UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Hana Mukařovská, - 12.1.2005
Student učitelství, učitel a jejich profesní perspektivy

Autorka se vrací k otázkám kariérního růstu učitele a plošného zvyšování platů, vysloveným na kulatém stole SKAV. Uvádí příklad řešení z první republiky.
 

Dne 18. 11. 2004 se konal kulatý stůl SKAV (Stálé konference asociací ve vzdělávání). Uskutečňuje se měsíčně a o jeho průběhu informuje v Učitelských listech a webových stránkách pravidelně Jana Hrubá.

 

V tomto svém článku chci věnovat pozornost dvěma dílčím otázkám, o kterých hovořil ing. Jan Koucký. Seznámil posluchače se svojí pečlivě a zajímavě vypracovanou analýzou tématu: Jak si stojí české školství v mezinárodním srovnání – a co s tím?

 

Komparace v projevu ing. Kouckého je tedy prováděna ze synchronního hlediska. Pokusím se doplnit přístup přístupem diachronickým, mířícím k hledání odpovědi „ a co s tím?“ v minulosti našeho školství a pedagogiky.

 

Soustředím se na dva dílčí problémy, které ing. Koucký pokládá pro naši současnou situaci za důležité a vidí je v kontextu mezinárodním. Tento kontext sledovat nemohu, pro jeho rozsáhlost. Čtenáře odkazuji na text jeho autora. Oba dílčí problémy mají společné ontologické kořeny.

 

  1. Citlivým problémem našich pedagogických a učitelských fakult zůstává fakt, že naši studenti po absolvování studia nenastupují do učitelské praxe. Odcházejí do jiných oborů (pro které jim dalo učitelské vzdělání základy). Absolventi, doufajíce, že se jim dostane lepších možností kariérního vzestupu v mimoškolních oblastech, opouštějí učitelství.
  2. Cílem současné reformy našeho školství je zvyšování vzdělanosti celé populace, upevňování demokratického charakteru státu. Tento cíl je dnes téměř výhradně spojován se zvyšováním platu učitelů. J. Koucký poukazuje na záludnosti této zjednodušující tendence. Klade otázku: za jakou učitelskou činnost se platy učitelů mají zvyšovat? Má to být zvyšování plošné? Zlepšilo by se tím naše školství? Dosáhne se očekávaného společenského přínosu zvýšením platů plošně? Víme sice, kolik pozornosti se už věnovalo problémům evaluace, hodnocení výsledků vzdělání, ale je to nedostačující.

 

Jan Koucký vyslovil domněnku, že učitelům chybí perspektivy kariérního vzestupu. Vidí kariérní perspektivu omezenou na dosažení místa ředitele, inspektora. Výběr se mu tak jeví jako příliš úzký a neúměrný – vzhledem k tak velkému počtu učitelů.

 

V průběhu následné diskuse Jan Koucký reagoval na moji připomínku: střední školy bývaly za první republiky i jakousi přípravou pro kariéru vysokoškolského učitele. J. Koucký uznal, že myšlenka věnovat se tomuto typu kariérního vzestupu je dobrá. Namítal však, že v dnešní situaci, i když se podaří středoškolskému učiteli stát se členem některé z vysokoškolských kateder, zařadí se tam na poslední místo, za mladšími, kteří už získali akademické a vědecko-pedagogické tituly. On, nově příchozí, je hendikepován tím, že ztrácí čas jejich doháněním.

 

Podotýkám, že nezapomínám na učitele, kteří naplnění své funkce řadového učitele vidí v potěšení práce s dětmi. Netouží po perspektivě dosáhnout funkce vyšší. I oni chtějí a mají možnost být uznáni, např.  doporučením veřejnosti žákovské, rodičovské, nadřízených za nejlepší učitele roku.

 

Co je však nejdůležitější pro onu perspektivu vzestupu řadového učitele do vyšší funkční vrstvy? Otázku může pomoci řešit právě ten výše zmíněný pohled synchronické komparace. K tomu už na konferenci nezbýval čas, a proto píši tento článek.

 

Již před druhou světovou válkou ministerstvo školství a osvěty cestu kariérního vzestupu učitelům usnadňovalo. Prokázal-li adept zájem a snahu pracovat vědecky, mohl-li předložit první výsledky – např. sdělení reflektivního charakteru, nebo dokonce disertační práci, spolupráci s významnou vědeckou institucí, pak mohl požádat tehdejší ministerstvo, aby mu poskytlo snížení pedagogického úvazku z „důvodu vědeckých“. Byla rovněž založena knižnice, která pomáhala mladým talentům tiskem publikovat své práce, seznámit s nimi veřejnost. Mohl požádal o habilitační řízení (přijímaly se jenom tištěné práce: konkrétní případy - viz poznámka 1).

 

Všechna tato péče dokazuje větší zájem naší první republiky o co nejkvalitnější kariérní vzestup učitele. Učitelé měli možnost svoji didaktickou zkušenost ze střední školy v klidu prohlubovat a spojovat ji s tvůrčí vědeckou činností. Dlužno upozornit, že platy učitelů, ani vysokoškolských, nebyly nijak skvělé ani tehdy. Myslím, že to však byl spolehlivější systém než dnešní systém grantů. Záruky kvality byly vyšší, konkrétní výsledky byly sledovány a posuzovány průběžně veřejností i celým vědeckým sborem příslušné fakulty, zvláště, pokud měly sloužit postupu k dalšímu kariérnímu stupni. Polemiky o kvalitě práce adepta bývaly velmi ostré, ale musely obsahovat pádné argumenty.

 

Mimochodem – termín „polemika“ zcela zmizel z našeho slovníku za totality a dosud nenabyl svého skutečného významu – byl to diskurs v pravém slova smyslu a nikoliv prostředek umlčování plodné vědecké práce ze záštiplné závisti. To proto, že to nebyl akt jednorázového jednání, nýbrž záležitost déledobého střetávání názorů a argumentů, které právě v tomto dlouhodobém horizontu získávaly nebo ztrácely své oprávnění.

 

Jistě zdaleka ne všichni dnešní učitelé stojí o podobný kariérní vzestup. Není to však vyloučené. Dokazují to někteří pracovníci pedagogických center, kteří se nejednou dostávají na vzestupnou dráhu na vysokou školu, ale i oni potřebují pomocnou péči v rámci státní vzdělávací politiky.

 

Za určitou předpřípravu k ulehčení kariérního vzestupu bylo by možno pokládat tzv. Pedagogická čtení z let před sametovou revolucí. Slabá stránka byla a je v tom, že autoři nejsou a nebyli podporováni obdobně z hlediska časových podmínek, průběžně hodnotícího a publikačního tak, aby to učitele lákalo. Naříkali často na nemožnost zvládnout časovou náročnost, která hrozila vážnou rodinnou disharmonií, stěžovali si na nepochopení ředitelů škol.

 

 

Poznámky a literatura:

 

1 Havránek, J. „Studie o Janu Mukařovském“ , in: Velké osobnosti filosofické fakulty Univerzity Karlovy ( 6) Praha: Vydavatelství Karolinum, 1991, ISSN 0667-8293., s. 6 an. V této knížce je podrobně dokumentováno (citáty z Acta univerzitotis Carolinae) vše o „vědecké dovolené“, a to jak J. M., tak prof. Buhuslava Havránka. Je to názorná ukázka, jak pomocí vědecké dovolené stát dokázal úspěšně a účinně podpořit u vysokoškolských profesorů spojení středoškolské didaktické zkušenosti se zkušeností vědeckou. Druhá, právě jmenovaná zkušenost byla rozvíjena v Pražském lingvistickém kroužku, kde vznikla světoznámá Pražská škola, jejímiž spolutvůrci byli oba jmenovaní profesoři. O jejím vysokém mezinárodním ocenění svědčí, mimo jiné, např. slova ze zprávy skupiny filosofů a sociologů Harvardské univerzity: K. Deutscher: „Conditions Favoring Major Advances in Social Sciecis“. Sciece 1971.:“Pražská škola patří mezi vědecká centra světového významu, jejichž myšlenkové postupy a teoretické výsledky badatelské práce nejvýrazněji ovlivnily vývoj společenských věd v tomto století“ (citováno podle Grygar, M.: Terminologický slovník českého strukturalismu, Brno, Strukturalistická knihovna, svazek 3., Nakladatelství Host, 1999, s. 16.

 

 

Prof. PhDr. Hana Mukařovská, CSc., emeritní prof. PedF UK

 

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 14.1.2005 18:07:06
Příspěvek JménoDatum
Publikační činnost učitelůRadek Sárközi  2005-01-12 11:35:22 
Re: Publikační činnost učitelůučitel, člen České pdg společnosti  2005-01-14 18:07:05 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313