UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. MacBeath, M. Schratz, D. Meuret, L. B. Jakobsen a kol.: SERENA aneb AUTOEVALUACE ŠKOL V EVROPĚ (240 Kč)

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe. K 15. 5. 2006 (279 Kč)

·  J. Lebeer a kol.: PROGRAMY PRO ROZVOJ MYŠLENÍ DĚTÍ S ODCHYLKAMI VÝVOJE. Podpora začleňování znevýhodněných dětí do běžného vzdělávání (349 Kč)

·  A. D. Bragdon, D. Gamon: KDYŽ MOZEK PRACUJE JINAK. Specifické mozkové poruchy nebo různé odchylky běžného fungování mozku (175 Kč)

·  M. Šmikmátorová: TVOŘÍME Z PŘÍRODNÍCH MATERIÁLŮ (129 Kč)

·  kolektiv: ANGLIČTINA PRO LENOCHY A VĚČNÉ ZAČÁTEČNÍKY + multimediální CD-ROM (249 Kč)

·  E. Obůrková: VÝLETY S DĚTMI. 3. doplněné vydání (299 Kč)

·  K. Hertzer: RÉTORIKA V ZAMĚSTNÁNÍ. Jak přesvědčit v každé situaci (159 Kč)

·  J. Zaviačič, P. Zaviačičová, H. Matoušková: PSANÍ NA POČÍTAČI PRO SAMOUKY. Efektivní psaní na české klávesnici »naslepo« + CD-ROM příloha (169 Kč)

·  T. Dusíková: INTERNET PRO ŽENY (149 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 [ Objednat ] 
Lenka Chytilová - 14.8.2006
Celoškolní výukový program v Lanovém centru PROUD

Pořádání programů pro školy naplňující klíčové kompetence a využívající prvky zážitkové pedagogiky, má nezastupitelnou roli při sebepoznání, rozvoji komunikace, týmové spolupráce a tvořivosti.
 

 

1. Úvod

 

Současná vzdělávací politika v České republice vychází z přesvědčení, že člověk se musí vzdělávat po celý život, a že by měl mít zájem na svém vzdělávání, učení i vědění, které mu umožňuje dokonalejší a bohatší interakci se světem (Výzkumný ústav pedagogický v Praze, n. d). Jedním z nejdůležitějších prostředí, ve kterém dochází k výchově a vzdělávání je škola. Škola, která je zodpovědná za výchovu a vzdělání celé osobnosti zahrnující osobnostní rozvoj jako součást kurikula (občanská výchova, zdravotní a tělesná výchova, náboženská výchova a další) a prostřednictvím mimoškolních aktivit (školní kroužky, sportovní kluby, kempy apod.) jako společník moderního kurikula.

 

Ve vzdělávacím obsahu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (dále RVP ZV) je učivo chápáno jako prostředek k osvojení činnostně zaměřených očekávaných výstupů, které se postupně propojují a vytvářejí předpoklady k účinnému a komplexnímu využívání získaných schopností a dovedností na úrovni klíčových kompetencí.

 

Pořádání programů pro školy naplňující klíčové kompetence a využívající prvky zážitkové pedagogiky, má nezastupitelnou roli při sebepoznání, rozvoji komunikace, týmové spolupráce a tvořivosti (Anderson, Schleien, McAvoy, & Lais, n. d.; Benard, B. & Marshall, K., 2001; Higgins & Nicol 2002; Neil, 2000 a další). Tento způsob vzdělávání a výchovy můžeme považovat za moderní metodu využívající prožitek, zážitek a dobrodružství ve všech vzdělávacích oblastech. Zážitková pedagogika je koncepce užívající jako prostředek autentický prožitek, se kterým dále pracuje, ve smyslu vyvolání budoucích výchovných změn jedince. Hlavní cílovou kategorií zážitkové pedagogiky je všestranný rozvoj osobnosti na základě uvědomění si vlastního prožívání, protože jedině takový člověk je schopen neustálé adaptace na neustálý proud podnětů z okolního prostředí (globalizace, informatizace...).

 

Součástí programů v Lanovém centru PROUD jsou hry, které mohou být průpravou na zvládání složitých životních situací. Tyto činnosti působí významně na sféru emocionální a psychickou, dovedou ovlivnit postoje a pocity účastníků, obohacují je o zážitky a nové zkušenosti, pomáhají zvyšovat důvěru a sebehodnocení, jsou významným prostředkem rozvíjejícím sociální vztahy, podporují komunikaci a spolupráci, rozvíjejí psychomotoriku, tělesné schopnosti a zvyšují tělesnou kondici (Neumana, 1998).

 

Ve hře se člověk setkává s různými situacemi, se kterými v běžném životě mnohdy zápasí. Má možnost získat zkušenost, jak v podobných situacích jednat. Výhodou her je, že i velmi náročné programy jsou relativně bezpečné oproti skutečnosti, protože jsou zajišťovány zkušenými instruktory. Navíc hra je omezena v čase a je možné z ní kdykoliv vystoupit. Důležité je, že člověk postavený před nějaký problém musí jednat nebo alespoň zaujmout nějaký postoj k dané situaci. Ať výzvu danou úkolem přijme či ne, vždy se dostává do konfrontace s ostatními členy skupiny, kteří poskytují bohatou zpětnou vazbu. Stejně tak má možnost uvědomit si své reakce ve vypjatých situacích, které bývají často nečekaně překvapivé a umožňují mu nahlédnout hlouběji do svého já.

 

Specifickým prvkem těchto programů je dobrodružství v podobě vysokých lanových překážek, při kterém je výsledek dané zkušenosti nejistý, existuje více řešení a může obsahovat psychické, emoční, sociální další subjektivní rizika. Přímá účast na události vyžaduje použití svých schopností k tomu, abychom čelili vlastnímu strachu z rizika a řešení nepředvídatelného výsledku. V souladu s těmito výzvami a postupným uvědomování si limit svých schopností se velkou částí učíme o vztazích s ostatními, ale i sami k sobě (Priest, 2004).

 

 

2. Charakteristika projektu

 

Projekt „Olomouc – srdce Hané“ byl vytvořen jako součást Školního vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (dále ŠVP ZV) a byl podpořen Primátorem města Olomouce. Program navazoval na pilotní projekt „Doplujeme, i když cesta je daleká…“, který byl realizován dne 25. května 2005 v Lanovém centru PROUD v Olomouci, za účasti žáků 1. až 5. tříd ze ZŠ Droždín.

 

Jednodenní výukový projekt pro žáky od 1. do 5. ročníku málotřídní školy v Droždín, zaměřený především na poznání pamětihodností města Olomouce, na rozvoj spolupráce dětí prostřednictvím společných zážitků, poznávání vlastních možností, posilování důvěry a sebedůvěry, prohloubení zodpovědnosti za sebe a ostatní. Programu o časové dotaci 210 minut se zúčastnilo 56 žáků, 6 pedagogů školy a 7 instruktorů Lanového centra PROUD.

 

Projekt byl uskutečněn dne 19. května 2006 v Lanovém centru PROUD v Olomouci a byl součástí celoroční motivace„ Olomouc – srdce Hané" s výrazným zaměřením na oblast Člověk a jeho svět.

 

 

Cíle:

  • poznání významných pamětihodností města Olomouce (radnice, kašny, paláce …)
  • společné prožívání všech dětí školy
  • spolupráce ve věkově smíšených skupinách
  • rozvoj vzájemných vztahů mezi dětmi i mezi dětmi a učiteli
  • posílení klíčových kompetencí, realizace průřezových témat
  • propojení školních znalostí a dovedností s životem dětí a prostředím, ve kterém žijí

Rozvíjení klíčových kompetencí

 Realizace průřezových témat

 

Mezipředmětové vztahy

 

Český jazyk

komunikační výchova

naslouchání

mluvený projev, prezentace vlastního názoru i názoru skupiny

písemný projev – slohové práce po skončení projektu

 

Člověk a jeho svět

využití vlastivědného učiva

historické a dějinné události města Olomouce

práce s mapou, plány města Olomouce

orientace v terénu za využití světových stran

osobní bezpečí, dopravní výchova

 

Člověk a zdraví

rozvoj tělesné zdatnosti

pobyt v přírodě

osobní hygiena při pohybových aktivitách

 

 

3. Struktura programu

 

Strategická hra „Olomouc srdce Hané byla motivovaná historií města Olomouc. Před příchodem do lanového centra žáci absolvovali jednodenní prohlídku města Olomouce s doprovodným popisem historie a jednotlivých památek. Libreto programu znělo:  „V průběhu archeologických vykopávek byla objevena část plánu centra města Olomouce. Droždínská škola byla vybrána pro získání zbývajících částí plánu. Po nalezení a přiložení všech části k sobě vznikne velký plán centra města Olomouce, ze kterého se však památky (budovy, kostely, sloupy, kašny…) poztrácely. Dalším úkolem žáků je tak najít určené památky a umístit je na správné místo plánu…“

 

Hra se skládala z jednotlivých programových částí, které na sebe logicky navazovaly a vytvářely tak celistvou dramaturgii programu:

 

·       Úvod (10 min.)

Příchod žáků do areálu lanového centra a motivace formou otázek – co všechno žáci vědí o městě Olomouc. Seznámení s instruktory (průvodci) a s pravidly strategické hry. Úvodní část byla zakončena slovy: „…průběhu archeologických vykopávek byla objevena část plánu centra města Olomouce. Vaše škola byla vybrána pro nalezení zbývajících částí…“

 

·       Hledání plánu města (20 min.)

Krátká skupinová aktivita nazývaná "icebreaker", neboli "prolamovač ledů" mezi žáky, byla zařazena na začátek programu s cílem upevnit vztahy ve skupině, pomoci k větší otevřenosti a ochotě nahlédnout na sebe i ostatní z jiných úhlů pohledů než v běžném školním prostředí a navodit tu správnou atmosféru pro další, již náročnější aktivity (především kompetence sociální a personální, komunikativní).

 

Žáci byli v průběhu krátké aktivity rozděleni do několika skupin. V každé skupině byli zastoupeni žáci z každého ročníku a jeden z učitelů s cílem podpořit vztahy a spolupráci ve škole. Splněním úkolu získala každá skupina část plánu města, které následně složili dohromady (jako puzzle).

 

·       Nízké lanové překážky (25 min.)

"Nízká lana" nabízejí prostor k překonávání nezvyklých překážek jak pro jednotlivce za podpory ostatních, tak i pro celé skupiny. Tvořivý přístup k překonávání překážek a vzájemná spolupráce ve skupině jsou důležitými předpoklady k jejich úspěšnému zvládnutí. Zároveň jsou nízká lana velmi specifická – překážky jsou postaveny ze speciálních lan a dalšího materiálu a jsou umístěny do 1,5 m nad zemí. Zdolávání různě obtížných lanových překážek vyžaduje odvahu, důvtip, spolupráci a rovnováhu. Nízká lana jsou také určitým předstupněm vysokých lanových překážek, kdy žáci mají možnost často poprvé přijít do styku s lezeckým materiálem a vyzkoušet si manipulaci s ním.

 

Tato část programu byla uvedena motivačním příběhem: „…plán města již máte kompletní a také víte, které památky máte za úkol najít. Ztracené pamětihodnosti vítr zavál na vysoké lanové překážky, jejichž zdolávání můžete vymyslet a nacvičit v nízkých výškách…“. Žáci pak po skupinkách překonávali jednotlivé překážky. Zdolávání lanových překážek se rozvíjeli zejména kompetence k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální, občanské a pracovní.

 

·       Oblékání úvazků a nácvik jištění učitelů (25 min.)

Žáci i učitelé se za pomoci instruktorů oblékli do celotělových úvazků a přemístili se ke cvičné stěně (trenažér), kde instruktor naučil učitele jistit (top rope). Žáci zdolávali cvičnou stěnu, učili se důvěřovat jištění a postupně si zvykali na pobyt ve vyšších výškách (do 3 m). V této části byl kladen důraz na funkci záložního jističe, kterými byli 2 až 3 žáci stojící za hlavním jističem (učitelem, instruktorem). U žáků se tak přirozeně rozvíjela odpovědnost za své jednání, spolupráce a komunikace v týmu.

 

·       Vysoké lanové překážky (85 min.)

Při programu na "vysokých lanech" se účastník pohybuje po lanových překážkách postavených ve výšce 8 metrů nad zemí, které překonává individuálně za asistence jističů stojících pod překážkou. Vysoké lanové překážky jsou osobní výzvou (dobrodružstvím) a jejich zdolávání podněcuje odvahu, pocit sounáležitosti ke skupině a pocit zodpovědnosti jako člena skupiny.

 

Tato část byla uvedena motivačním příběhem: „…stojíte v místě, kam vítr hledané památky zavál. Přichází vaše chvíle. Máte možnost je získat po prokázání vaší šikovnosti a obratnosti…“. Skupinky žáků si vylosovaly památku, kterou měly získat překonáním vysoké překážky, na které byla zavěšena. Žáci si tak museli dohodnout vlastní strategii překonávání překážek k získání hledaných památek. Na každé překážce bylo možné získat polovinu pamětihodnosti. Každou získanou památku pak skupina umístila na správné místo plánu Olomouce, který byl umístěn na travnaté ploše uprostřed areálu lanového centra. Ke každé památce byla také vytvořena krátká anotace, kterou si skupina o památce přečetla a snažila se zapamatovat co nejvíce informací. Na konci programu byl prostor pro jejich prezentaci.

 

·       Vyhodnocení a zpětná vazba (30 min.)

Po doplnění všech hledaných památek na plán města Olomouce, proběhla jejich krátká prezentace po skupinách. Žáci tak měli možnost ujasnit si a zapamatovat významné historické souvislosti města Olomouce a získat základy orientace v mapě centrální (historické) části města. Žáci rozvíjeli při tom své orientační schopnosti, představivost a zážitkovou formou se učili o významných stavbách a historických momentech svého bydliště.

 

Po skončení programu následovala zpětná vazba formou „review“. Instruktoři společně s učiteli a žáky diskutovali o průběhu programu. Diskuse byla zaměřena na vlastní prožívání žáků, na komunikaci a spolupráci ve skupině, na metody řešení problémů a na dodržování pravidel hry. Součástí programu bylo také předání „Certifikátů města Olomouce“ každému zúčastněnému žákovi a ředitelce školy Mgr. Haně Vaverkové.

 

Cíle projektu

·        Rozvíjet klíčové kompetence – zlepšení spolupráce žáků ve skupině, komunikace, řešení problémových situací. Dále pak rozvíjet zodpovědnost, důvěru v sebe a v ostatní, prohloubit vzájemné vztahy mezi žáky, a mezi žáky a učitelem.

·        Realizovat a naplňovat záměry průřezových témat – osobnostní a sociální výchova a výchova demokratického občana.

·        Propojení školních znalostí a dovedností s praktickým využitím v životě mladého člověka.

 

 

Zpracovala: Mgr. Lenka Chytilová

Lanové centrum PROUD, o. s.

U sportovní haly 2

772 00 Olomouc

Mobil: 605 215 348

E-mail: info@lanovecentrum.cz

www.lanovecentrum.cz

 

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XIII, č. 10

Aktuální téma: SMYSLEM HODNOCENÍ JE ZLEPŠOVÁNÍ ŽÁKŮ I ŠKOL 

·     Najde školství klíče k životu? (Hrubá)

·     Omyl ve školském zákonu (Kartous)

·     Smyslem hodnocení kvality je zlepšování škol (Polechová)

·     Končí čas »kuchařek«? (Kasíková)

·     Budeme montovnou, nebo mozkovnou? (Hrubá)

·     Jak tvořit učební úlohy? (Hübelová)

·     Proč a jak podporovat tvořivé nadání žáků (Dočkal)

·     ŠVP nejen pro málotřídky 6 (Červenka)

·     Toulky mediálními háji III (Brom)

·     Souvislá pedagogická praxe II (Kargerová, Tomková)

·     Cesta do hlubin třídního kolektivu (Kříž)

·     Ředitelka MŠ jako manažerka 3 (Burdíková)

·     POLITEIA aneb kde začínáme s výchovou demokratického občana (Hotový)

·     Škoda rodinných škol! (Vlasáková)

·     Jak učí angličtinu ve Španělsku (Budíková)

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): PLÁNUJEME USPĚCH

·     Plánujeme úspěch (Robbins, Finley)

·     Řízení cílů (Nöllke)

·     Strategické plánování školy (Světlík)

·     Hospitace v práci ředitele školy 10 (Obst)

Literatura pro ředitele

 

Příloha RATOLESTI PODPORY ZDRAVÍ – Průvodce výchovou ke zdraví, 10. část: (Havlínová)

·     Alternativní řešení pro plánování výchovy ke zdraví založené na dovednostech / pokračování

·     Vyučovací a studijní metody VkZ založené na dovednostech

·     Propojení obsahu s cíli v oblastech jednání

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Seminář Nebojte se nevidomých
14. 10. 2006...
· Veletrh ekologických výukových programů
5.–6. 9. 2006...
· Krajský veletrh programů a aktivit na podporu EVVO
13. 9. 2006...
· Informativní kurz Montessori MŠ a ZŠ
21. 9., 5. 10., 26. 10., 9. 11. 2006...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313