UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Postavení mladých lidí na trhu práce

S jakými problémy se absolventi jednotlivých skupin oborů na trhu práce potýkají, jak zpětně hodnotí získané vzdělání a co je vede k tomu, aby hledali práci v jiném oboru, než v němž se připravovali – na tyto otázky odpověděl výzkum NÚOV.
 

Za slabinu svého vzdělání označují absolventi úroveň jazykové vybavenosti a zvládnutí práce s výpočetní technikou.

 

Mladí lidé všech vzdělanostních kategorií mají problémy s nalezením zaměstnání přibližně do 25 let věku. Poté se jejich situace výrazně zlepší. S jakými problémy se absolventi jednotlivých skupin oborů na trhu práce potýkají, jak zpětně hodnotí získané vzdělání a co je vede k tomu, aby hledali práci v jiném oboru, než v němž se připravovali – to vše shrnuje obsáhlá publikace Uplatnění absolventů škol na trhu práce 2003, kterou zpracoval Národní ústav odborného vzdělávání. Publikace je součástí rozsáhlého projektu ministerstva školství nazvaného Informační systém o uplatnění absolventů škol (ISA).

 

Mladí lidé přicházející na trh práce v České republice jsou rizikovou skupinou, Jejich míra nezaměstnanosti o něco více než dvojnásobně převyšuje obecnou míru nezaměstnanosti ekonomicky aktivních obyvatel (10, 8% v lednu 2004). Tento stav na trhu práce je ve světě běžný, neboť absolventi škol jsou znevýhodněni nedostatkem praktických zkušeností. Při hledání pracovního místa však mohou konkurovat jinými přednostmi - zejména aktuálními odbornými znalostmi, znalostí cizích jazyků, počítačovými dovednostmi nebo větší profesní flexibilitou.

 

 

Situaci absolventů určují i regionální podmínky na trhu práce

 

Absolventi škol mají problémy s uplatněním zhruba do 25 let, po této věkové hranici se jejich situace výrazně zlepší a ustálí. Míry nezaměstnanosti jsou poté rozloženy podle obvyklého schématu – nejnižší míru nezaměstnanosti mají vysokoškoláci (2 %), dále lidé s maturitou (4 %), vyšší úroveň nezaměstnanosti je patrná u vyučených (7 %) a nejvyšší (20 %) u lidí, kteří mají pouze základní vzdělání. Ti mají navíc problémy s uplatněním po celé své ekonomicky aktivní období.

 

Úspěch absolventů při hledání práce výrazně závisí na regionálních podmínkách trhu práce. Je to dáno jak rozdíly v obecné míře nezaměstnanosti, tak rozdíly v hospodářské situaci v jednotlivých krajích. Z hlediska regionálního jsou nejpříznivější podmínky pro uplatnění na trhu práce v Hl. m. Praha, nízkou míru nezaměstnanosti absolventů škol má Jihočeský kraj a Plzeňský kraj. Naopak mezi kraji nejvíce postiženými nezaměstnaností absolventů škol jsou kraje Moravskoslezský, Ústecký a Olomoucký.

 

 

S problémy se potýkají zejména stavaři, strojaři a zemědělci, příznivá situace se dlouhodobě projevuje ve zdravotnických oborech

 

Podíl nezaměstnaných absolventů na celkové nezaměstnanosti se vlivem zvýšení celkového počtu nezaměstnaných snížil o 0,9 p. b. na současných 10,3 %. Vysoké jsou hodnoty míry nezaměstnanosti u absolventů strojírenských, stavebních učebních oborů a oborů služeb (především kadeřníci). Zvýšené míry nezaměstnanosti se objevují i ve všech kategoriích vzdělání u zemědělských oborů. Jako problematická se v současné době u maturitních oborů začíná jevit skupina oborů Podnikání v oborech, neboť poptávka po nich je již zřejmě naplněna.

 

Dobré postavení na trhu práce mají i absolventi  maturitních oborů potravinářských, ekonomických a elektrotechnických, nejhorší je situace absolventů zaměřených na veřejně-správní činnosti. Příznivá situace se projevuje dlouhodobě ve zdravotnických oborech, kde jsou ve všech kategoriích vzdělání míry nezaměstnanosti nejnižší. (Tyto informace vycházejí ze tříletých průměrů hodnot měr nezaměstnanosti, které jsou v publikaci uváděny.)

 

 

Důvody, proč hledat práci v jiném oboru: situace na trhu práce, špatné platové podmínky a dojíždění

 

Hlavním důvodem pro práci v jiném oboru se na straně objektivních faktorů je především situace na trhu práce, nedostatek pracovních příležitostí ve vystudovaném oboru. Ze všech mladých lidí, kteří pracují v jiném oboru, práci v oboru nesehnalo 34 % z nich. Relativně častěji se tento důvod vyskytoval u maturantů (39 %) a absolventů s terciární úrovní vzdělání (36 %).

 

Naopak špatné platové podmínky ve vystudovaném oboru jsou nejfrekventovanějším důvodem pro práci v odlišném oboru v kategorii vyučených, kde se tento důvod uplatnil v 31 % případů. Nedostatečné platové ohodnocení je celkově druhým podstatným motivem pro rozhodnutí pracovat v jiném oboru, hlavní roli hraje u 27 % dotazovaných.

 

Třetím nejčastějším důvodem, který ovlivňuje rozhodnutí pracovat v jiném oboru, je velká vzdálenost od místa bydliště a tedy nutnost dojíždění. Ukazuje se, že celkově poměrně nízká prostorová mobilita a ochota stěhovat se za prací, se podobně jako v celé populaci, vyskytuje i u mladých lidí, kteří v mnoha případech dávají přednost změně profese před nutností změnit bydliště (a je shodná i napříč regiony).

 

 

Úroveň jazykových znalostí, které škola předává, hodnotí kladně jen 48 % absolventů

 

Přibližně 86 % mladých lidí je spokojeno  se svou  kvalifikací a své znalosti a dovednosti považuje za dostatečné 80 % dotazovaných. Nejvíce spokojenou skupinou jsou vysokoškoláci. S klesající úrovní vzdělání se příznivé hodnocení snižuje. Na opačném pólu nejméně spokojených najdeme podle očekávání absolventy, kteří ukončili vzdělání na úrovni základního vzdělání, tedy úrovni z hlediska dobrého uplatnění na trhu práce velmi nízké a v podstatě nedostačující.

 

Z pohledu jednotlivých dovedností hodnotí absolventi nejlépe získané všeobecné znalosti a rozhled, ke kterým se kladně vyjadřuje 76 % mladých lidí. Poměrně pozitivně je hodnocena i úroveň odborných teoretických znalostí, s nimiž je spokojeno 75 % mladých

lidí. Úroveň jazykových znalostí hodnotí dobře jen necelá polovina mladých lidí – konkrétně 48 %. Výrazným požadavkem na absolventy je v současné době zvládnutí práce s výpočetní technikou. S touto skutečností se ale školy nedokáží vyrovnat,  absolventi tuto dovednost ale navzdory její důležitosti hodnotí jako největší slabinu svého vzdělání, je poslední v počtu kladných hodnocení a první v počtu výrazně záporných odpovědí.

 

Situace absolventů na trhu práce je podmíněna především celkovým ekonomickým vývojem, dále mírou nezaměstnanosti, strukturou volných pracovních míst i prosperitou firem v jednotlivých regionech. Nelze očekávat, že školská sféra může situaci absolventů zásadním způsobem změnit. Je však jejím úkolem připravit absolventy tak, aby co nejlépe obstáli v konkurenci s ostatními skupinami pracovníků ve světě práce. Znamená to zejména věnovat vyšší pozornost úrovni jazykové vybavenosti a zvládnutí práce s výpočetní technikou, kde mladí lidí po kontaktu s praxí hodnotí svou vybavenost těmito dovednostmi hodnotí stále jako nedostačující.

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 26.3.2004 21:45:31
Příspěvek JménoDatum
školská sférarafo  2004-03-19 07:09:58 
Re: školská sféraPavel Netusil  2004-03-19 09:09:32 
Re: školská sférarafo  2004-03-23 07:24:46 
To autorka:Daniel Visnovsky  2004-03-19 10:11:51 
Jazykp.a.v.l.i  2004-03-19 12:20:28 
Re: JazykDaniel Visnovsky  2004-03-19 13:30:10 
Já to vidím jinak....Vladislav Šimík  2004-03-19 21:13:20 
Postavení mladých lidí na trhu práceJana Plchová  2004-03-24 12:56:23 
Re: Postavení mladých lidí ....Martin Mikuláš  2004-03-26 21:45:30 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313