UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Ondřej Hausenblas - 19.11.2003
Nevyhnutelné úvahy nad RVP pro gymnázia I.

Mezi učiteli i odborníky je mnoho rozdílů v chápání výuky na gymnáziu. Z toho vyplývají pro diskusi nad Rámcovým vzdělávacím programem pro gymnázia mnohá úskalí. Diskutéři si možná nebudou zásadně rozumět!

Na webu Výzkumného ústavu pedagogického (VÚP,  www.vuppraha.cz) byl v září vyvěšen návrh Rámcového vzdělávacího programu (RVP) pro gymnaziální vzdělávání (RVP-GV). ...

Celý článek ...


Diskuse ke článku

Přidej ke článku svůj názor

 Autor: jan hus  Datum: 19. 11. 16:47
 Titulek: ja
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

do haje zeleneho s ramcovym programem

 

 Autor: s.q.r.t.  Datum: 19. 11. 19:42
 Titulek: To je sice moc hezké, ale ...
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

problém je v tom, že hlavním cílem a posláním gymnázia je (dle mého subj. názoru) připravit studenta pro studium na VŠ. Takové fráze jako připravit pro život, pro život v unii atd., jsou sice pěkné, ale podle mne k ničemu. Pokud se chce student na VŠ dostat, pak musí uspět u přijímaček - tj. musí je UDĚLAT. Z toho mi vyplývá, že hlavním cílem a posláním gymnázia je tedy připravit studenta pro přijímací zkoušky na VŠ. Možná to tak nevidíte, ale jestli budou gymnázia svoji roli chápat jinak, tak se dříve nebo pozdějí setkají s tím, že studenti budou dost nespokojeni, protože pro život atd. blabla budou připraveni, ale na "vejšku" se nedostanou.

V textu např. píšete:
V oddíle "očekávaných výstupů" se pak ovšem nepředepisuje nic jako "uvede české krále z doby mezi husitstvím a revolucí 1848", nýbrž například studentova kompetence "informovaně hodnotit způsoby, jakými se naši vládci dostávali k moci", při níž student má povinnost "doložit své soudy přesvědčivými příklady".
 
Vím, že se nedělá to, aby se vypíchl jeden odstavec z textu a ten se pak kritizoval, ale dokud budou přijímačky na vysoké školy koncipovány tak, že student bude muset znát a umět vyjmenovat "české krále z doby mezi husitstvím a revolucí 1848", tak milému studentovi bude docela prd platné, když bude umět "informovaně hodnotit způsoby, jakými se naši vládci dostávali k moci", případně když bude umět "doložit své soudy přesvědčivými příklady". Je mi jasné, jak se teď můžete bránit tím, že těmi přesvědčivými příklady budete rozumět to, aby je vlastně všechny znal, ne?
 
Ono je sice hezké vychovat studenty, kteří se budou umět orientovat ve světě, umět analyzovat, zpracovávat a hodnotit informace - zní to vzletně až honosně -, ale pokud se tito studenti pak nedostanou na "vejšku" tak mě po maturitě a po přijímačkách na VŠ pošlou pěkně do P...(elhřimova). A to klidně i s celým rámcovým plánem ...
 
s.q.r.t.
 


 Autor: Mgr.Gabriela Baladová  Datum: 8. 9. 8:54
 Titulek: Dostat se na VŠ ...
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

... ano, cílem gymnazistů je dostat se na VŠ. Ale na deset různých a různého zaměření. Obyčejně ve 3. ročníků se studenti pprofilují a rozhodují, z čeho budou maturovat a z čeho budou dělat přijímačky. Na ty předměty se "vrhnou" a ostatní "vypouštějí". Z těch mají pak trojky, čtyřky. Některé to mrzí, jiné deprimuje, dalším nevadí, ale všem to kazí vysvědčení a jakoby říká, že jsou v tom předmětu "málo inteligentní".

Proč trápit všechny studenty daty a učením se zpaměti? Na to máme dnes počítače.

RVP a ŠVP GV nabízí právě shůdné řešení. Škola si může podle vlstního soudu uspořádat učivo tak, aby všechny naučila základní pojmy, informace, údaje atd, naučila s nimi zacházet, používat je, využívat atd. a v posledních ročnících, ve vybraných předmětech se "specializovat", nebo chcete-li připravit se na vysokoškolské studium, teda na přijímačky a na způsob studia na VŠ. To druhé, mimochodem, vyžaduje především umění třídění důležitého a nedůležitého.

Kdo máte děti na gymnáziu, dáte mi za pravdu, že ve srovnání s naší generací, toho mají do své hlavy dostat mnohem víc, než jsme museli my. Pokud chtějí studovat na vyznamenání, nemají téměř žádný volný čas. (A mládí si je potřeba taky trochu užít.)

 

Mgr.Gabriela Baladová

 

 Autor: Mgr. Jiří Fiedler  Datum: 23. 2. 13:4
 Titulek: RVP pro gymnázia
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

Od září 2007 mají gymnázia začít vyučovat podle nově vytvořených ŠVP pro základní vzdělávání. Přitom RVP pro gymnázia není hotov a stále se nad ním diskutuje. O tom, že mezi ŠVP pro nížší gymnázium a vyšší gymnázium musí být návaznost a soulad, není jistě pochyb. Ale tvořit něco pro nižší stupeň, když není jednoznačný a schválený výchozí dokument pro navazující vyšší stupeň, je přinejmenším divné.

Představte si nyní tuto schizofrenii: V září 2007 budou kantoři v primě učit s radostnou vizí pánů z VÚP a dalších pedagogických úderníků podle nového ŠVP, po přestávce přejdou do oktávy a tam klasickým způsobem budou opakovat s maturanty fakta a fakta, aby se dostali např. na práva, filozofické fakulty nebo na lékařské fakulty.

O tom, jestli učitel žáky všestranně vychovává a vzdělává pro život nerozhoduje 400 stránkový poloopsaný blábol (ŠVP v navrhované formě), ve které je z 10 slov 9 cízích v souladu s terminologií, ale schopnost učitel v neustále se měnících situacích vhodně vést a reagovat. To se nikdo nenaučí tím, že bude zpracovávat strategii výuky po jednotlivých kapitolách předmětu s ohledem na jednotlivé kompetence.

V žádném případě netvrdím, že v českém školství je vše v pořádku, není a nikdy nebude ostatně jako ve všech zemích. Jsou školy, které žádný ŠVP nepotřebují, jsou školy, kde by nepomohl ani Komenský jako ředitel. Určitě ale pozitivních změn nedocílíme způsoby, které navrhuje a zavádí RVP pro ZV a manuál pro jeho tvorbu. Až na výjimky budou dobří a aktivní učitelé otráveni tvorbou něceho, k čemu sami nemají kompetenci (řečeno terminologií autorů).
Vytvořit si vlastní učební plán a osnovy - jsem všemi deseti pro, rozpracovat strategii školy - samozřejmě. Rozpracovat výchovné a vzdělávací strategie na úrovni vyučovacího předmětu k vytváření a rozvíjení klíčových kompetencí žáků - nesmysl, který zabere neuvěřitelný čas, otráví učitele a stane se vyloženě formálním cárem papíru. Pokud učitel nezná postaru řečeno cíle výuky, ponovu šířeji řečeno klíčové kompetence, žádný eleborát mu je nenahradí. Učitel je musí mít bez ohledu na RVP a ŠVP v podvědomí a musí umět pružně reagovat na každodenní měnící se situaci, která v hodinách nastává. Ani tisíci stránkový eleborát nemůže zahrnout variabilnost každé minuty ve třídě při výuce. Anebo chceme dosáhnout toho, aby si učitel vždy rozevřel příslušný materiál a vyhledal, jak má zereagovat a na žáky působit?
Já jako rodič, kdybych našel na webových stránkách 400 stránkový ŠVP, rozhodoval bych se, jestli na tuto školu dám dítě, protože si živě umím představit, jaké hrůzy a formalizmus najdu právě u strategií na úrovni vyučovacího předmětu.
Na závěr: Dobrý učitel se pozná také podle toho, jestli mluví česky a když už používá cizí slova, pak co nejméně a stále je musí vysvětlovat. Kdyby si z tohoto vzali příklad autoři dokumentů, možná by tento nepůsobil na veřejnost jak přilétlý v Venuše. 



Přidej ke článku svůj názor




  E-mail:



 

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313