UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Michaela Prášilová - 16.11.2004
Příprava vysokoškolských učitelů na výuku problematiky ŠVP

Příspěvek byl přednesen na Mezinárodní konferenci o oborových didaktikách na Masarykově univerzitě v Brně 13.-14. 9. 2004.
 

Článek o konferenci si můžete přečíst ZDE.

 

Kurikulární reformu, která se v současnosti připravuje, lze s ohledem na tradice v českém školství nazvat velkým třeskem. Jsou s ní spojena velká očekávání, předpokládá se radikální změna paradigmatu vzdělávání.

 

Podle ní by absolventi jednotlivých škol měli být, kromě zvládnutého učiva, také vybaveni odpovídajícím dílem tzv. klíčových kompetencí (Hučínová 2004).

 

Jedním z důležitých nástrojů kurikulární reformy na MŠ, ZŠ a SŠ mají být školní vzdělávací programy (ŠVP). Od jednotlivých škol se očekává, že si budou vytvářet svoje specifické vzdělávací programy (na základě rámcových vzdělávacích programů) jako základní cílovou a obsahovou součást školního kurikula (Obst; Prášilová 2004a). Tím školy získají nejen značnou pedagogickou autonomii, ale zároveň také plnou odpovědnost za úroveň vzdělávání svých žáků.

 

Pedagogické projektování (Obst; Prášilová 2004c), které je s tvorbou školních vzdělávacích programů spjato, znamená změnu v přístupu k osnování učiva. Realizace vzniklých školních vzdělávacích programů na konkrétních školách pak znamená změnu v samotném pojetí pedagogické práce. Jedná se o zásadní změny, které navazují na myšlenky činných škol první republiky a nemají svým významem i rozsahem v historii českého školství obdobu.

 

Má-li být změna úspěšná, je zapotřebí připravit na ni v předstihu všechny její aktéry (viz příloha). Mezi prvními by měli být připraveni vzdělavatelé učitelů. Jejich úkolem pak bude, jak prezentují zástupci praxe, zástupci MŠMT i média, připravit nejen absolventy přípravného studia, ale i již praktikující učitele. Od nových absolventů se dokonce očekává, že nebudou brzdou rozvoje, ale naopak těmi, kteří zejména metodologicky pomohou reformu realizovat nejen v jejím prvním kroku (tvorbě školních vzdělávacích programů), ale také v jejím kontinuálním zkvalitňování jako nekončícím procesu. (Obst; Prášilová 2004c).

 

Při revizi stávajících studijních programů přípravného vzdělávání učitelů na PdF UP bylo zjištěno (Obst, Prášilová 2004 b), že po obsahové stránce v nich není zapotřebí kvůli novému pojetí práce dělat významnější úpravy. Změna by ale měla nastat v kvalitě osvojení daného učiva studenty. Aby změna skutečně nastala, měla by přípravu studentů na práci v „činné“ škole uskutečňovat „činná“ fakulta. To vytváří tlak na změnu v postojích i odborné přípravě vysokoškolských učitelů, ale s ohledem na integrační tendence obsažené ve školních vzdělávacích programech v konečném důsledku také tlak na změnu ve struktuře učiva, ve skladbě oboru studia a snad i v organizačním uspořádání fakulty.

 

S touto myšlenkou byl katedrou pedagogiky PdF UP připraven do FRVŠ projekt s názvem „Příprava učitelských vzdělávacích programů zaměřených na získávání kompetencí k tvorbě školních vzdělávacích programů na základě rámcových vzdělávacích programů“. Jeho hlavním cílem je přispět ke změně v postojích a odborné připravenosti všech vyučujících, kteří se na PdF UP podílejí na pedagogické přípravě budoucích učitelů. Konkrétním výstupem pak mají být tři vzdělávací moduly doplněné adekvátními základními studijními oporami vhodnými i pro distanční formu vzdělávání. Jedná se o následující moduly:

  • modul pro vzdělávání studentů učitelství a návrh na jeho zařazení do programů již na PdF UP existujících,
  • modul pro přípravu učitelů působících v praxi včetně způsobu jeho realizace  prostřednictvím Střediska celoživotního vzdělávání PdF UP,
  • modul doplňující přípravu učitelů působících na pozici vedoucího učitele (vedoucího /předsedy/ předmětové – oborové komise) se záměrem posílit jejich řídící a koordinační kompetence potřebné při tvorbě a implementaci vzdělávacího programu na konkrétní škole.

Podstatné je, že konkrétních výstupů projektu nemůže být dosaženo bez toho, aniž by se na práci aktivně spolupodíleli všichni vyučující na PdF UP zaangažovaní na pedagogické přípravě budoucích učitelů. Společný úkol by měl sloužit jako sjednocující prvek při vzájemném setkávání a spolupráci.

 

Pracovní harmonogram akcí určených pro rozvoj vzájemné kooperace vyučujících na PdF UP obsahuje:

  • samostudium rámcových vzdělávacích programů, rozbor publikovaných zkušeností z pilotních škol, navázání kontaktů s představiteli a členy pilotních škol a na základě toho provedení analýzy vzdělávacích potřeb pro navrhované moduly didaktiky jednotlivých předmětů vyučovaných na PdF UP i všemi dalšími spolupracovníky z kateder,
  • samostudium doporučené literatury (např. Walterová 1994, Pasch 1998, Kalhous; Obst aj. 2002, Maňák; Švec 2003 atd.),
  • uspořádání 1. pracovního semináře s náplní: obsah rámcových vzdělávacích programů, zkušenosti ředitelů a učitelů pilotních škol, kompetence potřebné k tvorbě školního vzdělávacího programu – doporučení pracovníků z jiných pedagogických fakult apod.,
  • konstrukce vzdělávacích modulů a práce na studijních oporách,
  • uspořádání 2. pracovního semináře s náplní: informace řešitelů o návrzích vzdělávacích modulů a způsobu jejich realizace, návrhy předmětových didaktiků k uskutečnění změn ve výuce didaktiky jednotlivých předmětů v souladu s požadavky modulu zaměřeného na přípravu učitelů na tvorbu a implementaci školního vzdělávacího programu,
  • dopracování vzdělávacích modulů i studijních opor a jejich předložení k expertnímu posouzení ředitelům a učitelům pilotních škol, pracovníkům ČŠI, kolegům z dalších pedagogických fakult,
  • uspořádání 3. semináře, na který budou pozváni i zástupci učitelského tisku a zájemci o danou problematiku, s náplní: seznámení s definitivní podobou vzdělávacích modulů i studijních opor, poznatky a doporučení z expertních posouzení, případná doporučení k organizaci studia i struktuře studijních programů na PdF UP, další poznatky.

 

Změna postojů a zavedených mechanismů v tak tradičním prostředí jako je vysokoškolské pracoviště, je záležitost dlouhodobá a nesnadná. Bude zajímavé sledovat, do jaké míry se podaří v jednom roce naplnit očekávání tvůrců projektu o funkční kooperaci pracovníků  různých kateder.

 

Literatura:

HUČÍNOVÁ, Lucie. Klíčové kompetence – nová výzva ve vzdělávání. Učitelské listy, 2004, roč. 11, č. 5, s. 4. ISSN1210-6313.

KALHOUS, Z.; OBST, O. aj. Školní didaktika. Praha: Portál, 2002, ISBN 80-7178-253-X.

MAŇÁK, J.; ŠVEC, V. Výukové metody. Brno: Paido, 2003. ISBN 80-7315-039-5.

OBST, O.; PRÁŠILOVÁ, M. (2004 a). Příprava učitelských vzdělávacích programů zaměřených na získávání kompetencí k tvorbě školních vzdělávacích programů na základě rámcových vzdělávacích programů. Text projektu podaného do FRVŠ. 2004.

OBST, O.; PRÁŠILOVÁ, M. (2004 b). Kompetence pro tvorbu a implementaci školních vzdělávacích programů. Připravený příspěvek na mezinárodní konferenci Kompetencie učitelóv v informačnej společnosti, která se koná v Žilině dne 22. září 2004. 2004.

OBST, O.; PRÁŠILOVÁ, M. (2004 c). Projektování ve vzdělávání. Připravený příspěvek na konferenci Výuka projektového řízení na vysokých školách v ČR – Edu 2004PM, pořádanou Společností pro projektové řízení. 2004.

PASCH, M. aj. Od vzdělávacího programu k vyučovací hodině. Praha: Portál, 1998.

ISBN 80-7178-127-4.

PRÁŠILOVÁ, M. Proč je systematická příprava na výuku podle RVP a ŠVP nutná. Učitelské listy [online]. Praha: 2.2. 2004. Dostupné na WWW: < http://ucitelske-listy.ceskaskola.cz/Ucitelske listy/ Ar.asp?ARI=101497&CAI=2147 >.

ISSN 1210-6313.

WALTEROVÁ, E. Kurikulum.Proměny a trendy v mezinárodní perspektivě. Brno: MU, 1994. 185 s. ISBN 80-210-0846-6.

 

Kontaktní adresa:

Katedra pedagogiky s celoškolskou působností PdF UP, Žižkovo nám. 5, 771 40 Olomouc, prasilov@pdfnw.upol.cz, michaela.prasilova@upol.cz, tel. 585 635 169

 

 

Příloha:

HLAVNÍ AKTÉŘI KURIKULÁRNÍ REFORMY V ČR (Prášilová 2004)


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313