UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  S. Emmerlingová: Když dětem nejde čtení 3. Čtení slov se shluky souhlásek (129 Kč)

·  Ch. Barickman: Anglické písničky pro děti. Naučte své děti zábavnou formou nejznámější anglické písně! + audio CD-ROM (249 Kč)

·  J. Činčera: PRÁCE S HROU. Pro profesionály. Práce se skupinou. Programy a projekty. Praktická dramaturgie. Učení prožitkem (149 Kč)

·  S. Vejmola: Jak vyrobit a vyřešit HLAVOLAMY. 52 úloh (179 Kč)

·  M. Knoke: NOVÝ VELKÝ LEXIKON PRO DĚTI – PŘÍRODA (399 Kč)

·  J. Lewthwaite: Začínám řídit lidi. Poprvé manažerem – vše, co byste měli znát a umět (297 Kč)

·  J. Vodák, A. Kucharčíková: Efektivní vzdělávání zaměstnanců (249 Kč)

·  A. Crkalová, N. Riethof: JAK ZEFEKTIVNIT PRÁCI V TÝMU (249 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 

 

 [ Objednat ] 
ukázka - 17.6.2007
Zavádění integrované výuky do našich základních skol

Praktické zavádění a širší využívání integrované výuky a integrovaných učebních předmětů bude pravděpodobně spojeno s řadou problémů, počáteční nedůvěrou k takto strukturované výuce a k podstatě integrovaného kurikula, jak ze strany ve­dení škol, samotných vyučujících i mnohých rodičů a odborné veřejnosti.
 

 

V počát­cích realizace integrované výuky bude nutné řešit tyto základní problémy:

 

1. Neexistenci učebních textů, jejichž koncepce by vycházela z integrovaného kurikula a zásad integrované výuky. Vyučující budou proto zpočátku nuceni využívat do­savadních jednooborových učebních textů (z přírodopisu, fyziky, chemie, děje­pisu, zeměpisu, technické výchovy apod.). Práce s nimi bude založena na jejich vzájemném kombinování a důsledném výběru probíraných témat z jednotlivých titulů podle oborů. To si vyžádá i častější doplňování výuky o další učební ma­teriály, studijní literaturu a informace, připravované vyučujícími a dalšími od­borníky.

 

2. Nepřipravenost vyučujících k integrované výuce vzhledem k jejich tradičnímu oboro­vému studiu (aprobaci), skládající se u většiny z nich ze dvou předmětů jako obo­rů studia. To bude od vyučujících vyžadovat seznámit se rámcově s obsahy učiva relevantních učebních předmětů z podobných kognitivních oblastí i úzkou vzá­jemnou spolupráci vyučujících konkrétních oborů založenou především na posky­tování rad a základních faktografických a didaktických informací. Posléze rovněž i absolvování řady kurzů a ostatních vzdělávacích akcí, kde by vyučující mohli získat další důležité teoretické i praktické informace týkající se integrované výuky a především jejího zavádění do praxe škol.

 

3. Nedůvěra odborníku, vyučujících a širší veřejnosti k netradičnosti tohoto pojetí výu­ky přírodovědných, uměleckých a technických předmětů a u odborné veřejnosti zejména obavy z možné povrchnosti výuky, její »nevědeckosti«, nekompetentnosti a nedůvěra k tomu, zda integrovaná výuka připraví dostatečně žáky na výuku ve středních školách a studium oboru vůbec. Stále je u nás ve vzdělání preferována, zejména u odborné veřejnosti, jeho kognitivní složka, která je chápána jako soubor měřitelných vědomostí nebo intelektuálních schopností. Vědomosti a intelektuální schopnosti jsou relativně snadněji měřitelné (např. testy) než zjišťování skutečné efektivity osvojených kompetencí žáků, tj. jakou mají žáci skutečně schopnost uplatnit osvojené vědomosti a intelektuální schopnosti v praktickém životě a při praktických činnostech. Úroveň vzdělání jednotlivce však nelze redukovat jen na kognitivní oblast, protože ve skutečném životě jsou důležité i jiné oblasti, např. so­ciální učení, morální a citová výchova, dovednosti aj.

 

4. Malá propracovanost řešení problematiky didaktické transformace vědních poznatků na didaktizované poznatky pro integrovanou výuku. Vytváření integrovaného kuri­kula je složitou teoretickou otázkou, která je spojena s hledáním optimálních způ­sobů propojování relativně různorodých poznatků několika oborů v jeden celek a zároveň i s jejich efektivním a logickým výběrem, přizpůsobením a přetvořením na školní učivo.

 

Zatím bohužel zavádění integrované výuky nebylo komplexněji a v širším měřítku řešeno na výzkumné a praktické úrovni, i když tato problematika není nova. Na význam a možnosti zavádění integrované vý­uky, jako způsobu inovace a významného vývojového trendu ve vzdělání, upozorňovali jižná počátku 90. let zejména V. Pařízek (Pařízek 1984) a J. Průcha (Průcha 1983). Vznikaly rovněž ojedinělé studie a po­kusy oborových didaktiků, které poukazovaly na význam integrované výuky a její možnosti, např. studie kolektivu autorů vedených J. Vachkem a M. Fondovou (Fenolová 1980) o možnostech integrace přírodo­vědných předmětů.

 

Při komplexnějším řešení problematiky integrované výuky na 2. stupni základního školství u nás je proto bezesporu důležité řešit tyto základní okruhy problémů a otázek:

·       Jak zajistit a podporovat širší uplatnění integrované výuky v našich školách?

·       Co a jak integrovat v učivu a jakým způsobem. Postupovat více cestou koordinace (vnější integrace) nebo koncentrace (vnitřní integrace) a nebo tyto přístupy rov­noměrně kombinovat?

·       Jak a kolem čeho sjednotit integrovanou výuku, tj. které kognitivní oblasti by se měly stát základem integrace v daném integrovaném učebním předmětu ?

·       Kdy zařadit a v jaké podobě určité učivo a v kterém ročníku školy, aby odpovída­lo věku žáků? » Jak nejkvalitněji zabezpečit integrovanou výukou splnění závazných standardů učiva tak, aby žáci mohli bez problémů plnit požadavky vyššího stupně školy, resp. středních škol?

·       Zvážit možnost doplňovat integrované předměty dalšími volitelnými »tradičními« předměty, které by byly jednooborové a které by si žák volil podle svého zájmu.

·       Ponechat žákům volbu způsobu, jak se daným oblastem vzdělání učit, zda inte­grovanou výukou a nebo diferencovanou výukou podle tradičních učebních před­mětů, při zachování rovnoprávnosti a srovnatelnosti výsledků v obou způsobech vzdělání.

·       Vytvořit kolektiv odborníků, kteří by koordinovali práci na vzniku modelových vzdělávacích programů založených na integrované výuce a současně by byli ga­ranty prováděných výzkumů v této oblasti. Zajišťovali by rovněž spolupráci mezi MŠMT, univerzitami, výzkumnými ústavy a školami apod.

·       Vytvořit autorské kolektivy pro tvorbu učebních textů, složené z odborníků da­ných vědních disciplin, učitelů z praxe, předmětových didaktiků a psychologů. Podpořit tak vznik nových učebnic, pracovních sešitů, příruček pro učitele pro in­tegrovanou výuku.

·       Vytvořit a akreditovat učební plány vysokých škol, které by umožňovaly studen­tům volbu modelového oboru studia, připravujícího na integrovanou výuku ve škole studia zaměřeného na integrované studium buď přírodovědných, společen­skovědných, technických nebo esteticko-výchovných předmětů jako integrovaných oborů. Tyto obory by byly založeny na studiu faktografických základů a didaktik kognitivně blízkých oborů jako celků, např. studium »Přírodních věd« by zahrno­valo souborné studium základních oborů biologie, chemie a fyziky, jejichž obsah, rozsah a struktura by byla únosná pro tento typ studia a připravovala budoucího učitele tak, aby byl schopen uplatňovat integrovaný přístup k přírodním vědám. Podobně i studium »Společenských věd« by zahrnovalo např. základy historie, geografie, filozofie, sociologie apod. Studium by mohlo být koncipováno jednak jako jednooborové, tj. studium jen »Přírodních věd«, jen »Společenských věd« anebo jako kombinované s dalším samostatným studijním oborem, např. Přírodní vědy – Zeměpis, Přírodní vědy – Fyzika, Společenské vědy – Cizí jazyk. Společenské vědy – Historie, Esteticko-výchovné předměty – Tělesná výchova, Technika – Mate­matika apod. Jinou variantou může být zavedení širšího oborového studia učitel­ství s třemi aprobačními předměty, které by rovněž mohly být určitou možností přípravy vyučujících na eventuální výuku integrovaných předmětů, např. Přírodo­pis – Chemie – Fyzika nebo Dějepis – Zeměpis – Občanská výchova aj.

·       Připravit komplexní program informovanosti vyučujících v praxi o integrované vý­uce a současně i program dalšího vzdělávání a přípravy vyučujících v této oblasti, především v součinnosti s pedagogickými centry, vysokými školami a univerzitami, resp. pedagogickými fakultami, školskými úřady apod. Jde především o to připra­vit vybrané vyučující na integrovanou výuku tak, aby ji byli schopni uplatňovat ve škole a současně mohlo být překlenuto období nutné na přípravu nových vyučují­cích, kteří by již jednotlivé obory studovali komplexně jako integrovaný obor na příslušných vysokých školách a nastoupí do základního školství později.

 

 

___________________________

 

Ukázka z knihy Ladislava Podroužka INTEGROVANÁ VÝUKA NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE.

 

V současné době, kdy množství nových poznatků narůstá téměř geometrickou řadou, vyvstává otázka, jak tyto poznatky zařadit do systému vzdělávání na základní škole tak, abychom žáky zbytečně nezatěžovali množstvím encyklopedických znalostí a přitom je dostatečně připravili do praktického života. O tom, jakou metodu zvolit, vede odborná veřejnost již dlouhou dobu bouřlivé diskuse. Jednou z možností je využití integrované výuky.

 

V publikaci je nastíněna základní problematika integrované výuky, především její pedagogické vymezení a přehled pojmů. Souhrnně je zde zpracován stručný vývoj integrace a integrované výuky ve školách u nás i v zahraničí a možnosti a způsoby zavádění integrované výuky v předmětech o přírodě a společnosti v naší současné škole. Text je doplněn řadou příkladů a tabulek zpřehledňujících problematiku a umožňujících vytvářet logické generalizace. Kniha představuje úvod do dané problematiky a může být chápána jako její stručné repetitorium.

 

Knihu vydalo nakladatelství Fraus, stojí 199 Kč a můžete si ji objednat na adrese:

 

Zásilkové knihkupectví Agentury STROM, e-mail: knihy@ucitelske-listy.cz, tel./fax: 257 940 236, Skype: agentura.strom, Dolomitová 8, 159 00 Praha 5

 

Kompletní nabídku knih našeho zásilkového knihkupectví si můžete stáhnout v komprimované formě ZDE.

 

 

 

 

 

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 18.6.2007 13:44:11
Příspěvek JménoDatum
PřipomínkaFrantišek Augusta  2007-06-18 13:44:10 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XIV., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT?

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· 3. seminář projektu Tvořivý učitel tvořivé informatiky
13. 9. 2007...
· Mezinárodní konference o integrovaném vzdělávání
8.–10. 11. 2007...
· Letní škola PAU se přesouvá na podzim!
25.-27. 10. 2007...
· Odborný seminář PedF OU
23.–24. 1. 2008...
· Školení Základy mezinárodního humanitárního práva
12.–14. 10. 2007...
· Konference Sítě ve školství 2007
27. – 28. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník I.-XIV. 1993/2007

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313