UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  S. Emmerlingová: Když dětem nejde čtení 3. Čtení slov se shluky souhlásek (129 Kč)

·  Ch. Barickman: Anglické písničky pro děti. Naučte své děti zábavnou formou nejznámější anglické písně! + audio CD-ROM (249 Kč)

·  J. Činčera: PRÁCE S HROU. Pro profesionály. Práce se skupinou. Programy a projekty. Praktická dramaturgie. Učení prožitkem (149 Kč)

·  S. Vejmola: Jak vyrobit a vyřešit HLAVOLAMY. 52 úloh (179 Kč)

·  M. Knoke: NOVÝ VELKÝ LEXIKON PRO DĚTI – PŘÍRODA (399 Kč)

·  J. Lewthwaite: Začínám řídit lidi. Poprvé manažerem – vše, co byste měli znát a umět (297 Kč)

·  J. Vodák, A. Kucharčíková: Efektivní vzdělávání zaměstnanců (249 Kč)

·  A. Crkalová, N. Riethof: JAK ZEFEKTIVNIT PRÁCI V TÝMU (249 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 

 

 [ Objednat ] 
Jaroslav Balvín - 12.6.2007
Etika a edukace

Výchova a vzdělávání dětí příslušejících k jiné kultuře vyžaduje specifickou aplikaci profesionální etiky učitele. Ta je dána především úctou k žákovi, jeho rodičům i celé komunitě.
 

 

Etika(1) a edukace

 

Význam etiky pro přípravu budoucích učitelů žáků pocházejících z odlišné kultury

 

MOTTO: »Étos lidského rodu dnes vyžaduje překročit hranice kast, tříd, privilegovaných a neprivilegovaných etnických skupin, aby právo na život, svobodu a štěstí, principy volnosti, rovnosti a bratrství platily pro všechny bez rozdílu.« (Kučerová, 1999, s. 22. výraznil JB)

 

 

1. Filosofie, politika a pedagogika

 

Při zkoumání vztahu edukace k nejobecnějším souvislostem fungování lidské společnosti a přírody se používá pojem filozofie výchovy. Avšak etika je součástí filozofie, takže jestliže mluvíme o filozofických otázkách edukace(2), je v nich obsaženo i uvažování etické. Jak vyplývá i z výše uvedené myšlenky Stanislavy Kučerové (Kučerová, 1999, s. 22), aktuálním úkolem lidského étosu(3) je dnes překročení hranic mezi lidmi rozdělenými do různých skupin, kast, tříd.

 

Toto překročení hranic však vyžaduje zformování určitých nástrojů změny. A ty rozvoj historie lidstva vytvořila. Jsou to podle předního českého filozofa Jan Patočky:

·       FILOSOFIE,

·       POLIS,

·       PAIDAGOGÉ.

  

Filosofie přinesla možnosti zamyslet se nad ději světa vcelku, z hlediska nejširších souvislostí. Jedině při porozumění světovému dění v nejobecnějších souvislostech je možné nacházet tu správnou cestu řešení. A v těchto souvislostech a vztazích hraje svou významnou roli i étos mezilidských a interetnických vztahů.

 

Nezbytnou silou, destruující, ale i harmonizující, je politika. Ta je schopna protikladné síly harmonizovat, destruující utlumovat či proti nim bojovat. Ideálem je politika řecké polis a její demokracie, která prosazuje harmonii obce a ve svých důsledcích i našeho světa.

 

A silou, třetí dějinnou institucí, v níž se filosofie i polis propojila, je PAIDAGOGÉ. Je institucí schopnou zajišťovat neustálou péči: pěstění a vzdělávání. »Dějinný život je sice svobodný, ale je to zároveň neustálý boj, v němž není nic zaručeno. Pravd, již třetí pohyb hledá, si žádá úsilí, jež nemůže fungovat bez potíží a hladce, jež nemůže spoléhat jen na jasné a zřejmé danosti. Dějinný život potřebuje neustálou péči: žádá permanentní pěstění a vzdělávání. To je třetí dějinná „instituce“ Není náhoda, že ve starém Řecku se filosofie a politika propojují v pečlivě promýšleném a důsledně realizovaném systému vzdělávání. PAIDAGOGÉ není jen výchovou v dnešním, poněkud zjednodušeném pojetí. Je vedením jednoho druhým k poznání pravdy, je péčí o duši v bytostně filosofickém smyslu.« (Blecha, 2003, s. 88).

 

Předmětem permanentního pěstění a vzdělávání jsou i učitelé, kteří se ve své praxi budou ve školách setkávat s žáky jiných národností. U nás nejvíce s žáky z romské národnostní menšiny. Na tuto situaci je třeba připravovat učitele také. A to i ve sféře etické.

 

 

2. Jak připravovat učitele romských žáků na vysokých školách?

 

»Paťiv des, paťiv chudes.« »Vzdáš úctu, dostane se ti úcty.« (Goďaver lava phure Romendar – Moudrá slova starých Romů, 1991, s. 40–41).

 

Jak to nejlépe udělat, aby před žáky předstoupil učitel, připravený nejenom odborností obsahovou a metodickou, ale také lidskou, etickou? Nejlépe to je možné tak, že mravní zákon je již v učiteli samotném před řešením různorodých pedagogických situací. V učiteli musí být pevné stanovisko, jednoznačný mravní postoj k otázkám a problémům, které nastoluje život, tedy k životním situacím jak mimo školu, tak ve škole samotné. To vyžaduje přípravu učitele jak na vysoké škole, tak i v celoživotním vzdělávání. Otázkou je, zdali etická výchova studentů učitelství na univerzitách je dostatečně naplňována a realizována jak v pregraduální přípravě, tak v procesu postgraduálního celoživotního vzdělávání. A druhou otázkou je, jak je naplňována. Zdali pouze formálně prostřednictvím výkladu etických pojmů a formulí, nebo tak, aby profesionální étos pronikal až do nejzazších hloubek lidské duše a lidského srdce.

 

Pro přípravu učitelů v oblasti výchovy profesionální etiky je možno použít řadu metod, které mohou v modelových situacích připravovat na situace ve třídách s převahou romských žáků. Jsou to situační hry, hraní rolí, etické situační hry apod. (Takové metody srov. Např. Olivar, 1992). Podle mého soudu však je třeba poučit studenty učitelství o několika základních faktech, které je třeba pochopit, chcete-li se na romského žáka ve své třídě dívat z hlediska pedagogického optimismu a humanismu. Těmito předpoklady jsou podle mého soudu:

 

1. Pochopení, že v romských komunitách probíhají stejné etické zákonitosti jako v kterýkoliv jiných. To znamená, že i Romové mají své dobré i špatné stránky. Že i zde probíhá odvěký zápas mezi dobrem a zlem. Už v roce 1775 vyjádřil tuto myšlenku Samuel Augustini ab Hortis: »Pokolenie Cigánov, ako je každému známe, pozostáva v našej vlasti z mnoha sto rodín a predstavuje nezanedbateľné množstvo. Treba preto uznať, že nie je bez úžitku poznať ich prirodzené vlastnosti, rovnako ako ich zakorenené nedostatky a neresti, čiže všimnúť si tento ľud z jeho dobrých a zlých stránok. Iba potom budeme v stave určiť, či sú potrebné a možné nejaké zlepšenia a ako sa dá odpomôcť a predísť nedostatkom a škodám, ku ktorým môže dôjsť v celej krajine«. (Augustini, Samuel ab Hortis. 1995. Zvýraznil JB).

 

2. Pochopení, že přestože je romská morálka do určité míry dvojnormativní(4), je možné realizovat etický diskurs o mravních hodnotách, včetně rozdílností v chápání mravních soudů ovlivněných etnickou příslušností. Toto předporozumění je i základem pro komunikaci o mravních hodnotách v mezietnickém kontaktu. Jak píše Arno Anzenbacher: »Fakt, že mravním slovům obvykle snadno rozumíme a bez problémů jich užíváme, ukazuje, že v naší běžné komunikaci uplatňujeme předporozumění mravní skutečnosti a že ho také předpokládáme u druhých lidí«. (Anzenbacher, 1994, s. 13).

 

3. Pochopení, že uplatnění étosu učitelské práce ve třídách s romskými žáky nelze realizovat bez hlubokého poznání nejen svého žáka a jeho sociální, kulturní situace, ale ani bez poznatků o romské národnostní menšině jako takové: z hlediska historických i soudobých souvislostí. To jistě není požadavek jednoduchý, vyžaduje prakticky celoživotní poznávací práci učitele a neustálou korekci v praxi. A nejdůležitějším principem je přitom úcta k žákovi, i celé blízké i vzdálené romské komunitě.

 

4. Pochopení romského národně-identifikačního procesu (jeho rozborem z hlediska identity se do hloubky zabývá L. Lehoczká) a vědomé rozhodnutí zařadit se svými učitelskými, odbornými i občanskými schopnostmi do jeho určitého proudu s ohledem na vlastní životní zkušenosti, na místo a podmínky, ve kterých jako učitel působím. Je to důležité proto, že škola je důležitým socializačním činitelem. A »socializace je aktivní adaptací člověka na společenský systém. Národní resp. etnickou identitu Romů a její formování ovlivňují společenské vztahy a procesy.« (Lehoczká, 2006, s. 53). A jestliže součástí těchto vztahů je aplikace angažovaného profesionálního étosu učitele romských žáků, dostává romský národně-identifikační proces ze strany učitelů velice významnou podporu.

 

Poznatky o situaci a specifikách romského žáka by neměly vycházet pouze z bezprostřední zkušenosti učitele ve třídě, ale i z komparací, které poskytují výzkumy jiných odborníků, jiných učitelů. Nemůžeme si namlouvat, že úroveň étosu učitele (to znamená také jeho nadšení pro práci s romskými dětmi) je stále stejná. Je závislá také na určitých poznatcích, které mají na étos vliv. Tak např. když učitel po dlouhou dobu poslouchá či čte o tom, že Romové neznají hodnotu vzdělání, určitě se to může promítnout do jeho práce ve třídě: a to spíše v posílení jeho pedagogického pesimismu. Stejně tak mohou působit zdánlivě vědecky se tvářící práce Petra Bakaláře (Tabu v sociálních vědách, Psychologie Romů), které většinou na základě výzkumů IQ »dokazují« dlouhodobou a fatální nedostatečnost romské populace, což prý logicky ovlivňuje i jejich možnosti při uplatnění na trhu práce.

 

Jsou ale naštěstí i zjištění jiná. Např. na otázku, jaký názor mají romské děti na navštěvování školy byly výsledky následující: Převážná většina žáků považuje docházku do školy za potřebnou (84 %), ale i zábavnou (64,9%), dokonce až 84, 6 % všech romských žáků uvedlo, že vzdělání je v životě potřebné pro to, aby se člověk v životě uplatnil. Pouze 3,9 % dětí z výzkumného vzorku košických škol si myslí, že vzdělání není potřebné. »Znamená to, že romské děti a mládež nepodceňují hodnotu vzdělání, jako by se na první pohled zdálo? Také jejich aspirace hovoří o něčem jiném. 57, 7 % romských žáků uvedlo, že by chtěli pokračovat v dalším studiu… Můžeme tedy konstatovat, že úroveň aspirací je u romských žáků poměrně vysoká. Realita je však trochu jiná. Zřejmě finanční potřeby rodiny usměrní své děti spíše jít něco vydělat (jako nekvalifikovaní pomocní dělníci či brigádníci) než jít studovat na střední či vysokou školu a tím být vlastně rodině na obtíž. Romské děti tedy vzdělání považují za důležité, vidí a chápou jeho význam v životě, reálně však nejsou schopné pokračovat na vyšším stupni školy.« (Sládeková, Z., Sejčová, Ľ., 2007, s. 24).

 

Tato zjištění, která dříve nebyla běžná, korigují běžně rozšířený a mnohokrát opakovaný názor, že Romové podceňují vzdělání. I když je realita pro děti, které chtějí ze základní školy jít dál studovat tvrdá v tom, že jim to často nedovoluje sociální situace jejich rodiny, přesto, anebo spíše právě proto vyvstává před učitelem mravní povinnost tyto děti povzbuzovat, evokovat jejich úsilí k překonávání zaběhaných stereotypů v rodině. Stručně řečeno: naplnit étos svého učitelského povolání vedením romského žáka k naplnění smyslu jeho života. A ten se v současné době již těžko obejde bez uplatnění na trhu práce prostřednictvím vzdělání a získáním určité odbornosti.

 

 

3. Osvojení si smyslu života

 

»Ko tuke šaj phenel, soske te dživel? Ňiko, mro čho! U korkore pestar te phučel na kampel. Dživ u buter na kampel. Oda sa. Phir, dikh pašal peste u pharipen tut ňigda na skikidela...«  »Kto že ti povie, na čo žiješ? To ti nikto nepovie, bratku. A seba sa budeš darmo pýtať. Ži, a je to. Táraj sa sem a ta, dobre sa poobzeraj okolo seba a nikdy ťa nepochytí clivota...«  Maxim Gorkij: Makar Čudra, Tatran Bratislava 1973, 1. vydanie, úryvok. (Uvedeno in: Horváthová, 2006, s. 28 a 31 – slovenský a romský text)

 

V snad nejznámějším a nejpůsobivějším díle o Romech od Maxima Gorkého, které se stalo základem filmu a řady divadelních zpracování pod názvem Cikáni jdou do nebe, se Rom zamýšlí nad smyslem života: svého i lidí kolem. Jeho úvaha se odvíjí od odmítnutí smyslu života lidí připoutaných na jednom místě k zemské hroudě, kterou musejí stále a v potu tváře obdělávat, nepoznají nic jiného, než to místo, na němž do úpadu pracují a na němž po celý život pobývají. To smysl života mého, říká, vychází ze zcela jiných pozic:

·        Vím zcela jistě, a jsem s tím srozuměn, že mi nikdo nepoví, proč a na co žít.

·        Ptát se sebe sama na smysl života, to je opravdu zbytečné.

·        V důsledku těchto nezvratných faktů mi nezbývá nic jiného, než ŽÍT.

·        Žít pro mě znamená toulat se světem sem a tam.

·        Žít pro mě znamená dobře se dívat kolem sebe, poznávat stále nové a jiné kraje.

·        A to je ten nejlepší prostředek, aby člověka nepostihla životní tíseň.  

 

Při bližším zkoumání tohoto postoje k naplňování smyslu života bychom mohli přijít k analogiím na existencialismus, k životnímu relativismu, hédonismu apod. Tyto pohledy jsou však vesměs spíš romantizující a nezohledňují skutečnou tvrdost kočovného života a nezbytnost obživit se i prostředky, které byly majoritní společností odmítány a trestány. Těmito světonázorovými souvislostmi se zde však nemohu detailně zabývat, i když téma komparace romské filozofie myšlení a antropologických filozofických směrů by bylo neuvěřitelně zajímavé. V souvislosti s výchovou a vzděláváním se však zaměřím spíše na otázku, zdali i v současné škole je možno edukaci opřít o takto chápaný náhled na smysl života jako jednu z nejvýznamnějších etických kategorií, jak byl prezentován v Makaru Čudrovi. Domnívám se, že priorita ŽÍT byla odvozována z následujících faktů:

·        nezbytností nad širšími společenskými souvislostmi se příliš nezamýšlet,

·        fakt izolace romského společenství byl v historii dlouho neměnný,

·        prioritou skutečně bylo žít, ale po pravdě řečeno: často se jednalo spíše o přežití,

·        vlastní duchovní život Romů nebyl poznamenán historickými společenskými souvislostmi evropské historie, způsobu myšlení a kultury,

·        okolní svět viděl v Romech většinou vnější stránky: jak vypadali, jak se živili, ale hlouběji se jimi (jejich duchovním životem) lidé běžně nezabývali,

·        v důsledku izolace ve vztahu k většinou nepřátelskému okolí se utužovaly mravní normy napomáhající obraně proti většinové společnosti a dvojnormativnosti romské morálky,

·        v důsledku specifického způsobu obživy se vytvářela vůči majoritní společnosti i atmosféra nevraživosti, nenávisti, pomsty.

 

Jak píše Katarína Vanková, »až v posledních desetiletích došlo ke ztotožňování osudu Romů s ostatní společností a k pochopení identity u části romské populace. Dochází a poprvé v historii Romů došlo k zrovnoprávněn , uznání práv, svobodného rozvoje a uznání národnosti. Poprvé se vytvořila situace, kdy vztah Romů k majoritní společnosti nemusí být apriori vztahem oboustranné nedůvěry a nerovnosti«. (Vanková, 2006, s. 44). I když společenská změna posledních desetiletí měla bezesporu velký význam a znamenala radikální zlom, přesto jsem zastáncem spíše evolučního vývoje změn vztahů mezi Romy a neromy. Otázka mravních norem je závislá na historických podmínkách, má svůj vývoj, který svým způsobem kopíruje vývoj ekonomický a politický. Podobně jako tento vývoj společnosti, i mravní normy mají svou vývojovou a rozporuplnou dialektiku, své konkrétně-historické ukotvení. Tak na pojetí smyslu života měly určitě vliv rozdíly v úrovni sedentarizace usídlení romských komunit. Na Slovensku jsou Romové usazeni na určitých územích již nejméně 500 let a žili zde v určité symbioze s gádžovskými komunitami v obcích. Též v Čechách a na Moravě byli Romové usazeni, ale postihla je genocida a holocaust téměř úplným vyvražděním. Jiná je ovšem situace v západních zemích Evropy, kde Romové stále ještě kočují.

 

 

Závěr

 

Podle mého soudu škola má velkou šanci řídit etickou výchovu tak, aby co nejvíce využila informací o romské historii, kultuře, své filozofii, etice a umění žít k uvažování o tom, jak se vyvíjel názor na smysl života u Romů, jak se vyvíjely vzájemné vztahy mezi romskou minoritou a majoritou, kde vzájemné morální soudy hrály velkou důležitost. Jedině na tomto základě, kdy dáme žákům prostor k uvažování, se škola a její učitelé mohou podílet na onom skutečném převratu v duchovním životě společnosti, kdy může dojít ke konsensu a vzájemnému porozumění mezi romskou a neromskou částí společnosti na základě nově chápaného étosu společenských a mezietnických vztahů.

 

 

Literatura

 

Anzenbacher, A. 1994. Úvod do etiky. Praha: Zvon České katolické nakladatelství. ISBN 80-7113-111-3

Augustini, Samuel ab Hortis. 1995. O dnešnom stave, zvláštnych mravoch a spôsobe života, ako aj o ostatných vlastnostiach a danostiach Cigánoch v Uhersku. Bratislava: Štúdio-dd.

Blecha, I. 2003. Edmund Husserl a česká filosofie. Olomouc: Nakladatelství Olomouc.

Goďaver lava phure Romendar Moudrá slova starých Romů. 1991. Přísloví sebrali Milena Hűbschmannová, Hana Šebková, Anna Žigová, Zbyněk André. 1991. Praha: APEIRON.

Horváthová, J. 2006. Devleskere čhave svedectvom starých pohľadníc. Poprad: Region Poprad.

Kučerová, S. 1999. Étos interkulturní výchovy. In: Balvín, J. a kolektiv: Romové a etika multikulturní výchovy. Ústí nad Labem: Hnutí R, s. 1723. ISBN 80-902149-4-0.

Lehoczká, L. 2006. Národná identita Rómov v kontexte ekonomicko-sociálnych a etno/kulturologických aspektov. In: Rosinský, R. (editor). 2006. Prierez socio-kultúrnymi vrstvami Rómov (vysokoškolský text). Nitra: Univerzita Konstantina Filozofa v Nitre, Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, s. 52–74. ISBN 80-8050-981-6

Olivar, Roberto Roche 1992. Etická výchova. Bratislava: Orbis Pictus Istropolitana. ISBN 80-7158-001-5.

Patočka, J. 1996. Filosofie výchovy. In: Patočka Jan: Péče o duši. Sebrané spisy I., Praha: OIKOYMENH, s. 363–440. ISBN 80-7158-001-5.

Sládeková, Z., Sejčová, L. 2007. Rómske dieťa v škole. In: Vychovávateľ, Január 2007, č. 5, ročník LIV, s. 23–26.

Valentín, J., Longauer, V. 2006. Etnická identita Rómov v jej morálních súvislostiach. In: Zvyšovanie úrovne socializácie rómskeho etnika prostredníctvom systémov vzdelávania sociálnych a misijních pracovníkov a asistentov učiteľa. Zborník príspevkov z medzinárodnej konferencie ktorá se konala pod záštitou Pála Csákyho podpredsedu vlády SR v dňoch 27. –28. 4. 2006 v Nitre. Zostavil Rastislav Rosinský. Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, s. 14–21. ISBN 80-8050-987-5.

Vanková, K. 2006. Identifikačné špecifiká Rómov In: Rosinský, R. (editor): Prierez socio-kultúrnymi vrstvami identity Rómov (vysokoškolský učebný text). Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, s. 18–49.

 

Kontakt:

Doc. PhDr. Jaroslav Balvín, CSc.

Ředitel Ústavu romologických štúdií

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva

Univerzita Konstantina Filozofa v Nitre

Krakova 1

Nitra

 

_______________

 

(1) Etika bývá též nazývána »praktickou filosofií« a z toho ohledu bývá »teoretická filosofie« chápána jako příprava k praktickému jednání (zvl. U Kanta). Název »ETIKA« je odvozen z řeckého ÉTHOS, což znamená místo, bydlení, zvyk, obyčej. Etika je filosofická disciplína, zabývající se vztahem lidského jednání k morálním normám, původem a povahou těchto norem, jakož i smyslem lidského života a problémem jeho štěstí. (Blecha, 2004, s. 220)

 

Své vlastní morální normy a zvyklosti mají i dílčí oblasti lidské činnosti, a lze tedy rozlišovat například etiku hospodářskou, vojenskou, feministickou, etiku povolání či přírodního prostředí (tzv. enviromentální) atd. (Blecha, 2004, s. 221)

 

(2) Nejlepší práce o filozofii výchovy v Československu pochází z pera filozofa Jana Patočky (Patočka, 1996).

 

(3) Řecké slovo éthos se v první řadě týkalo zvířat a označovalo místo jejich pastvy nebo stáj, jakož i způsob jejich života a chování. Přeneseno na člověka znamená éthos místo bydlení, určené společenstvím nebo původem, a potud také všechno, co je obyčejem a mravem v rámci společného bydlení. Odtud toto slovo nabývá významu charakteru jednotlivého člověka ve vztahu k společnému mravu a nakonec označuje vůbec způsob jednání, postoj a smýšlení osob. Slovo morálka pochází od latinského mos, což znamená vůle. Dále označuje především vůli uloženou člověku (bohy nebo panovníky), tedy předpisy a zákony, a pak tradiční mravy (české synonymum pro morálku) a obyčeje. Významovými změnami slovo mos (morálka, mrav) stejně jako éthos znamená také osobní způsob života, smýšlení, charakter a mravní chování jednotlivce. (Anzenbacher, 1994).

 

(4) Dvojnormativnost morálky znamená, že platí jiné normy ve vztahu k vlastní komunitě a jiné ve vztahu k majoritě. (Srov. Valentín, Longauer, 2006). Romské přísloví výstižně říká: Rom s Romem, gádžo s gádžem.

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 12.6.2007 15:16:12
Příspěvek JménoDatum
Prosím vysvětleníEvžen Markalous  2007-06-12 15:16:11 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XIV., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT?

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· 3. seminář projektu Tvořivý učitel tvořivé informatiky
13. 9. 2007...
· Mezinárodní konference o integrovaném vzdělávání
8.–10. 11. 2007...
· Letní škola PAU se přesouvá na podzim!
25.-27. 10. 2007...
· Odborný seminář PedF OU
23.–24. 1. 2008...
· Školení Základy mezinárodního humanitárního práva
12.–14. 10. 2007...
· Konference Sítě ve školství 2007
27. – 28. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník I.-XIV. 1993/2007

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313