospodarczej oraz utrzymanie zadowalającego poziomu zatrudnienia - są to dwa najważniejsze cele gospodarcze polityki lokalnej.
M. Czornik wskazuje na dwie fazy w schemacie konstruowania strategii rozwoju miasta: fazę diagnostyczną (charakterystyka terenu, identyfikacja jego podstawowych cech, określenie listy czynników strategicznych - siły, słabości, szans i zagrożeń oraz wynikających z tego wizji rozwoju i odpowiadających im celów) i projektową (tworzenie, wdrażanie, modyfikowanie i kontrolowanie propozycji działań realizujących cele strategiczne i przyjętych przez wszystkich aktorów lokalnych). Konstruowanie strategii rozwoju miasta składa się z analizy czynników strategicznych, określenia celów, wyznaczenia wariantów, dokonania wyboru, konstruowania programów, ich wdrażania, monitoringu oraz ewoluowania. W strategii ogólnej miasta można wyróżnić strategie funkcjonalne - finansów lokalnych, mieszkalnictwa, oświaty, infrastruktury oraz promocji.
Niestety w wielu polskich miastach działalność promocyjna ma ciągle jeszcze charakter działań raczej nieskoordynowanych i sprowadza się do przygotowywania i popularyzowania materiałów promocyjnych. Służy to w większości informowaniu o mieście - marginalnie, często w sposób nieświadomy - i pozycjonowaniu miasta, upowszechniając nie do końca dopracowany jego wizerunek. Wyraz "promocja" pochodzi od łacińskiego słowa "promovere" - pobudzać, lansować. Źródłem powstania działalności promocyjnej są potrzeby informacji, występujące po obu stronach wymiany rynkowej - podaży i popytu. Klient potrzebuje informacji, aby zdawać sobie sprawę z istnienia różnych produktów, alternatywnych wobec siebie. Informacja taka pozwala mu na dokonanie wyboru.
Do celów promocji miasta można zaliczyć głównie
- informowanie o mieście (o jego lokalizacji, dostępności komunikacyjnej, dostępnych zasobach i atrakcjach);
- przekonywanie o zaletach oferty miejskiej (wskazywanie unikalnych korzyści związanych z nabyciem oferty oraz przez porównanie z innymi miastami, innymi ofertami lokalnymi);
- pozycjonowanie - kształtowanie i utrwalanie wizerunku miasta, tworzenie sprzyjającego klimatu dla działań lokalnych liderów, podmiotów promocji.
Produktem miasta są rezultaty każdej działalności, jaka odbywa się na jego obszarze, podejmowanej z myślą o zaspokojeniu czyichś potrzeb, dostarczaniu komuś korzyści. Specyficzny produkt, jakim jest oferta miasta, charakteryzuje się indywidualnością cech, co zwykle utrudnia zastosowanie znanych i sprawdzonych technik marketingowych. Ich wykorzystanie pozostaje w ścisłym związku z celami rozwoju miasta, wśród których za najważniejszy przyjmuje się stałe zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności poprzez poprawę warunków życia w mieście.
Szczegółowe cele marketingowe, jakie wskazuje M.Czornik, to przede wszystkim:
- znalezienie nabywców oferty miejskiej,
- nadanie istniejącym produktom miasta cech pożądanych na rynku docelowym,
- poznanie potrzeb i preferencji mieszkańców miasta,
- poznanie potrzeb, preferencji potencjalnych zewnętrznych nabywców oferty miasta, w tym identyfikacja czynników wpływających na decyzje inwestorów, turystów, potencjalnych mieszkańców miasta,
- przewidywanie zmian postaw i zachowań segmentów nabywców,
- podnoszenie użyteczności oferty miasta,
- poprawa warunków życia mieszkańców poprzez tworzenie zysku rozumianego jako kategoria społeczna, tj. warunków i środków do rozwoju miasta.




Następna strona (2/5) Następna strona



Redaktor naczelny: Krystian Dudek
Rada programowa wortalu: Marek Skała, Tomasz Król, Sebastian Chachołek, Katarzyna Czech, Krzysztof Koj, Robert Rajczyk, Sławomir Smyczek, Izabella Laskowska, Adam Proń, Tomasz Nikiel, Wojciech K. Szalkiewicz, Krzysztof Berent, Robert Bednarz, Anna Świder
Informujemy, że wszelkie prawa, włącznie z prawem do wykorzystywania tekstów znajdujących się na wortalu, w całości lub części, w jakiejkolwiek formie jest zastrzeżone. Projekt graficzny i wdrożenie: CleancutDesign.com
Engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved.PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.62 sekund