UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Vyjde
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Bednářová, V. Šmardová: ROZVOJ GRAFOMOTORIKY (139 Kč)

·  M. Lišková: VAŘÍME S PÍSNIČKOU. Dětská kuchařka. Kulinářské umění. Od polévek k moučníkům. Jednoduché notičky. Veselé písničky. 135 receptů pro celou rodinu (Grada)    149 Kč ........... výtisků

·  N. Kalábová: HRY A POHÁDKOVÉ CESTOVÁNÍ. Pro děti od 5 do 8 let. Činnosti motivované příběhy a říkankami. Hry pro rozvoj samostatného projevu dítěte. Křížovky, úkoly, hádanky, hry, soutěže (169 Kč)

·  J. Gurková: MÁŠ FILIPA? Další Filipovy veselé hádanky a úkoly pro děti (59 Kč)

·  E. Obůrková: KAM ZMIZEL PIŠTA? NA MLÉČNOU DRÁHU! Veselé úkoly, hádanky a dobrodružství kocoura Pišty (99 Kč)

·  M. Bubíková: PLYŠÁCI Z CHLUPATÝCH DRÁTKŮ A BAMBULEK (149 Kč)

·  K. Konířová, J. Sůsová: TRIKY S TRIKY. Originální dekorování, malování, potiskování. 23 nápadů na výrobu triček (119 Kč)

·  K. Buzková: FITNESS JÓGA. Harmonické cvičení těla i duše (175 Kč)

·  I. Kupka: K SEBEDŮVĚŘE KROK ZA KROKEM (169 Kč)

·  J. Seidel: FRANCOUZSKÁ SLOVESA + interaktivní CD (247 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 [ Objednat ] 
Jana Hrubá - 3.11.2005
Pohne se něco na vysokých školách?

Z různých mezinárodních srovnání – naposledy Education at a Glance 2005 - nevychází české terciární vzdělávání dobře. Dokončené terciární vzdělání má u nás pouze 12 % populace. Situace se ale pomalu zlepšuje.
 

Oproti roku 1995 vzrostl celkový počet studentů o 70 % a v současnosti nastupuje ke studiu na terciární úrovni 33 % mladých lidí. Bohužel ale míra dokončování studia je pouze 17 % věkové populace! Rozvoj je tedy extenzivní. Školy nabírají studenty, ale nedokáží je udržet a přivést k absolutoriu. Podle publikace E a G může tento „odpad“ signalizovat, že vzdělávací systém dostatečně neuspokojuje potřeby svých klientů.

 

Co roste ještě pomaleji, jsou vynakládané finance. Zatímco v zemích OECD vydají na jednoho studenta na terciární úrovni v průměru 13 343 USd, v České republice jen 6 239 USd. Méně vydají jen Řecko, Slovensko a Polsko. ČR je dokonce jednou z mála zemí, kde výdaje na jednoho studenta v mezidobí 1995-2002 poklesly o 31 %.

 

Mělo by se tedy rychle něco stát. Stát postupně prostředky na terciární vzdělávání přidává, ale vysoké školy se přizpůsobují trendům vyspělého světa pomalu. Postupně probíhá restrukturalizace studia na tři stupně – bakalářský, magisterský a doktorský. (Právě v kratších programech je míra dokončování v zemích OECD nejvyšší!) „Jsou zkostnatělé. Chovají se zbytečně opatrně. Je to chyba jejich politiky, že nejsou schopné pružněji měnit způsob, kterým se dělá výuka jinde“, říká o vysokých školách senátor a bývalý rektor MU Jiří Zlatuška v Hospodářských novinách 14. 9.

 

Cíle vzdělávání se přitom proměnily. Prof. Milan Zelený, který současně působí na univerzitách tří kontinentů, o tom říká: „Globální éra dnešní znalostní společnosti ještě dále zkrátila životnost a použitelnost znalostí. Vyžaduje tedy stále akcelerující tok inovací – ve smyslu Nerudova: Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Proto v 21. století již neoceňujeme jen tvorbu znalostí, nýbrž jejich skutečné použití a využití v praxi. Znalost, která není využita, je »mrtvá«...

 

...Základním cílem vzdělání je produkovat lidi, kteří jsou schopni tvořit nové věci – ne jen opakovat přínosy předchozích generací. Tedy, produkovat lidi tvůrčí, inovační a objevné, takové, jaké si žádá kvalitní a úspěšné uplatnění na globálních trzích. Druhým cílem vzdělání je produkovat kritické myšlení, které umí ověřovat a nepřijímá vše, co je mu nabízeno. Nebezpečí globální éry spočívá v heslech, kolektivních názorech a masových myšlenkových proudech. Vzdělaní lidé musí umět rozlišovat mezi faktem a názorem, mezi důkazem a dogmatem. V managementu je třeba hledat studenty, kteří jsou aktivní a rychle se učí nezávisle myslet, rozlišovat a utvářet si vlastní názor. Je třeba jedinců, kteří nepřijmou první myšlenku, kterou jim někdo předloží, nebo která je napadne. Potřebujeme lidi, kteří umějí potřebné znalosti nejen přijímat, opakovat a reprodukovat, ale především sami produkovat – a navíc: použít v praxi.“ (Ve střední Evropě chybí podnikatelská univerzita, E. Motejzíková, Moderní řízení 9/2005, str. 6-9)

 

Nyní je příležitost leccos změnit. Ministerstvo připravilo dlouhodobý záměr v oblasti vysokého školství pro léta 2006-2010, z kterého by měly vycházet dlouhodobé záměry jednotlivých vysokých škol. ČR se zapojuje do projektu OECD „Tematická zpráva o terciárním vzdělávání“, v rámci kterého by experti OECD měli posoudit současný vývoj a v roce 2006 dát politikům doporučení k dalšímu rozvoji. Poslanci sněmovního školského výboru připravují rozsáhlou novelu vysokoškolského zákona a proklamují, že je věcí nadpolitickou, která vyžaduje konsensus. Je avizována reforma financování vysokých škol, rozšířily se možnosti financování z evropských grantů a rozvojových programů. Teď záleží na managementu vysokých škol, co s tím udělá.

 

„Změny ve výši financování pouze upevňují a fixují existující struktury – pouze je upevňují nebo omezují v lineární reakci na zvýšení či snížení státních financí. V žádném případě takové taktiky samy o sobě neiniciují potřebné reformy. Středověká univerzita zůstane středověkou bez ohledu na intenzitu sponzorství a mecenášství. Peníze neřeší nic; pouze znalosti jsou hnacím motorem pokroku, a tudíž generátorem peněz. Univerzitní reformy jsou mnohem zásadněji a efektivněji realizovány změnami v produkci znalostí a ve formách jejich využití, v akceptování a otvírání se novým formám znalostí, které vznikají na průsečíku společných zájmů akademických, podnikových a státních,“ dodává profesor Zelený ve zmíněném rozhovoru.

 

Záleží na lidech a jejich ochotě měnit sebe, navyklé struktury a způsoby výuky. Neobejde se to bez dalšího vzdělávání vysokoškolských pedagogů. Podle dlouhodobého záměru ministerstva „bude další vzdělávání u akademických pracovníků zaměřeno zejména na rozvoj znalostí a dovedností jak ve vlastním oboru, tak i v celé oblasti poznání, postupů a metod vysokoškolského vzdělávání a vzdělávání dospělých a na schopnost předávat znalosti a dovednosti studentům a na rozvoj tzv. obecných dovedností (jako je prezentace, týmová spolupráce, zvyšování informační gramotnosti a schopnosti využití informačních a komunikačních technologií ve vzdělávací a vědecko-výzkumné činnosti, rozvoj jazykových kompetencí, manažerské dovednosti, znalosti týkající se duševního a průmyslového vlastnictví apod.).“

 

Zdá se mi, že tento úkol přichází trochu pozdě. Systematické další vzdělávání už tady mělo být dávno. Chceme-li úspěšně učit jiné, musíme se učit především sami. I na vysokých školách.

 

 

Učitelské listy 2005/2006, č. 2, str. 1

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XIII, č. 10

Aktuální téma: SMYSLEM HODNOCENÍ JE ZLEPŠOVÁNÍ ŽÁKŮ I ŠKOL 

·     Najde školství klíče k životu? (Hrubá)

·     Omyl ve školském zákonu (Kartous)

·     Smyslem hodnocení kvality je zlepšování škol (Polechová)

·     Končí čas „kuchařek“? (Kasíková)

·     Budeme montovnou, nebo mozkovnou? (Hrubá)

·     Jak tvořit učební úlohy? (Hübelová)

·     Proč a jak podporovat tvořivé nadání žáků (Dočkal)

·     ŠVP nejen pro málotřídky 6 (Červenka)

·     Toulky mediálními háji III (Brom)

·     Souvislá pedagogická praxe II (Kargerová, Tomková)

·     Cesta do hlubin třídního kolektivu (Kříž)

·     Ředitelka MŠ jako manažerka 3 (Burdíková)

·     POLITEIA aneb kde začínáme s výchovou demokratického občana (Hotový)

·     Škoda rodinných škol! (Vlasáková)

·     Jak učí angličtinu ve Španělsku (Budíková)

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): PLÁNUJEME USPĚCH

·     Plánujeme úspěch (Robbins, Finley)

·     Řízení cílů (Nöllke)

·     Strategické plánování školy (Světlík)

·     Hospitace v práci ředitele školy 10 (Obst)

Literatura pro ředitele

 

Příloha RATOLESTI PODPORY ZDRAVÍ – Průvodce výchovou ke zdraví, 10. část: (Havlínová)

·     Alternativní řešení pro plánování výchovy ke zdraví založené na dovednostech / pokračování

·     Vyučovací a studijní metody VkZ založené na dovednostech

·     Propojení obsahu s cíli v oblastech jednání

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Informativní kurz Montessori MŠ a ZŠ
21. 9., 5. 10., 26. 10., 9. 11. 2006...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník X. 2002/03
· Ročník I.-XII. 1993/2005

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313