UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Jana Vašťatková, - 16.12.2005
Autoevaluace staví mosty k lepší škole

Mezinárodní setkání škol v projektu Mosty přes hranice zaměřeného na autoevaluaci mj. potvrdila, že autoevaluace pomáhá škole pochopit, proč je třeba něco měnit.
 

 

Budapešť se před několika dny stala místem setkání více než 120 lidí (učitelů, ředitelů a žáků/studentů nejrůznějších škol, expertů z ministerských, univerzitních či metodických pracovišť) z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Itálie, Portugalska, Rakouska, Řecka, Švýcarska a Velké Británie. Spojovala je jedna, zdánlivě jednoduchá myšlenka – udělat vše proto, aby se škola stala lepším místem nejen pro žáky, učitele, vedení školy, ale i pro rodiče a všechny osoby různými způsoby se školou spjatými.

 

Účinnou pomocí a nástrojem pro rozvoj školy tímto žádoucím směrem se staly autoevaluační procesy. Ty jim pomohly a stále pomáhají pochopit, proč je třeba ve škole něco měnit, jak je možné usilovat o lepší stav, nebo-li učit se více o druhých i o sobě.

 

Všichni zúčastnění (1) byli určitým způsobem zapojeni do dvouletého projektu Bridges across Boundaries, Cross-disseminating quality development practices in Southern and Eastern Europe realizovaného v rámci evropského programu Socrates (Accompanying Measures, Socrates Action 8) (2). Detailnější informace o celém projektu Mosty přes hranice, včetně poznatků prezentovaných v průběhu celého maďarského setkání lze získat na webových stránkách www.phil.muni.cz/ped/selfevaluation.

 

Nemohu zde popisovat podrobný průběh setkání, i když by to bylo jistě velmi zajímavé (nedá mi však alespoň nezmínit inspirující vystoupení evropských guru v oblasti autoevaluace – Johna MacBeatha z university v Cambridge a Michaela Schratze z univerzity v Insbrucku). Přibližovat obsah zpráv jednotlivých národních koordinátorů, zkušenosti a závěry jednotlivých škol by vydalo na velmi obsáhlou stať; nechtěně někoho opomenout by pak mohlo znamenat znevážit dlouhodobou práci a úsilí mnoha zapojených lidí. Proto si dovolím v následujících řádcích reflektovat jen některé z myšlenek tohoto setkání. Činím tak i z důvodu, že jsem měla ojedinělou možnost účasti v tomto projektu. Nahlédla jsem do něj jako koordinátor, překladatel i kritický přítel škol, z častých návštěv škol jsem blíže poznala vnímání a názory ředitelů škol, učitelů či studentů na autoevaluační procesy.

 

První z prezentovaných a v praxi potvrzených myšlenek je, že pokud jsou autoevaluační procesy smysluplné (tzn. neprovádějí se jen pro „uspokojení předpisů“), opravdu pomáhají „vystavět mosty přes hranice“. V jednotlivých školách to byly a jsou mosty přes hranice způsobené rozličnými očekáváními, mosty mezi sny lidí ve škole a jejich běžnou realitou; mosty vystavěnými mezi jednotlivými skupinami lidí mnohdy i v rámci učitelského sboru apod. Autoevaluační procesy v tomto případě pomáhaly také překlenout tradičně vnímanou propast mezi „akademickým světem“ a světem škol, neboť lidé z univerzit byli pro školy jejich kritickými přáteli a měli jedinečnou příležitost více pochopit své tak „odlišné, ale přitom tak podobné světy“.

 

Myslím si, že to byl Einstein, kdo řekl: „Zkušenost – to je opravdová znalost, vše ostatní jsou jen informace“. Lidé zapojení do tohoto projektu získali opravdovou zkušenost s autoevaluačními procesy. Postery a prezentace českých škol oprávněně vzbudily takovou pozornost, že prezentující české školy (ZŠ Ostrava-Bělský les, ZŠ Moravský Krumlov, Gymnázium dr. A. Hrdličky z Humpolce, SZŠ Prostějov, SPŠ Uherský Brod) musely svá vystoupení jako jediná země opakovat. České školy ušly velký kus cesty (přestože každá z nich měla jiný výchozí bod). Lze jen doufat, že skončením projektu se nezastaví nebo že ze zvolené cesty nesejdou.

 

Tím se dostávám k další z důležitých myšlenek, které při setkání v Budapešti zazněly, tj. „Kam půjdeme nyní“? Čeští účastníci zvažovali, zda energie a práce, kterou vynaložili při realizaci autoevaluačních procesů (jen doplňuji: z rozpočtu projektu nebyli zaangažovaní učitelé či ředitelé škol finančně odměňováni (3)) byla účelně vynaložená. Zda má smysl ve škole obdobně pracovat a tedy pokračovat v nastoupené cestě i v budoucnu. Bylo velmi potěšující slyšet odhodlání přítomných dále pracovat započatým způsobem a nepodlehnout formalismu, který by na plnění podmínek daných stávající legislativou a za  neujasněných kritérií ČŠI v oblasti vlastního hodnocení školy stačil.

 

Na setkání se také začaly se hledat způsoby možné spolupráce, ať už na oficiální úrovni (např. v rámci projektů Comenius 1) nebo i neformálně, v rámci sítě spolupracujících škol (zvažovalo se vytvoření internetové platformy). Konkrétněji se budou tyto myšlenky dále rozvíjet i na setkání v únoru/březnu2006, které bude otevřené pro všechny zájemce o danou problematiku. V jeho průběhu bude představen i další výstup projektu – český překlad knihy Self-evaluation in European Schools (autoři J. MacBeath a kol.). Publikace může posloužit jako vodítko pro ty, kteří chtějí provádět autoevaluaci školy smysluplně, s plným nasazením.

 

Na závěr chci vyzdvihnout ještě jeden významný moment celého setkání týkající se zapojených studentů a žáků. Tato skupina lidí byla v projektu Mosty přes hranice skutečně klíčovou – velká většina aktivit byla vždy zaměřena na maximální podporu jejich všestranného rozvoje. Při setkání v Maďarsku pracovali studenti pod vedením Michaela Schratze. Zkoušeli si postup, jak lze využívat fotografie při autoevaluačních procesech pro vyjadřování skutečností, popis reality beze slov, a tedy i pro vyjadřování svého vlastního názoru. Učili se na konkrétní situaci – jejich úkolem bylo „nastavit zrcadlo“ všem účastníkům, provést touto technikou evaluaci průběhu, a podle jejich názoru, i významu celého mezinárodního setkání v Budapešti. Výsledky samostatné práce prezentovali v závěru setkání.

 

Skupiny věkově odlišných studentů představily různý způsob zpracování svěřeného úkolu, u všech se objevila velká zodpovědnost, svědomitost a nadšení z práce. Fotografie demonstrovaly zajímavé momenty, ukazovaly spokojenost účastníků i drobné kolize. Různými skupinami vytvořené kompozice však měly společný jeden moment, kterým splnily své evaluační poslání. Klíčovým prvkem byla „fotografie sluchátek“ (ve kterých bylo možno slyšet překlady vystoupení ve svém jazyce) v různých podobách. Fotografie poukazovaly „závislost“ lidí na těchto přístrojích, na něčem zvnějšku, ale bylo možné také vidět, jak všichni věnovali svůj „volný“ čas pokusům dorozumět se různými způsoby i bez sluchátek, bez vnější podpory. Při ústních komentářích fotografií se vždy opakovalo anglicky, maďarsky, slovensky či jinak, jedno klíčové slovo – „komunikace“. Studenti zachytili nejen své vlastní problémy při dorozumívání se s ostatními (způsobené odlišností jazyka, různými představami apod.), ale i to, jak se lidé učili tyto bariéry překonávat.

 

Upozornění na důležitost schopnosti spolu vzájemně dobře komunikovat je důležité nejen pro setkání v Budapešti, ale i pro autoevaluaci školy. Mnohdy si navzájem nerozumíme, protože hovoříme „jiným“ jazykem, i když stejnou řečí. I když spolu hovoří lidé ze stejné školy,  nemusí vždy chápat význam toho, co jim ostatní říkají, co lze „vyčíst“ z okolního prostředí apod. Mnohdy se ptáme a „nesprávné“, „nechtěné“ odpovědi ostatních si interpretujeme jako neznalosti či nevědomosti dotazovaných. Nezamyslíme se už nad tím, že se možná neptáme správným způsobem nebo těch správných lidí, že možná nedáváme dostatek času na odpověď, že se možná neptáme na podstatné věci apod. Právě umění najít si právě ten čas na zamyšlení se nad každodenním životem ve škole je jedním z pilířů  opravdové autoevaluace, která bez upřímnosti, bez nalézání pravdy ztrácí smysl (jak všem účastníkům setkání ukázali „ti nejméně teoreticko-evaluačně vybavení“ lidé – studenti).

 

Vím, že je to v dnešním světě, ve školách plných radikálních a neustálých změn a udílení příkazů bez předchozí komunikace nesnadné. Čas je něco, čeho mnoho lidí pracujících ve školách či ve školství mají stále méně a méně. Dovolím si ukončit své dnešní zamyšlení citátem mladé školačky Sereny (z výše zmíněné publikace), která říká že: „Když se všichni přestaneme hnát za děláním toho, co děláme a společně se nad tím vším alespoň na chvíli zamyslíme… pak můžeme vytvořit lepší školu.“ A o to by nám všem nejen při kurikulární reformě mělo jít.                                                                                                                                                           


 

 

(1) Účast 7 českých základních a středních škol  koordinoval Ústav pedagogických věd FF MU v Brně (vedoucím týmu byl Milan Pol)

(2) Více o tom, jak průběh a podoby získal tento projekt v českých školách se čtenáři mohli dočíst v zářijové příloze Učitelských listů, v Ředitelských listech. Konkrétní ukázky a příklady v českém jazyce jsou uloženy
na výše uvedené internetové stránce,  v odkaze „National sections“ pod českou vlajkou.

(3) Finanční podpora projektu školám byla směřována výhradně na umožnění pravidelného (měsíčního setkávání) zástupců jednotlivých škol i se zahraničními  kolegy (zejména s řeckým partnerem), na odbornou a metodickou pomoc. Ne však na finanční odměňování jednotlivců.

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313