UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Karel Rýdl - 31.3.2006
Kde jsme a co vlastně chceme reformou školství?

Tak nám odborný i populárně odborný tisk včetně hlásných trub politických stran s jistou jednotvárností tvrdí, že dnes již není pochybnosti o tom, že se vědomosti stávají dominantním zdrojem, který zabezpečí ekonomice státu (tedy nás všech) důležitý a pro konkurenceschopnost rozhodující výrobní fenomén, totiž kvalifikovanou pracovní sílu.
 

 

Hovoří se o efektivním využívání lidských zdrojů, hovoří se o tom, že vědomosti a informace se stávají klíčovým faktorem mezinárodního respektu a síly každé země světa. Dodáme-li k tomu, že s vědomostmi a informacemi musí pracovat lidé hájící žádoucí hodnotovou orientaci a postoje, máme zcela jasné cíle pro budoucnost nutné reformy vzdělávací soustavy. A budoucnost začala již včera.

 

Určitá část ekonomů hovoří na základě analýzy situace v USA a Japonsku o přímé souvislosti mezi schopností ekonomického růstu a tempem růstu počtu obyvatelstva nad patnáct let ve školách. Pokud si tedy některý stát stěžuje na „únik mozků“ a technologickou propast, tak tím vlastně potvrzuje skutečnost, že jeho ekonomika ještě není dostatečně založená na vědomostech a informacích, aby mohla být výkonná a konkurenceschopná.

 

Pokud naše školství nenabídne absolventy schopné pracovat s informacemi a využívat vědomosti získané i samostudiem v praxi, pokud nebude naše školství produkovat absolventy se sociálně a osobnostně žádoucím profilem, bude je pracovní trh hledat v zahraničí. Naše hospodářství musí pro tyto absolventy vytvářet také nová pracovní místa, bez toho nelze hovořit o informační společnosti. To vede ke změně charakteru vykonané práce. Příčinou žádoucího kvalitativního vzestupu pracovních míst je vzestup vzdělanostní úrovně obyvatelstva (tedy pracovní síly). Bude-li škola orientovaná na reformou požadované cíle, má smysl, aby v ní lidé zůstávali déle než dosud, protože získají vyšší (širší, hlubší) vzdělání, což bude zase podmínkou pro získání pracovního místa.

 

Prodlužování všeobecného vzdělávání s žádoucími cíli je tedy spíše důsledkem než příčinou snah po ekonomickém vzestupu společnosti. Z tohoto hlediska lze jen vítat koncepční snahu po rozšíření možností všeobecného vzdělávání mladých lidí na středních školách, když už nejdeme cestou prodlužování všeobecně orientovaného povinného vzdělávání. Z hlediska dlouhodobé vize se tento nutný krok bohatě vyplatí, z hlediska krátkodobého vidění způsobuje odpor, protože nutí měnit zažité (a třeba setrvačností ještě fungující) vzdělávací nabídky a struktury. Školy, které využijí možnosti „kurikulární“ reformy, mají šanci přežít ve společnosti a být akceptovatelné. V opačném případě budou nejen zájmem lidí, ale i orientací pracovního trhu odsouzeny k postupnému zániku.

 

Základním morálním problémem společnosti založené na vědění musí být odpovědnost vysoce vzdělaných lidí za její rozvoj. Je nutné si uvědomit, že stále z minulosti přežívá stav, kdy lidé disponující potřebnými a žádoucími vědomostmi a morálními postoji nezastávají mocensky vlivná postavení, ale jsou utlumováni nebo podporováni podle ideologických představ vlivných členů politických stran, u nichž je často vzdělání prioritně nahrazováno poslušností, podřízeností a arogantní nevědomostí.

 

Stále najdeme příklady přežívající z minulosti, kdy vědění bylo útěchou chudých a občasným potěšením bohatých, kteří ale s věděním nespojovali moc. Školy dlouhodobě připravovaly člověka s vědomostmi na roli služebníka skutečně vládnoucím a mocným.

 

Ve vyspělých ekonomikách už lze pozorovat rázný obrat charakterizovaný tím, že velmi vlivné a rozhodující posty zastávají právě nejvzdělanější lidé a tvůrci politiky jsou nuceni výsledky vědy využívat. Ve společnosti vědění by měli být vzdělaní lidé skutečnými kapitalisty, protože vytvářejí a poskytují základní surovinu, totiž informace a vědomosti.

 

Americký vědec P. F. Drucker napsal již koncem 80. let minulého století: „Společnost, ve které jsou učitelé na základních školách, středních školách nebo univerzitách stále ještě špatně placení, můžeme dnes nazývat společností z hlediska vzdělání zaostalou. Taková společnost trpí únikem mozků nebo existencí technologické propasti.“ (R. F. Drucker: Management, budoucnost začíná dnes. Praha, Management Press 1992, s. 31).

 

Pro vzdělané lidi, tedy lidi, kteří jsou připraveni na příležitosti, které musí přijít, zase platí, že jejich největším nepřítelem je nezodpovědnost, protože uplatňování rozhodovací moci je především o zodpovědnosti a vysokém morálním kreditu, jež u řady politiků stále se držících u moci jen obtížně hledáme. Rozsah zodpovědnosti je potom dán mírou vlastní autonomie.

 

Jak vzdělaní lidé uchopí tyto příležitosti, na tom bude záviset i budoucí využití vědomostí. Zatím lze jmenovat řadu případů, kdy se vzdělávací sektor zbavil a stále zbavuje tvořivých a vysoce motivovaných lidí jako nepříjemného hmyzu, který blokuje u řady vlivných lidí možnost prosazování gründerského ekonomického myšlení, postaveného na rychlém a krátkozrakém zbohatnutí, třeba na úkor budoucnosti vlastních dětí.

 

Pokud budeme i u nás rozvíjet vzdělávací politiku na bázi ekonomiky vzdělávání, postavenou na výrazné podpoře jedinců, kteří svým umem a vizí prakticky mění zažité a dnes již neefektivní postupy a kterou uzná většina politicky a ideologicky vlivných mocenských skupin jako životní nutnost a příležitost i pro svoji realizaci a nikoliv jen jako  „nějaké“ snahy jednoho vládního rezortu, máme šanci udržet se v konkurenci rozvinutých zemí na velmi čestném místě. V opačném případě nás čeká neodvratitelný pád mezi poloslepé a hluché. Kdo potom  převezme za takový stav odpovědnost?          

 

 

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313