UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
Rubriky
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás

Inspiromat Učitelských listů
 
Inspiromat Učitelských listů
Stanovení některých charakteristik vody pokusem

Uvedené náměty pokusů nám mohou pomoci k pochopení a posouzení některých fyzikálních a chemických vlastností vody v našem okolí. Tím je možné se vyhnout použití nekvalitní vody pro potřeby uživatele.
 

Orientační stanovení tvrdosti vody

 

Tvrdost vody je způsobena rozpuštěnými solemi ve vodě. Tuto fyzikální vlastnost můžeme posoudit jednoduchým pokusem.

 

K orientačnímu stanovení tvrdosti je potřeba připravit roztok mýdla v etanolu. K tomuto účelu je nutné nastrouhat na běžném kuchyňském struhadle 15 g mýdla a pak ho rozpustit v 250 ml 96 % etanolu. Směs necháme několik minut v klidu, pak zfiltrujeme. Filtrát použijeme ke stanovení tvrdosti vody.

 

Konkrétní postup je následující: do zkumavek nalijeme asi 10 ml nějakého vzorku vody a přikápneme asi 10 až 15 kapek etanolového extraktu mýdla. Zkumavky protřepeme a podle výšky pěny ve zkumavkách usuzujeme na tvrdost vody. Nejvyšší vrstva pěny se vytvoří ve velmi měkké vodě, zatímco v tvrdé vodě se vytvoří mnohem menší vrstva, případně se ve zkoumaném vzorku vody vytvoří vločky. K tomuto pokusu je vhodné použít vzorky destilované vody a velmi tvrdé vody. Ve vzorku destilované vody zjistíme nejvyšší vrstvu pěny, naproti tomu ve vzorku nejtvrdší vody je pěna velmi nízká a tento vzorek se zakalí vločkami. Mezi tímto rozmezím se nachází vzorek středně tvrdé vody.

 

 

Orientační stanovení dusičnanů ve vodě

 

Velké množství těchto sloučenin se do půdy a následně i do vody dostává zejména v důsledku hnojení přirozenými a průmyslovými hnojivy.

 

Ke stanovení dusičnanů můžeme použít činidlo AZOTAN, které lze zakoupit v prodejnách Akvaristiky. Provedení tohoto testu je velmi jednoduché a časově nenáročné. Trvá zhruba 15–20 minut. Do přiložené odměrky nalijeme 1 ml zkoumaného vzorku vody a doplníme do 10 ml destilovanou vodou. Na špičku nože přidáme redukční činidlo (označeno R) . Odměrku uzavřeme víčkem a protřepeme. Necháme chvíli odstát a pak přidáme 10 kapek roztoku (označeno A). Po 5 minutách přidáme 10 kapek roztoku (označeno B). Pokud vzorek vody obsahuje dusičnany, vznikne za několik minut fialové zbarvení. Intenzitu zbarvení porovnáme s přiloženou stupnicí, čímž určíme množství dusičnanů.

 

 

Orientační stanovení zahnívající vody

 

V odpadních vodách dochází k rozkladu organických látek, což nazýváme hnitím. Počáteční stádia tohoto procesu nejsou vizuálně patrná, ale můžeme je dokázat pomocí jednoduchého testu.

 

K tomuto účelu použijeme např. sklenici od jogurtu s uzávěrem, kterou naplníme vzorkem zahnívající vody a přidáme půl lžičky roztoku metylenové modři (0,1 g barviva rozpustíme ve 100 ml destilované vody). Sklenici uzavřeme a necháme stát při pokojové teplotě nejméně 5 dní. Průběžně sledujeme zbarvení. Pokud se vzorek vody odbarví, je to známka hnilobného procesu.

 

 

Doc. RNDr. Libuše Hrabí, Ph.D., RNDr. Olga Vránová, Ph.D.

Katedra biologie PdF UP

Purkrabská 2

771 40 Olomouc

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda

Pozvánky
· Podzimní škola PAU
24.-26. 10. 2008...

Nejčtenější články za měsíc
· Školní rok bez šikany
· Těžká volba nebo těžké časy
· Jak se vyvíjí pedagogická autonomie základní školy
· Dny evropského dědictví v Národní galerii v Praze 13.–21. 9. 2008
· Podzimní škola PAU

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XV. 2007/08
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník I.-XV. 1993/2008
· Obsahy Učitelských listů 2001–2008

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313