UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
Rubriky
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás

Inspiromat Učitelských listů
 
Inspiromat Učitelských listů
Lucie Bartoš - 10.2.2009
Pedagog by měl dětem stačit, jinak se musí sám »doučit«

Učební osnovy a především metody výuky se mění jako roční období. Moderní zábavná forma vyučování není cizí například 8. základní škole v Mostě, která se s chutí chytá novinek a ještě letos by se měla stát prvním z okresních poradenských center, které budou v oblasti e-learningového vzdělávání radit ostatním základním školám. Kromě toho se zároveň připojí k pilotnímu zkoušení moderní formy e-learningového vzdělávání svých učitelů, a tím chce také motivovat ostatní školy.
 

 

Pedagogové totiž pomalu a jistě přestávají svým žákům stačit! Ale jak v následujícím rozhovoru podotýká ředitel 8. základní školy Roman Ziegler, prostřednictvím on-line kurzů chce se budou moci v příštích měsících dovzdělat i ostatní zaměstnanci školských zařízení. Vše se děje v rámci krajského projektu s názvem »Educa – Moderní vzdělávání pro pracovníky škol v Ústeckém kraji«. Zcela nově budou vytvořeny například on-line kurzy zaměřené na vhodné nasazení a využití elektronického vzdělávání v matematice, českém jazyku, ekonomii i technických předmětech. Doplní je i kurzy přímo s obsahem: metodika on-line vzdělávání, pravidla vedení vlastního on-line kurzu, multimediální technika, ale také zvyšování klíčových kompetencí učitelů v jazykových dovednostech. Chybět nebudou kurzy zaměřené na zvládnutí orientace v projektových cyklech a administraci projektů a práci v týmu.

  • Učitelé vaší školy, ale i administrativní pracovníci, se prý jako jedni z prvních na Mostecku budou dovzdělávat formou e-lerningových on-line kurzů, které vzniknou v rámci projektu s názvem Educa. Proč podporujete právě tuto formu vzdělávání svých zaměstnanců? Je takové inovátorství opravdu nutné, když spousta kantorů zná počítač jen z doslechu?

Jde o další z možností, jak vzdělávat učitele. Je to věc, která by podle mě měla být jednou z priorit pro všechny pedagogické pracovníky, aby jaksi – myšleno v uvozovkách – stíhali spolu s dětmi vzdělání v informačních a komunikačních technologiích. My se navíc profilujeme jako škola, která zavádí rozšířenou výuku informačních a komunikačních technologií, proto se mi tento krok jeví jako více než přirozený.

  • Proč se ale vzdělávání učitelů neřeší v rámci běžných školských aktivit? Proč se kvůli tomu musíte zapojovat do nějakých speciálních projektů?

No, to je otázka spíše pro ministra školství a pro ministra financí! Prostě a jednoduše nejsou peníze. Víte, já sám nemám s různými »projekty« příliš dobré zkušenosti, takže jsem si nejprve vše pečlivě prostudoval, než začnu učitele do něčeho »nutit«. Ale v tomto případě jde o věc, která školám opravdu pomůže konečně se dostat k této formě vzdělávání, kdy se učitel navíc díky té on-line formě může dovzdělat kdykoliv ve svém volném čase a nemusí za něj ve škole nikdo suplovat.

  • Vy osobně máte zkušenosti s e-learningovým způsobem vzdělávání? 

Příliš bohaté ne, protože zatím se toho právě příliš nevyužívalo. Nějaké kurzy jsem absolvoval, ale řekl bych, že to byl takový »poloviční e-learning«. Ale věřím, že existuje způsob, jak se učitelé mohou efektivně vzdělávat – sami, i s obsluhou počítače.

  • Kde vlastně u učitelů vidíte největší problém? V čem především by se touto formou distančního vzdělávání měli »doučovat«?

Obecně, alespoň mě osobně, trápí metodické záležitosti. To znamená metodika, jak vlastně dnes pracovat s dětmi, jak co nejefektivněji využívat počítače v rámci konkrétních předmětů, jak vůbec učit nové poznatky, jakou novou formou k tomu využít. Dneska už totiž klasické učení, které ale jako nějaký radikální reformátor nezavrhuji, prostě nestačí. Jen si stoupnout před tabuli a dětem něco povídat je málo. A v tom může učitelům e-learningové vzdělávání hodně pomoci – jednak při využití počítačů ve výuce, při zvládání metodických novinek, ale třeba také při ovládaní samotných e-learningových kurzů, které by se do budoucna měly stát součástí vzdělávání těch dětí. Dneska má totiž doma počítač každé dítě.

  • Pokud to dobře chápu, tak vám nejde jen o to, aby se všichni učitelé naučili na počítači pracovat, ovládali základní programy, ale aby byli schopni sami vytvořit nějakou multimediální formu vedení výuky?

Přesně tak. E-learningové vzdělávání už neřeší to, co by mělo být samozřejmou počítačovou gramotností. Jde ještě dál, ano. Tento stát už dal do vzdělávání klasických textových a tabulkových editorů peněz dost. Doporučuji pro aktuální a stálou informovanost sledovat portál www.educaweb.cz.

 

Děkuji za rozhovor.

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 12.2.2009 21:07:56
Příspěvek JménoDatum
Souhlas- uz nestacimPavel Netusil  2009-02-10 23:21:23 
A k čemu?Kryšpín Novák  2009-02-12 21:07:55 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda

Pozvánky
· Kulatý stůl »Co s matematickou gramotností?«
19. 2. 2009...
· PAUfest 2009
3.–5. 4. 2009...
· Kurz pro vedoucí pracovníky
15. 4. 2009...
· Mezinárodní letní hudební kurzy – smyčcové nástroje
15.–23. 8. 2009...
· Cyklus přednášek Mistři evropské malby v Národní galerii
21. 2., 14. 3., 4. 4., 25. 4., 16. 5. ...
· Seminář Mimořádně nadané dítě
6.–10. 5. 2009...
· Kursy Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT)
únor 2009 – leden 2010...

Nejčtenější články za měsíc
· Jaká je odpovědnost školy za rozvoj čtenářské gramotnosti?
· Rozvoj čtenářské gramotnosti
· Pedagog by měl dětem stačit, jinak se musí sám »doučit«
· Dílna čtení
· Prof. PhDr. Jarmila Skalková, DrSc. (24. 1. 1924 – 7. 2. 2009)

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XV. 2007/08
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník I.-XV. 1993/2008
· Obsahy Učitelských listů 2001–2008

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313