UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Helena Grecmanová, - 27.1.2007
Cyklus PANORAMA: Klima školy

Právě před 10 lety se objevuje v Učitelských listech téma vnitřního klimatu školy. Pojem jsme vysvětlovali citací z knihy J. Solfronka a znaky pozitivního školního klimatu v článku Heleny Grecmanové.
 

 

Co to je klima školy?

 

Jedním z výrazných faktorů, který ovlivňuje celkové výsledky práce školy, spokojenost pracovníků i žáků (stejně jako zprostředkovaně rodičů) se svou školou, pracovní výkonnost, ale i pověst školy, je její klima (atmosféra, vnitřní prostředí).

 

Klima školy tvoří jakýsi obraz svědčící o mezilidských vztazích, které ve škole existují. Dále se soustředíme zejména na problematiku klimatu učitelského sboru, protože právě ono má pro celkovou atmosféru školy prvořadý význam, který spočívá v jeho přímém dopadu na žáky, na to, jakým způsobem vnímají školu a prožívají svůj pobyt v ní. Vyplývá to z charakteru práce školy, jejíž cíle jsou uskutečnitelné až po rozložení do ohromného množství úkolů. Plnění jednotlivých úkolů pak klade specifické nároky na každého z vyučujících, ale i na jejich vzájemnou spolupráci a souhru. Snaha a úsilí jednotlivce nemůže před žáky nikdy zcela napravit dopad nezájmu a neochoty ostatních. Je proto jednou ze základních povinností každého ředitele školy dbát na utváření vhodného klimatu vlastního pedagogického sboru a současně působit tak, aby zájmem každého učitele bylo této činnosti aktivně napomáhat.

 

Při utváření klimatu školy hraje rozhodující roli styl řídící práce ředitele školy, to, jak dokáže rozpoznat zájmy a potřeby jednotlivých vyučujících, odhadnout jejich osobní aspirace a hodnoty, které preferují, jak těchto poznatků dokáže využít k motivaci a stimulaci učitelů, k utváření jejich profesních postojů a hodnot. Stylem řídící práce rozumíme určitý způsob jednání typický pro konkrétního řídícího pracovníka, jeho technologii řídící práce.

 

Nejrozšířenější klasifikace stylu řídící práce:

 

Míra prestiže

 

nízká

míra autority vysoká

nízká

st. volného průběhu

 

st. autoritativní

vysoká

st. liberální

st. participativní

 

Vhodnost jejich užití však vždy záleží na konkrétní řídící situaci. (V případě nutnosti evakuace školy z důvodu požáru nelze demokraticky řešit, jak evakuace proběhne, ale je nutno užít autoritativního přístupu. Naopak v případě, že ředitel školy bude u svých podřízených usilovat o změnu pojetí osobnosti žáka, nemůže předpokládat, že k této změně dojde na základě příkazu.)

 

Schopný ředitel školy musí pružně reagovat na situace, které v jím řízené škole vznikají, a těmto situacím adekvátně přizpůsobit svůj řídící styl. Má-li však být styl řídící práce ředitele školy účinný, musí být zejména dostatečně tvořivý. Neznamená to, že ředitel školy musí nutně být autorem řady inovací, ale jde o to, aby svým způsobem řízení dokázal k inovaci inspirovat své spolupracovníky, umožnil jim jejich tvořivost projevit a realizovat a ocenil jejich snahu a přínos.

 

S otázkou stylu řídící práce souvisí i problematika delegování odpovědnosti a pravomoci na podřízené spolupracovníky, přidělování úkolů a funkcí (např. třídního učitele, správce kabinetu), vytváření podmínek pro práci podřízených. Sebelepší rozhodnutí řady ředitelů ztroskotávají právě proto, že svým podřízeným nevytvořili podmínky potřebné pro jejich realizaci. Nemáme zde na mysli podmínky ve smyslu materiálního zabezpečení, i když ani tuto oblast nelze podceňovat; za základní podmínku považujeme požadavek rovnováhy mezi odpovědností a pravomocí pracovníka pověřeného nějakým úkolem, funkcí. Např. jestliže ředitel rozhodne, že určitý učitel bude v novém školním roce vyučovat matematiku v určených třídách, přenáší na zmíněného učitele odpovědnost za výsledky, kterých dosáhnou žáci. K tomu daný učitel potřebuje řadu pravomocí (uzpůsobit učební osnovu a časově tematický plán reálným učebním možnostem žáků, aplikovat svůj systém hodnocení žáků, používat těchto forem a metod výuky, které se mu jeví pro danou situaci nejadekvátnější aj.).

 

Jakékoliv omezení rozhodovací pravomoci učitele, které vede k tomu, že tato pravomoc neodpovídá jeho odpovědnosti, lze označit za nevytváření podmínek pro práci učitele. Učitel je pak pod stálým tlakem hrozby negativního hodnocení své práce bez možnosti adekvátního ovlivnění situace.

 

(Přetištěno z publikace J. Solfronka a kol.: Kapitoly ze školní pedagogiky, UK, Praha 1993)

 

 

 

Pozitivní školní klima

 

Helena Grecmanová

 

 

Většina amerických výzkumníků, kteří v první polovině 80. let pracovali na výzkumech školního klimatu a studovali jeho kvalitu, se hlásí k myšlence, že bez pozitivního klimatu je velmi těžké vytvořit školy, které by efektivně pracovaly.

 

Proto nejen vědce, ale také učitele, rodiče a žáky stále zajímá otázka: jaké jsou znaky pozitivního školního klimatu, ve kterém učitelé rádi vyučují, a v němž se dobře cítí žáci, kde se dosahují požadované výkony a kde je málo disciplinárních problémů? A zvláště otázka, zda je vůbec možné vytvořit pozitivní školní klima?

 

Vymezením znaků pozitivního školního klimatu vzniká ideální představa o tom, jaké by mělo školní klima být.

 

A protože tato perspektiva vychází ze zkušenosti škol, v nichž se dá hovořit o pozitivním školním klimatu, vymezeném uvedenými znaky, předpokládáme, že podobné klima lze vytvořit také v jiných školách.

 

Na znaky pozitivního školního klimatu upozorňují např. publikace Havlínové a kolektivu – Jak měnit a rozvíjet vlastní školu (1994), materiály Nezávislé mezioborové skupiny – Svoboda ve vzdělávání a česká škola (1991) a Kotáska a kolektivu – Rozvaha o školství a vzdělanosti a jejich dalším vývoji v českých zemích (1991), příspěvek Tupého v časopise Komenský – K otázce vytváření příjemného školního klimatu (1985/86, č. 7) a od zahraničních autorů materiály Schaffera – Dobrá škola (Die »gute Schule«) (nepublikované texty) a příspěvky Haenische – Co je dobrá škola (Was ist eine »gute« Schule) (1986) atd.

 

Německá literatura (Schaffer, nepublikované texty) uvádí však také výsledky zajímavého šetření, které se zabývalo názory žáků, rodičů, učitelů a další veřejnosti na pozitivní školní klima. Jde o vyjmenování ideálních kritérií pozitivního školního klimatu tak, jak ho vnímají bezprostřední účastníci i další osoby nepřímo zainteresované na životě školy. Tuto charakteristiku pozitivního školního klimatu však musíme brát pouze jako názory respondentů, kteří postihují jen jeho určitou část. Vymezení pozitivního školního klimatu není v tomto šetření zcela přesné a vyčerpávající.

 

 

Znaky pozitivního školního klimatu

 

Pozitivní školní klima z hlediska žáků:

·        umožňuje samostatné objevné učení, ze kterého má žák radost

·        klade požadavky odpovídající individuálním schopnostem žáka

·        podporuje rozvoj osobnosti žáka

·        dává žákovi jistotu, že bude akceptován

·        umožňuje žákovi zažít úspěch

·        je pro žáka organizačně přehledné

·        zprostředkuje žákovi vědomí, že se k němu přistupuje spravedlivě

·        dává žákovi možnost tvořit školu jako vlastní životní prostor a jako takovou ji vnímat.

 

Pozitivní školní klima z hlediska učitelů:

·        obecně je chápáno jako pracoviště, na kterém učitel rád pracuje, dobře a adresně učí, rád spolupracuje se žáky, rodiči a kolegy

·        umožňuje učiteli prožívat: citový soulad a pocit sounáležitosti s ostatními učiteli, úspěch v oboru jeho působnosti a pocit seberealizace v práci, pocit svobody a samostatnosti v práci, radost z pochvaly a uznání i ze spravedlivého ohodnocení, spokojenost s daným stavem věci i s bezkonfliktní atmosférou.

 

Od pozitivního školního klimatu rodiče očekávají:

·        vstřícnost učitelů

·        spravedlivé hodnocení a spravedlivé zacházení s dětmi

·        transparentnost rozhodnutí (např. organizačních, výchovných)

·        vychovatelskou kvalifikovanost a vyučovací kompetentnost učitelů

·        vhodnou motivaci žáků k učení

·        individuální podporu každému dítěti

·        cílevědomou práci školy s ohledem na úroveň žáků v kognitivní a emociální oblasti.

 

Pozitivní školní klima z hlediska veřejnosti musí žáky připravit:

·        k úspěšnému zapojení do odborného a pracovního světa

·        k svéprávné a zodpovědné účasti na veřejném životě

·        k angažovanosti pro společenské záležitosti

·        k osobní a odborné mobilitě

 

 

Učitelské listy 1996–1997, č. 5, str. 19

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313