UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Nina Kurz - 27.3.2007
Krizové centrum pro děti a rodinu

Příspěvek byl přednesen na kulatém stole SKAV a SVP PedF UK 15. 3. 2007 Domácí násilí a škola.
 

 

Výstup z kulatého stolu si můžete přečíst ZDE.

________________________

 

 

V květnu 2003 vzniklo v Českých Budějovicích Krizové centrum pro děti a rodinu jako projekt spolupráce Jihočeského kraje a Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Již od svého založení se Krizové centrum orientuje primárně na psychosociální péči zaměřenou na pomoc dětem trpícím syndromem CAN (tedy dětem týraným, zneužívaným a zanedbávaným). Dále se Krizové centrum věnuje komplexní péči o děti, které se ocitly v závažné, krizové situaci v rodině (jakou je např. ztráta či rozpad rodiny, vážné onemocnění nebo úmrtí v rodině, sociálně patologické jevy v rodině – alkoholismus, toxikománie, nezaměstnanost rodičů apod.). Poskytuje také akutní intervenci po prožití jednorázového traumatu (přepadení, únos, znásilnění), či v případě, kdy je dítě nuceno delší dobu setrvávat v traumatizující situaci mimo domov (šikana ve škole i mimo školu).

 

V současné době je Krizové centrum ambulantní pracoviště. Své služby poskytuje klientům v pracovních dnech a nepřetržitě na krizové telefonní lince (387 410 864) nebo pomocí e-mailu (pomoc@ditevkrizi.cz). Aktuální informace o činnosti krizového centra jsou k dispozici na našich webových stránkách (www.ditevkrizi.cz).

 

Služby, které Krizové centrum poskytuje klientům:

·        krizová intervence (tváří v tvář, e-mailem, telefonicky, non-stop)

·        diagnostika

·        terapie

·        poradenství – sociálně-právní, psychologické

·        preventivní aktivity – pro ZŠ, SŠ

·        zprostředkování soudně nařízeného styku rodiče s dítětem

·        školící pracoviště (odborné stáže)

·        přednášková činnost

·        osvěta, medializace

·        vědecká výzkumná činnost

 

Velmi významným mezníkem pro práci Krizového centra bylo udělení pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí Krajským úřadem JČ kraje podle zákona č. 359/99 Sb. o sociálně právní ochraně dětí. Abychom mohli naplnit naše poslání jako orgán sociálně právní ochrany dětí, úzce spolupracujeme s dalšími institucemi (orgány OSPOD – městské, obecní úřady, policie, soudy, školy apod.).

 

Dalším důležitým momentem, který poskytl nové možnosti odborné péče o naše klienty, bylo vybudování diagnosticko-terapeutické místnosti v areálu ambulance Krizového centra. Jde o prostornou místnost, vybavenou novým kobercem, nábytkem, hračkami a specifickými terapeutickými pomůckami. Součástí místnosti je polopropustné (jednocestné) zrcadlo, které sousedí s vedlejší menší místností. Zde je zabudována videokamera, která monitoruje a zaznamenává děj v diagnosticko-terapeutické místnosti. Je zde i možnost přímého sledování děje ve vedlejší místnosti skrz zrcadlo (kapacita max.10 osob).

 

Tato místnost plní specifickou diagnostickou funkci právě při vyšetřování podezření na syndrom CAN. Přitom hlavním cílem je zabránění sekundární viktimizaci oběti. Takové vyšetření se tak odehrává v prostředí, které není pro dítě stresující a vyšetřování vede psycholog. Celý diagnostický proces je též zaznamenán na digitální videokameru a může být využit později jako důkazní materiál, případně v místnosti za zrcadlem mohou být přítomni další zaangažovaní odborníci (policie, státní zástupce...). Krizové centrum má k dispozici i diagnostické panenky znázorňující celou rodinu.

 

Co může udělat škola v spolupráci s Krizovým centrem pro dítě, které je obětí týrání, zanedbávání nebo zneužívání?

 

Pracovníci škol a školských zařízení mají jedinečnou příležitost případ týrání, zneužívání či zanedbávání dítěte zjistit, neboť jsou v porovnání s jinými odborníky v kontaktu s dětmi nejčastěji a nejdéle. Dále mají možnost trávit s dětmi čas i mimo vyučování během pobytů ve školách v přírodě či na školních výletech a to často i několik týdnů v roce. Můžou tak zaznamenat náhlé, ale i dlouhodobější změny v chování a jednání dítěte. Proto je velmi důležité neustále zvyšovat povědomí o projevech domácího násilí a o možnostech pomoci právě na školách – mezi učiteli a žáky. V každém kraji České republiky je Krizové centrum pro děti a rodinu, na které se škola může obrátit se žádostí o pomoc při organizování primární prevence domácího násilí nebo i přímé, akutní pomoci.

 

Je důležité, aby:

·        byly dobře přístupné informace jako letáky, brožurky s kontaktními údaji na viditelném místě v chodbách školy. Krizové centrum může škole tyto materiály dodat. Taky může po dohodě organizovat besedy pro žáky nebo i návštěvu prostor Krizového centra. Je důležité, aby děti věděly, kdo a kde jim může poradit či pomoct.

·        probíhalo průběžné proškolování učitelů a výchovných poradců. Důležité je, aby učitelé byli dobře vzdělaní v problematice ochrany dítěte. Nevyhnutná je taky dobrá znalost možných projevů a příznaků, které se u dětí fyzicky nebo psychicky týraných či sexuálně zneužívaných objevují. Tyto projevy mohou sloužit jako varovné signály naznačující jistou pravděpodobnost výskytu některé z forem domácího násilí. Doškolovací kurzy či semináře poskytují zejména odbornou a metodickou přípravu, která zvyšuje kompetentnost a jistotu v roli učitele a vychovatele.

·        probíhaly programy primární prevence, v rámci kterých se dětem zdůrazní možnost osobní návštěvy, emailového poradenství a že pomáhající organizace jsou povinné zachovat jejich anonymitu. Případně, kdy musí poskytnout informace dále, např. policii. Vedou žáky k uvědomování si práva na svoji bezpečnost, zvyšování citlivosti na projevy a následky násilí, rozpoznání skutečného nebezpečí, adekvátní reakce a schopnost se nebezpečí vyhnout, umět říct »ne«, atd. Ukázalo se, že zejména u sexuálního zneužívání je nejúčinnější ochranou dítěte jeho informovanost. Jenom dostatečně informované dítě dokáže rozpoznat skutečné záměry dospělého.

·        byla problematika domácího násilí, dětských a lidských práv a sexuální výchova začleněna do předmětů jako např. rodinná a občanská nauka.

·        měla škola zmapovanou místní sociální síť ( kde lze hledat pomoc, jak postupovat). Za tímto účelem doporučujeme, aby školy aktivně navazovali spolupráci s pomáhajícími organizacemi.

·        škola udržovala dobrou spolupráci s rodinou resp. rodiči žáků. Často jsou právě rodiče důležitým pomocným vodítkem při odhalování příčin problémů, které žáky trápí.

 

Co dělat, když se vám dítě svěří:

·        Sdělení dítěte přijměte pokud možno v klidu a věřte mu!

·        Dítě musí cítit, že jste na jeho straně a že to, co se stalo, není jeho vina.

·        Postarejte se, aby ten, kdo dítěti ublížil, již k němu neměl přístup.

·        Je užitečné nabídnout kontakt na odborníky.

·        Poraďte se sami s odborníky, jaké kroky je nezbytné učinit.

 

Učitelé se v případě podezření na syndrom CAN u některého z žáků můžou obrátit na Krizové centrum pro děti a rodinu. Krizové centrum pro JČ kraj má pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. V případě podezření může učitel se žákem Krizové centrum navštívit a to i bez vědomí rodičů, protože se nejdřív musí vyloučit, zda nejsou právě tito pro dítě ohrožující. Krizové centrum dítě vyšetří a neprodleně kontaktuje odbor sociálně-právní ochrany dětí. Sociální pracovnice (OSPODU) rodinnou situaci prošetří, nabídnou informace, podporu, možnosti náhradního ubytování, kontakty na odborníky. Důležitý přitom je samotný fakt, že se o domácím násilí někdo dozví. Když se výskyt domácího násilí nepotvrdí, kontaktuje Krizové centrum rodiče dítěte a informuje je o průběhu a výsledcích vyšetření. V takovém případě následuje spolupráce zahrnující celou rodinu.

 

S žádostí o pomoc je možné se obrátit na:

·        linky důvěry – volat lze anonymně, na některé linky i bezplatně,

·        krizová centra – Krizové centrum má každý kraj České republiky, s řešením takových problémů mají mnohaleté zkušenosti a poskytnou potřebné informace,

·        orgány sociálně-právní ochrany dětí (např. OSPOD) – poskytnou přímou, okamžitou a praktickou pomoc v rodině,

·        školní psychology a výchovné poradce ve školách – poradenství pro žáky, ale i učitele,

·        pracovníky pedagogicko-psychologických poraden – diagnostika, doškolování, osvěta,

·        pediatry, dětské psychology a psychiatry – v případě nutnosti ošetření, záznam o zranění,

·        službu kriminální policie a vyšetřování Policie ČR – v případě přímého ohrožení zdraví nebo života, taky v případě podezření na páchaní trestního činu.

 

PhDr. Nina Kurz, Krizové centrum pro děti a rodinu v Českých Budějovicích

 

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313