UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Alena Müllerová, - 5.8.2005
Komenský, knihy - a my

Dostala se mi do rukou Komenského přednáška, která mě zaujala nejen nádherným slohem, ale především hloubkou myšlenek. Jejich poselství je naprosto nadčasové a v dnešní době bych neváhala doporučit četbu tohoto dílka všem pedagogům i studentům.
 

Význam Jana Amose Komenského dalece přesáhl rámec období jeho života. Rozsáhlé dílo, na jehož principech byl založen výchovně vzdělávací systém, jistě není třeba v periodiku tohoto typu detailně rozebírat. Chci se však podělit o krásný zážitek. Dostala se mi do rukou jeho přednáška, která mě zaujala nejen nádherným slohem, ale především hloubkou myšlenek. Jejich poselství je naprosto nadčasové a hlavně v dnešní době bych neváhala doporučit četbu tohoto dílka všem pedagogům i studentům.

 

„Jak dovedně užívat knih, hlavního nástroje vzdělávání“ je název přednášky, se kterou J. A. Komenský vystoupil v „síni potocké školy" 28. listopadu 1650. Dílo malého rozsahu má nedozírnou hodnotu tím, co je předmětem jeho zájmu. Jsou to knihy a způsob, jak k nim přistupovat, užívat je a jakým způsobem z nich získávat poznatky.

 

Dnes, kdy jsou knihkupectví přeplněna závratným množstvím knih - často skvosty, stejně jako brakem - je myšlenka této přednášky zcela aktuální. Oslovila mě a přinutila přemýšlet a srovnávat velké změny, které mi při čtení vystávaly před očima: dnešní dobu charakterizovanou výrazným odklonem od čtení knih a dobu před 355 lety, kdy jeden z našich moudrých předků přednáší - ani nevíme jakému obecenstvu - myšlenky, které bychom měli vzít za své i nyní, po několika stoletích.

 

V úvodu poznáváme autora, vlastně mluvčího, který si je vědom toho, že musí posluchače zaujmout, a pozorujeme již v začátku přednášky dramatické prvky, které jistě přiměly auditorium k pozornosti: „...pozorně poslouchejte slova určená k vašemu poučení, aby nebyla mluvena do větru. Chci totiž mluvit k vám, nikoliv k těmto stěnám, protože zamýšlím mluvit o věcech vám prospěšných." Komenský následně rozvíjí hlavní myšlenky o tom, jaký má být vztah ke knihám, co pro nás znamenají, jak obohacují náš život.

 

Přednáška je rozdělena do čtyř částí, z nichž první uvádí: „Kdo se chce stát vzdělaným, musí si nad zlato a stříbro vážit knih." Nechci vám předkládat příliš mnoho citátů, ale jak reprodukovat tuto prostou a zároveň velikou myšlenku lépe? Není genialita Komenského právě v tom, jak prostým a krásným jazykem dokáže sdělit něco podstatného?

 

Dále hodnotí cenu materiálních prožitků ve srovnání s „pokrmy moudrosti", které poskytují dobré knihy. Znáte heslo „Kniha je nejlepší přítel člověka"? Asi jsem objevila autora tohoto bonmotu. Komenský tvrdí, že „Knihy jako nejvěrnější přátelé rády s námi rozmlouvají, o čemkoli s námi upřímně, jasně a bez přetvářky hovoří, poučují nás, dávají nám návody, povzbuzují nás, utěšují a jako přítomné nám předvádějí i věci našemu zraku velmi vzdálené." Přisuzuje knihám podivuhodnou moc, vznešenost, přímo božskost. Bez nich bychom neměli vědomosti o světě kolem nás. První část je ukončena těmito pozoruhodnými myšlenkami: „Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost" a „Nejsou-li školy oživovány knihami, jsou mrtvy."

 

V druhé části hovoří o tom, že nestačí knih si jen vážit jako pokladů. „Ale k čemu je nám ukrytý poklad?" Knihy je třeba číst, aby se tyto poklady dostaly na „světlo boží" a užívalo se jich. Žádný člověk není moudrý sám od sebe. Proto čerpáme moudrost i od druhých - čteme další autory, knihy si půjčujeme, nestydíme se tak čerpat z výsledků cizí práce. I když nepřečteme všechny knihy, musíme se seznámit s co největším množstvím, protože v každé z nich se najde něco pro naše obohacení a poučení. Autor radí, aby čtenář začal nejdříve knihami praktickými, které uvádějí příklady a cvičení z oblastí, které zná, a aby nečetl jen ty, které obsahují pouhá pravidla.

 

Již první myšlenka třetí části je tak aktuální a praktická, že nás může napadnout, jestli snad autor nebyl vizionář. Píše totiž, že knihy nestačí jen číst, ale musí se číst pozorně, radí podtrhávat důležitá místa a vypisovat podstatné myšlenky. Viděl snad obraz z budoucnosti - studovny různých universitních knihoven s hlavami studentů skloněných nad skripty, stránky podtrhaných pasáží, bloky s excerpcemi? Myslím, že vysvětlením není jeho schopnost věštit. Je za tím spíše jeho genialita, fundovanost a kompetentnost k tomu, aby formuloval rady, jejichž platnost je možno ověřit v době, kdy se létá na Měsíc a pyšníme se pokroky ve všech oborech vědy a techniky.

 

Důležitý je i jeho komplexní přístup k vědění a vzdělání. Doporučuje výpisky, protože „svěřovat věci pouhé paměti znamená zapisovat je do větru, neboť naše paměť je prchavá, přijímá mnoho věcí, ale hned je zase pouští a ztrácí, není-li podporována zábradlím písma". Chtěla bych upozornit na krásné metafory v tomto citátu a vracím se ještě k myšlence komplexnosti. „Zapisuj všechno, co je pro tebe nové, dosud neznámé, o čem soudíš, že je krásné a že se ti může někdy k něčemu hodit...a vůbec všechno, co vidíš, že se třpytí jako drahokam." Tedy čtenář si nemá všímat jen toho, co se týká jeho oboru. Bylo by chybou nevnímat ostatní hodnotné myšlenky a nové poznatky, které jej mohou obohatit. V tom vidím řešení problému, jak „neprodukovat" absolventy zaměřené a vzdělané pouze ve své specializaci, ale bez rozhledu a schopnosti orientovat se v jiných oblastech života. Předkládané rady nezahrnují jen teoretickou oblast. Prakticky si můžeme pomocí deníku utřídit rozsáhlé bohatství svých zápisků. Ten by měl obsahovat všechny významné myšlenky, se kterými se čtenář ten den setkal. Je však nutno jej opatřit rejstříkem pro jednoduchou a rychlou orientaci.

 

Poslední část shrnuje důležitost a výhody správného přístupu ke knihám a ke zpracování výpisků. Člověk, který přemůže lenost a usilovně pracuje na svém duševním vývoji, potom využívá výsledky své práce. Je schopen vyjádřit se k problematice z pohledů různých autorů, může psát přednášky na různá témata, je schopen posoudit názory a stanoviska autorů, může tím prospívat druhým, bude se vyjadřovat duchaplně a bude považován za moudrého a sečtělého znalce.

 

A závěrečná myšlenka? Doslova šok! Co říká autor - tedy velký J. A. Komenský na rozloučenou svým posluchačům? Dnes jim tedy ukázal cestu, kudy jít k velkému vzdělání a jak mohou něco významného dokázat. Lituje však, že jeho toto umění nikdo nenaučil před čtyřiceti, třiceti nebo aspoň dvaceti lety. „Co jsem mohl dokázat při tomto svém věku!" Tento geniální a přitom tak skromný učenec evidentně netušil, že za 350 roků bude horkým kandidátem na to, aby byl zvolen „Největším Čechem", tedy nejvýznamnější osobností v historii svého národa. A uvážíme-li význam i rozsah jeho díla, myslím, že by to bylo ocenění zcela zasloužené.

 

 

Literatura:

KOMENSKÝ, J. A. Jak dovedně užívat knih, hlavního nástroje vzdělávání, Žďár nad Sázavou, Okresní knihovna M. Sychry, 1991

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 23.2.2007 3:04:05
Příspěvek JménoDatum
Alena v říši divůJan Knap  2007-02-23 03:04:04 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313