UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Nové knihy
posledního měsíce

·  I. Hajzlerová: spisová služba ve školsKÉ PRAXI + CD-ROM (220 Kč)

·  K. Ječná: Učíme se hrou (108 Kč)

·  CVIČEBNICE ČESKÉHO JAZYKA. Co byste měli znát ze ZŠ (189 Kč)

·  PRŮVODCE MATEMATIKOU 2. Co byste měli znát z geometrie ze Základní školy (199 Kč)

·  R. Hammond: TO JE ALE SÍLA! Vraťme fyzice její kouzlo (249 Kč)

·  E. Gombrich: Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře (259 Kč)

·  V. Fořtík, J. Fořtíková: Nadané dítě a rozvoj jeho schopností (185 Kč)

·  E. Landau: Odvaha k nadání (220 Kč)

·  J. Taylor: ZAČÍNÁME ŘÍDIT PROJEKTY (299 Kč)

·  J. Adair: JAK SE SPRÁVNĚ ROZHODOVAT A ŘEŠIT PROBLÉMY (199 Kč)

·  A. Kallwass: SYNDROM VYHOŘENÍ V PRÁCI I OSOBNÍM ŽIVOTĚ (199 Kč)

·  J. Borg: Umění přesvědčivé komunikace (198 Kč)

 

Novinky posledního pololetí 

 [ Objednat ] 
Jiří Varhaník - 1.10.2007
Průvodce vzdělávacím projektem UNIV musí být dobrý psycholog

Nový zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání vstoupil v platnost – v praxi při pilotním ověřování se potkává s prvními konkrétními tvářemi dospělých zájemců o doplnění kvalifikace.
 

 

Umožnit všem dospělým dostupné a rychlé doplňování kvalifikace podle jejich osobních potřeb je cílem vzdělávacího projektu ministerstva školství UNIV (více ZDE). Po dvou letech budování se teď projekt poprvé začal spojovat s osudy a cíli konkrétních lidí, kterým je určen.

 

Od 1. srpna vstoupil v platnost nový zákon č. 179/2006 Sb. o uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Umožní uznávat zájemcům o doplnění kvalifikace výsledky jejich předchozího neformálního učení mimo školu a snáze si doplnit dílčí kvalifikaci nebo i výuční list ve zvoleném oboru. Tříletý systémový projekt UNIV je hrazen z Evropského sociálního fondu a rozpočtu ČR a vytváří už dva roky mechanismy a programy potřebné právě k praktickému využití možností nového zákona. Před prázdninami nyní prošli první konkrétní zájemci o doplnění kvalifikace pilotním ověřováním svých již nabytých kompetencí.

 

Projekt UNIV stojí na principu, v němž zájemce kontaktuje akreditovanou osobu – školu s žádostí o uznání některé dílčí kvalifikace. Škola mu přidělí průvodce (poradce), který zjistí rozsah znalostí zájemce a navrhne mu, které kompetence by si měl doplnit a v jakém kurzu. Akreditovaná hodnotící komise pak uchazeče přezkouší, během praktické zkoušky zjišťuje i jeho teoretické znalosti. Zájemce pak může obdržet certifikát o získání dílčí nebo úplné kvalifikace.

 

 

Vzniká osobní vazba

 

Jednou ze škol, které před prázdninami realizovaly první pilotní ověřování budovaného systému, je i SŠ služeb a cestovního ruchu Varnsdorf v Ústeckém kraji. Kompetence škola ověřovala v oborech kuchař, kuchařka, číšník, servírka a kadeřnice. K tomu však bylo nejprve nezbytné, aby pedagogové zapojení v projektu prošli sérií různých odborných školení. Velká role přitom náleží právě průvodcům a hodnotitelům. Zejména u prvních byl kladen velký důraz na psychologický rozměr jejich role. Pilotní ověřování nyní tento aspekt potvrdilo.

 

»Ze své pozice musím potvrdit, že role průvodce je oproti hodnotiteli velmi závislá na jeho psychologických schopnostech. Průvodce hraje v celém procesu téměř nejdůležitější roli a vztahy mezi ním a klientem získávají až osobní aspekty,« potvrzuje také ing. Václav Černohous, projektový manažer ze školy ve Varnsdorfu a průvodce projektu UNIV. Odborných hodnotitelů, kteří umí posoudit třeba práci kuchaře, je podle něho hodně. Až ale ředitelé budou jmenovat do postů konkrétní průvodce, mají si prý raději »dát na čas«. »Osobnost průvodce totiž může znamenat v úspěšnosti klienta hodně velké plus, ale při nevhodné volbě i mínus,« konstatuje po zkušenosti prvního pilotního ověřování ing. Černohous.

 

Škola ve Varnsdorfu měla při kontaktu prvních možných absolventů projektu UNIV velkou podporu děčínského Úřadu práce. »Tamní pracovníci jsou doslova nadšeni existencí tohoto projektu, a tak nám začali velice pomáhat hledat kandidáty podle našich představ,« oceňuje Černohous. Škola v tomto ohledu vstoupila do kontaktu s podniky, už méně ochotni k hledání kandidátů však byli živnostníci. »Ověřování znalostí a dovedností nových lidí v oboru totiž někdy může ohrozit i konkurenceschopnost těch stávajících na trhu. Je to velmi závažná otázka,« upozorňuje projektový manažer z Varnsdorfu na jeden z praktických aspektů, které pilotní ověřování prokázalo.

 

 

Kandidátky – protipóly

 

I přesto se první kandidáty vzdělávání podařilo oslovit. »Osobně jsem se nesnažil je ihned zahltit spoustou otázek, naopak jsme realizovali několik krátkých schůzek – pokud lidé získají důvěru, jsou velmi sdílní a daří se pak nalézt také vhodnou cestu k doplnění jejich vzdělání,« předává první zkušenosti ing. Černohous.

 

Příklad dvou velmi odlišných kandidátek na doplnění kompetencí bylo možno ve Varnsdorfu nalézt např. v oboru kadeřnice. První z nich bylo 49 let a slovy ing. Černohouse šlo o velice renesanční paní, která se věnovala mnohým aktivitám včetně výtvarného umění. Účesy doposud dělala jen amatérsky svým známým a přátelům, nyní chtěla získat certifikát a uvažovala o zřízení živnosti. Naproti tomu druhá z kandidátek pracuje v pohostinství. Dvaadvacetiletá dívka se začala v Děčíně učit kadeřnicí, coby »rebelka« však nevycházela s učiteli a po roce a půl v učení skončila. Nyní přehodnotila svůj pohled a rozhodla se kompetence dodatečně získat.

 

Zatímco jedna z kandidátek tedy vycházela ze svých přirozených schopností, druhá již před časem získala alespoň základy odborných znalostí. »Obě kandidátky tedy byly generačně i vstupními podmínkami doslova protipóly, a to se také nakonec projevilo v jejich úspěšnosti při doplňování kvalifikace,« shrnuje ing. Černohous. Starší z kandidátek totiž zkouškou neprošla z toho důvodu, že neovládla v dostatečném rozsahu technologie. »Uměla vlasy nějak ostříhat, ale neovládala technické postupy,« konstatuje průvodce UNIV ze školy ve Varnsdorfu.

 

Podle ing. Černohouse se tak ovšem projevilo, že hodnotitelky byly sice učitelkami odborného výcviku, ale zároveň i praktickými kadeřnicemi v místních provozovnách. Proto nekompromisně konstatovaly, že pokud kandidátka není jistá v technologiích, nemá šanci projít. »Myslím si, že je to velice dobře. Že úlohou hodnotitele není být hodný táta či máma, ale že má říci ano, buďto profesi umíte a máte své místo na trhu, anebo ji neumíte,« míní průvodce. Hodnotitel podle něho kandidáta vyzkouší a tím jeho role v zásadě končí.

 

 

Obě dámy »jdou dál«

 

Právě opačná je však podle pilotní zkušenosti ing. Černohouse role průvodce. Neměl by prý za kandidáta rozhodovat, zda chce jít ke zkoušce, ale měl by ho přesvědčovat. »V našem případě paní, která neprokázala potřebné kompetence, ukázala to, co umí. Více ukázat nemůže. Právě tady ale začala cesta doplňování kvalifikace,« přibližuje ing. Černohous na konkrétním příkladu koncepci UNIVu.

 

V daném případě však došly »věci« ještě dále. Je trochu mimo koncepci UNIVu, že se tato dáma, která je navíc v invalidním důchodu, s novou zkušeností a informacemi od průvodce rozhodla začít studovat v denním studiu. Druhá z kandidátek, dívka která před časem obor opustila, dílčí kompetence splnila a také ona pokračuje v rámci programů projektu UNIV v dalším vzdělávání.

 

Průvodce by totiž podle ing. Černohouse neměl končit splněním první dílčí kompetence u kandidáta. Jeho práce musí být dlouhodobý psychologický proces. Jeho působení musí směřovat ke všeobecné spokojenosti jeho samého, hodnotitele, ale především klienta, který si doplní kvalifikaci a zvedne svoji hodnotu i sebevědomí na trhu práce.

 

Další kola ověřování kompetencí prvních klientů a postupně doplňovaných programů čekají řešitele projektu UNIV nyní po prázdninách a během závěrečného třetího roku projektu. První klienti jím postupně procházejí v krajích Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém, Zlínském, Plzeňském, Jihočeském, Moravskoslezském a Libereckém. Snahou řešitelů pak bude rozšířit UNIV z dosavadních osmi krajů v nejbližších letech i do zbývajících regionů republiky.

 

 

Bližší informace o projektu UNIV poskytnou:

PhDr. Jana Bydžovská, hlavní manažerka projektu UNIV, NÚOV, tel: 724 652 223 jana.bydzovska@nuov.cz

PhDr. Helena Marinková, PhD., obsahový manažer projektu UNIV, NÚOV, tel: 724 652 224 helena.marinkova@nuov.cz

Ing. Petra Hniličková, manažer pro publicitu projektu UNIV, NÚOV, tel: 724 652 228 petra.hnilickova@nuov.cz

 


 


Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XV., č. 2

Aktuální téma: ZAČÍNÁME REALIZOVAT A HODNOTIT ŠVP

·   Už víme, jak probíhá reforma – normálně (Hrubá)

·   Základní škola v procesu změny (Zlatník)

·   Správně stanovený cíl jako předpoklad hodnocení výsledků vzdělávání (Šmelová)

·   Učitelovo pedagogické umění (Ries)

·   ŠVP jako příležitost pro učitele 2. Tradiční a současné pojetí vyučování (Plesná)

·   Spolupráce ve vyučování (Krejčová)

·   Za paní Havlínovou (Kitzberger)

·   V zeměpise prakticky jinak 2. Čítárna (Vorlíček)

·   Nápadník pro II. stupeň ZŠ 2. Náměty pro český jazyk (Šurová)

·   Zpětná vazba v procesu výuky (Zlámal)

·   Výchova začíná vztahem (Dobšíková)

·   Komunikace a spolupráce školy s rodiči 2. Rodiče pohledem školy (Kuchařová)

·   Nevšední projekty do všedních dní 2. Projekt Cestovní kancelář (Machatý)

 

ŘEDITELSKÉ LISTY 2 (příloha pro ředitele): JE VAŠE ŠKOLA UČÍCÍ SE ORGANIZACE?

·   Česká škola = učící se škola? (Vašťatková, Prášilová)

·   Řízení školy v době zavádění ŠVP: 2. Sestavením ŠVP jeho tvorba nekončí (Beran)

·   Jak se jeví školy jako učící se organizace? (Pol, Lazarová)

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· Středoškolská ekologická konference
22. a 23. 10. 2007...
· Celostátní konference Dítě předškolního věku dříve a dnes
2. 11. 2007...
· Workshop Rodinné mapy
3. a 4. 11. 2007...
· Konference Průřezová témata v praxi
16.–17. 11. 2007...
· Mezinárodní konference o integrovaném vzdělávání
8.–10. 11. 2007...
· Letní škola PAU se přesouvá na podzim!
25.-27. 10. 2007...
· Odborný seminář PedF OU
23.–24. 1. 2008...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník I.-XIV. 1993/2007

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313