UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Ladislava Knihová - 23.6.2006
Škola – mé štěstí

Díky moderním technologiím a hlavně díky internetu se v brzké budoucnosti budeme moci všichni učit u těch nejlepších učitelů, a to nejen v regionálním či národním měřítku, ale doslova u nejlepších učitelů světa.
 

 

ICT ve vzdělávání z hlediska kreativity a trvale udržitelného rozvoje

 

»Ne každý může být vizionář, ale každý „LEADER“ potřebuje vzdělané, dobře odborně připravené a empatií prodchnuté „FOLLOWERS“, kteří jeho vize pochopí, ztotožní se s nimi. a budou je realizovat.«

 

 

Implementace ICT do vzdělávání není zdaleka samoúčelnou záležitostí. Technické prostředky nám uvolňují ruce, zvládají za nás rutinní záležitosti, přičemž logicky pracujeme mnohem efektivněji. Volný časový prostor, který díky nové technice a technologii máme k dispozici, bychom měli kreativně využívat při koncepci plánů hodin, projektového vyučování, k aktivnímu zapojení do práce při přípravě školního vzdělávacího programu tak, aby byl moderní a aby se nám i našich svěřencům podle něj dobře postupovalo, a to s viditelnými kladnými výsledky.

 

Ať již bude rozhodování o investicích do IT infrastruktury vzdělávání jakékoliv, jeho realizátoři by měli mít na paměti, aby se vždy jednalo o proces, který můžeme bez výčitek charakterizovat jako spolehlivý, koherentní, finančně dosažitelný a udržitelný z hlediska dlouhodobého vývoje. Proces, který bude reflektovat potřeby praxe.

 

Poněkud povrchně si lidé obvykle již předem váží všeho, co je drahé. Finanční náročnost této oblasti by však zdaleka neměla být tím jediným a hlavním měřítkem. Je velmi důležité, abychom se snažili o hledání společných východisek a nekonvenčních názorů na to, co vlastně míníme kvalitním ICT ve vzdělávání a definovat kritéria skutečného přínosu a hodnoty, které reprezentují.

 

Ve školách se setkáváme s mnoha skvělými učiteli, jejichž přístup k výuce vykazuje skutečné inovace, často vidíme nové věci a zcela nová řešení. Jejich společenský dopad je zásadní. Žáci a studenti se začínají více a hlouběji zajímat o nové zdroje informací online, učitelé si začínají pochvalovat vyšší stupeň interakce ve třídě, které je zjevná při použití ICT, rodiče kladně hodnotí a reagují na zlepšení komunikace se školou, žáci vítají, že se mohou vzdělávat i mimo klasické školní prostředí a samotného školního prostředí si začínají více vážit a lépe se k němu chovat, učitelé začínají důkladněji pracovat s informacemi o svých studentech, které získali díky systému řízeného studia (LMS), studenti se začínají chovat zodpovědněji při plnění svých úkolů, učitelé využívají prostředků ICT k výměně poznatků a informací se svými kolegy a více si uvědomují důležitost spolupráce s jinými organizacemi.

 

Kvalitní vzdělávání se dostává díky novým technologiím k širšímu okruhu studujících, přestává být výsadou jen nejlepších škol a úzkého počtu jejich studentů. Nastává tolik potřebná demokratizace vztahu učitel – žák. Díky moderním technologiím a hlavně díky internetu se v brzké budoucnosti budeme moci všichni učit u těch nejlepších učitelů, a to nejen v regionálním či národním měřítku, ale doslova u nejlepších učitelů světa.

 

Je potřeba, abychom získali své vlastní zkušenosti se vzděláváním online a mohli je tak předávat dál. Jen tak se nám podaří překonat bariéry, které jsou překážkou na cestě implementace ICT do výuky. Bohužel, musíme konstatovat, že nepřátelský postoj k prostředkům ICT shledáváme často i u nejmladších členů učitelského sboru, kteří teprve sbírají první zkušenosti s vlastní výukou. Toto zjištění je překvapující i šokující zároveň. Je však mnohem lepší při strategickém rozhodování vycházet z nezkreslených údajů o realitě. Máme tak daleko větší šanci na úspěch.

 

Tento nevyhnutelný proces bude znamenat změnu celého systému. Změna povede k diverzifikaci výběru, k větší autonomii všech aktérů při volbě cest, jak dosahovat skvělých výsledků. Budeme svědky zcela oprávněných větších investic do práce těch, kteří pracují v první linii, ale i do těch, kteří je vedou. V neposlední řadě to pak znamená silnější partnerství, které všechny zúčastněné spojuje kolem potřeb jednotlivce. Některé tyto změny budou pohodlnější než jiné, ale všechny budou nutné a správné, pokud chceme dát dětem a studentům, kteří znamenají naši budoucnost, skutečně to, co potřebují.

 

Moderní a kvalitní vzdělávací politika na místní, regionální i celostátní úrovni nesmí být odtržena od reality, ale naopak, musí z ní vycházet a na základě pečlivých analýz připravovat vize, které budou v souladu s nejmodernějšími globálními trendy. Jen tak si zajistíme kvalitu vzdělávacího procesu, na kterou budeme moci být jako národ Komenského právem hrdi – a jen tak bude tento systém vzdělávání s kreativní integrací informační a komunikačních technologie trvale udržitelný.

 

Ne každý může být vizionář, ale každý »LEADER« potřebuje vzdělané, dobře odborně připravené a empatií prodchnuté »FOLLOWERS«, kteří jeho vize pochopí, ztotožní se s nimi. a budou je realizovat. Jen s jejich pomocí se společné dílo zdaří.

 

Značkou kvality práce všech protagonistů nechť se stane milý nápis, který jsem dříve vídali na fasádách škol: »ŠKOLA MÉ ŠTĚSTÍ«.

 

 

 

 

Článek je ukázkou z připravovaného výukového materiálu Informační a komunikační technologie ve výuce, možnosti využití internetu a e-learningu z autorské dílny PhDr. Ladislavy Knihové.


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 26.6.2006 7:56:19
Příspěvek JménoDatum
Spanec nejdeVilík  2006-06-26 03:11:04 
Re: Spanec nejdesalda  2006-06-26 07:56:19 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313