ČeskáŠkola.cz web pro základní a střední školy
reklama
   Vyhledat :
    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Rubriky
 

Zprávy 

Školství 

Pedagogika 

Právní poradna 
ICT ve škole
Výuka 
Správa 
SIPVZ 
King
Aplikace 
Obsah 
Ostatní 

Učitelské listy 
Nové články e-mailem ]

Reklama
Repasované počítače pro školy
Device.czDevice nabízí výpočetní techniku s dostatečným výkonem pro výuku za zlomek ceny nových počítačů. Více informací »


Tiskové zprávy
·Vyjádření Nakladatelství Fraus, s.r.o. k dopisům kardinála Miloslava Vlka ministryni školství, mládeže a tělovýchovy a arcibiskupa Jana Graubnera ministrovi vnitra
·Stanovisko k článku „Katolíci versus stát aneb spor o čítanku“, uveřejněném na internetovém serveru Aktualne.cz ze dne 26.5.2006
·Zkoušky učňů se přiblíží praxi

Další zprávy ] 
 

Reklama
LinuxEXPRES - Opravdový linuxový magazín

Najdi na LinuxExpress


Josef Duhajský - 29.11.2005
Dobrodružná fyzika a chemie

Fyzika a chemie nepatří mezi dětmi k oblíbeným předmětům. Proto je dobré využít každou vhodnou příležitost, která by nám pomohla tento stav aspoň trochu změnit. Jednu zajímavou inspiraci najdete na webových stránkách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.
 

Dobrodružnou fyziku a dobrodružnou chemii najdete na stránkách brněnské hvězdárny pod společným označením Dobrodružná věda. Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka uváděla v dubnu roku 2005 unikátní fyzikální show „Dobrodružná fyzika“ dr. Tomáše Tyce z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pro ilustraci uvádím odkaz denik.astronomy.cz, kde najdete nějaké obrázky z tohoto představení. Informace o této akci ale najdete na internetu na mnoha dalších místech. V říjnu tohoto roku své fyzikální vystoupení dr. Tomáš Tyc zopakoval a v listopadu na něj na brněnské hvězdárně navázal Jan Píšala z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vystoupením „Dobrodružná chemie“.

Říjnová a listopadová vystoupení probíhala vždy v pondělí a pokaždé bylo beznadějně vyprodáno. Což je sice smutná zpráva pro ty, kteří se chtěli živého vystoupení zúčastnit a nepodařilo se jim to, ale naopak dobrá zpráva z toho důvodu, že svědčí o tom, že i fyzikální nebo chemické „vystoupení“ může dnes diváky z řad veřejnosti zaujmout.

Navíc na stránkách Dobrodružná věda jsou záznamy vystoupení Dobrodružné chemie a Dobrodružné fyziky ve formátu AVI, takže zájemci o předvádění zajímavých pokusů z fyziky a chemie mohou čerpat inspiraci z těchto záznamů. Součástí cyklu "Dobrodružné vědy" byla navíc i stejnojmenná publikace popisující některé jednoduché chemické a fyzikální experimenty. Můžete zkusit ověřit platnost tvrzení z této webové stránky, že její poslední exempláře jsou k dostání v pokladně hvězdárny.

Fyzikální inspiraci můžete hledat i na webových stránkách Tomáše Tyce. Upozornil bych především na předmět Zajímavá fyzika, který Tomáš Tyc vyučuje na Přírodovědecké fakultě MU a kam zájemce zve. Cituji: „Žel, pro mnohé lidi je fyzika jen snůškou vzorečků a pouček bez jakéhokoli vztahu k realitě. Ve svých přednáškách se snažím ukázat, že tomu tak není a že fyzika nám umožňuje pochopit svět bezprostředně kolem nás. Chcete-li se o tom přesvědčit, přijďte se podívat!“ Pokud to nemáte do Brna daleko, můžete to ještě stihnout (poslední přednáška se koná 20. 12. 2005). Pokud sami učíte, věřím tomu, že byste s Tomášem Tycem dokázali domluvit i jeho vystoupení u vás ve škole. To už ale vypadá, jako bych mu dělal agenta, a přitom ho vůbec neznám, pouze tak soudím z jeho webových stránek. Takže se raději, v případě zájmu o jeho vystoupení, obraťte na něj.

Nějaký smysluplnější kontakt na Jana Píšalu jsem na internetu bohužel nenalezl. Takže pokud by vás zaujala záznamy jeho chemických vystoupení a chtěli byste si s ním domluvit nějaké vystoupení osobně, asi bude nejlepší, když se obrátíte na brněnskou hvězdárnu. Jestli vám ale bude stačit pouze e-mail na Jana Píšalu, uvedený na webových stránkách této hvězdárny, to nevím.

Na webu brněnské hvězdárny bych vás chtěl ještě upozornit na audio a videozáznamy odborných přednášek pro veřejnost. Pokud však prozkoumáte stránky www.hvezdarna.cz důkladněji, myslím, že inspirací do výuky tam objevíte mnohem víc. A v případě, že to do Brna nemáte daleko, rozhodně vám doporučuji navštívit Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně na Kraví hoře i osobně.

Domnívám se, že každý učitel by měl mít nějaký osvědčený okruh pokusů, které obvykle žáky zaujmou. Myslím, že vystoupení Tomáše Tyce a Jana Píšaly vás v tomto směru může obohatit. Možná si myslíte, že každý z nás není „showman“.Osobně se za kdovíjakého experimentátora rovněž nepovažuji, ale někdy stačí docela málo, abyste žáky pokusem zaujali. S oblibou už např. řadu let ve vhodnou chvíli předvádím v hodinách pokus, k jehož provedení vám postačí vhodně upravený drát (viz obrázek):  

Průměr kruhu je asi 20 centimetrů. Fotografická miska,naředěný prostředek na mytí nádobí a trocha šikovnosti vám umožní „vyrábět“ bubliny s průměrem větším, než je průměr zhotoveného kruhu.

Zkuste uspořádat na vaší škole podobnou fyzikální „show“ jako brněnská hvězdárna. Pokud si na takové vystoupení netroufáte sami, v každé lokalitě se určitě dá najít nějaký fyzikální nadšenec, kterého k takové produkci přemluvíte. Nebo aspoň žákům některé zaznamenané pokusy promítněte, třeba vám pak řadu pokusů předvedou oni sami.

A protože byla řeč o pokusech, nabízím na závěr ještě jako inspiraci sborník prvních devíti ročníků Veletrhu nápadů učitelů fyziky, a zabýváte-li se otázkou, jak dělat fyziku zábavněji, a ještě jste neslyšeli o projektu Heuréka (o kterém jsem se už na stránkách České školy též zmiňoval), podívejte se na adresu kdf.mff.cuni.cz/heureka/.


 



Co s článkem?
·Tisknout
·Přidat názor ke článku
·Poslat e-mailem
vaše jméno:

váš e-mail:

e-mail adresáta: 

poslat: 

komentář:


Aktuální články
·Budou se moderní učebnice upalovat v inkvizičních procesech?
Kardinál Miloslav Vlk a olomoucký ar...
·Cizí jazyky v předškolním vzdělávání
Národní plán výuky cizích jazyků na léta 2005 - 20...
·Závaznost poznámek pod čarou v zákoně
Otázka: Jako ředitele školy a tedy n...
·Semináře ke katalogu k maturitě z ITZ
Informační centrum SIPVZ Gymnázium Pacov, společně...
·Závěrečné zkoušky učňů se přiblíží praxi
Od 1. června probíhají nově koncipované závěr...
·Google, Google, Google, ještě jednou Google...
Řada komentátorů bez uzardění tvrdí, že hlavním mo...
·Zaměření školy - úvod do charakteristiky školního vzdělávacího programu
Jedním z bodů struktury školního vzdělávacího prog...
·Analýza SWOT a její praktické využití při zpracování školního vzdělávacího programu (ŠVP)
V souvislosti s novými právními předpisy v oblasti...

Nejčtenější články za týden
· Repasované počítače v roce 2006: kdo, kde a za kolik?
· Analýza SWOT a její praktické využití při zpracování školního vzdělávacího programu (ŠVP)
· Budou se moderní učebnice upalovat v inkvizičních procesech?
· Závaznost poznámek pod čarou v zákoně
· Hodnocení dítěte a písemná dokumentace



Největší diskuse

·Marihuana ve škole aneb Vyhodit před maturitou nebo nevyhodit
   96 příspěvků
·Stodolarový notebook pro každé dítě: zapomenuté předvolební téma
   75 příspěvků
·Potřebují české základní školy „pedagogiky“?
   57 příspěvků
·Parodie na maturitu trochu jinak
   55 příspěvků
·Školství – osm let vlády ČSSD
   51 příspěvků

Zmeškali jste den?
Posledních sedm dní
    Po Út St Čt So Ne
22.
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
23.
24.
25.
26.
Předchozích měsíc.  Červen 2006  V dalších měsících nejsou žádné články.

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
© 2005 CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Vít Šebor
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1213-6018
reklama