Česká škola

Zprávy:

Uspořádejte také den bez aut - výzva 130 primátorům a starostům,
Na konci ledna rozeslal ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Jakub Kašpar primátorům a starostům 130 středních a větších českých a moravských měst dopis, ve kterém je přizval k účasti na letošním ročníku Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut, které se již tradičně uskuteční v září (ETM 16. - 22. září a EDBA 22. září). "Chtěli jsme starosty a primátory informovat s dostatečným předstihem, aby měli čas si účast svých měst rozmyslet a vše řádně připravit," vysvětluje Kašpar, proč zástupce samosprávy ministerstvo oslovuje už na počátku roku. Pokud se chtějí v roce 2006 do EDBA a ETM zapojit, musí reprezentace města přijmout takzvanou Chartu ETM a EDBA. Příprava konkrétních akcí, kterými se město do obou osvětových aktivit k ekologicky šetrnější a bezpečnější dopravě zapojí, zabere také svůj čas.
- dokument, 7.2. 2006

Česky o výuce jazyků v Evropě,
Na webu EURYDICE je k dispozici český překlad publikace Key Data on Teaching Languages at School in Europe, která je věnována jazykové výuce ve školách a zaměřuje se zejména na jazykovou rozmanitost ve školách, na postavení cizích jazyků v učebních plánech, na počet studovaných cizích jazyků na školách a na přípravné vzdělávání a kvalifikaci učitelů cizích jazyků. Dokument je formátu PDF o velikosti 2,8 MB.
- dokument, 6.2. 2006

Deváťáci vyplňovali testy, které v kraji nahradily přijímačky,
Všichni žáci devátých tříd v Libereckém kraji psali poprvé v historii kraje jednotné testy, které na většině středních škol nahradí i písemné zkoušky u přijímacího řízení. V ostatních regionech republiky přitom stále fungují běžné přijímací zkoušky. Do testů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) z matematiky, češtiny a studijních dovedností se zapojily všechny základní školy v kraji, psalo je zhruba čtyři tisíce dětí. „Bylo by neštěstí, kdyby se takové testy neujaly. Ve světě přijímací zkoušky dávno neexistují,“ říká ředitel turnovské základní školy v Žižkově ulici a předseda Asociace základních škol Karel Bárta. Na deváťáky včera čekaly během celého dne celkem tři testy. „Čeština mi přišla jednoduchá, s matematikou to bylo horší,“ popsala své zkušenosti Marie Hnilicová z deváté třídy na liberecké základní škole v Lesní ulici.
- dokument, 6.2. 2006

MŠMT: Více míst na gymnáziích,
Navýšení počtů přijímaných na gymnázia, přesněji řečeno na gymnázia a lycea s nově upravenými rámcovými vzdělávacími programy, je nezbytné. MŠMT pokládá za minimální cíl, aby v roce 2010 nastupovalo do těchto forem studia 35 % přijímaných na střední školy a aby tento podíl dále rostl tak, že se před rokem 2020 přiblíží 40% . Pro srovnání, dnes se tento podíl pohybuje kolem 21%.
MŠMT, 3.2. 2006, 36 příspěvků, poslední dnes 23:19


Články:

Inspirace body-artem,
Lidské tělo a jeho části jsou pro děti předškolního věku neobvyklým výtvarným podkladem, nástrojem či materiálem. Prostřednictvím výtvarných akcí s lidským tělem se dítě lépe seznámí s různými částmi těla, rozvíjí vnímání vlastního těla prostřednictvím pohybů v různých prostředích - jednotlivě, ve dvojici, ve skupině.
Petra Vondrová,, 7.2.2006, 2 příspěvky, poslední dnes 17:55

Portál veřejné správy nabízí zdarma problematické eLearningové kurzy,
Na Portálu veřejné správy jsou od počátku letošního ledna k dispozici eLearningové kurzy převážně pro získání základních počítačových znalostí v rozsahu testů ECDL. Letité kursy ovládání MS Windows 2000 a MS Office 2000 od společnosti GOPAS mají velmi spornou kvalitu a lépe na tom nejsou ani další kursy připravené Ministerstvem informatiky a společností Trask Solution. Selhala výběrová komise nebo na trhu nejsou žádné kvalitní eLearningové kursy? Nebo proč nebyly například využity výstupy z mezinárodního projektu BATCOS, financovaného z prostředků EU?
Jan Wagner, 7.2.2006, 2 příspěvky, poslední dnes 9:56

Repasované počítače v roce 2006: levná alternativa pro každou školu a její kritika 2.,
K předchozím článkům o repasovaných počítačích se rozpoutala rozsáhlá diskuse o možnostech a vhodnosti pro použití v základních a středních školách. Jako nevýhodou tohoto řešení byly uváděny argumenty o nespolehlivosti, malém výkonu, nedostupnosti ovladačů nebo i vyšší ceně. Pokusím se ještě jednou vyvrátit některé omyly a oblíbené, ale nepříliš validní, argumenty.
Jan Wagner, 6.2.2006

Tvorba ŠVP na málotřídních školách - charakteristika školy,
Školní vzdělávací program má svou danou strukturu, která zahrnuje všechny potřebné informace a údaje o škole a jejím výchovném a vzdělávacím působení. Po identifikačních údajích, které jsou prvním bodem struktury, následuje charakteristika školy. Její náplní by měly být informace, jež podávají stručný pohled na organizaci školy a podmínky, ve kterých působí. V článku naleznete odkazy na již zpracované ŠVP.
Jana Hejčíková,, 6.2.2006

Věda a zábava na Nově?,
Za dobu existence televize Nova se mi stalo tento týden poprvé, abych ve škole doporučoval studentům ke zhlédnutí nějaký pořad této stanice. Pořadem, který jsem si dovolil dětem doporučit, byl Clever.
Josef Duhajský, 3.2.2006, 13 příspěvků, poslední dnes 20:28

MŠMT: Více míst na gymnáziích,
Navýšení počtů přijímaných na gymnázia, přesněji řečeno na gymnázia a lycea s nově upravenými rámcovými vzdělávacími programy, je nezbytné. MŠMT pokládá za minimální cíl, aby v roce 2010 nastupovalo do těchto forem studia 35 % přijímaných na střední školy a aby tento podíl dále rostl tak, že se před rokem 2020 přiblíží 40% . Pro srovnání, dnes se tento podíl pohybuje kolem 21%.
MŠMT, 3.2.2006, 36 příspěvků, poslední dnes 23:19

Abstraktní umění v mateřské škole,
I nejmenší děti někdy cítí potřebu vyjádřit své pocity, přání, bolest, chtějí poznávat a rozumět obrazům či jiným artefaktům, které je obklopují. Proto je vhodné se v některých činnostech inspirovat i abstraktním malířstvím a jeho prostřednictvím učit vnímat děti moderní umění. Tímto způsobem jim umožníme tvorbu atypickým výtvarným způsobem - vyjadřovat se barevnými skvrnami, geometrickými tvary, různými liniemi.
Petra Vondrová,, 2.2.2006

Další programovací jazyk: LISP,
Ve třetím dílu našeho seriálu se podíváme na léty prověřený funkcionální jazyk LISP (List processing). Protože ne každému je pojem funkcionální jazyk známý a v dalším dílu se ještě s některými jazyky z této široké skupiny setkáme, pojďme si nejprve pojem funkcionální jazyk trochu přiblížit a správně zařadit.
Lukáš Faltýnek, 2.2.2006

Výstupní hodnocení žáka a Google aneb Hlavně neuškodit?!,
V mé složce kádrových materiálů jsem po převratu v roce 1989 nalezl skutečné perly, ale většina hodnotících vět byla zcela prefabrikovaných, protože hodnotitel především nechtěl uškodit. Včera přinesené výstupní hodnocení patnáctiletého potomka mi evokovalo stejně starý zážitek. Jenomže dnes žijeme místo s kádrováky s vyhledávači...
Jan Wagner, 1.2.2006, 20 příspěvků, poslední dnes 0:47

Proč se neustále mění blankety vysvědčení?,
Tak jsme 31. ledna rozdali dětem další vysvědčení. Vlastně na naší škole, a věřím, že i na mnoha jiných, jsme rozdali studentům výpisy z vysvědčení, což umožňuje „nový“ školský zákon. Jenže tahle možnost vyhnout se v pololetí tisku vysvědčení způsobila, že jsem nevěnoval patřičnou pozornost tomu, že se letos opět (pokolikáté už?) mění blankety vysvědčení.
Josef Duhajský, 1.2.2006, 20 příspěvků, poslední 6.2, 8:29

Ve jménu boha Amámtama!,
Důležité a současně nikoli triviální myšlenky bývají pravidelně ohroženy rizikem vulgárního zjednodušení, aby byly snáze uchopitelné. Také požadavek na začlenění průřezových témat do ŠVP a explicitní popis strategií k rozvoji klíčových kompetencí na úrovni vyučovacích předmětů nejednou malformuje do podoby receptu na Čapkův stokrát dobrý dort.
Petr Kukal, 31.1.2006, 77 příspěvků, poslední 6.2, 10:14

Další programovací jazyk: Smalltalk,
Často si říkám – čím to, že většina nadčasových počinů zůstává mnohdy bez povšimnutí. A to i přesto, že nás mohou v mnohém obohatit a výborně posloužit. Ve světě programovacích jazyků lze za takový nadčasový počin označit čistě objektový jazyk Smalltalk. Přestože v následujících řádcích nestihnu přiblížit všechny jeho rysy a možnosti, budu se vás snažit pro Smalltalk alespoň pozitivně naladit. Zájemci o hlubší poznání Smalltalku pak na konci článku naleznou vhodně zvolené odkazy, které jim pomohou k jeho dalšímu již podrobnějšímu poznání.
Lukáš Faltýnek, 31.1.2006, 2 příspěvky, poslední 2.2, 20:18

Spuštěn pilotní provoz Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ,
Před týdnem jsme se po pěti letech SIPVZ dočkali zatím jen pilotního provozu školského portálu, který by měl uživatelům poskytovat služby v informační, komunikační a vzdělávací oblasti, v současnosti odkazuje především na data ministerstva školství a přímo řízených organizací.
Jan Wagner, 30.1.2006, 5 příspěvků, poslední 30.1, 20:31

Čtenářská gramotnost a výukové aktivity v českých školách,
Jak by mělo vypadat prostředí a výuka ve školách, aby se podařilo zvýšit úroveň čtenářské gramotnosti žáků a abychom v mezinárodních výzkumech zaujímali napříště přední místa? Krátká a jasná doporučení bohužel neexistují.
Ivana Procházková, 30.1.2006, 10 příspěvků, poslední 30.1, 20:31

Repasované počítače v roce 2006: levná alternativa pro každou školu a její kritika,
K minulému článku o repasovaných počítačích vhodných pro použití v základních a středních školách se stále rozrůstá diskuse o možných nevýhodách tohoto řešení. Připomínky jsou k legalitě licencí MS Windows, kde se pokusíme získat odpověď přímo od společnosti Microsoft, a k otázce recyklace. Jak tedy vybírat repasovaný počítač a na co si musíme dát pozor?
Jan Wagner, 27.1.2006, 59 příspěvků, poslední 2.2, 10:54

Mezinárodní výzkum čtenářské gramotnosti a jeho výsledky v ČR,
Uvažujeme-li o stavu čtenářství v české populaci, nemusíme již zdaleka vycházet jen z vlastních zkušeností, které by nás mohly svést k nepřiměřeným soudům postaveným pouze na našich subjektivních dojmech. Moderní vzdělávací politika již zná a využívá metody, jak úroveň čtenářské gramotnosti empiricky ověřit a změřit. Tuto možnost má Česká republika od poloviny 90. let díky účasti v mezinárodních srovnávacích výzkumech.
Ivana Procházková, 27.1.2006

Literárněteoretické poznatky v literární výchově,
Literární výchova by měla rozvíjet a kultivovat žákovo estetické cítění i schopnost myšlení o literatuře a umění, utvářet žákovu schopnost kritického hodnocení umělecké literatury a pěstovat umělecký a estetický vkus.
Ladislava Lederbuchová,, 26.1.2006, 26 příspěvků, poslední 6.2, 22:17

Gambas: Visual Basic pro Linux,
Jak již název článku napovídá, v následujících řádcích se budeme bavit o vývojovém prostředí Gambas, jehož nativním jazykem je Basic, který je svou syntaxí částečně podobný Visual Basicu do verze 6.0 od společnosti Microsoft. Pokud ve Visual Basicu umíte programovat, poskytne vám Gambas plnohodnotný RAD (Rapid Aplication Development) nástroj, jehož zvládnutí zabere minimum času. A jestliže programovat začínáte a nosíte v hlavě aplikaci, kterou byste rádi rychle realizovali pod Linuxem, je pro vás zvládnutí Gambasu nejsnadnější a nejrychlejší cestou, jak svou aplikaci vytvořit. Pokud používáte jiné jazyky, nebo vás programování nechává chladným, můžete si přečtením tohoto článku alespoň rozšířit obzory.
Lukáš Faltýnek, 26.1.2006

Čtenářská gramotnost, klíčové kompetence a současné cíle vzdělávání,
Okolní svět, národní i světové hospodářství a celá společnost se proměňují dosud nebývalým a stále rostoucím tempem. Ukazuje se, že s počátečním vzděláním, kterého se nám dostává ve školách, již v žádném případě nemůžeme vystačit po celý život. Téměř každý člověk v produktivním věku se setkal se situací, kdy si své školní vědomosti musel doplnit a rozšířit, kdy se musel naučit novým dovednostem, či dokonce zcela změnit svou dosavadní orientaci a kvalifikaci. Takových situací bude v budoucnu přibývat. Je zřejmé, že vzdělávání již není pouze záležitostí dětí a mladých lidí, ale že se stalo celoživotní nutností.
Ivana Procházková, 25.1.2006, 1 příspěvek, poslední 25.1, 7:03

Program výměn středoškolských profesorů,
Výměnný program Komise J. W. Fulbrighta umožňuje českým středoškolským profesorům po dobu jednoho školního roku vyučovat ve Spojených státech. Program je určen učitelům angličtiny, mohou jej však využít také vyučující jiných předmětů, pokud je na své škole vyučují v tomto jazyce.
Zdeněk Mitáček,, 25.1.2006


© Copyright 2000 Computer Press