UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  S. Emmerlingová: Když dětem nejde čtení 3. Čtení slov se shluky souhlásek (129 Kč)

·  Ch. Barickman: Anglické písničky pro děti. Naučte své děti zábavnou formou nejznámější anglické písně! + audio CD-ROM (249 Kč)

·  J. Činčera: PRÁCE S HROU. Pro profesionály. Práce se skupinou. Programy a projekty. Praktická dramaturgie. Učení prožitkem (149 Kč)

·  S. Vejmola: Jak vyrobit a vyřešit HLAVOLAMY. 52 úloh (179 Kč)

·  M. Knoke: NOVÝ VELKÝ LEXIKON PRO DĚTI – PŘÍRODA (399 Kč)

·  J. Lewthwaite: Začínám řídit lidi. Poprvé manažerem – vše, co byste měli znát a umět (297 Kč)

·  J. Vodák, A. Kucharčíková: Efektivní vzdělávání zaměstnanců (249 Kč)

·  A. Crkalová, N. Riethof: JAK ZEFEKTIVNIT PRÁCI V TÝMU (249 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 

 

 [ Objednat ] 
Připustí stát degradaci učitelského vzdělávání na středoškolskou úroveň?

Návrh novely zákona, který by umožnil působení pouze středoškolsky vzdělaných učitelů jako plně kvalifikovaných v základních školách, je zcela nepřijatelný. Tento návrh představuje nebezpečný útok na kvalitu vzdělanosti.

Stanovisko k připravované novele Zákona o pedagogických pracovnících

Celý článek ...


Diskuse ke článku

Přidej ke článku svůj názor

 Autor: Zdeněk NUTZ  Datum: 4. 7. 11:7
 Titulek: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Vážená paní!
S většinou Vašich názorů bohužel nemohu souhlasit.
1. Kde berete tu jistotu, že vystudovaný učitel splňuje všechny ty nároky, o kterých píšete.
2. Ve školství dnes pracuje velké množství učitelů s velkým "U", kteří učí již mnoho let, jejich práce je na velmi vysoké úrovni, ale nemají VŠ. Není žádný důvod, proč je ze školství vyhánět !
3. Současný zákon, pokud nedojte k jeho novelizaci, je nenaplnitelný, protože jednoduše řečeno – není kde brát.
4. V pravomoci ředitele školy by měla být možnost výběru, koho před děti postaví. Zodpovídá se z toho svým kolegům, rodičům, školské radě, zřizovateli a svému svědomí – to si myslím úplně postačuje. Nevidím žádný důvod, proč mu nařizovat zákonem, že musí někoho propustit!

A nakonec ještě ruku na srdce, neberte to prosím nijak osobně. Opravdu si myslíte, že někteří vystudovaní učitelé opouštějí fakultu připraveni splňovat ty krásné myšlenky, o kterých píšete?
Mám bohužel poněkud jiné zkušenosti. Kdybych byl ředitel školy, a bylo by to možné, určitě by byla spousta reklamací !


   Autor: M. Frolík  Datum: 4. 7. 12:44
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Žádné vzdělání Vám samo o sobě nikdy nezaručí kvalitu práce. Každopádně je ale určitým předpokladem, že to tak může být. K Vašim jednotlivým bodům:

1. Jistotu nemáte nikdy. Dohnáno do absurdna - kde berete jistotu, že středoškolák ty nároky splňuje? Proč tedy požadovat maturitu? Nestačil by pak výuční list, případně absolvování deváté třídy? (případně u talentovaných jedinců osmička, co říkáte? )

2. Ve školství rovněž pracuje mnoho učitelů s malým "u", kteří vzdělání nemají a přesto existuje důvod, proč učí. Jsou totiž pro školu podstatně levnější než aprobovaný výpočetkář nebo jazykář.

3. Není kde brát, protože nic neláká mladé absolventy jít učit na ZŠ. Je potřeba jim nabídnout takové podmínky, aby to pro ně lákavé bylo. K tomu jsou zapotřebí finance, které do školství patří. To nevyřeší snížení požadavků na vzdělání učitelů, právě naopak - "levná pracovní síla" povede k tlaku na nižší mzdy i u aprobovaných učitelů a tím i k jejich odchodu ze školství.

4. Nechci Vám brát iluze, ale spousta obcí upřednostní ředitele školy, který jim ušetří finance a zaměstná středoškoláky, před řediteli, kterým bude záležet na kvalitě vzdělání a aprobovanosti pedag.sboru (což je pochopitelně finančně náročnější)

   Autor: Parabellum  Datum: 4. 7. 15:22
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Tady je zarazejici jina vec - pokud ve velkem procentu pripadu je stredoskolsky vzdelany clovek dobrym ucitelem (muze byt realita, a to pomerne casta), tak je neco ve velkem neporadku s pedagogickymi fakultami jako takovymi...

   Autor: Zdeněk NUTZ  Datum: 4. 7. 21:13
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Já myslím, že nejenom s pedagogickými. Mě například napadá, co kdyby někdo zveřejnil, nějaká známá firma, kolik v jejich vedení pracuje středoškoláků na místech, která jsou vnímána jako jednoznačně vysokoškolská. Škoda, že se do naší diskuze nezapojí někdo z podnikatelské sféry a neřekne nám, jak to vlastně je. Opravdu je v současnosti VŠ diplom, v době kdy jsme se vrhli na kvantitu, místo na kvalitu, ještě to co býval? Není právě požadavek současného zákona o povinném vzdělání učitelů tak trochu proti podstatě samé ? Poslouchám názory těch, které už zákon donutil si VŠ dodatečně vystudovat a to by jste slyšeli věci. Kdo vůbec a jak sleduje kvalitu výuky na VŠ ? Nepovinné přednášky, možnost studovat v pohodě dvě i více škol zároveň, systém - hlavně že prolezu, copak to okolo sebe nevidíte ? Osobně to celé vnímám jako velký kolotoč pěněz. Menzy, koleje, priváty, atd atd... hlavně se pochlubit s počtem vystudovaných. Ti dobří stejně utečou za hranice. Nikoho moc nezajímá, jestli pro studovaný obor najde uplatnění atd. A vůbec už končím asi jsem trochu mimo téma... Mě vlastně vůbec nenapadá srovnání, v jakém oboru, mimo školství by se podobný požadavek mohl uplatnit.
Nějak mě ta ironie nakonec ne a ne napadnout. Tak třeba taková zodpovědnost strojvedoucího. Jsem pro zákon - nákladní vlaky - výuční list, osobní vlaky - maturita, rychlíky a spěšné vlaky pouze VŠ a to prosím pouze železniční. A máme vystaráno.


   Autor: Netusil  Datum: 5. 7. 0:15
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Rad mlatite statistikou, tak laskave predhodte nejaka relevantni cisla o poctu uspesnych ucitelu-stredoskolaku, jinak si to strcte do riti mestaku.

   Autor: Inka Andrlová  Datum: 2. 8. 9:32
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Připojuji se ke kritice článku.Učím 21 let bez VŠ a má profese je mi vším.Mám velké štěstí, že moji práci paní ředitelka uznává .Před deseti lety jsem začala dálkově studovat, ale musela jsem z rod. důvodů školu ukončit.Zůstala jsem sama s malým dítětem a školu nešlo z fin. ani čas. důvodů zvládnout.Ráda bych si doplnila kvalifikaci, ale nedaří se mi již projít přij. řízením na VŠ. Nemám známosti a nehraji v požadované kvalitě na klavír.A nejsem jediná.Každý rok podstupují desítky učitelek ponižující př. pohovory.Nehraješ bravurně na klavír?Tak nemůžeš být dobrou učitelkou na 1.stupni ZŠ.Zarážející je, že se ještě nikdo nad tím nezamyslel a zažité talent. zkoušky z HV nezrušil.


   Autor: Dagmar Bínková  Datum: 14. 8. 0:1
 Titulek: Re: Nesouhlas
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 
Já jsem zůstala sama se dvěma dětmi, dluhy po bývalém manželovi a strachem, že mě možná přijde zabít, a VŠ jsem vystudovala. Ono to chce jen trochu chtít, nelze si připouštět, že něco nejde. A přijímací řízení mi ponižující nepřipadá.

 Autor: Milan Šrámek  Datum: 4. 7. 12:15
 Titulek: Úpadek už nastal …
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
… a je dlouhodobý.

Ale pojďme na začátek. Nedivím se lidem, žijícím v prostředí měřené inteligence, že každou jednorozměrnou ochytřující míru chtějí zaznamenat. Označit výrobek značkou kvality se dnes snaží „kde kdo“. Mírou bývá trvanlivost, jedinečné složení, originalita, váha, nekaloričnost … Jenže každý obal má jen omezenou velikost a tak na něm výrobci uvádějí spíše jen to co činí výrobek „skvělým“ v očích spotřebitele. Nedivím se všem docentům že se dívají na kvalitu učitele svýma očima, očima jejíž měrnou jednotkou je abstraktní znalost. Prokáže-li znalosti v kombinacích, pak mu dáme „kredit“. Zatím nevím o žádném akreditovaném VŠ programu a lidech okolo něm, kteří by dokázali hodnotit skutečné dovednosti – alias kompetence, natož je u budoucích učitelů rozvíjet. Zřejmě to záleží na hodnotitelích, zda mají vypěstovanou pozornost k více jevům, než jsou jen verbalizované znalosti. Právě to, nedává záruku otitulovaným osobám, že mají kompetence pro práci zvanou „výchova a vzdělání osobnosti“.

Jestliže nahlédnu slovíčko „degradace“ ve slovníku cizích slov, pak se asi dočtu, že má vystihovat snížení úrovně nějaké kvality, či narušení potřebných vlastností až k zániku původní předurčenosti. Dívám se na celu věc tak, že k degradaci už dlouhodobě došlo tím, že jsme osvědčovali domnělou kvalitu učitelů očima lidí, kteří nevyužívali jejich „odborné úrovně“. Jen ji ohodnotili na základě toho, co už dnes nemá hrát hlavní úlohu v hodnocení.. Ten, kdo ji využívá a kdo je s nimi v každodenním kontaktu jsou děti. A ten, kdo může tuto situaci snad nejlépe nahlédnout a ohodnotit by měl být ředitel školy. Nejen proto dávám za pravdu autorovi v předchozí reakci.(Z. Nutzovi)

Možná se na první pohled zdá, že připravovaný zákon nemyslel na kvalitu. Já však vnímám, že takto může vyjít vstříc potřebám těch, o které nám ve škole nejvíce jde, přirozeným rozvojovým potřebám dětí. To oni svou spokojeností, spontánností, angažovaností, zájmem, otevřeností a rozvíjejícím se jástvím ke zralosti … osvědčují svého učitele. Bude-li atmosféra ve školství podmíněna otitulováním, pak se ani ředitelé nebudou snažit rozlišovat mezi „pro děti dobrým“ a „pro zákon vyhovujícím“. Tím nevylučuji, že do budoucna může být zaveden nový titul, např. MgK. … tedy magistr kompetencí. Kdo to ale dokáže zhodnotit ?

Přál bych si, aby ve školství konečně začala skutečná humánní osvěta, nejen psaní teoretických programů a orámování akreditovanými koncepcemi. Ty navíc neschvaluje nikdo jiný, než lidé, kteří prošli starým modelem, a kteří nechtějí mít konflikt s vlastní zatuchlou zkušeností…. ehmm… „nevědomým strachem překročit vlastní stín“. Ale o tom někdy jindy.

Přeji všem příjemné odpočinkové prázdniny.


   Autor: Zdeněk Nutz  Datum: 10. 7. 11:57
 Titulek: Re: Úpadek už nastal …
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Jako by se to nevědělo dávno..... http://zpravy.idnes.cz/hn-firma-pise-pro-studenty-diplomove-prace-f2j-/vysokeskoly.asp?c=A070710_104450_vysokeskoly_anv

 

   Autor: Jiří Gawlas  Datum: 10. 7. 12:40
 Titulek: To je síla....
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 


 Autor: M. Frolík  Datum: 4. 7. 12:22
 Titulek: souhlas s autorkou
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Dobrý den! Naprosto souhlasím s obsahem Vašeho článku. Považuji návrh pana poslance za úlet, který, doufám, neprojde. Jednalo by se podle mne o totální degradaci povolání učitele.

 Autor: Tomáš Jurčík  Datum: 4. 7. 20:50
 Titulek: Jistá cesta k úpadku - nejen školství
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

Tak nám místo rozvoje předkládají úpadek! Kam až jsme to dospěli? A někteří diskutující jsou přesvědčeni, že maturant může být lepším učitelem než vysokoškolák. Jsou stejně přesvědčeni, že týž maturant by po absolvování VŠ byl horším učitelem? To snad nikdo nemyslí vážně. Proto musíme trvat na tom, aby si každý maturant, pokud chce učit, doplnil vysoskoškolské vzdělání. Proto musíme trvat na tom, aby už do školství šlo dost prostředků na zajištění výuky po všech stránkách, tedy i zajištění kvalitních pedagogů.

Více na http://schol-methodicus.eu .

   Autor: Tomáš Jurčík  Datum: 4. 7. 20:54
 Titulek: Re: Jistá cesta k úpadku ....
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 

Omluva:

Adresa je: http://schol-methodicus.eu

 Autor: obelix  Datum: 7. 7. 8:11
 Titulek: nechme planých plků,
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

neboť vše řídí neviditelná ruka trhu!!!středoškolak jako kantor je ekonomicky výhodný,to neni co řešit.Malý kviz už ze současnosti:Otázka-Koho ředitel zaměstna?1.důchodce(drži hubu a je rad,občas se došoulá do hodiny a škola neplati odvody)2.maturantka(dame ji 10. a na ten rok dobre,pak vemu jinou).aprobovaný vš 20 praxe(musím mu dat 12,občas bude chtit neco přihodit,vidi mě do teho kurniku jak to tu vedu,zbavovat se ho s odstupnym,furt bude chtit neco dělat s děckama a to bude stat prachy,prostě potižista)!!!!!

tak sa sudruzi sustředte.........a odpovězte.....

 Autor: blue-blues  Datum: 7. 7. 23:47
 Titulek: Kvalifikovaní kantoři-kde jsou?
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Souhlasím s tím, aby učitel byl pro svou práci co nejlépe kvalifikován -kvalita vzdělání je velmi důležitá, o tom nemusíme diskutovat.
Ráda bych ale věděla, jak vyřešit situaci, kdy kvalitních i kvalifikovaných učitelů je nedostatek a ředitel školy nemá jinou možnost, než povolat kantora nekvalifikovaného. Jak již tušíte, mluvím o vyučujících cizích jazyků, konkrétně AJ. Kampak asi mizí absolventi učitelství tohoto oboru? Kdopak asi učí cizí jazyky v menších městech?
Sama učím angličtinu a se svým tehdejším bakalářským vzděláním jsem byla svého času - a není to tak dávno - "nejaprobovanější" kantorkou tohoto jazyka v ZŠ v nejmenovaném krajském městě. Ostatní kolegové byli SŠ.


 Autor: obelix  Datum: 8. 7. 8:54
 Titulek: podstatou je zhovadilost.....
Odebírat reakce:     
Odpovědět 

1.angličtinu(a jenom angličtinu) se učí všichni

2.učí se už skoro od první třídy(jsou takové případy zhovadilost)

3.angličtinářů je "přiměřený dostatek",jenom hodin aj je zbytečně mnoho a ne všichni angličtináři učí(ale to je pochopitelné)....

 Autor: Ivo Forejt  Datum: 8. 7. 12:25
 Titulek: Stejně ve všech profesích
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
Je známo, že neustále ubývá zubních lékařů. To je další obor, kde by se výborně uplatnil středoškolák. Vždyť ve středověku tuto práci zastával na vesnici kovář, a jak mu to šlo! I bez maturity. A tak bychom mohli pokračovat dál. Pan Bartoš může přemýšlet o rozšíření svého návrhu na všechny profese. A hned se ušetří za náklady na VŠ.

   Autor: Jiří Gawlas  Datum: 9. 7. 16:32
 Titulek: Výborný nápad, pane Forejte, jen aby to nevzali vážně :-), někteří jsou všeho schopní...
Odebírat reakce:     
Odpovědět 
 



Přidej ke článku svůj názor




  E-mail:



 

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XIV., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT?

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· 3. seminář projektu Tvořivý učitel tvořivé informatiky
13. 9. 2007...
· Mezinárodní konference o integrovaném vzdělávání
8.–10. 11. 2007...
· Letní škola PAU se přesouvá na podzim!
25.-27. 10. 2007...
· Odborný seminář PedF OU
23.–24. 1. 2008...
· Školení Základy mezinárodního humanitárního práva
12.–14. 10. 2007...
· Konference Sítě ve školství 2007
27. – 28. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník I.-XIV. 1993/2007

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313