UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
redakce - - 10.11.2005
Reality show po česku

Vlna, která se zvedla s příchodem dvou pořadů reality show na české obrazovky, bezmála navozuje pocit, že nastalo zemětřesení. A jak svědčí průzkumy sledovanosti, životy mnoha lidí, kteří několikrát týdně sledují osudy soutěžících, se skutečně otřásly.
 

 

Zdroj: Reality show po česku, Pavla Císařová, Psychologie dnes, 25. 10. 2005, str. 13

 

 

Nejčastější námitka proti reality show zní: to přece není realita. Přesně tím, že soutěž, při níž je skupina lidí, kteří se neznají, vytržena z kontextu každodenního života, izolována od zbytku světa na relativně dlouhou dobu, kde má soupeřit o oblibu milionů pro ně cizích lidí, a vítězstvím je "pohádková" cena, tedy tím, že si tato soutěž říká "reality show", však především provokuje. A provokace v tomto případě není ničím víc než formou svádění. K čemu tedy reality show svádí?

 

Dalo by se říct, že svádí diváka ke snění. Respektive k promítání svého vnitřního světa do postav - soutěžících. Podobně, jako promítá člověk svůj vnitřní svět do příběhu a postav filmu, do symfonie nebo obrazu, a tím se s ním identifikuje v pozitivní či negativní identifikaci, tak se promítá divák do soutěžících reality show. Vytváří si o nich fantazie, o tom, kdo s kým, proč a o čem. Sní o vítězství svého favorita, které je tak trochu i jeho vítězstvím. A jako snící člověk často neví, že sní, tak si zapálení diváci často neuvědomují, že jejich sny jsou využívány k tomu, aby se na nich někdo jiný obohatil. Tento snový aspekt je obrovsky silným motorem, na kterém se otáčejí kola reality show.

 

 

Falešné, nebo ryzí?

 

Otázka je, co tento motor pohání. Jednou z výrazných ingrediencí je bez pochyby možnost sledovat emoce v přímém přenosu.

 

Na mokré podlaze leží na zádech dívka, na kterou dopadá déšť sprchy. Je v tílku, husí kůži na rukách skrápějí tisíce kapiček a dívka pláče. Dojemnou scénu podtrhuje emotivní hudba, kamera se pomalu přibližuje k její tváři a přes celou obrazovku zabírá detail roztékající se řasenky, do podmanivých tónů se ozývá vzlykání a posmrkávání. Jsou to skutečné slzy, skutečná bolest? Možná ano, možná ne. V každém případě je scéna inscenována (sestříhána) tak, aby v divákovi silné emoce vyvolala.

 

Divákovi se mohou zdát hrané a přehnané emoční reakce soutěžících při loučení a vítání těch, kteří z vily odcházejí nebo se do ní vracejí. Je možné, aby mezi nimi vznikla tak silná emoční vazba? "Na to je těžké odpovědět," míní Hana Junová. "Jsou faktory, které by nemusely vylučovat jejich ryzost, např. porušení křehké rovnováhy ve skupině, která je v těchto umělých podmínkách asi těžko budována. Smutek nad ztrátou ,parťáka', obava, že tento osud může příště potkat mě, anebo smutek, že mě tento osud ještě nepotkal."

 

Otázka, nakolik jsou reakce skutečné či hrané, se komplikuje i tím, že "soutěžící dostávají z režie instrukce, že se mají jít přivítat nebo loučit, a tím nahrávají nepřirozenosti projevu," míní Hana Junová. "Účastníci tak chtějí nejen úkol splnit, ale i naplnit předpokládaná očekávání diváků. Asi to bude a zůstane směska hraní a ryzosti, jen se bude v průběhu jejich poměr měnit, bude přibývat spontánního chování a ke konci se asi bude dost taktizovat. Důležitý je vnitřní konflikt zúčastněných mezi sebepojetím a předpokládanými požadavky zvenku. Už teď říkají: Já jsem jiný, ale tady se to ode mne očekává."

 

 

Sex a erotika v reality show

 

I když se internetové diskuze k pořadům točí převážně kolem témat upřímnosti, intrikářství a manipulace, výzkumy uvádějí, že jedním z hlavních motivů, které lidi k těmto pořadům táhnou, je zvědavost a touha sledovat flirtování a další sexuální hrátky včetně sexuálního styku "v přímém přenosu". Petr Weiss v rozhovoru pro PD (2001) uvedl, že jde o normální lidskou zvědavost, kterou nelze považovat za sexuální deviaci. Souhlasí s ním i Hana Fifková, která tvrdí, že pro skutečné voyeury není reality show "úplně to pravé". Odlišuje se tím, že jde o zprostředkované scény a chybí tu také "úzkostné vzrušení spojené se strachem z odhalení", které bývá součástí voyeurismu. "Na druhou stranu sledování reality show není pro voyeury špatným způsobem adaptace, tedy naplněním jejich deviantních potřeb pomocí určité náhražky a bez rizika," tvrdí Hana Fifková.

 

Reality show si s vulgarismy a nahotou starosti nedělá, řeči o sexu a sexualitě jsou na denním pořádku. Vzhledem k tomu, že pořady sleduje nemalý počet dětských diváků, by mohli někteří konzervativnější rodiče protestovat, respektive jejich sledování svým dětem zakázat. Potenciální nebezpečí mravní újmy dětí se ale podstatně snižuje, probíhá-li sexuální výchova v rodině kontinuálně.

 

"Šikovní rodiče mohou dokonce využít sledované situace k diskuzi," míní H. Fifková. "Mohou si s dětmi povídat např. na téma sexuální jazyk (jeho druhy), vulgarity (proč je lidé používají a v jakých situacích, co znamenají, jaké pocity vyvolávají), nahota (různost postojů), sex bez vztahu a vztah bez sexu (individuální postoje, společenské stereotypy, významy), možné fáze vývoje sexuálního vztahu, ochrana před pohlavně přenosnými nemocemi, sex před kamerami, sex za peníze apod."

 

Ne každý rodič, který reality show společně s dětmi sleduje, je tak osvícený či sám sexuálně vyrovnaný, aby se do takové diskuze pustil. "V rodinách, kde se o sexu nemluví, jsou děti o tento typ diskuze ochuzeny," přiznává H. Fifková. "Ale ani o ně bych neměla veliký strach - žijeme v době, kdy je možné najít informace nejrůznějšího druhu i ve škole, od vrstevníků a v různých médiích včetně internetu."

 

Výzkumy dokonce ukazují, že děti, které mají informací o sexu dostatek, začínají pohlavní život později a bezpečněji. Záleží přitom nejen na množství informací, ale i jejich formě. Reality show právě tím, že jsou odkazů na sex a erotiku plné, dávají příležitost nejen k tomu, aby rodiče poskytovali informace, ale aby s dětmi procvičovali i komunikační dovednosti, formování postojů a schopnost je obhájit. "Ten, kdo chce vychovávat, by měl být pro dítě důvěryhodný a autentický," tvrdí H. Fifková. "A těžko toho dosáhne rodič, který řekne: ,Na to se nesmíš dívat, na to jsi ještě malý.' Dítě bude chtít přinejmenším srozumitelně vědět proč."

 

 

Boj, nebo spolupráce?

 

Navzdory průzkumům vypovídajícím o zaměření na sex a erotiku se však diskuze na internetu točí kolem docela jiného tématu. Na otázku, proč reality show sledují, lidé častěji odpovídají: "Fascinuje mě možnost sledovat, co se mezi těmi lidmi odehrává, jak ta skupina funguje, jaké vztahy se mezi nimi utvářejí, jak bojují o moc a jestli si pomůžou."

 

Když se sejde malá skupina lidí, kteří se mezi sebou neznají, začne se formovat skupinová dynamika. Výjimkou nejsou ani skupiny soutěžících v reality show. Velmi záhy si skupina začne stanovovat pravidla toho, co je a co není přípustné, tedy skupinové normy. Od členů skupiny, chtějí-li ve skupině zůstat, se pak očekává konformita, tedy podřízení se těmto skupinovým normám. Určitá pravidla jsou dána samotnou soutěží, tedy že skupina je odříznutá od zbytku světa, a porušení tohoto pravidla je sankcionováno pořadateli vyloučením ze soutěže. Do jisté míry se toto vnější pravidlo přenáší i do skupiny, která vybočení (např. tajný telefonát domů) vnímá jako snížení vlastního významu. Z určitého hlediska lze takové vybočení tolerovat (jsem tu s cizími lidmi v bláznivé soutěži, rodina je důležitější). Na druhou stranu právě pro skupinu, kterou drží pohromadě závazek nebýt v kontaktu s vnějším světem, je takovéto "pochopitelné" vybočení nepřijatelné. Vztah k pravidlům a autoritám se považuje za velmi stabilní prvek osobnosti a záleží na jednotlivých členech, nakolik bude skupina jako celek své normy respektovat.

 

Kromě osobnostních faktorů je však důležitá i situace, která začne vyžadovat přebírání určitých sociálních rolí. V reality show se do popředí dostává schopnost vycítit, co se ve skupině děje, a využít toho k vlastnímu zviditelnění, k pobavení vlastnímu a ostatních. Proti tomuto soupeřivému využití schopnosti empatie stojí snaha druhého podržet, pomoci mu, dát mu prostor. To vše je na obrazovce vidět a je otázka, čemu nakonec soutěžící i diváci dávají přednost. Paradoxně totiž může ve skupině zůstat někdo, kdo konflikty vyvolává, protože se "aspoň něco děje," než někdo, kdo se je snaží urovnávat.

 

Vliv situace na skupinovou dynamiku zkoumali Zimbardo, Milgram a jiní a zjistili, že člověk se může pod tlakem situace chovat zcela jinak, než jak se chová v běžném životě. "Dobří" lidé dělají "zlé" věci, pokud jsou v situaci, která jim k tomu pomůže (viz S. Hubálek v anketě). Jak se chovají účastníci v reality show, tedy nemusí být skutečně to, jak se běžně chovají a jací jsou.

 

Také je třeba mít stále na paměti, že nejde o řízený vědecký experiment a že skupinová dynamika, kterou vidí divák, je velmi zkreslená a výběrově směrovaná k určitým stereotypům. Ten, kdo se v televizním sestřihu jeví jako vůdce, slabý, poražený nebo vítěz, může mít ve skupině zcela odlišnou pozici, roli, která se však v sestřihu neprojeví, protože se jaksi nehodí do "příběhu" vytvářeného režisérem.

 

 

A jak dál?

 

X a Y se účastnili reality show ve Francii. Pár dní poté, co se nastěhovali do vily, zamilovali se do sebe. To jim vydrželo až do konce soutěže, resp. do chvíle, kdy ze soutěže odešli. V tom okamžiku se každý z nich vrátil do své každodenní reality. Zůstali sice v kontaktu, ale o lásce se mluvit nedalo. Až po nějaké době zjistili, že jimi zkušenost s pobytem v reality show natolik otřásla, že nejsou schopni ji s nikým jiným sdílet. Vrátili se k sobě, vzali se, pořídili si dítě a spokojeně žijí dodnes. Mezi bývalými soutěžícími jsou však spíš světlou výjimkou.

 

Častější jsou případy, že bezprostředně po odchodu "z vily", "z ostrova," tedy z reality show, jsou soutěžící slavní, dostávají nabídky od časopisů, televizních stanic a peníze a zájem se jen hrnou. Ovšem jen do chvíle, kdy vila vyplivne dalšího soutěžícího a zájem, peníze a sláva se ztrácejí. Bez možnosti sdílet tuto zkušenost se svými přáteli a rodinou, bez perspektivy dalšího výdělku se ozývají mnohem krušnější pocity, než jaké prožívali před zraky kamer.

 

Realita tu tedy je, i když určitě ne ta, kterou se televizní stanice snaží prodat.

 

 

Literatura:

Hučín, J. (2001). Soukromí v přímém přenosu, in Psychologie dnes, 12. Praha: Portál.

www.vyvoleni-tv.cz

www.bigbrother-tv.cz

www.realityshows.com

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 13.11.2005 16:03:48
Příspěvek JménoDatum
Tak to je silný kafe, paní CísařováJaroslav JIRÁSKO  2005-11-13 00:16:54 
realitaaxis  2005-11-13 16:03:47 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313