UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
Rubriky
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás

Inspiromat Učitelských listů
 
Inspiromat Učitelských listů
Tomáš Nejedlo - 5.3.2009
Stínování manažerů

99 fakult v ČR bylo osloveno, aby nabídly svým studentům možnost stínovat vedoucí představitele ve firmách a jiných organizací v rámci programu Stínování manažerů v průběhu roku 2009. Celkem se přihlásilo 116 studentů, kteří usilují o 78 pozic v 25 firmách a organizacích.
 

 

»V dnešní době se čerství absolventi vysokých škol setkávají se stále vzrůstajícími nároky a požadavky ze strany potenciálních zaměstnavatelů. Na druhou stranu i pro absolventy se naskýtá velké množství atraktivních pracovních příležitostí. Mnozí z nich však často váhají nad výběrem společnosti, kterým by měli v budoucnu poskytovat své dovednosti a znalosti,« říká ing. Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Forum.

 

Jak si ale může student ověřit, zda by mu daná firma vyhovovala a zda by se sžil např. s firemní kulturou a zvyky? Jednou z cest k tomuto poznání je Stínování manažerů – Manager Shadowing Program, organizovaný Business Leaders Forem.

 

V uplynulých dnech studenti absolvovali pohovory imitující skutečnou atmosféru i otázky »ostrého pohovoru« s HR odborníky. Pro studenty studující na českých univerzitách byl pohovor organizován v prostorách soukromé Prague College, jejíž lektoři i studenti kvitovali přítomnost »našich« studentů a manažerů s povděkem a stali se výbornými hostiteli i odbornou podporou. Pro moravské studenty stáže proběhly na Podnikatelské fakultě VUT Brno. Pod dohledem odborníků měli studenti přesvědčit o svých motivacích a předpokladech ke stínování manažerů. Personalisty zajímá, zda má student (z posledních dvou ročníků studia) motivaci stínovat, je osobnost s představou o profesní budoucnosti, má za sebou určité pracovní zkušenosti, schopnost sebereflexe, příjemné vystupování i dobou komunikaci. Studenti také u pohovorů uvádějí a obhajují, ve kterých společnostech a proč chtějí stínovat. U pohovoru strávil každý student 30 minut. Na konci pohovoru získají zpětnou vazbu na svůj výkon i několik praktických rad, jak při podobném pohovoru v budoucnu lépe obstát.

 

Studenti hodnotili celou akci jako velmi zdařilou a přínosnou. Jakub Juřena, Masarykova univerzita: »Letos byla nabídka společností, ve kterých bylo umožněno studentům vybrané managery stínovat, velmi zajímavá. Mě nejvíce zaujala možnosti nahlédnout do praxe profesionálního kouče, vedoucího pracovníka v bance a nabídka udělat si „kolečko" ve specializované stavební firmě. Už samotný pohovor byl pro mne velmi přínosnou a do budoucna užitečnou zkušeností. Personalista se mě ptal na mé silné/slabé stránky, motivaci, znalosti a zkušenosti atp. Potom jsme se o pohovoru neformálně pobavili a byly mi na oplátku sděleny silné/slabé stránky mého výkonu. Celkově byl pohovor vyhodnocen jako slibně vyhlížející. Pro mně to byla i vzhledem k tomu, že toto byl můj první přijímací pohovor, velmi příjemná zkušenost.«

 

Miroslava Sedláčková, Univerzita Palackého v Olomouci: »Projekt mne zaujal z toho důvodu, že jednak studuji obor (sociologie – andragogika), ve kterém je možné zastávat v profesním životě manažerskou funkci, a proto jsem uvítala možnost prostřednictvím tohoto projektu nahlédnout do manažerského světa, poznat zodpovědnosti, povinnosti, osobnost manažera. Také jsem chtěla zjistit, jaké jsou reálné manažerské dovednosti, zda a jak uplatňují manažeři při své práci to, o čem se ve škole teoreticky učíme – schopnost rozhodnout, vést jiné lidi, zorganizovat si čas apod. Dalším důvodem mého zájmu o účast v projektu bylo případné získání důležitých a užitečných kontaktů. Ve společnostech, jež byly v centru mé pozornosti bych si dokázala představit případnou spolupráci se mnou (ať už v budoucnu jako člen jejich týmu či jako spolupracovník na některém z projektů, jež realizují). A právě v projektu Stínování manažerů vidím jedinečnou příležitost, jak se nenásilnou formou se společností vzájemně seznámit a utvořit si tak o vzájemné spolupráci konkrétnější představu.

 

Samozřejmě do projektu nevstupuji jen s očekáváními, ale mohu společnostem také něco nabídnout. Mnoho lidí, když svoji profesi vykonává už jistý čas, je nakonec svojí prací natolik pohlceno, že nedokáží mít odstup od svého povolání, pohledu na věc apod. A proto si myslím, že my studenti, nezatížení „profesní slepotou", můžeme těmto lidem poskytnout jiný pohled člověka „zvenčí", tzv. „čistou hlavu“ a můžeme jim tak pomoci vystoupit z jejich zaběhaného způsobu uvažování.

 

Právě byly ukončeny pohovory studentů a studentek s personalisty manažery, jež měly zjistit zájem studentů o jednotlivé společnosti a způsobilost studentů pro účast v projektu. Zde bych si dovolila zmínit jedinou výtku, kterou k dosavadnímu průběhu projektu mám a to skutečnost, že přihlášených studentů je mnohem více než přihlášených společností, jež jsou různé „kvality", různého zaměření (což je z hlediska variant výběru jistě správně a v případě studentů tomu není jinak, ale přesto se stalo, že o některé společnosti zájem daleko převyšuje nabízenou kapacitu volných míst ve společnostech, a tak bude jistě velkým „oříškem", co si s takovým zájmem počít a jak studenty uspokojit). Pro příští ročník projektu bych se dovolila za všechny studenty přimluvit za rozšíření nabídky společností.

 

Samotné pohovory však probíhaly v příjemné atmosféře přátelských rozhovorů personalistů se studenty. Personalisté studentům kladli otázky takového typu, s jakými se mohou setkat i při reálných pracovních pohovorech (silné a slabé stránky osobnosti, představa o životě v blízké i vzdálenější budoucnosti, očekávání od společnosti, ve které by studenti chtěli pracovat apod.). Na konci i v průběhu pohovoru (alespoň takto to probíhalo v mém případě) dostal student zpětnou vazbu, aby si uvědomil, které formulace mohou poukazovat na jaké věci, které formulace mohou být při případném reálném pohovoru pro studenta výhodou, které naopak úskalím, jakým způsobem je třeba v průběhu celého pohovoru uvažovat apod. Tuto zpětnou vazbu velmi oceňuji, neboť pohovory „naostro" již musí být opravdu vypilovány do nejrůznějších detailů, na které tyto pohovory "na zkoušku" mohly upozornit.

 

Spolu se studenty personalisté prošli také životopis a přihlášku, na jejichž základě byli studenti a studentky na pohovory pozváni a opět jim tak mohli pomoci si uvědomit, jaké okolnosti je třeba při sestavování životopisu zvažovat a jakým způsobem případně zabránit vyřazení studenta/ budoucího uchazeče o zaměstnání z výběrového řízení kvůli životopisu.«

 

 

A jak hodnotí personalisté úroveň studentů?

 

Pavla Slabihoudková, senior manažerka v oddělení Human Resources společnosti KPMG Česká republika: »Stínování manažerů je pro naši firmu další z řady zajímavých příležitostí seznámit se s názory a pohledem mladých studentů/absolventů na naši profesi, firmu a na manažery, které stínují. Je pro mě inspirující vidět, jak se každým rokem profil studentů vyvíjí a mění, jak vnímají realitu pracovního prostředí, jaké mají představy a očekávání, jak působí a do jaké míry jsou schopni sebereflexe.

 

S Business Leaders Forum spolupracujeme s menšími přestávkami již řadu let. Ve srovnání s předchozími lety, kdy na listině uchazečů o tento program dominovali především studenti ekonomie, kteří se zajímali hlavně o stáže z oblasti marketingu, financí a ekonomie a měli poměrně obecné a ne zcela jasné představy o svém budoucím směrování, byla letos paleta studentů pestřejší a různorodější. Studenti mne překvapili a zaujali jasnou představou o směru, kterým se chtějí ubírat. Měli jasno v tom, ve které konkrétní firmě a proč chtějí stínovat. Měla jsem obecně pocit, že mají skutečně zájem u úzkou specializaci a tedy o firmu, která je z oboru a přesně splňuje profil jejich studia.

 

Například studentka České zemědělské univerzity v Praze věděla předem,že se chce věnovat výhradně oboru potravinářství, který studuje. Věděla, kde získat potřebnou praxi, aby za několik let mohla aspirovat na certifikát auditora pro management bezpečnosti potravin a poté mohla vést svoji praxi a osamostatnit se. Stínování považovala za příležitost jak získat přehled a další zkušenosti z oboru a podívat se také do zázemí firmy.

 

Další studentka, také z ČZU v Praze, se zase zaměřovala na diplomacii a dokázala přesně zdůvodnit, proč chce stínovat konkrétně na Ministerstvu školství, kde by získala přehled o problematice EU a možnostech čerpání z fondů. Další studentka z Vysoké školy hotelové v Praze ve svém životopise uvedla několik zahraničních pracovních pobytů, od Velké Británie přes Německo a Švýcarsko až po Irsko a Turecko. Každý rok na vysoké škole věnovala své léto jiné zemi a jiné praxi, avšak vždy v daném oboru, aby v budoucnosti co možná nejvíce uplatnila nabytou praxi. Po studiu chce směrovat na ZOH v Kanadě v roce 2010, kde by dopilovala své organizační dovednosti a průpravu pro budoucí manažerské a projektové role. Další ze studentek VŠE předvedla, s ohledem na obor jejích snů – cestovní ruch se zaměřením na hotelnictví, znalost čtyř světových jazyků a doložila to seznamem praxe v několika cestovních kancelářích a dvou hotelech.

 

Všechny studentky měly zcela jasnou představu, čemu se chtějí věnovat a kam směrují své úsilí, aktivity a zájem. Žádné brigády jen tak pro peníze „na stánku s novinami" nebo „sběr pomerančů v zahraničí", ale skutečně praxe v daném oboru. Zdá se, že naše nová generace ví, co chce. Je také zřejmé, že do programu BLF se hlásí talentovaní a cílevědomí studenti, kteří vědí, co chtějí, a neváhají pro svůj rozvoj udělat něco navíc. To je pro naši budoucnost jistě dobrá zpráva.«

 

Ing. Gabriela Křivánková z Expertní skupiny CALLISTO CZ, s. r. o.: »Stínování manažerů považuji za přínosné hlavně díky možnosti získání mladých talentů do společnosti. Z pohovorů se „stínujícími" je patrné rostoucí množství studentů, kteří kromě studia na vysoké škole zvládají také pracovní aktivity, které dle mého názoru vyžadují nemalé časové nasazení. Překvapila mě i skutečnost poměrně jasných představ studentů o budoucím pracovním uplatnění.«

 

Manager Shadowing Program poskytuje vysokoškolským studentům příležitost pomocí »stínování« manažerů poznat jejich pracovní náplň, dovednosti, metody řízení vedoucích pracovníků a proniknout do organizace a řízení společností. Pod vedením zkušených manažerů se studenti zapojují do pracovního procesu, seznamují se s manažerskou prací v praxi a získávají množství zajímavých informací a zkušeností, které mohou porovnat se svými teoretickými znalostmi.

 

Business Leaders Forum si klade za cíl vytvořit pro studenty co nejvíce příležitostí ke »stínování« manažerů po dobu 2 týdnů. Stáže každoročně probíhají v řadě mezinárodních a českých společnostech, organizací, samosprávách i státní správě.

 

 

Cíle programu

 

Pro studenty:

·         příležitost vyzkoušet si manažerskou práci a získat nové zkušenosti

·         možnost získat přehled o aktivitách a procesech, které ve společnosti probíhají, a seznámit se s prací a denními povinnostmi manažerů

·         stáže pomohou studentům při výběru zaměstnání, případně volbě jejich budoucí kariéry

·         možnost získat informace, které studenti mohou využít např. ve své diplomové práci

 

Pro společnosti:

·         možnost získat budoucí zaměstnance

·         způsob jak získat přehled o úrovni stávající generace vysokoškoláků

·         rozvoj dovedností manažerů prostřednictvím komunikace se studenty

·         získání pocitu spoluzodpovědnosti za výchovu a rozvoj budoucích řídících pracovníků.

 

 

Jak studenti tráví stáž

 

Studenti »stínují« jednoho až čtyři manažery, se kterými navštěvují různá pracoviště, oddělení nebo továrny ve společnosti. Všechny náklady spojené s dopravou na cílové pracoviště uvnitř společnosti hradí společnost. Celý program stáže společnost upraví tak, aby student mohl co nejvíce nahlédnout do skutečného světa organizace práce manažerů. V případě, že student »stínuje« více manažerů, je zpravidla stanovena jedna osoba, která je za studenta zodpovědná a se kterou student může diskutovat případné problémy.

 

 

Kdo program organizuje?

 

Business Leaders Forum je sdružením mezinárodních a českých společností a firem, které usilují o dodržování etiky v podnikatelské praxi a hlásí se k myšlence společenské odpovědnosti firem (CSR). Je národním partnerem CSR Europe, spolupracuje s International Business Leaders Forum. V rámci evropské komise spolupracuje s DG Environment v organizaci Evropské ekologické ceně pro podnikatele, je členem zrcadlové skupiny pro vznik normy ISO 2600 – Společenská odpovědnost firem . Kromě jiného organizuje Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí.

 

 

Ing. Tomáš Nejedlo

Business Leaders Forum

Štěpánská 61

116 02 Praha 1

tel.: 224 216 275

e-mail: nejedlo@blf.cz

www.blf.cz

www.csr-online.cz

 

 

 

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda

Pozvánky
· PAUfest 2009
3.–5. 4. 2009...
· Kurz pro vedoucí pracovníky
15. 4. 2009...
· Mezinárodní letní hudební kurzy – smyčcové nástroje
15.–23. 8. 2009...
· Cyklus přednášek Mistři evropské malby v Národní galerii
14. 3., 4. 4., 25. 4., 16. 5. ...
· Seminář Mimořádně nadané dítě
6.–10. 5. 2009...
· Kursy Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT)
únor 2009 – leden 2010...

Nejčtenější články za měsíc
· Temperament ve třídě
· Jen pružný, nebo konsensuální ministr?
· Stínování manažerů
· SERIÁL: Klíče ke školnímu vzdělávacímu programu 8
· Hry pro oživení hodin matematiky

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XV. 2007/08
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník I.-XV. 1993/2008
· Obsahy Učitelských listů 2001–2008

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313