UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Jana Hrubá - 9.12.2004
Ředitelé mezi sebou

12. valná hromada Asociace základního školství ČR se konala koncem listopadu v příjemném prostředí hotelu Radějov v Tvarožné Lhotě, v krásné oblasti předhůří Bílých Karpat. Zajímavé bylo, že účastníků - nečlenů bylo tentokrát skoro tolik, jako členů asociace. Přijeli za informacemi.
 

Jednání mělo v podstatě tři části. První část byla informativní. O tom, co můžeme očekávat od ČŠI, hovořila vedoucí odboru metodiky Mgr. Hana Žufanová. Upřímně řečeno – odpovědi se přítomní nedočkali. Bylo patrné, že inspekce čeká. Čeká na nového ústředního inspektora, na novou koncepci, na nová kritéria hodnocení škol (na těch prý se už pracuje), na to, jak uchopí své pravomoci rozšířené novým školským zákonem, na to, jak bude posuzovat soulad školního vzdělávacího programu s RVP a platnou legislativou. Už prý se malá skupina inspektorů v tomto smyslu vzdělává (a ti snad budou pak vzdělávat ostatní). Nejvyšší čas, aby se tato instituce vzpamatovala ze svého „rozvalu“. V diskusi bylo řečeno, že ČŠI by měla být dva kroky před školami – takhle je stěží dožene (a přesto bude mít pravomoc hodnotit!).

 

Výklad některých ustanovení nového školského zákona podal ředitel odboru MŠMT PaedDr. Jaromír Krejčí. Upozornil na § 2 Zásady a cíle vzdělávání, které jsou závazné pro tvůrce RVP a ŠVP a bude podle nich posuzováno to,  co se ve školách odehrává. Dotazů k jednotlivým novinkám bylo hodně a bylo zřejmé, že některé formulace nejsou jednoznačné. MŠMT by mělo co nejdříve vydat k zákonu právní výklad. Podle dr. Krejčího zákon posiluje pozici ředitelů, kteří se stávají klíčovými hráči. Připomněl také povinnost ustavení školské rady k 1. 1. 2006.

V závěru poskytl dr. Krejčí informace o projektu Spektrum – objasnil úmysl MŠMT zavést v 5. a 9. ročníku výstupní hodnocení, které by mělo výhledově pomoci odstranit dnešní systém přijímacího řízení. Připustil, že jsou upozorňováni na velká rizika plošného ověřování a že v žádném případě nechtějí žebříčky škol (negativní zkušenosti jsou s nimi např. ve Velké Británii).

 

Závěrem této části se účastníci dověděli o závěru projektu SIPVZ v roce 2005 – co čeká na školy zelené a červené.

 

Druhou část valné hromady tvořily vnitroasociační záležitosti. Členové schválili zprávu o činnosti a hospodářskou zprávu. Jednání o případném spojení s Asociací pedagogů základního školství ČR nebyla ze strany partnerů úspěšná. Na zasedání také proběhly volby. Prezidentem se opět stal Mgr. Karel Bárta, členy rady Hana Stýblová, Anton Ivánek, Jiří Bakončík, Lenka Formánková, Zdeněk Souček, František Tomášek, Jiří Daneš a Pravoslav Němeček. Byla schválena změna názvu asociace na Asociaci ředitelů základních škol ČR, což bude lépe vystihovat obsah činnosti tohoto profesního sdružení (je to vlastně návrat k původnímu označení). Očekává se posílení vědomí ředitelů, že mohou někam patřit. Asociace také deklarovala záměr intenzivně pomáhat budoucím,  začínajícím  a méně zkušeným ředitelům.

 

To bylo realizováno hned ve třetí části zasedání. O zkušenostech, jak postupovat při tvorbě školního vzdělávacího programu, hovořil Karel Bárta. Řekl, že mnoho lidí (i z ČŠI a MŠMT) nepochopilo, o co v RVP jde. Nepochopili to ani někteří kolegové, kteří o tvorbě ŠVP přednášejí. Největší problém není napsat ŠVP (to se zvládne za týden), ale změna myšlení lidí. Citoval Roberta Landaua, ředitele Mezinárodní školy v Praze: „Reforma sama o sobě žádnou změnu neudělá, pokud učitelé nezačnou jinak přemýšlet o své práci. Důležité jsou poznatky o tom, jak funguje lidský mozek, jak se lidé učí.“ V pochopení tohoto smyslu reformy by měl nastat soulad napříč politickými stranami.

 

Učitelé ze ZŠ Žižkova v Turnově mají za sebou deset let kultivace. Ředitel Bárta méně kladl důraz na učebnice, většinu prostředků dával na vzdělávání. Jezdili na PAU, zvali si do školy lektory. Nestačí to jednou a nestačí školení od dvou do čtyř. Poslat dva lidi na školení je zbytečné.

 

Před začátkem práce na ŠVP všichni dostali Bílou knihu, Rámcový vzdělávací program a směrnice EU (Lisabonský proces 2002). Přesto někteří prohlásili při čtení RVP cíle za plky, našli si učivo svého předmětu a řekli: „To přece děláme!“ Nejdřív je tedy třeba nic nepsat, ale začít studovat a diskutovat. Přečíst si RVP do strany 10 a nejít bez pochopení dál.

 

Dnes už svůj školní vzdělávací program mají. Přesto jen asi jedna třetina ví, o co jde, ztotožnila se s ním a začala podle něho pracovat. Druhá třetina s tím má problém, protože používá model starý 20-40 let. Zbytek je mimo – nechápe změnu cílů a kompetencí. Stále ještě navrhují na pedagogické radě pětky z fyziky za nezvládání učiva.

 

ŠVP v Turnově sice mají, ale pořád v něm nacházejí nedostatky a upravují ho. Je to práce na mnoho let – urychlování nemá smysl.

 

Podobnou zkušenost potvrdil ředitel ZŠ Palachova v Brandýse nad Labem František Tomášek, který zastavil pilotáž ve své škole. Jeho čtyřicetičlenný sbor s průměrným věkem 55 let musí věnovat dostatečný čas vyjasňování a vnitřnímu přijetí modelu, pochopit zásadní změnu role učitele na průvodce a dítěte z objektu na subjekt vzdělávání. Každý sbor by si měl prožít svou vnitřní změnu. Objevující se nabídky firem, že zpracují ŠVP na klíč, by měli ředitelé odmítat!

 

Diskuse pokračovala i v poslední části valné hromady – byl jí kulatý stůl na téma „Co ředitele trápí?“ Právě zde došlo na dotazy méně zkušených ředitelů. Hovořilo se o ohrožení existence škol optimalizací, o nepochopení od zřizovatelů, o využívání škol v odpoledních hodinách. Zdeněk Souček, ředitel ZŠ v Libici nad Cidlinou, řekl, že každý má to, o co se zaslouží, o co se sám postará. Škola přece patří obci a zastupitelé si nemohou dovolit špatnou školu. Ředitel musí umět se zřizovatelem komunikovat a svou koncepci si obhájit (je to jedna z jeho kompetencí). Nepotřebuje, aby ho někdo řídil. Zákony jsou veřejné dokumenty a každý se s nimi může seznámit.

 

Také další ředitelé přidali své zkušenosti, připomněli, že škola je služba a rodiče i komunita by měli mít podíl na rozhodování. Důležité je, aby škola sloužila všem lidem v obci – dětem i dospělým. Tam, kde se škola ve 14 hodin zavírá, jsou peníze na prevenci kriminality vyhozené. Bylo by lepší je dát na pedagogy volného času. Ředitel musí umět vyhovět potřebám lidí v obci a dohodnout se s nimi.

 

Není umění sebrat se a jít, ale sebrat se a zůstat“, zakončil citátem Jiří Bakončík, ředitel ZŠ Šeříková z Ostravy.


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Konference Sítě ve školství 2007
27. – 28. 8. 2007...
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313