UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Jiří Bláha - 27.10.2006
Cyklus PANORAMA: Dítě musí být partner

4. října nás po těžké nemoci navždy opustil bývalý dlouholetý člen redakční rady UL a ředitel Školského úřadu v Mladé Boleslavi ing. Jan Kavan. Patřil mezi přední protagonisty transformace vzdělávání a vždy zdůrazňoval nezastupitelnou roli učitelů v ní. Proto cíleně podporoval jejich další vzdělávání. Připomeňme si ho rozhovorem, který byl publikován v UL v roce 1994.
 

 

  • Po absolvování techniky jste učil na střední průmyslové škole, 7 let normalizace prošel jako topenář. Čím vás tato praxe vybavila do funkce ředitele ŠÚ?

Kantořina mi pomohla porozumět škole po stránce pedagogické i provozní. Řemeslo zbavit se malosti, předpojatosti, strachu – chovat se jako občan (»nedržet jen pusu a krok«).

  • Už ve své nástupní řeči jste nastínil koncepci regionálního školství na Mlado­boleslavsku. Co jste chtěl tehdy změnit především?

Učitel byl před revolucí pod stálým tlakem nadřízených orgánů, vedení školy, někdy i rodičů – jaký div, že chtěl »šéfovat« aspoň dětem. Chtěl jsem přispět k rozbití téhle vzta­hové i komunikační nesvobody. Dát kantorům pocit, že jsou svobodnými lidmi, ne vazaly svých ředitelů a nadřízených úřadů. Z téhle znovu nabyté svobody pro ně vyplývá nejen možnost volby vlastní vyučovací cesty, ale i odpovědnost za výsledky směrem k veřejnosti a partnerský vztah k dítěti i k nadřízenému. K tomu je nezbytně nutné vzájemné pochopení řídících pracovníků, učitelů a žáků. Jejich společná činnost nemůže mít konfrontační charakter, když cíl je totožný: maximální vzdě­lávání za svobody učitelova projevu a zájmu dětí.

  • Co se z, toho povedlo?

Většina učitelů má ke školskému úřadu důvěru, úřad jim pomáhá, slouží jejich potře­bám. Jde tu o proces vzájemné výchovy, proto­že i učitelé se pak takto chovají k dětem – i oni jsou službou pro vzdělávání. Změně myšlení a postojů výrazně napomáhá činnost střediska pro další vzdělávání učitelů SIT (vzniklo transformací z bývalého OPS). Díky okruhu vynikajících spolupracovníků se stalo iniciá­torem a koordinačním centrem transformace školství na Mladoboleslavsku. Metodické semináře a didaktické dílny se uskutečňují z vůle učitelů, kteří se chtějí nechat inspirovat přední­mi teoretiky a praktiky, vyměnit si zkušenosti s kolegy, rozvíjet se dál.

  • Co se nedaří?

Neustálé zpochybňování smysluplnosti exi­stence ŠÚ nám bere chuť jít dál. Proto školské záležitosti teď nejdou dopředu tempem, kterým se rozjely. I já někdy klesám na duchu. Jsem bohužel přesvědčen, že ministerstvo školství, zejména jeho špičky, a také parlament v podobě výboru pro školství, nepochopili možný význam ŠÚ právě pro to nejdůležitější, pro transformaci škol. Transformace nepro­běhne díky změněné legislativě, protože záko­ny ji nezpůsobí, ale uskuteční ji lidé zapojení do dění škol. Těmi jsou a budou v prvé řadě vždy učitelé. Ve svém snažení však nemohou být osamoceni, potřebují citlivou pomoc.

 

Někde ji sice mají od ředitelů škol, někde, i když výjimečně, od obcí, ale vždy by ji mohli mít od svého profesního orgánu. A usměrnit Školské úřady k citlivému vedení škol i peda­gogů tak, aby vzdělání bylo skutečně pro děti, je snazší, než čekat, že na základě legisla­tivních úprav tomu napomohou stovky obcí, ředitelů škol nebo rodiče.

  • Slovo úřad v názvu instituce, kterou řídíte, sugeruje představu byra. Práce vašeho ŠÚ je však určitě založena na jiných principech?

Uvědomujeme si především, že jsme službou. Chceme být slušní, vstřícní, pohotoví a kdykoliv dosažitelní k jednání. Převážně vedeme dialog. Když občas vydáme příkaz, je to buď na základě příkazu MŠMT nebo v dobré víře, že díky němu se někdo nedostane do průšvihu z neznalosti. Snažíme se nedělat nic bez účasti lidí a necháváme si vidět do karet.

  • Kamenem úrazu bývá spolupráce s partne­ry na úrovni okresu. Jak je tomu u vás?

S okresním úřadem i obcemi se vždycky dohodneme. Berou nás jako fungující úřad, který má své opodstatněné místo na slunci. Přednosta OÚ je ochoten s námi kdykoliv a o čemkoliv jednat, netlačí na zrušení ŠÚ a pova­žuje za nepříliš šťastné ho včlenit do OÚ. Pokud k tomu dá popud legislativa, věřím, že to proběhne v duchu dosavadních velmi korektních vztahů. S obcemi se vzájemně respektujeme. Svědčí o tom i skutečnost, že když ŠÚ připraví pokyn, obce se jím zabývají a berou ho. O školní inspekci ani nehovořím, vždyť tu jsme oba proto, aby školství v okrese fungovalo lépe. Je nutná vzájemná podpora a ne nějaké podrazy.

  • Kandidátů na funkci transformátora naše­ho školství je mnoho. Kdo ho podle vás opravdu změní?

Školu změní učitel – tvořivý, neuvěřitelně pracovitý a svobodný, respektující snad jen obsah učiva v podobě závazných výstupů. Kdo změní celé školství, v této chvíli nevím. Ale vnitřně transformované školy si už určitě poradí.

  • Jaký by tedy měl být budoucí vzdělávací systém?

Svobodný, prostupný a nekonfrontační ve volbě vzdělávacího programu (viz návrh skupiny Idea) a reálný v rovině řízení se zacho­vaným středním článkem (viz návrh MŠMT).

  • Dnešní ředitel školy (zejména s právní subjektivitou) je nejprve ekonomem, právní­kem, manažerem a teprve potom pedagogem. Kým by měl být především?

Vynikajícím pedagogem, který dokáže sladit mnoho individuálních vyučovacích stylů tak, aby to většině dětí v jeho škole vyho­vovalo. Když na to budeme mít, zaplaťme mu manažera. Když ne, musí to za něj zajistit úřad. (Ředitel Tomášek z Brandýsa je jen jeden.) Organizační a provozní činnost by ředitele neměla zahltit, 70 % svého pracovního času by měl věnovat řízení a kontrole pedagogického procesu. Všechna servisní střediska by mu v tom měla pomáhat. Přestože se o to na okrese snažíme, nemají to ani u nás ředitelé škol jednoduché. Zvlášť ne ti, co chtějí dělat školu jinak.

  • Dnes jste ředitelem ŠÚ. Jakým byste chtěl být učitelem?

Z toho, že stojím na stupínku, ještě nevyplý­vá, že jsem king. Dítě je originální a indi­viduální osobnost – musí to být pro mne partner. Při každém hodnocení žáka vycházím ze své vlastní práce. Jestliže ho budu respekto­vat a něco ho naučím, změní se nutně i vztah rodičů ke škole.

  • Opravdu vidí ředitel školského úřadu ze svého postu i dítě?

Ano, do škol se dostanu dost často a při setkáních s řediteli a učiteli se o těchto věcech mluví. Názor si koriguji i prostřednictvím psychologické poradny, kde pracuje moje žena. A hlavně: jako dítě jsem neměl školu příliš rád, rád bych udělal něco pro to, aby naše děti měly svou školu rády.

 

 

Učitelské listy 1993/1994, č. 9, str. 4, Galerie osobností školství

 

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313