UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Zpravodaj o novinkách
Zde si můžete objednat měsíční Zpravodaj o novinách na tomto webu a o nových knihách

Zásilkové knihkupectví
· Novinky
· Další nabídka
· Manažerská literatura
· Učebnice
· Literatura pro MŠ a družiny
· Počítačová literatura
· Odborná literatura
· Slevy
· Vyjde
· Objednávka

Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  Z. Kolář, R. Šikulová: VYUČOVÁNÍ JAKO DIALOG. Vedení dialogu. Podněcující prostředí. Kladení otázek. Připravenost učitele a žáků (159 Kč)

·  M. Zelinová: HRY PRO ROZVOJ EMOCÍ A KOMUNIKACE (195 Kč)

·  kolektiv autorů: Velká kniha výtvarných technik (299 Kč)

·  I. Žižková: Nápady pro děti na každý měsíc v roce        (149 Kč)

·  D. Maurer-Mathison: MAGIE PAPÍRU (329 Kč)

·  J. Slowik: Speciální pedagogika (199 Kč)

·  T. Buzan: MENTÁLNÍ MAPOVÁNÍ (299 Kč)

·  M. Tureckiová: KLÍČ K ÚČINNÉMU VEDENÍ LIDÍ. Odemkněte potenciál svých spolupracovníků (149 Kč)

·  O. Medlíková: Jak řešit konflikty s podřízenými (169 Kč)

·  G. Peters-Kuehlinger, J. Friedel: Komunikační a jiné »měkké«

 

Novinky posledního pololetí

 

 [ Objednat ] 
Ladislava Knihová - 22.2.2006
Jazykáři – víte, co je CLIL?

Součástí „Akčního plánu“ Evropské unie je i myšlenka integrace obsahového a jazykového vzdělávání (CLIL - Content and Language Integrated Learning). Díky pečlivě připravenému vzdělávacímu programu se žáci učí vybranému předmětu prostřednictvím cizího jazyka.
 

 

V roce 2003 schválila Evropská unie dokument pod názvem Podpora jazykového vzdělávání a lingvistické rozmanitosti: Akční plán 2004-2006 (Promoting Language Learning and Linquistic Diversity: An Action Plan 2004-2006) jako součást strategie, jejímž cílem je pro všechny obyvatele EU do roku 2010 dosáhnout – kromě mateřštiny – aktivního osvojení dvou cizích jazyků.

 

Součástí „Akčního plánu“ je i myšlenka integrace obsahového a jazykového vzdělávání (CLIL - Content and Language Integrated Learning). Díky pečlivě připravenému vzdělávacímu programu se žáci učí vybranému předmětu prostřednictvím cizího jazyka. Tato idea sama o sobě představuje jeden z hlavních směrů k dosažení jazykových výukových cílů Unie. Umožňuje efektivně využívat dovednosti získané při studiu nového cizího jazyka ihned, což je logicky mnohem lepší strategie, než získávat jazykové dovednosti nyní pro využití později.

 

Tato strategie otevírá pomyslnou bránu jazyků širšímu okruhu studentů, přispívá k větší sebedůvěře nejmladších žáků a všech těch studujících, kteří jen těžko hledají skutečnou vnitřní motivaci ke studiu cizího jazyka. Dále tato strategie poskytuje možnost přímého kontaktu s cizím jazykem, aniž by kladla dodatečné časové nároky na výuku v rámci daného kurikula. Tento fakt může být obzvláště zajímavý při tvorbě školního vzdělávacího programu.

 

Při zavádění přístupů CLIL – integrovaného obsahového a jazykového vzdělávání – v dané vzdělávací instituci mohou být nápomocni aprobovaní učitelé, kteří jsou rodilými mluvčími „zprostředkujícího“ jazyka. (viz kapitola > Actions I.2.4 to I.2.7).



Cizí jazyk nástrojem k dosažení dalších cílů

 

Vynikající způsob, jak dosáhnout rychlého postupu vpřed při učení se cizímu jazyku, je tedy situace, kdy se mu učíme za určitým účelem, naprosto „programově“. Jazyk sám o sobě se stává nástrojem k dosažení nějakého cíle, nikoliv cílem samým. Koneckonců, právě stejným způsobem používáme svou vlastní mateřštinu.

 

 

Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání a cizí jazyky

 

Aktuálně schválený Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání v kapitole věnované cizím jazykům razantní změny pro nejbližší období zatím nepřináší. I když ministerstvo školství počítalo s povinnou výukou dvou cizích jazyků již od září 2007, kdy všechny základní školy začnou povinně učit podle vzdělávacích programů, vzhledem k nepřipravenosti škol (potvrzeno některými pilotními školami) zavádí tuto povinnost až od školního roku 2012/13. První cizí jazyk se bude učit od 3. třídy a druhý cizí jazyk nejpozději od 8. třídy, avšak existuje možnost začít s jazykovou výukou i dříve. Žáci si budou muset jako jeden z cizích jazyků vybrat angličtinu.

 

Definice klíčových kompetencí pro cizí jazyk a stupnice modelových deskriptorů – čili „co student dokáže“ a „na jaké úrovni“ – jsou detailně rozpracovány v dokumentu Společný evropský referenční rámec pro jazyky (Common European Framework of Reference for Languages).

 

RVP pro ZŠ v kapitole věnované cizímu jazyku a dalšímu cizímu jazyku závazně stanovil dosažení úrovně s označením A2 pro „cizí jazyk“ a s označením A1 pro „další cizí jazyk“, přičemž definice požadované úrovně je poněkud lakonická, bez detailnějšího rozpracování na jednotlivé kompetence.

 

RVP pro ZŠ uvádí následující popis referenční úrovně A1 a A2:

 

A1 – další cizí jazyk: Rozumí známým každodenním výrazům a zcela základním frázím, jejichž cílem je vyhovět konkrétním potřebám, a umí tyto výrazy a fráze používat. Umí představit sebe a ostatní a klást jednoduché otázky týkající se informací osobního rázu, např. o místě, kde žije, o lidech, které zná, a věcech, které vlastní, a na podobné otázky umí odpovídat.Dokáže se jednoduchým způsobem domluvit, mluví-li partner pomalu a jasně a je ochoten mu/jí pomoci.

 

A 2 - cizí jazyk: Rozumí větám a často používaným výrazům vztahujícím se k oblastem, které se ho/jí bezprostředně týkají (např. základní informace o něm/ní a jeho/její rodině, o nakupování, místopisu a zaměstnání). Dokáže komunikovat prostřednictvím jednoduchých a běžných úloh, jež vyžadují jednoduchou a přímou výměnu informací o známých a běžných skutečnostech. Umí jednoduchým způsobem popsat svou vlastní rodinu, bezprostřední okolí a záležitosti týkající se jeho/jejích nejnaléhavějších potřeb.

 

Pro snadnější orientaci je vhodné uvést, že referenční úroveň A2 odpovídá v angličtině požadavkům na jazykovou zkoušku Cambridge Key English Test (KET); v němčině pak zkoušce Grundbaustein – Grundstufe (G); v ruštině pak testu základní úrovně.

 

RVP pro ZŠ vymezuje další cizí jazyk do roku 2011/2012 jako doplňující vzdělávací obor s vázanou časovou dotací 6 hodin na 2. stupni. Znamená to, že škola musí všem žákům nabídnout další cizí jazyk formou povinně volitelného předmětu. ¨

 

 

Všichni můžeme hovořit třemi jazyky

 

Ano, tuto myšlenku se dočteme v dokumentech Evropské unie. Lidé, kteří hovoří třemi jazyky, což je v mnoha zemích celkem běžné, mají skvělé uplatnění a mohou plně využívat předností evropského občanství a výhod jednotného trhu. Jejich jazykové kompetence jsou vyhledávané a velmi atraktivní pro zaměstnavatele. Cílem Evropské unie je, aby se všichni obyvatelé Společenství mohli podílet na těchto výhodách. K tomu směřují i všechny nové iniciativy a za tím účelem jsou cíleně vydávány finanční prostředky.

 

Ke strategii dosažení vzdělávacích cílů v souladu s výše uvedeným Akčním plánem jsme evidentně naše kroky zatím přizpůsobili jen velmi volně. Prioritním kritériem se v našich podmínkách nestala vize budoucnosti, ale spíše realita současnosti. A tak aktuálně schválené znění RVP pro základní vzdělávání se strategii zavádění přístupů CLIL do jazykového vzdělávání vůbec nepočítá.

 

Z hlediska širších souvislostí bychom RVP pro ZV v oblasti výuky cizích jazyků mohli též nazvat aktivním příspěvkem k vytváření diskriminačního prostředí pro absolventy našich škol z hlediska jejich šancí na uplatnění na jednotném evropském trhu pracovních příležitostí na dlouhých příštích deset let.

 

(Materiál je součástí 16. aktualizace publikace Raadce učitele, vydané v listopadu 2004 odborným nakladatelstvím Dr. Josef Raabe, s. r. o.)

 

 

Učitelské listy 2004/2005, č. 4, str. 6

 

 

 

 

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník IVX., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Konference Sítě ve školství 2007
27. – 28. 8. 2007...
· Kulatý stůl SKAV a SVP PedF UK
21. 6. 2007...
· Letní škola PAU
27. – 29. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník XI. 2003/04
· Ročník I.-XIII. 1993/2006

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313