UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Ludvík Eger, - 2.1.2006
Nové strategie vzdělávání a ICT

Možná se nám zdá, že díky pošramocenému projektu INDOŠ a přeci jen lepším výsledkům v SIPVZ jsme srovnali krok se světem v implementaci ICT (informační a komunikační technologie) do škol a do vzdělávání v našich školách. Bohužel, je to velký omyl.

V řadě zemí EU do výuky již běžně zavádí ICT, které jsou o třídu lepší než naše výsledky v uvedených dvou projektech. Navíc se zde již nejedná o zaměření na vybavení či základní dovednosti, ale na skutečné využívání ICT pro zefektivnění vzdělávacího procesu, pro orientaci vzdělávání na žáky současné generace mladých lidí v 21. století, pro orientaci na ...

Celý článek ...


Diskuse ke článku

Přidej ke článku svůj názor

 Autor: Amos  Datum: 3. 1. 8:30
 Titulek: Nesmysly
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Toto je ukázka nesmyslů,
moje zkušenosti s různými typy E-learningových produktů včetně internetu jsou následují:
- jedinci ,kteří nedisponují dostatečně silnou vnitřní vůlí, rychle odkloní svůj zájem od vzdělávací aplikace k nějakému Chatu...
Je celkem k ničemu je opakovaně nutit vrátit se k tématu vzdělávání, protože nejde jenom o to, co je na obrazovce, ale hlavně, co se odehrává v jejich hlavě
- nabídka jakéhokoliv elektronického vzdělávacího obsahu je vždy spojena s alternativou se nevzdělávat, ale jenom bavit. Pokud má být výuka zábavnější, než komiks, potom bohužel je zapotřebí zrušit vyučování. Žádné kvalitní divadelní představení nedokáže upoutat více pozornosti než upoutávka k nějakému novému filmu. Tím méně učitel ve třídě s 15 počítači.
- elektronická komunikace s okolím je další velký omyl.Je neproduktivní, a hodí se tak akorát k buzeraci jedněch druhými. Vytlačuje osobní komunikaci a vede tak maximálně k právně pozitivistickému alibismu v řešení věcí. Kdo se mnou nesouhlasí, může vyzkoušet sám například toto:
- všechny závazné dokumenty vystavit v elektronické formě
- u všech studentů například v jednom ročníku preferovat elektronický styk na úrovni veškerých žádostí a omluvenek. Trvat na správné formě a dodržovat ze své strany stejnou formu. Když to zvládnete, tak budete mít další problém: Totožnost protistran. Musíte a to někdy i ze zákonných důvodů dokázat, že autor E-mailu je konkrétní osoba. Tedy elektronické podpisy. Dále to nebudu rozebírat, jenom odhaduji, že když se akceptují běžné legislativní postupy, musí přidělení elektronické identity v systému vypadat velmi podobně jako elektronické bankovnictví, komunikace vyžaduje Call centrum, to vás vžycky odkáže na stoh definicí ve smlouvě a v konečném důsledku se můžeme soudit, kdo zodpovídá za nefunčnost elektronické pošty, například kvůli prekluzi v odvolacím řízení.
Tedy nové technologie mohou být i dobrým pomocníkem, ale nikdy neodstraní problémy netechnologického typu například v motivaci žáků, v komunikaci všech zůčastněných, v právním prostředí.


   Autor: Daniel Visnovsky  Datum: 3. 1. 11:15
 Titulek: Re: Nesmysly
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

No jabych jenom dopnil, ze on jaksi inovativni pristup neni to, ze pomoci nejake elektronicke tabule nebo s Onyx 4 - Ultimate Vision budou cpany informace, ktere lidstvo vseobecne vi, a tyto jsou bezne dostupne - inovativni pristup, ktery povede ke zvyseni konkurenceschopnosti spolecnosti je o tom, naucit zaky KREATIVITE, a popripade tyto ucit INOVOVAT - tento proces je silne independentni na pouzitych prostredcich.....

Co na skolach chybi, to je predevsim motivace, a to je prosim mysleno v obecne rovine - jenomze jaxi vytvorit ve skolach motivacni raj ve spolecnosti, kde je totalni absence pozitivni motivace je totalni boj s vetrnymi mlyny, a ve sve podstate smesna a nesmyslna snaha.

   Autor: havlicek  Datum: 5. 1. 8:39
 Titulek: MOTIVACE
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

MOTIVACE, trefil jste hřebík do hlavičky: i zdánlivě nejlínější učeň, kterému nic nejde a sotva přečte velké titulky v bulvárních novinách, sedí, čte, studuje, konzultuje s kamarády, řeší křižovatky, zkouší si pod stolem šlapat na odhozený rohlík jako na spojku a plyn když si chce udělat ŘIDIČÁK a sám si ho platí z peněz vydělaných na brigádách. Učí se se zápalem, chutí, těší se na jízdy a po sté si dělá na nečisto testy a řeší křižovatky, radí se kámoši a než přejde křižovatku, sám si představuje, kdo má přednost, kdo pojede první.

Totéž je u žáků oborů, které mají na dosah praktickou využitelnost. U elektronických oborů se snažejí pochopit nutné penzum teoretických znalostí, bezvadně kombinují, konstruují z dostupného materiálu, překvapují zajímavým řešením, a snažejí se vyrobit si něco funkčního, užitečného a jsou ochotni na to dát celé své kapesné a nechodit na obědy. U stavebních a obdobných řemeslných oborů je motivující možnost uplatnit naučené postupy třeba hned o víkendu, nebo hned po vyučení i s reálným výhledem na vydělané peníze a co si za ně koupí.

Motivace, motivace...... trefil jste to

   Autor: Luděk Blaha  Datum: 5. 1. 9:54
 Titulek: Re: Hřebíčky
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

A kdo je nositelem motivačních vzruchů ve Vámi uvedených příkladech.
Je to instruktor v autoškole? Či snad mistr odborného výcviku?
Je to obecně učitel, kdo nese odpovědnost za motivaci žáka?
Ví někdo o autoškole, kde vášnivě diskutují o motivaci žáka v rámci nové strategie vzdělávání a ICT. Peskuje někdo instruktora, že mu tam žáci sedí jako pecky?
Dobrá autoškola vytváří podmínky a dobrý instruktor žáky vede.
A jak s tím žák za svoje peníze naloží, to už je jeho věc.


   Autor: havlicek  Datum: 5. 1. 11:16
 Titulek: Re: Nesmysly
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Pane Višňovský,
trefil jste hřebík do hlavičky: MOTIVACE. I zdánlivě nejlínější učeň, kterému nic nejde a sotva přečte velké titulky v bulvárních novinách, sedí, čte, studuje, konzultuje s kamarády, řeší křižovatky, zkouší si pod stolem šlapat na odhozený rohlík jako na spojku a plyn když si chce udělat ŘIDIČÁK a sám si ho platí z peněz vydělaných na brigádách. Učí se se zápalem, chutí, těší se na jízdy a po sté si dělá na nečisto testy a řeší křižovatky, radí se kámoši a než přejde křižovatku, sám si představuje, kdo má přednost, kdo pojede první.

Totéž je u žáků oborů, které mají na dosah praktickou využitelnost. U elektronických oborů se snažejí pochopit nutné penzum teoretických znalostí, bezvadně kombinují, konstruují z dostupného materiálu, překvapují zajímavým řešením, a snažejí se vyrobit si něco funkčního, užitečného a jsou ochotni na to dát celé své kapesné a nechodit na obědy. U stavebních a obdobných řemeslných oborů je motivující možnost uplatnit naučené postupy třeba hned o víkendu, nebo hned po vyučení i s reálným výhledem na vydělané peníze a co si za ně koupí.

Motivace, motivace...... trefil jste to

P.S. Pane Bláho, na váš dotaz "A kdo je nositelem motivačních vzruchů ve Vámi uvedených příkladech?"
Motivací je vlastní libido, vidina toho, že za píli v autoškole dostane žák řidičák a bude moci jezdit kdy bude chtít a kam bude chtít, motivací zedníka, který se učí technoligii zdění nebo izolačních obkladů nebo učně tesaře, lámajícího si hlavu nad konstrukcí točitého dřevěného schodiště z bílého modřínu je vidina toho, že bude pochválen a dostane za to víc penízků než za šalování bednění někde v podzemí a bude OCENĚN, bude mít možnost mít dobrou práci, bude . atd.... (snad to stačilo)


   Autor: Luděk Blaha  Datum: 5. 1. 12:37
 Titulek: To je ono ...
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

... motivace
... vidina, splnění snu, ocenění, dosažení cíle, docenění vzdělání, mistrovství v oboru ...

Bez toho zbude pro školství, po všem tom motivačním tajtrlíkování učitelů, jen šaškovský nos.

   Autor: havlicek  Datum: 6. 1. 9:44
 Titulek: Re: To je ono ...
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Pane Blaho, ještě k motivaci a "tajtrlíkování":

Když se lyžař chce osvobodit od hůlek a naučit se jezdit na prkně (snowbordru) pro vlastní potěšení, je motivován sám a nečeká na tajrlíka instruktora lyžování, který by ho ráznými přesvědčovacími metody někde na kopci motivoval :"nauč se na prkně, slibuju ti .... atd.."

I na střední školu jdou žáci sami z vlastního zájmu a když to někoho nebaví, může jít, nikdo ho nedrží. A jestli zůstává, i když ho to nebaví, asi má motivaci (nebo třeba hrozbu a i to je třeba motivace) jinou. Howgh

   Autor: Janek Wagner  Datum: 3. 1. 12:10
 Titulek: Re: Nesmysly
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Vycházíte z jednoho pojetí eLearningu, který je skutečně slepou uličkou, a bohužel stále přetrvává. Čtení materiálů na monitoru v učebně bez patřičné motivace je samozřejmě hovadnost. V užším smyslu můžeme za eLearning považovat výuku, kde komunikace s žákem je online a žák je motivován ať už zpětnou vazbou, týmovou prací, či zmíněnou komunikací s vyučujícím či spolužáky. To nelze samozřejmě vždy a všude. Na druhou stranu nevidím rozdíl mezi špatným eLearningem a tradičním pojetím výuky, který u nás nejspíše převažuje a je evidentně také slepou uličkou. Argumenty o elektronickém podpisu jsou směšné, praxe je už jinde.

   Autor: Amos  Datum: 3. 1. 16:53
 Titulek: Re: Nesmysly
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Skutečně by mě zajímal nějaký popis stávající praxe, kterou popisujete jako vzdálenou elektronickému podpisu. Prostě se rád něco nového dozvím.
Děkuji


   Autor: Janek Wagner  Datum: 3. 1. 17:40
 Titulek: Re: Nesmysly
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Nevšiml jsem si zatím, že by se v některém eLearningovém systému něčím podobným zabývali.

 Autor: pako  Datum: 3. 1. 11:33
 Titulek: souhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
musim souhlasit  

 Autor: Pavel Kosina  Datum: 3. 1. 15:57
 Titulek: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Souhlas s nesouhlasem, tedy s vámi nesouhlasím a souhlasím s prvním příspěvkem.

ICT jsou v současné době již mnohem lepší cestou k poskytování informací než tištěný materiál.

Informovanost není vzdělávání. Kvalitní vzdělávání bez učitele nejde. Pokud mohu soudit a průměrovat řekl bych, že průměrný učitel je 100x více než průměrná výuka na internetu.



   Autor: Pavel Kosina  Datum: 3. 1. 16:0
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Opravuji se, vypadla citace:

Souhlas s nesouhlasem, tedy s vámi nesouhlasím a souhlasím s prvním příspěvkem.

Citace: ICT jsou v současné době již mnohem lepší cestou k poskytování informací než tištěný materiál.

Informovanost není vzdělávání. Kvalitní vzdělávání bez učitele nejde. Pokud mohu soudit a průměrovat řekl bych, že průměrný učitel je 100x více než průměrná výuka na internetu


   Autor: Luděk Blaha  Datum: 3. 1. 17:41
 Titulek: děs běs
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Tak tak. Školu tvoří učitel a jeho žáci. Všechno ostatní je pouze a jen služba těmto.

Děsí mě pojmy jako efektivita vzdělávacího procesu, motivace žáků, získávání klíčových kompetencí ... bojím se soustavného monitorování žáků, informovanosti rodičů předbíhající provinivší se žáčky, zvyšování kvality technologií vedoucí k např. cituji: "Zmenšuje se i potřeba cestování při studiu" ...  trnu při představě celostátních maturit a plošného testování vůbec ... drtí mě odborníci na ministerstvu školství a ve výzkumných ústavech ... dělá se mi zle ze zpackaného a předraženého zavádění čehokoliv ... špatně spím, nechutná mi jíst, o potenci už ani nehovořím .... brrrrrrrrrrrrrrrr


   Autor: melkor  Datum: 3. 1. 21:47
 Titulek: Re: děs běs
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Mam takovy dojem, ze zaver Vaseho prispevku je klicem k pochopeni tonu vetsiny Vasich prispevku )

Jinak bych si dovolil s Vami ve vetsine bodu nesouhlasit. Mne, jako, s prominutim, prispevatele z skolsky system docela dost zajima, zda cas studentu a zaku je ci neni promrhan (efektivita), zda je uceni bavi ci nikolivek (motivace), s jakymi znalostmi a dovednostmi skolu opousteji (kompetence), zda je hodnoceni zalozene na nekolika vice ci mene nahodnych vystoupenich nebo na pravidelne kontrole znalosti (monitorovani), ...

Nevim, co Vam provedli "odborníci na ministerstvu školství a ve výzkumných ústavech", ale mam takovy neprijemny pocit, ze jejich hlavni prohresek je to, ze pracuji i za soucasneho rezimu

A, mimochodem, o zavadeni cehokoli nerozhoduji (prirodazel) vetsinou odbornici. Na to jsou odjakziva vyclenene kadry, o jejichz odbornosti (mimo prospech vlastni kapsy a rodne strany) se da s upechem pochybovat.


   Autor: Luděk Blaha  Datum: 4. 1. 8:57
 Titulek: Re: děs běs
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Docela by mne, pane melkore, zajímal Váš podrobnější rozbor mého tónu. Co se týče závěru příspěvku, podstatné je, jestli náhodou nejsem jen typickým produktem této doby prostě.

Jakkoli nehodlám být ve sporu o čemkoli, dovolím si připodotknout, že žáčci si svůj čas zpravidla úspěšně promrhávají sami, dále si nejsem zcela jist, jestli motivace k vzdělávání se má až tak úzkou vazbu na estrádu vzorových hodin. Připouštím, že na termín kompetence si budu muset zvyknout (můj problém). Trošku mi zavání hezky opentlenou škatulí ve výloze našeho školství, ale bez obsahu. Monitorováním jsem pak měl na mysli spíš velkobratrské slídění za očipovanými dětmi.
A nakonec, odborníky, ty bodré hochy s patřičným nadhledem, jste správně umístil do uvozovek.

Jdu si koupit dýňová semínka, prý to pomáhá. Víte, abych nebyl tak žlučovitý, pane.

   Autor: Pavel Netusil  Datum: 4. 1. 9:35
 Titulek: Re: děs běs
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
"že žáčci si svůj čas zpravidla úspěšně promrhávají sami" - ono to asi bude platit jak kde.

Takovy prvnacek je urcite jeste hodne ovlivnitelny a jestli neco ve skole promrha nebo ne, o tom si myslim v tomto veku "sam" nerozhoduje.


   Autor: Luděk Blaha  Datum: 4. 1. 16:32
 Titulek: Re: děs běs
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Tak to mě, pane Netusile, doopravdy zajímá.
Jakkokoli tak rozhodně nehodlám činit, jak se dá člověku (človíčku) zabránit v tom, aby svůj čas nepromrhal? A potažmo, jak se dá objektivně zjistit, jestli jím (tím časem) opravdu mrhá či nikoli?

A možná bych se, když už si tak hezky povídáme, vrátil k tomu fascinujícímu zvyšování efektivity vzdělávacího procesu (už zase brrrr). Má vést k zvládnutí většího objemu učiva nebo k úspoře času? A co s tím uspořeným časem? Na odpočinek a zábavu? Ne! Zase větší objem. Nevěřím, že se počítá s prohlubováním dovedností. Koho by bavilo zabývat se delší dobu variantami téhož. Možná tak bojového umělce nebo uměleckého bojovníka (nevím co správně). Zvyšte pedagogovi hodinovou dotaci a narve tam další naprosto, ale naprosto nezbytnou kapitolu.

   Autor: Daniel Visnovsky  Datum: 4. 1. 17:11
 Titulek: Re: děs běs
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
No mozna pane Blaho ze jste na tu klicovou otazku efektivity odpovedel sam - pokud dejme tomu soucasny objem balastniho uciva je napriklad  roven 60 procentum celkoveho objemu uciva do hlav zaku rvanych, a tento zredukujete na deset procent, a zaroven celkovy objem latky se snizi o ctvrtinu, tak mne proste vychazi, ze zak bude bohatsi o vice nez polovinu potrebnych a pouzitelnych dovednosti, nebo nechcete-li kompetenci........

   Autor: Janek Wagner  Datum: 3. 1. 18:15
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Jak jste dospěl k názoru, že eLearning je bez učitele?!

   Autor: Pavel Kosina  Datum: 7. 1. 15:53
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
A není? Není bez osobního kontaktu? Není bez mimoverbálních sdělení, mimo zážitky ze života, mimo teplá slova, setkávání se, komunikace, potřásání si rukou, navazování osobních kontaktů, možnost plnohosdnotné diskuze,...?

Neříkám, že nic takové nedělám. Ale ten plíživý nenápadný posun od člověčího vyučování k počítačovému na ZŠ, mi prostě vadí, protože si myslím, že těmto dětem pak něco chybí.


 Autor: Prudil  Datum: 3. 1. 22:46
 Titulek: Nová slova
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Když jsem slyšel slovo lidské zdroje, nemohl jsem se zbavit niterného pocitu, že se mi to slovní spojení nějak nechce používat.Já prostě nemohu se stát součástkou v nějaké manipulaci. Doporučuji přečíst tyto dva odkazy:

a

Neříkám, že se 100 % ztotožňuji, ale to dobré.


   Autor: Prudil  Datum: 4. 1. 9:52
 Titulek: Nová slova II
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 


Benjamin Kuras


Václav Bělohradský


   Autor: Prudil  Datum: 4. 1. 9:55
 Titulek: Nová slova III
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 


Benjamin Kuras



 Autor: Ludvík Eger  Datum: 4. 1. 20:12
 Titulek: několik drobných odpovědí
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

1, shrnu-li dosavadní diskusi, je možné kostatovat, že ve značné části se jedná o zbytečné chatování, ze kterého mají někteří strach. Možná by bylo dobré si v tomto případě zamést před vlastním prahem a podle sebe nesoudit ostatní.

2, motivace. Kolegové z Anglie i Rakouska nám uváděli, že zejména na ZŠ např. elektronická tabule dokáže úplně vtáhnout děti zbět do výuky (samozřejmě se nehodí na vše a má i své nevýhody). A kde je ten učitel? No bez jeho kvalifikované práce a náročné přípravy výuky s využitím této tabule či jen dataprojektoru a internetu nebo LMS vlastně nic nebude. Jen to musí být trochu jiný učitel. Budete se divit, již jsem jich dost potkal i v Čechách.

3, e-learning nikdy nenahradí plně výuku na ZŠ a jeho velkou slabinou je sociální kontakt atd. Na druhé straně existují státy (Austrálie, Kanada) kde e-learning dost samozřejmě podporuje i výuku na ZŠ. Ovšem v ČR nepotřebujeme e-learningem řešit jejich problém v dostupnosti škol.

4, v oblasti vyššího vzdělání dnes můžete získat diplomy i těch nejkvalitnějších škol, které mají vysokou prestiž a hlídají si úroveň svých absolventů (podívejte se např. po kvalitních MBA). Ovšem i zde se většinou jedná o blended learning a vyžaduje se účast na tutoriálech či letních školách, prezenčně klíčové zkoušky atd.

5, již mnoho velkých firem v ČR a také veřejná správa využívají e-learningu k dalšímu vzdělávání svých zaměstnanců. Nemáme na to náhodou ty naše děti také připravit?

6, prostřednictvím e-learningu jsem spolupracoval již s řadou odborníků z EU i z jiných částí světa. Mnohé z nich možná nikdy přímo nepotkám, přesto mi pomohli řešit i úkoly mého pracoviště ... V současné době studuji kurz v Kanadě, není to také náhodou to, po čem jsme ještě před mnoha lety volali a co nám často dává jiné rozměry v pohledu na svět, kdy přehodnocujeme lokální pohledy a zkušenosti z našeho malého písečku atd.?

7, více mě trápí to, že na řadě škol děti (a i učitelé) nemají podmínky pro využití těch pozitivních možností, které nám ICT dávají. Rozevírají se nůžky mezi školami a někdy i mikroregiony. Přístupnost a šanci, a to nejen k technologii, ale i ke kvalitním učitelům, by měly mít všechny děti. A to se začíná stávat novým vážným problémem.

Snad jsem, a to někdy i v otázkách k další diskusi, odpověděl na tu solidnější část diskuse k mému článku. Ostatně za solidní i kritické názory děkuji.

Ludvík Eger

   Autor: Luděk Blaha  Datum: 5. 1. 7:31
 Titulek: Re: několik drobných odpovědí
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Jak hluboká je ve Vašem vnímání světa, pane Egere, průrva mezi kritickým a solidním?

   Autor: Parabellum  Datum: 5. 1. 14:53
 Titulek: Re: několik drobných odpovědí
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

4, v oblasti vyššího vzdělání dnes můžete získat diplomy i těch nejkvalitnějších škol, které mají vysokou prestiž a hlídají si úroveň svých absolventů (podívejte se např. po kvalitních MBA). Ovšem i zde se většinou jedná o blended learning a vyžaduje se účast na tutoriálech či letních školách, prezenčně klíčové zkoušky atd.

BUHEHEHEHECHLEMST!!!!!! Tak tohle mne zaujalo - skola, kde se dava MBA, je kvalitni, zatimco napriklad to, kde se dava Master of science, Master of Engineering, PhD. nebo dejme tomu Dipl.Ing. F.H. asi kvalitni nejsou ze???? Nejste nahodou nejaky PaeDr. nebo dokonce RsDr...co????

   Autor: Parabellum  Datum: 5. 1. 15:16
 Titulek: Re: několik drobných odpovědí
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

 e-learning nikdy nenahradí plně výuku na ZŠ a jeho velkou slabinou je sociální kontakt atd. Na druhé straně existují státy (Austrálie, Kanada) kde e-learning dost samozřejmě podporuje i výuku na ZŠ.

Ty blbecku jeden - zamysli se nad tim, PROC zrovna Australie a Kanada - neni to nahodou tim, ze v techto statech nizka hustota obyvatelstva vylucuje v partikularnich pripadech cokoli jineho, nez e-learning, a ze tento je vlastne nouzovym resenim????

   Autor: Janek Wagner  Datum: 6. 1. 11:14
 Titulek: Re: několik drobných ....
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Co takhle si přečíst další to samé říkající větu, Brouku Pytlíku?! Proč ale nouzovým?

   Autor: Parabellum  Datum: 7. 1. 19:49
 Titulek: Re: několik drobných ....
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Pac mnohem lepsi je pub-learning ty computerizovany hovadko bozi - vis neco o relativisticky astrofyzice???? A co myslis: Je lepsi, pokud ti to nekdo bude tlouci po netu do makovice, nebo konzultace treba v Polo-clubu v Pasadena od Kip S. Thorneho??? Muzete si tam carat na ubrousek, a zadne 100$ computery nepotrebujete.....to je prdel co???

   Autor: Pavel Kosina  Datum: 7. 1. 15:44
 Titulek: Re: několik drobných odpovědí
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
6, prostřednictvím e-learningu jsem spolupracoval již s řadou odborníků z EU i z jiných částí světa. Mnohé z nich možná nikdy přímo nepotkám, přesto mi pomohli řešit i úkoly mého pracoviště ... V současné době studuji kurz v Kanadě, není to také náhodou to, po čem jsme ještě před mnoha lety volali a co nám často dává jiné rozměry v pohledu na svět, kdy přehodnocujeme lokální pohledy a zkušenosti z našeho malého písečku atd.?

Vy máte za sebou plnohodnout sociálně silnou školní výchovu. A chcete ji nahradit u našich dětí současnou světovou praxí, které však je úzce orientovaná na informovanost, na znalosti. Váš čas je o jisté míry nafukovací, ale na ZŠ když se rozšiřuje výuka ICT, tak se ubírá čeština nebo jiné. A to není dobře. Na výuku těchto věcí je spousta času na SŠ.

Musím se smát, když čtu různé Cílové kompetence na ZŠ, kde se všude mluví o schopnosti se domluvit, komunikovat, vyjadřovat ústně své názory, a pozoruji vývoj, který jde přesně opačným směrem. Čím více ICT, tím méně sociálních dovedností.

7, více mě trápí to, že na řadě škol děti (a i učitelé) nemají podmínky pro využití těch pozitivních možností, které nám ICT dávají. Rozevírají se nůžky mezi školami a někdy i mikroregiony. Přístupnost a šanci, a to nejen k technologii, ale i ke kvalitním učitelům, by měly mít všechny děti. A to se začíná stávat novým vážným problémem.

Podle mne to není problém. Vždycky byly školy, kde byly lepší fyzikáři a kde horší. Kde s pomůckami pracovat uměli a kde ne.

Rozdíly byly, jsou a budou. A dle mého názoru je to dobře. Různost, různorodost je dobrá, prospěšná. Nechci, aby všechny děti uměli všechno úplně stejně. Stejně tak učitelé. Myslím, že lásku k přírodě a dobře malovat se nikdo na počítači nenaučí, tak proč nutit učitele kreslení a přírodopisu, aby uměli výborně na počítači? Ať jsou (!) školy umělecky zaměřené, ať jsou školy přírodovědně, češtinářsky zaměřené, kde budou mít minimum výuky ICT, protože se tam prostě nehodí.



Přidej ke článku svůj názor




  E-mail:



 

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313