UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání
ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  H. Grecmanová, E. Urbanovská: AKTIVIZAČNÍ METODY VE VÝUCE – PROSTŘEDEK ŠVP (158 Kč)

·  B. Hájek a kol.: JAK VYTVOŘIT VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY (179 Kč)

·  J. Skalková: OBECNÁ DIDAKTIKA. Vyučovací proces. Učivo a jeho výběr. Metody. Organizační formy vyučování (349 Kč)

·  E. Cílková, P. Schönerová: NÁMĚTY PRO MULTIKULTURNÍ VÝCHOVU. Poznáváme jiné národy (239 Kč)

·  I. Šircová: S DĚTMI V PŘÍRODĚ. Zážitková výchova po celý rok (199 Kč)

·  H. Poláková: PLATOVÉ POMĚRY ZAMĚSTNANCŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ od 1. ledna 2007 (190 Kč)

·  J. Valenta: ŠKOLSKÉ ZÁKONY A PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY S KOMENTÁŘEM 2007 + CD-ROM (449 Kč)

·  P. Polák, D. Šrámková, M. Truksová: PRŮVODCE ROKEM ŘEDITELE ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY včetně vzorů používaných dokumentů od roku 2007 + CD-ROM (339 Kč)

·  M. Mikuláštík: MANAŽERSKÁ PSYCHOLOGIE (399 Kč)

·  P. M. Senge: PÁTÁ DISCIPLÍNA. Teorie a praxe učící se organizace (690 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Budeme mít první Mezinárodní bezpečnou školu v ČR?

Prevence úrazů, fyzického a psychického násilí a vytvoření příjemného psychosociálního prostředí pro děti a všechny pracovníky škol, to jsou hlavní cíle mezinárodního programu Bezpečná škola (International Safe Schools).
 

Program je jednou z novinek Mezinárodní sítě Bezpečných komunit spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci. Celosvětová síť Bezpečných komunit aktuálně sdružuje celkem 83 měst, která aktivně snižují výskyt a závažnost úrazů. Patří sem například Rotterdam, Dallas, Calgary, Melbourne a další světové metropole i menší města.

 

Zatím jediným městem ve střední a východní Evropě, které je členem Sítě Bezpečných komunit, je moravské město Kroměříž. Není tedy náhoda, že v podmínkách České republiky mezinárodní program Bezpečná škola pilotně testuje právě kroměřížská Základní škola Zachar. Už brzy se možná stane první českou školou, které Světová zdravotnická organizace udělí ocenění Mezinárodní bezpečná škola. 

 

Program Bezpečných škol (BŠ) vychází z ověřených pravidel a zásad, která se již léta užívají při vytváření Bezpečných komunit. Jedná se tedy o uplatnění již fungující metodiky na jednu z důležitých součástí komunity, jakou škola bezesporu je. Analýzou prostředí, rizikových faktorů, stálým sběrem dat a jejich  vyhodnocováním se má docílit snížení výskytu úrazů a jejich smrtelných následků, stejně jako tomu je v mnoha Bezpečných komunitách.

 

Jako první škola v České republice se k realizaci programu Bezpečná škola oficiálně přihlásila Základní škola Zachar v Kroměříži. V barevné a moderně vybavené budově sídlištní školy se v tomto školním roce vzdělává 513 žáků ve 25 třídách. „Projekt Bezpečná komunita, v rámci kterého se Bezpečná škola rozvíjí, realizujeme už pět let,“ uvedla Mgr. Alena Skopalová, zástupkyně ředitelky pro 1. stupeň. Zásady programu Bezpečná škola se podle ní prolínají vyučováním ve všech ročnících, a to po celý školní rok. „Jak předcházet úrazům děti učíme na příkladech konkrétních situací, které mohou vzniknout při sportu, na cestách a podobně. Jednotlivé rizikové situace jsme rozdělili podle ročních období a postupně je s žáky probíráme. V zimě se zaměřujeme například na zimní sporty a na nebezpečí při oslavách a svátcích, teď na jaře zase na hry v přírodě, cestování vlakem, autem, autobusem a na bezpečnou jízdu na kole a koloběžce,“ vysvětluje Mgr. Skopalová.

 

Od první až do čtvrté třídy si děti osvojují zásady dopravní bezpečnosti. Postupně se naučí, jak neohrožovat své zdraví jako chodec, cestující a cyklista. Čtvrťáci nakonec získávají Průkaz mladého cyklisty. K prevenci vzniku úrazů mladých cyklistů má přispívat také Olympiáda bezpečné jízdy, celodenní akce, kterou škola pořádá každoročně. Během Olympiády soutěží všichni žáci prvního stupně  v jízdě zručnosti na kole a na koloběžce s přilbou a dalšími ochrannými pomůckami, v poskytování první pomoci, ve znalosti pravidel silničního provozu apod. Další ročník proběhne už tento týden - ve čtvrtek 21. 4. a v pátek 22. 4. v areálu ZŠ Zachar. „Podobné celoškolní akce jsou dobrou příležitostí k tomu, aby se děti zásadám bezpečnosti učily navzájem,“ podotýká Mgr. Alena Skopalová. „Žáci z osmých tříd pro své spolužáky z prvního stupně pravidelně připravují projekty zaměřené  na nebezpečí ve volném čase, při sportu nebo třeba na cestě do školy. Zaměřují se také na vztahy mezi lidmi, problém šikany a na její prevenci.“

 

ZŠ Zachar je partnerem kroměřížské radnice při realizaci mezinárodních projektů Bezpečná komunita a Zdravé město. „V rámci Projektu Zdravé město radnice se svými partnery každoročně pořádá nejrůznější komunitní kampaně, například Den Země, červnové Dny bez úrazů nebo na podzim Dny zdraví. Mám vždy radost, když jsou místní organizace aktivní a k tomu, aby se v rámci kampaně prezentovaly a uspořádaly akci pro veřejnost, je nemusíme přemlouvat. ZŠ Zachar  je spolehlivým partnerem Zdravého města. Je velmi aktivní. Má spoustu svých programů, jako jedna z prvních místních organizací se zapojila například do kampaně propagující nošení cyklistických přileb u dětí Na kolo, jen s přilbou!“ přiblížila spolupráci školy a kroměřížské radnice politička odpovědná za Projekt Zdravé město Kroměříž, místostarostka MUDr. Olga Sehnalová.

 

Na přelomu loňského května a června radnice a ZŠ Zachar společně uspořádaly první mezinárodní seminář Bezpečná škola, kterého se mezi téměř stovkou delegátů ze čtrnácti zemí zúčastnil také zástupce Mezinárodního výboru pro projekt Bezpečná škola Max Vosskuhler. Poté, co se seznámil s dosavadní prací ZŠ Zachar doporučil školu jmenovat Mezinárodní bezpečnou školou. „V současné době dolaďujeme ještě některé formální náležitosti. Předpokládám však, že vše by mělo být vyřízeno do konce tohoto školního roku,“ informovala Mgr. Alena Skopalová. Pak už oficiálnímu jmenování první české mezinárodní Bezpečné školy nebude nic stát v cestě.

 

Kontakt pro další informace:                        

Spiralis, o. s.

Markéte Židlická

Tel.: 776 578 069, 222 251 619

E-mail: zidlickam@spiralis-os.cz

 

 

Mezinárodní Projekt Zdravé město – v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Základním cílem této aktivity je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů praktickou realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.

 

Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM ČR)  – asociace sdružující města, obce a regiony realizující mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM). PZM iniciovala Světová zdravotní organizace (WHO) v roce 1988. NSZM ČR má dnes 56  členů, s regionálním vlivem na 1107 měst a obcí, ve kterých žije 2,3 milionu obyvatel (22% populace ČR). Více informací o NSZM ČR  naleznete na internetových stránkách www.nszm.cz


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 21.4.2005 14:26:49
Příspěvek JménoDatum
A kdy se děti učí?Evžen Markalous  2005-04-21 13:22:08 
Re: A kdy se děti učí?Zdeněk W.  2005-04-21 14:26:48 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313