Limiting Reagent Problems
Limiting reagent problems are simple to recognize as the initial
amounts of more than one species will be given. For instance,
for the reaction:
2H2(g) + O2(g)
2H2O
If the amounts of both H2 and O2
are given, then this is a limiting reagent problem; otherwise,
this is not a limiting reagent problem. There are 6 steps to a
limiting reagent problem:
- Convert the amounts of all species to moles
- Divide the number of moles of each reactant species by its
stoichiometric coefficient. The smallest number corresponds to
the limiting reagent.
- Determine the moles of all other species that react or form
by multiplying the smallest number from step 2 by each species'
stoichiometric coefficient.
- Add/Subtract the moles determined in step 3 to/from the initial
moles.
- Convert moles to amounts
- Check to make sure that total initial mass = total final mass
Here are some practice problems to do before we explain why this
approach works. It is easiest to set up a table to keep track
of all the values.
In the reaction Mg3N2 + 6H2O
3Mg(OH)2 + 2NH3,
if the initial amount of Mg3N2 is 58.1g
and the initial amount of H2O is 20.4g, what are the
final masses of each specie?
- Convert the amounts of all species to moles
MM(Mg3N2) = 100.93 g Mg3N2
/ mol Mg3N2
mass(Mg3N2) = 58.1 g Mg3N2
x (1 mol Mg3N2 / 100.93 g Mg3N2)
= 0.576 mol Mg3N2
MM(H2O) = 18.02 g H2O / mol H2O
mass(H2O) =20.4 g H2O x (1 mol H2O
/ 18.02 g H2O) = 1.13 mol H2O
Compound | Mg3N2
| H2O | Mg(OH)2
| NH3 |
MM | 100.93
| 18.02 | 58.32
| 17.03 |
Initial Mass | 58.1 g
| 20.4 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles
| 0.576 mol Mg3N2
| 1.13 mol H2O
| 0.0 mol Mg(OH)2
| 0.0 mol NH3
|
Step 2 Division |
| | | |
Step 3 Amounts |
| | | |
Final Moles |
| | | |
Final Mass |
| | | |
- Divide the number of moles of each reactant species by its
stoichiometric coefficient. The smallest amount is the limiting
reagent.
Compound | Mg3N2
| H2O | Mg(OH)2
| NH3 |
MM | 100.93
| 18.02 | 58.32
| 17.03 |
Initial Mass | 58.1 g
| 20.4 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 0.576 mol Mg3N2
| 1.13 mol H2O |
0.0 mol Mg(OH)2 |
0.0 mol NH3 |
Step 2 Division
| 0.576 mol / 1 = 0.576 mol
| 1.13 mol / 6 = 0.189 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts |
| | | |
Final Moles |
| | | |
Final Mass |
| | | |
- Determine the amount of all other species that react or form
by multiplying the smallest number from step 2 by each species
stoichiometric coefficient.
Compound | Mg3N2
| H2O | Mg(OH)2
| NH3 |
MM | 100.93
| 18.02 | 58.32
| 17.03 |
Initial Mass | 58.1 g
| 20.4 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 0.576 mol Mg3N2
| 1.13 mol H2O |
0.0 mol Mg(OH)2 |
0.0 mol NH3 |
Step 2 Division | 0.576 mol / 1 = 0.576 mol
| 1.13 mol / 6 = 0.189 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts
| 1 x 0.189 mol = 0.189 mol Mg3N2
| 6 x 0.189 mol = 1.13 mol H2O
| 3 x 0.189 mol = 0.566 mol Mg(OH)2
| 2 x 0.189 mol = 0.377 mol NH3
|
Final Moles |
| | | |
Final Mass |
| | | |
- Add/Subtract the amounts determined in step 3 to/from the
initial amounts.
Compound | Mg3N2
| H2O | Mg(OH)2
| NH3 |
MM | 100.93
| 18.02 | 58.32
| 17.03 |
Initial Mass | 58.1 g
| 20.4 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 0.576 mol Mg3N2
| 1.13 mol H2O |
0.0 mol Mg(OH)2 |
0.0 mol NH3 |
Step 2 Division | 0.576 mol / 1 = 0.576 mol
| 1.13 mol / 6 = 0.189 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts | 1 x 0.189 mol = 0.189 mol Mg3N2
| 6 x 0.189 mol = 1.13 mol H2O
| 3 x 0.189 mol = 0.566 mol Mg(OH)2
| 2 x 0.189 mol = 0.377 mol NH3
|
Final Moles
| 0.576 mol - 0.189 mol = 0.387 mol Mg3N2
| 1.13 mol - 1.13 mol = 0.0 mol H2O
| 0.0 mol + 0.566 mol = 0.566 mol Mg(OH)2
| 0.0 mol + 0.377 mol = 0.377 mol NH3
|
Final Mass |
| | | |
- Convert moles to amounts
Compound | Mg3N2
| H2O | Mg(OH)2
| NH3 |
MM | 100.93
| 18.02 | 58.32
| 17.03 |
Initial Mass | 58.1 g
| 20.4 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 0.576 mol Mg3N2
| 1.13 mol H2O |
0.0 mol Mg(OH)2 |
0.0 mol NH3 |
Step 2 Division | 0.576 mol / 1 = 0.576 mol
| 1.13 mol / 6 = 0.189 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts | 1 x 0.189 mol = 0.189 mol Mg3N2
| 6 x 0.189 mol = 1.13 mol H2O
| 3 x 0.189 mol = 0.566 mol Mg(OH)2
| 2 x 0.189 mol = 0.377 mol NH3
|
Final Moles | 0.576 mol - 0.189 mol = 0.387 mol Mg3N2
| 1.13 mol - 1.13 mol = 0.0 mol H2O
| 0.0 mol + 0.566 mol = 0.566 mol Mg(OH)2
| 0.0 mol + 0.377 mol = 0.377 mol NH3
|
Final Mass
| 0.387 mol x 100.93 g/mol = 39.1 g Mg3N2
| 0.0 g
| 0.566 mol x 58.32 g/mol = 33.0 g Mg(OH)2
| 0.377 mol x 17.03 g/mol = 6.42 g NH3
|
- Check to make sure that total initial mass = total final mass
- + 20.4 = 78.5; 39.1 + 33.0 + 6.42 = 78.5
Mass is conserved!
In the reaction Au2S3 + 3H2
3H2S + 2Au, if the initial amount of Au2S3
is 500.20 g and the initial amount of H2 is 5.67g,
what are the final masses of each specie?
- Convert the amounts of all species to moles
MM(Au2S3) =490.15 g Au2S3
/ mol Au2S3
mass(Au2S3) =500.20 g Au2S3x
(1 mol Au2S3/ 490.15 g Au2S3)
= 0.1.0204 mol Au2S3
MM(H2) = 2.02 g H2/ mol H2
mass(H2) =5.67 g H2x (1 mol H2/
2.02 g H2) = 2.8125 mol H2
Compound | Au2S3
| H2 | H2S
| Au |
MM | 490.15
| 2.02 | 34.09
| 196.97 |
Initial Mass | 500.20 g
| 5.67 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles
| 1.0204 mol Au2S3
| 2.8125 mol H2
| 0.0 mol H2S
| 0.0 mol Au
|
Step 2 Division |
| | | |
Step 3 Amounts |
| | | |
Final Moles |
| | | |
Final Mass |
| | | |
- Divide the number of moles of each reactant species by its
stoichiometric coefficient. The smallest amount is the limiting
reagent.
Compound | Au2S3
| H2 | H2S
| Au |
MM | 490.15
| 2.02 | 34.09
| 196.97 |
Initial Mass | 500.20 g
| 5.67 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 1.0204 mol Au2S3
| 2.8125 mol H2 |
0.0 mol H2S | 0.0 mol Au
|
Step 2 Division
| 1.0204 mol / 1 = 1.0204 mol
| 2.8125 mol / 3 = 0.9375 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts |
| | | |
Final Moles |
| | | |
Final Mass |
| | | |
- Determine the amount of all other species that react or form
by multiplying the smallest number from step 2 by each species
stoichiometric coefficient.
Compound | Au2S3
| H2 | H2S
| Au |
MM | 490.15
| 2.02 | 34.09
| 196.97 |
Initial Mass | 500.20 g
| 5.67 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 1.0204 mol Au2S3
| 2.8125 mol H2 |
0.0 mol H2S | 0.0 mol Au
|
Step 2 Division | 1.0204 mol / 1 = 1.0204 mol
| 2.8125 mol / 6 = 0.9375 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts
| 1 x 0.9375 mol = 0.9375 mol Au2S3
| 3 x 0.9375 mol = 2.8125 mol H2
| 3 x 0.9375 mol = 2.8125 mol H2S
| 2 x 0.9375 mol = 1.875 mol Au
|
Final Moles |
| | | |
Final Mass |
| | | |
- Add/Subtract the amounts determined in step 3 to/from the
initial amounts.
Compound | Au2S3
| H2 | H2S
| Au |
MM | 490.15
| 2.02 | 34.09
| 196.97 |
Initial Mass | 500.20 g
| 5.67 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 1.0204 mol Au2S3
| 2.8125 mol H2 |
0.0 mol H2S | 0.0 mol Au
|
Step 2 Division | 1.0204 mol / 1 = 1.0204 mol
| 2.8125 mol / 6 = 0.9375 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts | 1 x 0.9375 mol = 0.9375 mol Au2S3
| 6 x 0.9375 mol = 2.8125 mol H2
| 3 x 0.9375 mol = 2.8125 mol H2S
| 2 x 0.9375 mol = 1.875 mol Au
|
Final Moles
| 1.0204 mol - 0.9375 mol = 0.08288 mol Au2S3
| 2.8125 mol - 2.8125 mol = 0.0 mol H2
| 0.0 mol + 2.8125 mol = 2.8125 mol H2S
| 0.0 mol + 1.875 mol = 1.875 mol Au
|
Final Mass |
| | | |
- Convert moles to amounts
Compound | Au2S3
| H2 | H2S
| Au |
MM | 490.15
| 2.02 | 34.09
| 196.97 |
Initial Mass | 500.20 g
| 5.67 g | 0.0 g
| 0.0 g |
Initial Moles | 1.0204 mol Au2S3
| 2.8125 mol H2 |
0.0 mol H2S | 0.0 mol Au
|
Step 2 Division | 1.0204 mol / 1 = 1.0204 mol
| 2.8125 mol / 6 = 0.9375 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts | 1 x 0.9375 mol = 0.9375 mol Au2S3
| 6 x 0.9375 mol = 2.8125 mol H2
| 3 x 0.9375 mol = 2.8125 mol H2S
| 2 x 0.9375 mol = 1.875 mol Au
|
Final Moles | 1.0204 mol - 0.9375 mol = 0.08288 mol Au2S3
| 2.8125 mol - 2.8125 mol = 0.0 mol H2
| 0.0 mol + 2.8125 mol = 2.8125 mol H2S
| 0.0 mol + 1.875 mol = 1.875 mol Au
|
Final Mass
| 0.08288 mol x 490.15 g/mol = 40.6 g Au2S3
| 0.0 g
| 2.8125 mol x 34.09 g/mol = 95.9 g H2S
| 1.875 mol x 196.97 g/mol = 369.4 g Au
|
- Check to make sure that total initial mass = total final mass
500.20 + 5.67 = 505.87; 40.6 + 95.9 + 369.4 = 505.9
Mass
is conserved!
In the reaction 2C3H6 + 2NH3
+ 3O2 2C3H3N
+ 6H2O, if the initial amounts are C3H6
22.5g, NH3 20.6 g, and O2 18.1 g, what are
the final amounts of each specie?
- Convert the amounts of all species to moles
Compound | C3H6
| NH3 | O2
| C3H3N
| H2O |
MM | 42.078
| 17.034 | 32.000
| 53.064 | 196.97
|
Initial Mass | 22.5 g
| 20.6 g | 18.1 g
| 0.0 g | 0.0 g
|
Initial Moles
| 0.5347 mol C3H6
| 1.2094 mol NH3
| 0.5656 mol O2
| 0.0 mol C3H3N
| 0.0 mol H2O
|
Step 2 Division |
| | | |
|
Step 3 Amounts |
| | | |
|
Final Moles |
| | | |
|
Final Mass |
| | | |
|
- Divide the number of moles of each reactant species by its
stoichiometric coefficient. The smallest amount is the limiting
reagent.
Compound | C3H6
| NH3 | O2
| C3H3N
| H2O |
MM | 42.078
| 17.034 | 32.000
| 53.064 | 196.97
|
Initial Mass | 22.5 g
| 20.6 g | 18.1 g
| 0.0 g | 0.0 g
|
Initial Moles | 0.5347 mol C3H6
| 1.2094 mol NH3 |
0.5656 mol O2 | 0.0 mol C3H3N
| 0.0 mol H2O |
Step 2 Division
| 0.5347 mol / 2 =0.2675 mol
| 1.2094 mol / 2 = 0.6047 mol
| 0.5656 mol / 3 = 0.1885 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts |
| | | |
|
Final Moles |
| | | |
|
Final Mass |
| | | |
|
- Determine the amount of all other species that react or form
by multiplying the smallest number from step 2 by each species
stoichiometric coefficient.
Compound | C3H6
| NH3 | O2
| C3H3N
| H2O |
MM | 42.078
| 17.034 | 32.000
| 53.064 | 196.97
|
Initial Mass | 22.5 g
| 20.6 g | 18.1 g
| 0.0 g | 0.0 g
|
Initial Moles | 0.5347 mol C3H6
| 1.2094 mol NH3 |
0.5656 mol O2 | 0.0 mol C3H3N
| 0.0 mol H2O |
Step 2 Division | 0.5347 mol / 2 =0.2675 mol
| 1.2094 mol / 2 = 0.6047 mol
| 0.5656 mol / 3 = 0.1885 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol C3H6
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol NH3
| 3 x 0.1885 mol = 0.5656 mol O2
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol C3H3N
| 6 x 0.1885 mol =1.1313 mol H2O
|
Final Moles |
| | | |
|
Final Mass |
| | | |
|
- Add/Subtract the amounts determined in step 3 to/from the
initial amounts.
Compound | C3H6
| NH3 | O2
| C3H3N
| H2O |
MM | 42.078
| 17.034 | 32.000
| 53.064 | 196.97
|
Initial Mass | 22.5 g
| 20.6 g | 18.1 g
| 0.0 g | 0.0 g
|
Initial Moles | 0.5347 mol C3H6
| 1.2094 mol NH3 |
0.5656 mol O2 | 0.0 mol C3H3N
| 0.0 mol H2O |
Step 2 Division | 0.5347 mol / 2 =0.2675 mol
| 1.2094 mol / 2 = 0.6047 mol
| 0.5656 mol / 3 = 0.1885 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts | 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol C3H6
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol NH3
| 3 x 0.1885 mol = 0.5656 mol O2
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol C3H3N
| 6 x 0.1885 mol =1.1313 mol H2O
|
Final Moles
| 0.5347 - 0.3771 = 0.1576 mol C3H6
| 1.2094 - 0.3771 = 0.8323 mol NH3
| 0.5656 - 0.5656 = 0.0 mol O2
| 0.0 + 0.3771 = 0.3771 mol C3H3N
| 0.0 + 1.1313 = 1.1313 mol H2O
|
Final Mass |
| | | |
|
- Convert moles to amounts
Compound | C3H6
| NH3 | O2
| C3H3N
| H2O |
MM | 42.078
| 17.034 | 32.000
| 53.064 | 18.016
|
Initial Mass | 22.5 g
| 20.6 g | 18.1 g
| 0.0 g | 0.0 g
|
Initial Moles | 0.5347 mol C3H6
| 1.2094 mol NH3 |
0.5656 mol O2 | 0.0 mol C3H3N
| 0.0 mol H2O |
Step 2 Division | 0.5347 mol / 2 =0.2675 mol
| 1.2094 mol / 2 = 0.6047 mol
| 0.5656 mol / 3 = 0.1885 mol
SMALLEST NUMBER SO LIMITING REAGENT
| | |
Step 3 Amounts | 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol C3H6
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol NH3
| 3 x 0.1885 mol = 0.5656 mol O2
| 2 x 0.1885 mol = 0.3771 mol C3H3N
| 6 x 0.1885 mol =1.1313 mol H2O
|
Final Moles | 0.5347 - 0.3771 = 0.1576 mol C3H6
| 1.2094 - 0.3771 = 0.8323 mol NH3
| 0.5656 - 0.5656 = 0.0 mol O2
| 0.0 + 0.3771 = 0.3771 mol C3H3N
| 0.0 + 1.1313 = 1.1313 mol H2O
|
Final Mass
| 0.1576 mol x (42.078 g /mol) = 6.6 g C3H6
| 0.8323 mol x (17.034 g/mol) = 14.2 g NH3
| 0.0 g O2
| 0.3771 x (53.064 g/mol) = 20.0 g C3H3N
| 1.1313 x (18.016 g/mol) = 20.4 g H2O
|
- Check to make sure that total initial mass = total final mass
22.5 + 20.6 + 18.1 = 61.2; 6.6 + 14.2 + 20.0 +20.4 = 61.2g
Mass
is conserved!
Now why do steps 2 and 3 give the correct results?
Give a reaction aA +bB cC + dD, we know
that a moles of A will react with b moles of B to give c moles
of C and d moles of D. This means, for instance, that Y moles
of A will require Y mol A x (b mol B / a mol A) = Yb/a mol B,
since the stoichiometric coefficients are conversion factors between
different species. We define 1 mol of this reaction as
the process of mixing a mol of A with b mol of B to form c mol
C and d mol D. Thus, if we have Y mol of A, we can convert to
mol of reaction by Y x (1 mol reaction / a mol A) = Y/a. Thus,
the divisions in step 2 convert each initial amount into units
of mol reaction and, hence, calculate the amount of the reaction
that each reactant can permit. The smallest of these amounts is
then the least amount of reaction that any initial amount of a
reactant will allow. Step 3 is then converting from units of mol
reaction to mol of a species by multiplying by Z mol reaction
x (c mol C / 1 mol reaction), e.g.