UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Ludvík Eger, - 24.5.2007
Podpora vzdělávání krajskými vzdělávacími portály?

V posledních letech také kraje jako zřizovatelé škol a instituce, které se snaží řídit školy ve svém regionu, vytvářejí školské či vzdělávací portály. Podívejme se v tomto příspěvku na některé příklady.
 

 

Nejenom portál MŠMT (http://www.msmt.cz) a Školský vzdělávací a informační portál (http://www.edu.cz) podporují školství. Mezi další a účelné patří portál k RVP – ŠVP (http://www.rvp.cz), který připravil VÚP či portál NÚOV (http://www.nuov.cz), který je zaměřen na odborné vzdělávání a RVP pro odborné školy.

 

Vedení škol i učitelé jistě znají i www stránky NIDV (http://www.nidv.cz/cs), časopisy Česká škola (http://www.ceskaskola.cz) či Učitelské listy (http://www.ucitelske-listy.cz), stránky NAEP (http://naep.cz), eTwinning (http://www.etwinning.cz) atd.

 

V posledních letech také kraje jako zřizovatelé škol a instituce, které se snaží řídit školy ve svém regionu, vytvářejí školské či vzdělávací portály. Podívejme se na některé příklady.

 

Zlín. Vzdělávací portál kraje se zde začal tvořit za podpory Microsoft již v roce 2003. Při jeho startu byl kritizován článkem Wagnera (2004). Info najdete na http://www.zkola.cz. Hlavní členění je podle oddílů: Před školou, V lavici, Sborovna, ředitelna, Za školou. Dnes se zdá, že pod linkou Výukové materiály již nabízí podporu dle škol a témat – předmětů. Pro vstup potřebujete registraci a není zcela jasné, zda ji může získat i učitel z jiného kraje.

 

Karlovy Vary. Vedení Karlovarského kraje se při zřízení školského vzdělávacího portálu dalo jednoznačně administrativně manažerskou cestou. Výběrové řízení vyhrála firma CCA Group a.s. Praha, která provozuje systém Škola Online (http://www.skolaonline.cz). Hlavním účelem je propojení středních škol a jejich řízení prostřednictvím téměř online kontroly dat. Z prezentace přímo na krajském úřadě v březnu 2007 vyplynuly klady: přehled o školách, lepší koordinace druhých kol přijímacího řízení, možnost kontroly známek rodiči přes internet, otevření se i ZŠ v regionu, ale i zápory: o podpoře vzdělávacího procesu studijními materiály a tím např. i podpoře RVP–ŠVP se zatím neuvažuje.

Diskuse v praxi je rozpačitá, od kritiky administrace a nedostatku PC pro učitele až po uznání výše uvedených výhod. Uvedené řešení mělo ovšem za účel zrychlení a zpřesnění řízení zřizovaných škol, a to dle tvrzení vedoucí odboru školství jednoznačně splňuje.

 

Pro rodiče je přijaté řešení prezentováno jako významná možnost kontroly prospěchu z internetu. Vstup je pod heslem přes systém Školy Online. Pro všechny zřizované školy by měl portál fungovat od roku 2007 / 2008.

 

Plzeň. E-learning bez hranic je název projektu, který vytváří vzdělávací portál. Zajímavé je, že jeho hlavním posláním je »zajišťovat komunikaci mezi školami Plzeňského kraje a oblasti Dolní Bavorsko. Snahou je podpořit již existující spolupráci a kontakty a vytvořit přínos pro další vzájemnou česko bavorskou spolupráci v oblasti vzdělávání. Pro vyplnění tohoto cílu je též potřeba dovybavit školy potřebnými informačními technologiemi. Pro efektivnější vedení výuky je cílem zavést LMS na pilotních školách« (Pitter, 2007). Tím se bude specificky lišit od jiných školských portálů. Zaměření na podporu výuky je velmi důležité a v pilotní fázi je do projektu zapojeno 6 škol z ČR a 5 z Bavorska. V pilotní fázi mezi hlavní témata patří: výuka cizích jazyků, Evropská unie, informační technologie, kraje, životní prostředí. Pro IT řešení byl zvolen mix mezi Microsoft Class Server a Škola Online. Vzhledem k zavádění nové technologie u Microsoftu budou ve vzdělávací části změny. Naopak pro řídící – informační část je zvolena technologie jako v Karlovarském kraji. Byl spuštěn portál http://www.pilseduport.cz pro podporu komunikace škol. Plný provoz řešení se předpokládá od září 2007 a určitě je pozitivní zapojení PF ZČU v Plzni stejně jako předpokládané rozšíření pilotní akce s podporou dalšího projektu na další školy v regionu.

 

Olomouc. Při hledání vzdělávacích a školských portálů se na jednom prvních míst zobrazuje Vzdělávací portál Olomouckého kraje (http://webvzdelani.olportal.cz). Zde ovšem na první místě najdete nabídku Učebních textů pro software Microsoft a testy k přezkoušení. Pod linkou výukový portál je skutečně jen několik desítek vzdělávacích objektů z několika předmětů – asi jen ukázka možné cesty.

 

Ještě příklad ze Slovenska. Podpořit školy v této oblasti se snaží odborná pracoviště z UKF Nitra. Katedra informatiky se věnuje zejména LMS Moodle a při prezentaci v dubnu 2007 nám její zástupci předvedli doprogramovaný Moodle, který se již vyrovná kvalitnějším LMS. Je otázkou, zda a jak budou novinky přístupné pro ostatní, a to i z ČR.

 

Ústav technológie vzdelávania kooperuje se zastoupením firmy Microsoft pro Slovensko. Na jeho portále (http://ukf-tvz.sk/class) je vidět, že je zde kooperace vysoké školy se zástupci ze ZŠ i SŠ. (viz např. nabídka na bezplatnou účast na kurzu). Na rozvoji a využití této technologie pracují již od roku 2005 (Brečka a kol. 2005) a kromě toho se soustřeďují na vytváření studijních multimediálních materiálů. Aktuálně (2007) jednají o přechodu na Share Point Learning Kit.

 

Co uvést na závěr? Je jistě potěšitelné, kolik zdrojů a portálů se zaměřením na školy již v českém jazyce můžeme najít (srovnej se situací ještě před 10 lety). Bohužel musím konstatovat, že v té nejdůležitější oblasti, podpora kurzy, výukovými vzdělávacími objekty atd. právě pro vzdělávací proces, a to zejména v období kurikulární reformy, není situace tak růžová, jak by se očekávalo. Ostatně to konstatovali i odborníci z Ostravské univerzity v Učitelských novinách (44/2006), kde poukazují na efektivní využívání počítačů ve výuce v některých severských státech, kritizují nedostatečné vybavení učitelů v ČR notebooky i SIPVZ v oblasti vývoje vhodného software atd. Nalezneme zde informaci i o digitálním úložišti www.edubrana.cz, které může být příkladem pro řešení problému.

 

Může být proto určitou výzvou pro MŠMT či NIDV, aby v příštím období velkých grantů EU zorganizovaly koordinovaný velký projekt, který vytvoří velkou síťovou spolupráci učitelů z mnoha škol a všech stupňů při vývoji vzdělávacích objektů a jejich organizování do úložiště tak, aby byly k dispozici pro jednotlivé učitele našich škol. Určitě se zde dá využít zkušeností projektů DILEO či TELMAE. Navíc pokud zapojené školy podpoříme vybaveným notebookem (lépe netebooky) a dataprojektorem včetně malé finanční odměny pro autory objektů (je nutné standardizovat proces), tak bude efekt na jednotlivých školách více než zřejmý.

 

A zde se můžeme vrátit i ke krajským portálům. Celou akci mohou doplnit minimálně potřebnou informační a navigační částí. Na druhé straně je otázkou, zda pro tak malou zemi jsou efektivní (pro uvedený účel) regionální uzamčené knihovny s několika desítkami zdrojů. Proto také preferujeme národní řešení a jen věříme, že jsme již poučeni z negativních stránek projektu INDOŠ.

 

 

Literatura

BREČKA, P., LANČARIČ, D., MUNK, M. E-learningové prostredie MS Class server v podmienkach Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Technológia vzdelávania príloha Slovenský učiteľ, 13. ročník, 2005, č. 4, s. 14–15. ISSN 1335-003X.

Microsoft, tisková zpráva http://www.microsoft.com/cze/presspass/MSG/20031209_news1.asp

PITTER, J. Ekonomická výhodnost využívání e-learningových metod výuky na školách Plzeňského kraje. Plzeň: ZČU v Plzni, 2007, Bc. práce

ŠVANCAR. R. Přináší ICT žákům kvalitnější znalosti? Učitelské noviny, č. 44, 2006

WAGNER, J. Zkola.cz: Další Potěmkinův portál? 2004 http://www.ceskaskola.cz/ICTveskole/Ar.asp?ARI=101860&CAI=2131

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313