UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Dále se vzdělává měsíčně jeden Evropan ze čtyř

Většina dospělých si stěžuje na nedostatek času k učení, proto je důležité, aby čas věnovaný na jejich vzdělávání byl časem stráveným efektivně. Dospělí „studenti“ chtějí získat nové znalosti a osvojit si takové dovednosti, které mohou hned uplatnit ve svém každodenním životě.
 

OECD zjišťovala míru účasti na vzdělávání dospělých

 

Vzdělávání dospělých je v současné době v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) považováno již za nezbytnost. Zkoumají se způsoby, jak zlepšit přístup dospělých k různým formám tohoto vzdělávání. Mezi faktory, které podněcují rozvoj vzdělávání dospělých, patří: vysoká míra nezaměstnanosti v Evropě, uznávání přínosu lidského kapitálu pro hospodářský i společenský rozvoj, uznávání významu vzdělávání pro osobní rozvoj člověka, stárnutí obyvatelstva a vyšší míra migrace.

 

Od roku 1999 provádí OECD tematický přehled o vzdělávání dospělých. V první vlně šetření, která se uskutečnila v letech 1999 – 2002, podrobila zkoumání devět zemí: Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Anglie, Kanada,  a Švýcarsko. Od minulého roku do šetření zapojila další devítku zemí: USA, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Anglie, Rakousko, Maďarsko a Korea.

 

 

Na jihu Evropy se dospělí vzdělávají méně, Seveřané se účastní více

  

Dosavadní výsledky tematického přehledu se v jednotlivých zemích liší, ukazují se však podobné modely. Dospělí s vyšším vzděláním, ti, kteří jsou zaměstnaní, pracovníci velkých podniků, pracovníci v intelektuálně náročnějších povoláních (tzv. „bílé límečky“) a mladší dospělí se účastní vzdělávání ve větší míře. Klíčovými katalyzátory pro poskytování vzdělávání jsou soukromé vzdělávací podniky a dospělí, kteří usilují o účast ve vzdělávání především kvůli profesnímu vzestupu.

 

Patrné jsou rovněž některé společné trendy ve vzdělávání dospělých: země na jihu Evropy mají nižší míry účasti, zatímco severské země a Velká Británie vykazují vyšší účast. Míra účasti je ovlivňována různými faktory. Závisí na podpoře ze strany zaměstnavatelů a veřejnosti, na úrovni vzdělání obyvatelstva, na prospěchu ze vzdělání (míře návratnosti investic), na stimulech, na kultuře, na pracovní době, na velikosti rodiny, na dostupnosti příslušných informací apod. Celkově vzato se ve většině evropských zemí účastní vzdělávání dospělých v jednom měsíci jeden člověk ze čtyř.

 

 

Uzavřený kruh: více příležitostí ke vzdělávají mají ti vzdělanější

  

Šetření OECD ukázalo ve všech zemích podobné rozdíly podle věku, výše dosaženého vzdělání, statusu v pracovních silách, profese a národnosti. Lidé s vyšším vzděláním, mladší (do věku 39 let), obyvatelé měst a zaměstnaní se na vzdělávání podílejí více než ostatní skupiny. Stupeň vzdělání je jedním z nejrelevantnějších faktorů účasti, ti, kteří mají nejvyšší dosažené vzdělání, se vzdělávají nejvíce. To prokazuje, že vzdělávání a vzdělávání dospělých se doplňují. Vzdělanějším lidem se nabízí více kurzů, nacházejí zaměstnání, která vyžadují vysokou kvalifikaci, a proto mají více příležitostí zdokonalovat své vzdělání.

 

Klíčovou roli hrají pochopitelně sami zaměstnavatelé: více se vzdělává ve větších podnicích a ve firmách, které zavádějí nové pracovní postupy. V kurzech dalšího vzdělávání jsou především pracovníci z vysoce kvalifikovaných zaměstnání v sektoru služeb a z některých povolání ve výrobě, tedy lidé s vyššími platy.

 

 

Vzdělávat více lidí kratší dobu, nebo menší počet intenzivně?

  

Mezi jednotlivými zeměmi existují znatelné rozdíly také v délce vzdělávání dospělých. Porovnání míry účasti a frekvence vzdělávání odhaluje dva modely: extenzivní model, který se zaměřuje na poskytování kratších období vzdělávání většímu počtu dospělých, a intenzivní model, který se soustřeďuje na menší počet lidí.

 

Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko a Velká Británie reprezentují extenzivní model, v Německu, Španělsku, Francii, Řecku, Itálii, Polsku a v Portugalsku mají intenzivní model. (Tento kontrast již byl zaznamenán v jiné studii OECD z roku 1999, kde se uprostřed mezi oběma modely ocitly Kanada a Švýcarsko.)

 

 

Důvody, proč na sobě dále nepracovat

  

Jsou nízké míry účasti ve vzdělávání dospělých způsobeny nedostatečným přístupem ke vzdělávacím příležitostem? Existují mnohé důvody nerovností v účasti na vzdělávání: nedostatek informací, času, motivace, stimulů, financí a nedostatečný přístup ke vzdělávání.

 

Nedostatek času je v různých šetřeních nejčastěji citován jako důvod neúčasti těmi, kdo by se rádi vzdělávali. Druhým důležitým důvodem je nedostatek motivace, ačkoliv není v mnoha šetřeních výslovně uváděn. Mnozí dospělí si myslí, že vzdělávání není nutné, a neangažovali by se v něm vůbec, protože necítí potřebu. Jsou to obvykle lidé s nízkým vzděláním a kvalifikací. Tvoří důležitý podíl skryté poptávky po vzdělávání dospělých. Lidé s nejvyšším vzděláním si nejvíce přejí účastnit se vzdělávání a také se ho skutečně více účastní, čímž odhalují úzkou souvislost mezi počátečním vzděláváním a vzděláváním dospělých.

 

V jednotlivých zemích OECD by se určitá část z těch, kdo se neúčastní vzdělávání, chtěla na vzdělávání podílet. Nejčastěji citovaným důvodem neúčasti byla „přílišná zaneprázdněnost“ „nebo nedostatek času“. Druhým důvodem byl nedostatek financí, často byly zmiňovány též rodinné povinnosti a mnoho práce v zaměstnání. V některých odpovědích byla také uváděna nedostupnost kurzů, ne však často, z čehož lze vyvodit, že problém nespočívá v nedostatečné nabídce.

 

 

 

Z článku Improving Access to and Participation in Adult Learning in OECD Countries, který uveřejnil European Journal of Education 1/2001, zpracoval Zpravodaj Odborné vzdělávání v zahraničí 9/2004. Nezkrácenou verzii lze nalézt na www.nuov.cz.

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313