Kritické myšlení o. s.
ZŠ Trávníčkova 1744, Praha 5, 155 00
  251 091 644 (v PO a ST 9-14 hod)
  kritickemysleni@ecn.cz
   


Navigátor
Chci se podívat na:
Chci vyhledat:
Právě se nacházíte na:
homepage: aktuality&novinky

[ukázat mapu celého webu]
On-line přihlášky

KURZ: Jak vyučovat podle ŠVP (krátká verze 40 hodin): Praha (FZŠ Trávníčkova) - jen pro pražské učitele (zdarma)

KURZ: Jak vyučovat podle ŠVP (plná verze 80 hodin): Praha (FZŠ Trávníčkova) - jen pro pražské učitele, zdarma

Základní kurz RWCT pro mimopražské: Základní škola Trávníčkova 1744, Praha 5, Stodůlky, metro „B“ Luka

další přihlášky...

Odkazy na jiné weby

Salón pro lektory KM

RWCT International Consortium

International Reading Association

Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV)

Další odkazy zde

Tiskové zprávy

Kritické myšlení nabízí průpravu pro realizaci ŠVP v každodenní výuce

Nová kniha pro školy a pedagogy právě vyšla: Interkulturní výchova ve školním vzdělávacím programu

Kniha českých učitelských zkušeností "Učím s radostí"

E-infosíť
Přihlášení do e-mailové infosítě Vám zaručí zasílání novinek a aktualit přímo na Váš e-mail. (více informací)
jméno
e-mail

Je již přihlášeno 740 lidí.
Technické info
Počet přístupů: cca 82003.
Vystaveno: 23. 1. 2001.
Poslední návštěvník před vámi tu byl 27. 8. v 05:05.
Poslední vzkaz na nástěnce z 26. 08. 2006.
Potíže s prohlížením stránek, či připomínky laskavě hlašte webmasterovi.
Webhosting: ECONNECT
Clip art licensed from DiscoverySchool.com

V Bělé na Šumavě skončil letním soustředěním lektorský kurz projektu Rovnováha (21/08/2006)

Od úterka 8.8. do pátku 11.8. prošlo třináct nových lektorů závěrečným soustředěním, během něhož musel každý lektor odvést vlastní dílnu a podrobit ji spolu s ostatními účastníky rozboru. Fotky z akce zde.

Letní škola „Čítárna za zrcadlem“ skončila (21/08/2006)

Na samotě v šumavských lesích, 4 km od nejbližší vesničky Nicova, se v bývalém mlýně pod horou Popelná usadila skupina učitelek a učitelů, aby si týden četla, zabývala se možnostmi rozvíjení čtenářství u žáků a tím, jak zpracovat čtenářskou a literární výchovu  do svých školních programů. Fotky z akce zde.

Kurz „Jak vyučovat podle ŠVP“ ve FZŠ Chlupova bude pokračovat (08/08/2006)

Absolventi loňského kurzu Jak vyučovat podle ŠVP, který probíhal ve FZŠ Chlupova v Praze 13, budou mít díky lektorkám a projektu Rovnováha možnost scházet se v pokračovacích seminářích. Informace o nich podají lektorky kurzu Blanka Staňková a Vlaďka Strculová. Týká se pouze těch, kdo vloni kurz absolvovali.

Další kurzy v projektu Rovnováha (08/08/2006)

Pokud jste se nestihli přihlásit do některého z kurzů, které o.s. KM nabízí v rámci projektu Rovnováha, a shledali jste, že kapacita je naplněna, sledujte dále tuto webovou stránku. Budou zde vyvěšeny informace k dalším kurzům. Jeden zahájíme v průběhu školního roku 2006/07 ve FZŠ Chlupova pod vedením lektorek Blanky Staňkové a Vlaďky Strculové, a to patrně během podzimu. Druhý poběží v Praze sedm a bude veden lektorkami Jarkou Budíkovou a Vlaďkou Strculovou. Přesnější informace o kurzech budou na této webové stránce zveřejněny začátkem září.

Z konference Obce spisovatelů o výuce literatury (1.7.06) (24/07/2006)

První červencovou sobotu (1.7.2006) konferovali o této otázce v Rožnově pod Radhoštěm lidé z Obce spisovatelů a jejího okolí. Názory na to, co se ve škole má a dá dělat s četbou, s literaturou a s čtenáři i autory, se ovšem velice liší, a to nejen mezi spisovateli. Je výborné, že si spisovatelé pozvali i zahraniční odborníky z Rakouska a Polska - vyučující na česko-rakouských gymnáziích nebo na univerzitách.
Referáty z konference najdete jednak na webu http://www.literarky.cz,  jednak nabízím zde (za nadpisem) v úplném znění svůj referát, který se ovšem celý do času konference nevešel. (O. Hausenblas)

Česká televize vysílá v létě vynikající evropský dokument o zdraví (20/07/2006)

Každé úterý od 20:00 na ČT 2 běží další díl série Osm dní zdraví v Evropě. Nezapomeňte se podívat - tak mají opravdu vypadat dobré naučné pořady. Příští díl, 25.7., se jmenuje "Ten blázen odvedle" a bude o tzv. komunální psychiatrii, při které se "blázni" v různých místech Evropy nezavírají rovnou do léčebny.

Lauderovy školy v Praze hledají učitele (20/07/2006)

Nové vedení Lauderových  škol v Praze (zřizovaných Židovskou obcí Praha) hledá pro výuku na druhém stupni a ve čtyřletém gymnáziu učitele těchto aprobací: matematika, biologie, chemie, zeměpis, výtvarná výchova, angličtina, tělocvik. Pište na adresu skola@lauder.cz.  

Co najdete v novém, třetím čísle Thinking Classroom - Peremena? (17/07/2006)

Především úvodník od našich lektorů: Pat Bloemové a Davida Kloostera: "Optimisti a realisti". Ale taky řadu dalších moc zajímavých a prakticky přínosných článků.

Nejlepší kniha o civilizaci za 39,- Kč (17/07/2006)

Před třemi lety jsme upozornili na knihu P. Hawkena a manželů Lovinsových "Přírodní kapitalismus", přeloženou B. Blažkem (www.kritickemysleni.cz/prectetesi_show.php?co=2prirodni). Dnes ji najdete na pultech  u Kanzelsbergera za mizivou cenu. Jestli se u vás ve škole vyučuje občanka, biologie, fyzika, pracovní výchova, myšlení, čtení...., měli byste ji mít ve sborovně, a hlavně ji číst! O tom, jak chabě se u nás myslí o osudu lidstva, svědčí to drastické výprodejní zlevnění. 

Čtení na léto - o reformě a myšlení (08/07/2006)

Máte-li v létě volno a u počítače nesedí celý den vaše ratolest, můžete si prohlédnout časopisy, které obvykle možná nečtete. V únoru 2006 vyšly v Literárních novinách č. 8 stati o působení neziskových organizací při reformě školství: od L. Sedlákové o neziskovkách ve školství, o kulatých stolech SKAVu, nebo o šikaně, od Hany Košťálové Mít tak chuť přemýšlet a od Ondřeje Hausenblase Změnu rozvážíme do škol na trakaři.

Kritické myšlení přeje všem učitelům i žákům krásné prázdniny! (29/06/2006)

Držíme palce, aby vám počasí vyšlo tak, jak byste si právě přáli. Aby z vás spadl stres a zmizel shon, a abyste zažili nějakou příjemnou změnu. I během prázdnin se na našem webu budou objevovat novinky a aktuality, protože proběhne lektorský kurs a Letní škola KM, budeme si číst a potkávat se. Určitě vás během léta napadne něco podnětného, přečtete si něco objevného, poznáte něco obohacujícího - a bude-li to ke vzdělávání, čtenáři webu KM i Kritických listů se na to těší! Odpočívejte, a trochu si pište, čtěte a myslete...

Naši lektoři v rovnováze (23/06/2006)

Kurz lektorských dovedností projektu Rovnováha se blíží ke konci. Účastníky čeká maraton vlastních vystoupení v srpnu na lektorské letní škole, a pak už vstup do praxe. Jsme rádi, že řady lektorů budou posíleny. Na uplynulých dvou setkáních se budoucí lektoři věnovali vedení diskuse od začátku až do konce - totiž na diskusi se připravili, odvedli ji v délce 15´ pod ostrým okem kamery a vedoucích lektorek Jiřiny a Šárky, získali bezprostřední zpětnou vazbu od kolegů, která byla vždy velmi podpůrná.

Kritické listy pro Pražany zdarma - a články navíc zde na webu (23/06/2006)

Na této stránce se můžete podívat (kliknutím na obálku vpravo) na obsah posledních Kritických listů. Všimněte si, že hned za obsahem jsou umístěny texty, které se do Kritických listů 23 už nevešly. Připomínáme, že pražské školy a účastníci kurzů KM za řad pražských učitelů si mohou Kritické listy objednat zdarma díky projektu Rovnováha, který je financován z ESF, ze státního rozpočtu České republiky a z rozpočtu Magistrátu hlavního města Prahy.

Další kniha výkladů o Bibli (22/06/2006)

Po knihách "Příběhy Tóry" a "O svobodě a náboženství" vychází nová - "Izrael soudců a králů" od Jana Diveckého. Oceníte především interpretaci významu událostí vyprávěných v některých knihách Zákona. Velmi vhodné pro dějepis i multikulturní výchovu, ale také pro učitelovo vlastní poučení o porozumění textům!

Pojetí oborů v RVP ZV, jeho důsledky pro reformu a co s tím při tvorbě ŠVP (18/06/2006)

Minulý týden skončil setkáním v příborské škole projekt Šance, který na podporu tvorby školních programů uspořádal novojičínský KVIC pro šest škol z regionu. Během šesti setkání se účastníci prokousávali tím, jak pracovat s kompetencemi, hodnocením, průřezovými tématy, výchovnými a vzdělávacími strategiemi. Od třetího setkání jsme se začali potýkat s tím, jak zpracovat obory z RVP ZV do předmětů a jak naložit s očekávanými výstupy.

Skončil další kurz v projektu Rovnováha (18/06/2006)

V úterý 13.6. se naposledy sešla skupina sedmadvaceti učitelů především z Prahy 13, kteří od února spolupracovali v seminářích kurzu Jak vyučovat podle ŠVP. Tento kurz nabízíme v rámci projektu Rovnováha, který spolufinancuje ESF, státní rozpočet ČR a Magistrát hl. města Prahy.

Rozhlasová diskuse o kompetencích na Rádiu Leonardo (10/06/2006)

V pořadu Odpoledne s Leonardem diskutovali 26.5. na téma "od znalostí ke kompetencím" Hana Košťálová, Petra Machalová z Fakultní základní školy Táborská a Jan Buryánek z o.p.s. Člověk v tísni. Pokud si chcete pořad poslechnout, připojte se internetem k archivu Rádia Leonardo (klikněte na nadpisek).

Na kursy KM pro psaní ŠVP se můžete hlásit rovnou z tohoto webu! (25/05/2006)

Na podzim začnou kurzy metod aktivního učení a postupů pro tvorbu a realizaci ŠVP včetně hodnocení práce a pokroku žáků při výuce. Abyste nemuseli stahovat, vyplňovat a posílat papírové přihlášky, můžete se už teď hlásit on-line. Nejaktuálnější přihlášky vidíte vlevo v zeleném rámečku, všechny pak v sekci "Co děláme", kam se teké dostanete kliknutím na nadpis této aktuality.

Kurz Jak vyučovat podle ŠVP se přehoupl do své druhé půle (17/04/2006)

Školní program má smysl jen tehdy, je-li živým dokumentem – učitelé by měli umět podle dobře napsaného programu dobře vyučovat. I ti, kdo již ve své výuce využívají metody aktivního učení, cítí potřebu rozšířit si rejstřík metod, aby jejich výuka byla co nejefektivnější a aby pro různé vzdělávací potřeby různých žáků byli schopni volit tu nejpřiléhavější cestu. Podívejte se také na fotky z akce.

Běží kurz lektorských dovedností v projektu Rovnováha (17/04/2006)

Tento povelikonoční týden se už podruhé sejdou budoucí lektoři v učebně KM v ZŠ Trávníčkova v Praze 13. V březnu absolvovali první část ze stohodinového kurzu lektorských dovedností, který poběží až do konce školního roku a vyvrcholí třídenní letní školou v srpnu 2006. To, co se v kurzu naučí, by mělo lektorům pomoct buď ve vedení jejich školního týmu při práci na ŠVP nebo ve vedení kurzů metod aktivního učení, které jsou nezbytné pro realizaci školních vzdělávacích programů. Kurz vedou psycholožky a lektorky Šárka Miková a Jiřina Stang.

Rozhovor o vzdělání a školství v rozhlase Leonardo (13/04/2006)

Dovoluji si nabídnout k poslechu asi půlhodinový rozhovor o vzdělávání, a to na stanici Leonardo, již najdete na webu http://www.rozhlas.cz/leonardo v sekci "rádio na přání".

Tvrzení o českém vzdělání můžeme opřít o data (27/03/2006)

V Academii právě vyšla velmi obsažná, a přitom nedrahá kniha (139,- Kč, internetem 118,-) od Petra Matějů, Jany Strakové a kol. "(Ne)rovné šance na vzdělání. Vzdělanostní šance v české republice". Měli by ji číst nejen tvůrci vzdělávací politiky a náměstci na MŠMT, ale závěry kapitol by mohli potřebovat pro přesvědčování rodičů a místních, krajských nebo partajních rozhodovačů i ředitelé škol, když se svým sborem rozhodují o charakteru své školy.

Kritické listy 22 jsou věnovány výuce fyziky! (15/03/2006)

Také vám někdo tvrdil, že se konstruktivismus a kritické myšlení hodí spíše pro češtinu nebo občanku? Pak mu dejte přečíst dvaadvacáté číslo KL - je skoro celé věnováno výuce fyziky. Třífázový model učení se nejlépe uplatní právě oborech, kde se vyžaduje pojmové myšlení... Právě se objevilo ve vašich schránkách.

Začal kurz lektorských dovedností v projektu Rovnováha (14/03/2006)

V pátek a v sobotu 11. a 12.3. 2006 se poprvé setkalo 14 budoucích lektorů v učebně KM v ZŠ Trávníčkova. Absolvovali první část ze stohodinového kurzu lektorských dovedností. Ty by jim měly pomoct buď ve vedení jejich školního týmu při práci na ŠVP nebo ve vedení kurzů metod aktivního učení, které jsou nezbytné pro realizaci školních vzdělávacích programů. Kurz vedou psycholožky a lektorky Šárka Miková a Jiřina Stang. Podívejte se také na fotky z akce ve fotogalerii.

Projekt Šance – KVIC Nový Jičín (14/03/2006)

Eva Mokrošová společně s Milanem Zmrzlíkem a Alenou Dvorskou připravila projekt Šance, který umožnil šesti školám setkávat se pravidelně a vyvíjet společně jejich školní programy. Každá škola nejprve absolvovala program Šárky Mikové a Jiřiny Stang 3 X PRO tvorbu ŠVP (podrobnější informace v KL). Pak s pomocí psycholožek zvolily školy své „základní týmy“, tedy tři až šest učitelů (podle velikosti školy), kteří se setkávají s ostatními zhruba jednou za šest týdnů na dvoudenních seminářích. Lektory programu jsou Ondřej Hausenblas a Hana Košťálová. V organizaci setkání se střídají zapojené školy, takže účastníci se mohou inspirovat také tím, co přímo ve škole dělají jejich kolegové. Podívejte se také na fotky z akce ve fotogalerii.

První číslo 7. ročníku Thinking Classroom / Peremena (07/03/2006)

OSI New York a Mezinárodní konsorcium RWCT převzaly od International Reading Association vydávání časopisu, ve kterém si vy, kteří čtete anglicky nebo rusky, už několik let pročítáte zajímavé lekce, tipy do výuky i odborné stati o učení a výuce ve stylu kritického myšlení. Přinášíme (za nadpiskem) obsah nového čísla.
Časopis je možné si nyní objednat individuálně na webu RWCT International Consortium

Nadační fond pro vzdělávání vyhlašuje grantový program (07/03/2006)

Granty jsou určeny především na kurikulární reformu a zavádění nových vzdělávacích programů do základních a středních škol.

Oblasti podpory:
- profesní vzdělávání učitelů
- šíření nových vzdělávacích metod
- podpora asociací angažovaných v probíhající reformě školství
- vzdělávání minoritních a znevýhodněných skupin

Centrum inovativního vzdělávání v Olomouci (07/03/2006)

Palackého univerzita získala velký grant, v němž připravuje své studenty učitelství a s nimi i učitele v praxi na moderní výuku v moderních školách. 20. února se konaly první dva workshopy CIV. O workshopech budou studenti psát články a budou články zveřejňovat na webových stránkách CIV.

Konference pražských učitelů k pedagogice konstruktivismu a C. Freineta (28/02/2006)

Katedra primární pedagogiky PedF UK, FZŠ Táborská, FZŠ Křesomyslova, Kritické myšlení a Step by Step ČR pořádají pro učitele, které zajímají aktivizující přístupy k výuce, konferenci (s mezinárodní účastí zkušených praktiků z Belgie a Slovenska). Podrobnosti hledejte i na http://www.zstaborska.cz/16_02_01.freinet.htm

Recenze či úvaha nad divnou knížkou (15/02/2006)

Kamila Bergmannová nám poslala své osobní záznamy z četby o knize "Kantořina – těžká dřina". Máte-li čas a chuť, čtěte s ní...

Nové materiály na webu Variant (09/02/2006)

Na webovém portálu Varianty (http://www.varianty.cz) najdete řadu nových materiálů. Portál přináší aktuální informace, texty a metodické materiály využitelné pro výuku interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Zahraniční "RVP" a jak nám můžou pomoci (09/02/2006)

Učitelům, kteří by rádi viděli, jak vypadají materiály typu RVP, tedy kurikula nebo standardy, v cizině, přináší portál zajímavý výňatek z rakouského dokumentu.

Projekt Rovnováha právě začal (22/01/2006)

Rovnováha - Školní programy pro znalosti, životní dovednosti a funkční gramotnost
Tento projekt realizuje pro pražské školy a učitele o.s. Kritické myšlení za finanční podpory Evropského sociálního fondu, Magistrátu hlavního města Prahy a státního rozpočtu České republiky. Projekt Rovnováha bude probíhat v roce 2006 a 2007. Celou tiskovou zprávu si otevřete za nadpiskem.

Nové číslo časopisu The Reading Teacher (12/01/2006)

Kdo umí anglicky a učí číst česky menší děti, čte si jistě rád aspoň ty články, které IRA na webu poskytuje zadarmo. Za nadpiskem najdete obsah prosincového čísla, na webu www.reading.org v záložce Publications si můžete i bez členství v IRA některé kousky přečíst.

První setkání lektorů organizací SKAV (08/01/2006)

V prostorách sdružení Tereza se v Praze v pátek a sobotu 6. a 7. ledna 2006 sešlo dvacet sedm lektorů (ze čtrnácti organizací SKAV). Zabývali se tím, jak se dá chápat a jak v kursech pro učitele vyučovat hodnocení práce žáků, když chceme, aby školy uměly dosahovat vzdělávacích cílů podle RVP. Podívejte se také na fotky ve fotogalerii.

Přínosný a úspěšný rok 2006 s kritickým myšlením! (22/12/2005)

Občanské sdružení Kritické myšlení přeje všem svým příznivcům a spolupracovníkům do roku 2006 hodně sil, otevřenou mysl, dobré a podnětné kolegy a mnoho radosti se žáky a studenty!
Obrázek s blahopřáním najdete za nadpiskem.

SbS nabízí Specializační studium pro certifikátory kvality pedagogické práce (07/12/2005)

Studium je úvodem do problematiky měření kvality pedagogické práce se záměrem podpořit její růst v podmínkách škol a vzdělávacích organizací. Koná se 19.-21.ledna 2006, 20.-22. března 2006. Popis programu a přihlášku si stáhněte za nadpiskem.

Člověk v tísni hledá lektora pro Etiopii (06/11/2005)

Společnost Člověk v tísni urgentně hledá vzdělávacího experta / expertku na pozici pedagogického pracovníka regionálního výukového centra pro učitele v rámci projektu Podpory implementace moderních vyučovacích metod do vzdělávacího systému Etiopie.

Nová adresa kanceláře KM (31/10/2005)

Oznamujeme všem přátelům a spolupracovníkům, že kancelář Kritického myšlení se od 1.11. 2005 přemístila na novou adresu - do FZŠ Trávníčkova 1744, 155 00 Praha 5. Nový telefon je 251 091 644, emailové spojení zůstává totéž. (Do kanceláře na Florenci prosím už nic neposílejte...). Těšíme se na další a nepřerušenou spolupráci s vámi!

Mezinárodní web RWCT (28/10/2005)

Od podzima je opět v provozu mezinárodní webová stránka RWCT, tentokrát pod křídly RWCT International Consortium. Najdete ji na http://rwct.net . Prohlédnout si můžete, kdo všechno v širém světě jsou naši partneři a kolegové, a co se kde dělá. Stránka slouží jak veřejnosti, tak registrovaným členům Consortia. Můžete si na ní mj. objednat časopis Thinking Classroom/Peremena, který bude od ledna vycházet anglicky v elektronické podobě (ušetří se za drahé mezinárodní poštovné).

Jinou vzdělávací politiku, jinou Bílou knihu... (16/10/2005)

Institut pro sociální a ekonomické analýzy ISEA vydal první ze dvou publikací, v nichž má být realističtěji mapována situace českého školství a vytyčena cesta k zlepšení. Publikace Na cestě ke znalostní společnosti I - Kde jsme...? (Kritická analýza současné situace) byla prezentována 19.10. v budově Senátu ČR. Více na http://www.isea-cz.org/?operation=reforma-skolstvi

O svobodě a náboženství - pro vlastní moudrost i multikulturní výchovu (25/09/2005)

Na podzim 2005 vyjde v nakladatelství P3K kniha vrchního rabína Britského Commonwealthu, sira Jonathana Sackse – O svobodě a náboženství.
Obsahuje třicet šest zamyšlení, v nichž autor uvažuje nad problémy současnosti na pozadí starozákonních textů a naopak vysvětluje biblické texty na příkladech z dnešního světa. Z názvů vybíráme: Násilí ve jménu náboženství • Víra a odvaha • Dlouhá cesta ke svobodě • Judaismus a islám • Modlitby praotců • Vyvolení a ti druzí • Morální dilema • Revoluce času • Efraim a Menaše.
Více o knize na O svobodě a náboženství

Program tvorby ŠVP pro školy nebo seskupení škol (13/09/2005)

KM nabízí školám modulární systém podpory v tvorbě školního vzdělávacího programu. Vycházíme z toho, že v současnosti je každá škola jinak daleko v tvorbě ŠVP, má jiné priority, jiné silné stránky, jiné potřeby. Proto se domníváme, že ideální nabídku v této době představuje sada modulů, které se týkají různých etap a kroků tvorby ŠVP.

Rozlety pro šikovné žáky 7., 8. a 9. tříd (09/09/2005)

Nová škola, o.p.s., zve žáky se studijními předpoklady, ale málo podoporované rodinou - cizince, Romy, obecně děti z rodin s problémy sociálními i kulturními, do projektu Rozlety, v němž jim pomáhá zvládnout přechod ze základní na střední školu.
Více na webu www.novaskola.org (za nadpiskem).

Jubilejní Kritické listy (číslo 20) celé o tvorbě ŠVP! (08/09/2005)

Koncem září začínáme šestý ročník KL. Vychází 20. číslo. Pro tvůrce školních vzdělávacích programů a přemýšlivé pedagogy vůbec přinášíme kompletní materiály z letní školy KM „Lov na Bílou velrybu“ – praktické návody a pomůcky k tomu, jak tvořit školní vzdělávací program; a texty k průřezovým tématům z letní školy KM „Zlaté časy“; a odbornou reportáž ze státního projektu „Koordinátor tvorby ŠVP“; a mnoho dalšího. Podrobnosti a možnosti objednávky najdete kliknutím na nadpisek.

Vydána je kniha Respektovat a být respektován (04/09/2005)

Od P. Kopřivy, J. Nováčkové, D. Nevolové a T. Kopřivové znáte možná kursy stejného názvu, ale nyní si můžete koupit celou knížku. Recenzi najdete na http://ucitelske-listy.ceskaskola.cz/Ucitelskelisty/Ar.asp?ARI=102325&CAI;=2168 nebo v 1. - zářijovém čísle Učitelských listů, které právě vyšlo. Obsah za nadpiskem zde.

Příručka pro psaní ŠVP (31/08/2005)

Nakladatelství Verlag Dashoefer začalo vydávat v závěsných deskách a s 3-4 aktualizacemi ročně příručku, která by vám mohla pomoci porozumět tvorbě ŠVP a zvládnout ji ve své škole. Na adrese http://www.dashofer.cz/?product=SVP najdete podrobnosti.

Myslet a vyučovat jako dějepisec? (18/08/2005)

Na webu Výzkumného ústavu pedagogického se objevují i velmi zajímavé texty. Možná by jeden pomohl českým učitelům dějepisu, kteří si zoufají nad tím, že pojetí "dějepisu" v RVP-ZV vypadá, jako z oka vypadlo "zeleným osnovám" a že se podle něho nedá napsat slušně vlastní ŠVP. Možná si autoři dějepisu v RVP měli tuhle knížku přečíst, zejména její pasáž o klíčových kompetencích v dějepise! Konečně tu máme vystižení toho, co je to "dějinná gramotnost". Stáhněte si za nadpiskem ukázky (53 kB), které jsme pro vás vybrali, a uvidíte, zda si chcete stáhnout celou knížku z webu VÚP na adrese: http://www.msmt.cz/_DOMEK/default.asp?ARI=102526&CAI;=3036

Fotky z "Lovu na Bílou velrybu" (14/08/2005)

Podívejte se na pár foto z Letní školy Kritického myšlení v Doubravce 2005 s názvem "Lov na Bílou velrybu"

Dobrá kniha pro školáky - nejen na prázdniny (10/08/2005)

Doporučujeme: podívejte se v prodejně Levné knihy - KMa, například v Praze na Národní (bývalý ÚLUV) na knížku Katherine Patersonové "Most do země Terabithia" (za 19 Kč za kus ji možná nakoupíte celé třídě). Zajímavý příběh páťáků, osobnostní zrání venkovského hocha v kamarádství s děvčetem ze vzdělané rodiny, přiměřená sebereflexe, napětí, žádná a přitom velká poučnost...

Letní škola "Lov na Bílou velrybu" skončila (06/08/2005)

V pátek 5.8. skončila první z letošních letních škol Kritického myšlení. V příjemném prostředí chaty Doubravka u Chotěboře a v romantickém okolí chráněného území při řece Doubravě pracovalo po pět dní 36 pokročilých účastnic a účastníků na strategiích pro tvorbu ŠVP. Velrybářský pozdrav na rozloučenou uvidíte za nadpiskem...

Pro učitele, zejména čtení (23/06/2005)

Doporučuji, podívejte se občas také na web http://www.ucitelske-listy.cz - Před létem se tam rozběhla diskuse nad postesknutím čerstvého češtináře ohledně tradiční metodiky od tandemu Čechová-Styblík (článek Čeština a její vyučování aneb Měli bychom) z 20.6., předtím jsem tam 15.6. dal článek "Proč děti nečtou, proč je tomu neučíme - a co můžeme dělat" (klikněte si zde na nadpisek).

Kurzy RWCT-KM v roce 2005-2006 (19/06/2005)

Nové kurzy Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT) pro nové zájemce ve školním roce 2005/2006. Jeden s Ninou Rutovou od září 2005 do května 2006 ve 12 čtvrtečních odpoledních a dvou sobotách v ZCŠ Ostrovní 9, Praha 1 a druhý s Hanou Košťálovou od listopadu 2005 do června 2006 v některé z pražských základních škol.

Patnáct zamyšlení nad biblickými příběhy (17/06/2005)

Možná si přes prázdniny rádi počtete v naučně-populární publikaci a učebnici Příběhy Tóry (patnáct biblických zamyšlení) od Jana Diveckého. Třeba vás napadne, jak vyučovat o náboženství, o Bibli, o významu biblických příběhů od stvoření světa po Mojžíšovo putování pouští. Jakou učebnici ve škole použít? Kniha právě vychází v nakladatelství p3k a můžete se o ní víc dozvědět na http://www.p3k.cz/pt.html, nebo zde za zeleným nadpiskem.

Kritické myšlení podporuje vznik vzdělávacího kanálu ČT (14/06/2005)

Sdružení Kritické myšlení zasílá řediteli ČT Jiřímu Janečkovi dopis, v němž ho povzbuzuje, aby ČT preferovala vzdělávání spíše než sport nebo zábavu. Náš dopis si můžete přečíst za nadpiskem.

Co o našem národě vypovídají evropské průzkumy? (13/06/2005)

Eurobarometr - výzkum veřejného mínění v EU - přinesl v červnu zajímavé výsledky ve výzkumu toho, které společenské hodnoty jsou u Evropanů považovány za velmi důležité v domácí výchově. Za nadpiskem si můžete stáhnout pár podrobostí a také webovou adresu celé zprávy.

Fotky z Bratislavy - Mezinárodní projekt RWCT na psaní kurikula (09/06/2005)

Patero členských zemí v RWCT International Consortium si podalo a dostalo grant v programu REFINE na vývoj tréninkového programu - kursu, v němž se mají národní lektoři naučit, jak pomáhat ve své zemi školám psát školní vzdělávací programy.

Tajemství úspěchu finského vzdělávání (02/06/2005)

Proč umějí finské děti nejlépe na světě číst s porozuměním, počítat, zkoumat přírodu? Na rozdíl od situace nás má na jejich úspěchu velkou zásluhu škola. Zdá se, že kvality vzdělávání se tam nedosahuje předpisy ani kontrolami, nucením ani testováním, ale kulturním chováním učitelů, rodičů, školských úředníků a vlastně celého národa. Svoboda a radost ve škole přinášejí Finům první místa ve výzkumech PISA. Jak to dělají? Přečtěte si zde článek, který zároveň vychází v Učitelských listech č. 10.

Květnové číslo Journal of Adolescent and Adult Literacy (29/05/2005)

Pro informaci, o čem se píše ve výuce i ve výzkumu čtenářské gramotnosti dopívajících a dospělých: z květnového čísla JAAL na webu http://www.reading.org/publications/journals/jaal/current/index.html

Pro učitele matematiky: interaktivní pomůcky do primární i vyšší školy (15/05/2005)

I v matematice mohou děti porovnávat pohledy, odhalovat a vylepšovat prekoncepty. Kritické myšlení jen vypadá jinak, ale rozhodně není nemožné. A interaktivní výuka je jistá. Prohlédněte si web k anglickému národnímu kurikulu v matematice http://www.n-yorks.net/curriculum/subjects/ict/PrimConf2003/NNSppt.html - tam najdete zajímavé powerpointové aktivity k matematice a geometrii, anebo web http://www.standards.dfes.gov.uk/numeracy/publications/ kde najdete interaktivní výukové prográmky. Za nadpiskem si můžete stáhnout jeden o zlomcích - procentech - poměrech a desetinných číslech.

Vyhláška MŠMT - je to pravda? (10/05/2005)

Pro pobavení - co vše je potřeba centrálně "ošetřit", aby se školství nezhroutilo.

Nové číslo časopisu Thinking Classroom-Peremena (28/04/2005)

Právě dorazilo 2. letošní číslo, tentokrát velmi prakticky zaměřené, a plné postupů pro kritické myšlení. Letos časopis přejde od IRA pod Open Society Institute v New Yorku a pokud bude dál vycházet, nejspíš jako výběr z nejlepších článků z národních časopisů RWCT. O osudech časopisu jednalo 24.4. ve Vilnjusu i zasedání řídícího výboru Mezinárodního konsorcia pro KM, jehož jsme také členy.

Sborník Interkulturní výchova ve školním vzdělávacím programu (25/04/2005)

Kritické myšlení vydalo spolu s Variantami sborník, který vznikl prací účastníků a lektorů kursu, jejž realizoval Člověk v tísni, společnost při České televizi, o. p. s., v letech 2003–2005, a sice pod koncepčním a lektorským vedením KM. Několik škol v projektu „Varianty – projekt IKV“ se naučilo promýšlet a plánovat výuku v průřezovém tématu RVP a své výsledky i postupy uložilo do sborníku. Projekt byl financován z prostředků Evropské unie a ze státního rozpočtu ČR. Zájemci si ho mohou zdarma objednat na adrese KM.

Dubnové číslo časopisu Reading Teacher (25/04/2005)

Sedmé číslo letošního ročníku nejlepšího mezinárodního časopisu pro učitele čtení na základní škole.

O měření "Kvality" a škol (15/04/2005)

Na webu Učitelských listů byl přetištěn článek O. Šteffla o projektu "Kvalita", podle něhož by v budoucnu měli být testováni vaši žáci. Projekt už byl kritizován, ale nikdy neuškodí varovat MŠMT předem před vyhazováním peněz nebo před pokažením výuky. Klikněte si na nadpisek.

Češtinářům, zejména těm, kteří vyučují i angličtinu, (ale nejenom jim) (29/03/2005)

Jedna z velmi nápomocných metod v didaktice angličtiny je, že se umíme doptávat na přeslechnuté místečko ve větě. Jako byste poslouchali něčí povídání, a někdo vám zrovna v tu chvíli třískl dveřmi, takže vám jedno slůvko uniklo. Zeptejte se například na slovíčko "dveřmi" v předchozí větě! Jako by bylo zamazané černou barvou a vy jste ho nevyluštili. Tedy zeptejte se tak, abych já odpověděl "dveřmi - přece!"
Vždy znova mě překvapuje, kolik Čechů to neumí! Celý článek si stáhnete pod nadpiskem.

Mezinárodní časopis o čtenářství Journal of Adolescent and Adult Literacy (20/03/2005)

Březnové číslo přináší nové články. Některé volně k prohlížení najdete na http://www.reading.org/publications/journals/jaal/current/index.html

Cestička do školy (05/03/2005)

Níže si přečtěte o projektu, jenž je shrnut v pěkné publikaci. Tu můžete vidět zde za nadpiskem.

Inspirativní (jarní) projekt Cestička do školy (05/03/2005)

Po úspěšném ukončení projektu Cestička do školy vydalo Regionální muzeum a galerie Jičín krásnou brožurku, ve které je shrnuto vše o tom, proč a jak projekt v 15 školách na Jičínsku probíhal. Děti po celý rok zkoumaly, jak a kudy se u nich dříve chodívalo do školy.

Pro výchovu kluků a holek plus výchovu mediální (12/02/2005)

Vřele doporučuji se podívat na web parodického časopisu "Cosmoboy" na www.cosmoboy.cz. Pokud máte žákyně nebo dcery, které čtou Cosmogirl a podobné trháky pro nesoudné dítky, může se vám i jim srovnání obou "verzí" docela hodit, a myslím, že se i dost nasmějete.

Nové fotky ve fotogalerii (05/02/2005)

podívejte se na sérii fotek z různých lednových akcí z Prahy, Poděbrad a Čelákovic

Přímá výuka a konstruktivismus (23/01/2005)

Pan Dominik Dvořák nám dal v diskusi o tradiční výuce na naší webové nástěnce moc dobrý tip na pojem "direct teaching" ve světě (tedy v angloamerickém školství a výzkumu). Má pravdu, když říká, že to má aspoň dva významy. Zdá se, že to není úplně totéž co "frontální výuka", ani totéž co lepší termín "frontální výklad". Přeložil bych to nejspíše jako "přímá řízená výuka". Našel jsem na internetu jednu stránku, kde je vysvětlení docela zajímavé a přínosné.

Ukázka textu z Macounovy knížky Faktor Max (31/12/2004)

Klikněte si na nadpisek, abyste si mohli přečíst dvě stránky jako ukázku z doporučené knížky.

Krásná četba pro děti a fyziky (29/12/2004)

V knihkupectvích i knihovnách už je knížka od Jiřího Macouna, Faktor Max. Podívejte se na ni, hlavně vy, koho zajímá, jak by se metody, které jsme poznali v RWCT, daly používat i v tak exaktních oborech jako fyzika. Poznatky, vztahy jevů, procesy přírodní i aplikace toho, co jsme se naučili, může být zapojeno nenásilně a příjemně dobrodružně do příběhů skupiny dětí kolem 14 let.

Jak vypadají zahraniční časopisy pro učitele? (13/12/2004)

Podívejte se na obálku říjnového čísla Reading Teacher - "Čtoucí učitel čtení"

Reading Teacher - časopis pro učitele čtení v základní škole (13/12/2004)

Kdo vyučuje mladší žáky - a může číst v angličtině -, ocení vynikající časopis, který také vydává IRA. Podrobnosti kliknutím na nadpis, a ještě více na www.reading.org

Knížka o čtení a čtenářství od "prarodičů" RWCT (13/11/2004)

Hezká obálka vás možná naláká, ale autoři jsou ještě lepším příslibem, že knížka All Children Read je zajímavá. Podívejte se na obrázek za nadpiskem.

Více o knížce All Children Read (13/11/2004)

V minulých dnech vyšla v USA knížka sepsaná předními lektory i tvůrci našeho programu. Jmenuje se All Children Read. Kdo umíte anglicky nebo máte po ruce ochotného překladatele, přečtěte si o ní dál. Knížka se dá samozřejmě i objednat přes http://www.ablongman.com/catalog/academic/product/0,1144,0321063945,00.html za pouhých 64 USD plus poštovné přes moře.. Anebo u amazon.com za ceny od 65 USD a k tomu ještě pár dolarů poštovného.

Reklama proti zlu (15/09/2004)

Obvykle zname reklamu hlavne jako zpusob lakani lidi, ale ona muze slouzit i jako odrazovadlo - nejen v pripade tech nehorazne stupidnich reklam na zbytecne zbozi...

Umíte násobit na prstech? (13/09/2004)

Je to prastará technika, o jejímž praktickém uplatnění lze pochybovat - ale zkuste si ji, možná vám něco prozradí o podstatě násobení, a možná hlavně vašim žákům?

Nová knížka Petra Síse - Strom života (07/09/2004)

V úterý 7.9. se při festivalu Jičín - město pohádek konal "předkřest" knížky o životě Charlese Darwina, kterou vytvořil ilustrátor, malíř a autor řady krásných filmů Petr Sís. Knížka letos získala nejvyšší cenu na veletrhu v Bologni, a její český překlad je první na světě (v roce 2003 vyšla anglicky v New Yorku). U nás ji vydává Labyrint v edici Raketa (http://labyrint.net).

Sežeňte si dětskou četbu (22/08/2004)

Kdybyste nevěděli, které knížky pro děti jsou nebo budou na trhu, stáhněte si soubor NabidkaKnih. Sice není úplný, ale je rozsáhlý. Ne všecko je v něm kvalita, ale mnoho se dá číst. (Třeba si něco přečtete i Vy?)

Další Rýdlův článek o testování ve škole (01/08/2004)

Doporučuji se podívat na web www.ucitelske-listy.cz, kde má K. Rýdl celé znění druhé části svého článku o výhodách a úskalích testování ve škole (včetně odkazů k světové literatuře odborné). K tomu, abychom se mohli o nebezpečích jak u celostátního, tak u třídního testování přínosně bavit, je dobré si článek pozorně přečíst. Není nesrozumitelný a drží se užitečných věcí!

Co potřebuje dyslektik a jeho učitel? (21/06/2004)

Na webu Britské listy (www.blisty.cz) se objevilo několik článků o právech a možnostech dětí s poruchami učení. Konkrétní příklad tuzemský i zahraniční nám hodně ukáže.

Slovenská publikace o RWCT ve výuce mateřštiny (30/04/2004)

Združenie Orava vydalo pěknou knížku Jany Palenčárové a Ludmily Liptákové "O dvoch komunikačných zručnostiach, alebo O Počúvaní a písaní. Knížka vychází z dobrých teoretických základů, ale obsahuje také příklady a nápady z výuky, v níž se pracuje konstruktivisticky a propojují se dovednosti, které k sobě skutečně patří. Zajímat by mohla nejen učitelstvo 1. stupně školy základní, ale také didaktiky na učitelských fakultách!

Aktualizována nabídka klasické infosítě (21/04/2004)

Nabízíme vám nyní tři varianty: jednotlivci, školy a speciální nabídka pro knihovny. V každém "tarifu" je dodávka čtvrtletníku Kritické Listy a ještě mnoho navíc - podívejte se sami.

Další optimist(ka) v městské škole? (12/04/2004)

Další popis situace v další škole - jak ředitel(ka) a učitelstvo vnímají, chápou a (ne)přijímají novinky a RVP. Povzbuzující je ten optimismus: že učitel ve škole zůstává a snaží se. Ale možná nám ostatní pošlete i něco více povzbuzujícího - pokud v takovém týmu pracujete?

Nové mezinárodní společenství pro RWCT (21/03/2004)

Vzniklo Konsorcium RWCT. V pondělí 15.3. podepsali dohodu o jeho založení zástupci organizací, které koordinují program RWCT v zemích střední, jižní a východní Evropy a v postsovětské Asii. Konsorcium by mělo umožnit lepší spolupráci, výměnu zkušeností a získávání grantů. Na dobu 2 let bude vedeno zvoleným předsednictvem (Board of Directors), v němž je Kritické myšlení také zastoupeno. První návrhy projektů už vznikají. Jedním z nich bude i kurs pro trenéry v psaní školního kurikula. Jiným bude mezinárodní webová stránka.

Vliv celostátních testů na kvalitu výuky (05/02/2004)

V posledním čísle Učitelských novin (5/2004, s. 15-18) si můžete přečíst velmi fundovaný článek o tom, jak v zahraničí zkoumali, zda velkoplošné testování žáků (různé výzkumové, inspekční nebo tzv. maturitní státní texty) ovlivňují negstivně výuku. Autorem článku je Karel Rýdl.

Špatné zprávy o školství a zacpané uši (29/01/2004)

Nabízím článek, který jsem otiskl v Občanských novinách v letos lednu. Protože Literární noviny (jichž jsou Občanské přílohou) neodebírá dost lidí, můžete si článek stáhnout pro argumentaci s rodiči, sponzory, úředníky...
Česko má menší naději se úspěšně hospodářsky zapojit do EU než okolní přistupující státy (Estonsko, Polsko, Maďarsko, Slovensko) – a patrně to souvisí s nedostačivostí českého vzdělávacího systému. Psaly o tom i Hospodářské noviny na první straně (27.12.03, L. Zlámalová). Je možné, že by české vzdělávání, kterým jsme skoro všichni prošli, nebylo dost dobré?

Dílny Niny Rutové (14/10/2003)

Pokud byste si pro okruh kolegů nebo pro celou školu chtěli uspořádat vzdělávací akci, podívejte se na NOVOU NABÍDKU (17.5.04) a anotace k dílnám, které vede Nina Rutová, certifikovaná lektorka RWCT-KM.

Kritické myšlení a Začít spolu vyprodukovaly knihu a vy si ji můžete objednat! (24/03/2003)

Učitelé, kteří prošli kursy Step by Step a RWCT, dali k dispozici své zážitky, zkušenosti, poznatky a příběhy o tom, jak ve své výuce a ve své škole zavádějí moderní pedagogické prvky.

Jak poznáváme, jak dobrým čtenářem dítě je ? (16/01/2003)

Nemyslím na techniku čtení písmenek, ale na jeho přístup a práci při četbě knížek. Možná by vás potěšilo porovnat svá kritéria k vyhodnocování čtenářství s nějakou ucelenou sadou. Podívejte se na http://www.pedf.cuni.cz/~www_kcl/ a tam dále -

Nadační fond pro vzdělávání vyhlašuje grantový program (02/01/2002)

Granty jsou určeny především na kurikulární reformu a zavádění nových vzdělávacích programů do základních a středních škol.

Oblasti podpory:
- profesní vzdělávání učitelů
- šíření nových vzdělávacích metod
- podpora asociací angažovaných v probíhající reformě školství
- vzdělávání minoritních a znevýhodněných skupin

Studenti učitelství na Univerzitě Palackého se vzdělávají (02/01/2002)

20. února se konaly první dva workshopy Centra inovativního vzdělávání, které pořádá Univerzita Palackého v Olomouci. Studenti - účastníci workshopů budou psát články o jednotlivých workshopech pro publikaci na webových stránkách www.civ-up.cz.

Podporují nás
Kritické listy

Starší čísla KL:

Archiv všech čísel

Rejstřík článků v KL

Aktuální číslo: 23

Váš výtisk Kritických Listů až do schránky!
Váš výtisk Kritických Listů až do schránky!

Vybíráme z č. 23

Čtyři „P“ řízení třídy

Zapojení žáků ve výuce

Environmentální výchova

Skládankové učení v matematice

Projekt "Zlepšuji se v pravopisu"

Co je E – U – R

celý obsah čísla

Publikace KM

Klikněte pro bližší informace

Klikněte pro bližší informace

© Kritické myšlení o. s. vytisknout | vyhledat na webu KM | nahoru | o krok zpět | na úvodní stranu