UčitelskéListy.cz web o změnách ve vzdělávání ČeskáŠkola.cz
 
Celoživotní vzdělávání
Glosy
Informační technologie
Odborná literatura
Pedagogické asociace
Profese učitele
Školský management
Školství v regionech
Školství v zahraničí
Úvodníky
Výchova
Vyučování
Vzdělávací politika
Výzkum a hodnocení
Zajímavé tipy
Zaujalo nás
Nové knihy
posledního měsíce

·  J. Valenta: APLIKACE PLATOVÝCH PŘEDPISŮ VE ŠKOLSTVÍ. S komentářem a příklady z praxe k 1. 5. 2007 (299 Kč)

·  O. Hník: Hravá interpretace v hodinách čtení a literární výchovy (129 Kč)

·  S. Emmerlingová: Když dětem nejde čtení 3. Čtení slov se shluky souhlásek (129 Kč)

·  Ch. Barickman: Anglické písničky pro děti. Naučte své děti zábavnou formou nejznámější anglické písně! + audio CD-ROM (249 Kč)

·  J. Činčera: PRÁCE S HROU. Pro profesionály. Práce se skupinou. Programy a projekty. Praktická dramaturgie. Učení prožitkem (149 Kč)

·  S. Vejmola: Jak vyrobit a vyřešit HLAVOLAMY. 52 úloh (179 Kč)

·  M. Knoke: NOVÝ VELKÝ LEXIKON PRO DĚTI – PŘÍRODA (399 Kč)

·  J. Lewthwaite: Začínám řídit lidi. Poprvé manažerem – vše, co byste měli znát a umět (297 Kč)

·  J. Vodák, A. Kucharčíková: Efektivní vzdělávání zaměstnanců (249 Kč)

·  A. Crkalová, N. Riethof: JAK ZEFEKTIVNIT PRÁCI V TÝMU (249 Kč)

 

Novinky posledního pololetí

 

 

 

 [ Objednat ] 
Jana Hrubá, - 18.12.2005
Pedagogické znalosti učitele: teorie a praxe

Autor v knize mj. doporučuje praktické jednání, které vede k získávání konkrétních pedagogických zkušeností a následně s využitím sebereflexe a teoretické reflexe k budování pedagogických znalostí u každého jedince.
 

 

Autor, významný odborník na pedagogický výzkum se v této publikaci zaměřil na problematiku pedagogických znalostí učitele jak z hlediska teorie, tak i praxe. Na úvod sám autor velmi vhodně uvádí, co jej vedlo k napsání této knihy. Jaké byly motivy jeho kroků, co je cílem vydání této publikace.

 

Tato kniha je členěna velmi přehledně a systematicky do celkem devíti kapitol. Každá kapitola je pak stejně členěna. Obsahuje výchozí otázky a podněty, které mají čtenáře vyburcovat k přemýšlení nad základními pojmy a okruhy, které se k dané kapitole mohou vyskytnout. Druhá podkapitola každé kapitoly je zaměřena na teoretické minimum a doplnění příklady. Třetí část každé kapitoly nabízí typy pro vzdělavatele učitelů a poslední čtvrtá podkapitola každé kapitoly nabízí pro čtenáře náměty, jak uvedenou problematiku může aplikovat na sobě samém v rámci sebereflexe a sebehodnocení.

 

Publikace poskytuje mnoho cenných příkladů v každé kapitole, které jsou vhodně graficky odlišeny, aby je nikdo nemohl přehlédnout. Na rozdíl od jiných publikací nepodává autor »vhodné návody« k utváření pedagogických znalostí, ale doporučuje praktické jednání, které vede k získávání konkrétních pedagogických zkušeností a následně s využitím sebereflexe a teoretické reflexe k budování pedagogických znalostí u každého jedince.

 

První kapitola je věnována pedagogickým znalostem a jejím druhům. Uvádí zde model znalostí, který v jedné rovině rozlišuje sociokulturní, obsahové a metakognitivní znalosti; v druhé rovině pozorovatelné a skryté znalosti a ve třetí rovině procedurální a deklarativní znalosti. V rámci sebereflexe a reflexe odkazuje autor čtenáře na vyplnění posuzovací škály CLIC a CLIC-DID a doporučuje posouzení i z hlediska pohledu kolegů a studentů a doporučuje jejich srovnání s vlastním sebehodnocením, což může být přínosem pro každého pedagoga.

 

Druhá kapitola je zaměřena na pedagogické znalosti jako klíčovou součást pedagogických kompetencí. Autor se věnuje vymezení profesních klíčových kompetencí učitele. V příkladě č. 5 jsou uvedeny profesní kompetence učitele všeobecně vzdělávacích předmětů na 2. stupni základní školy a na střední škole přehledně podle rozdílných druhů, které byly výsledkem řešení projektu rezortního výzkumu MŠMT Podpora práce učitelů. Vymezují co všechno musí pedagog znát, aby mohl úspěšně vykonávat svoji profesi.

 

V části pro pedagogy, námět pro práci na sobě samém, autor odkazuje na studium škály EMIT a posouzení významu hodnot P, R, U, které jsou vyjádřením hodnot poznávat vlastní emoce i emoce druhých, kontrolovat a regulovat vlastní emoce a využití pozitivně vlastních emocí při řešení praktických situací.

 

Následující třetí kapitola je věnována implicitní povaze pedagogických znalostí. Zde v teoretické části je vymezeno celkem patnáct teorií spolu s jejich výsledky, které byly řešeny v akčním výzkumu změn implicitní teorie učení a vyučování. Velmi inspirativní jsou zde náměty pro práci učitele na sobě samém.

 

Čtvrtá kapitola nabízí informace tykající se cesty od pedagogických znalostí k pedagogické kondici. Tato kapitola je malá svým rozsahem ale velmi významná svým obsahem a významem.

 

V páté kapitole autor upozorňuje na osobní zkušenosti jako zdroji utváření pedagogických znalostí. Zde mne zaujal obrázek zjednodušeného modelu zkušenostního učení a model vývoje pedagogických znalostí subjektu z jeho osobních zkušeností.

 

Velmi zajímavou a inspirativní pro každého pedagoga je šestá kapitola, kde se autor zaobírá úlohou sebereflexe v procesu utváření pedagogických znalostí. Zde na příkladu č. 14 jsem si uvědomila obdobné zkušenosti, které jsem získala z vlastního domácího prostředí se synem, který má LMD poruchu pozornosti, a pokud nemám čas se mu třeba jen na krátkou dobu věnovat, přenáším na něj svůj stres z pracovního zaneprázdnění. V podkapitole věnované pro pedagogy pro práci na sobě samém jsou velmi vhodně uváděny kompetence učitele z druhé kapitoly s příklady otázek, které si každý pedagog může klást pro vlastní sebereflexi. Pedagogické znalosti učitele: teorie a praxe

 

Sedmá kapitola je tvořena integrací teorie a praxe v procesu rozvíjení pedagogických znalostí. Zde se autor zaměřil nejprve na ujasnění a vymezení pojmů jako je pedagogická teorie, reálný svět, svět subjektů, svět idejí a teorií a pedagogická praxe. Zvlášť se zaobírá problematikou pedagogické teorie a praxe ve vzdělávání studentů učitelství a zvlášť v práci učitelů, které jsou doplněny celkem jedenácti příklady.

 

Předposlední kapitola je svým obsahem směřována k tvořivosti učitele a rozvoji jeho pedagogických znalostí. Zde mne zaujal dotazník v příkladu č. 28, na kterém si každý alespoň orientačně může odkrýt své implicitní teorie tvořivosti.

 

Stěžejním tématem poslední kapitoly je autoregulace procesu rozvíjení pedagogických znalostí.

 

Na konci je přehledně uvedena strukturovaná literatura na vybranou citovanou a další doporučenou a dále vybrané zahraniční monografie. Každý čtenář této publikace s potěšením uvítá věcný rejstřík, který se ne v každé odborné knize nachází. Je uveden před závěrečnými přílohami.

 

V přílohách pak můžeme najít posuzovací škálu CLIC včetně námětu k vyhodnocení výsledků, dále její modifikaci autorem CLIC-DID; posuzovací škálu EMIT včetně instrukce pro vyhodnocení výsledků škály a dotazník Implicite. Teorie U a V, kterou vypracoval autor pro pedagogy k posouzení jednak vlastního vyučovaného předmětu a k sebereflexi vlastních postojů a názorů.

 

 

RNDr. Jana Hrubá, katedra matematických metod v ekonomice, Ekonomická fakulta VŠB – TU Ostrava

 

 

___________________________

 

V. Švec: PEDAGOGICKÉ ZNALOSTI UČITELE. Teorie a praxe

 

Pedagogické znalosti se stále více stávají nepostradatelnou součástí učitelovy profesionality. Publikace je příručkou, které mohou využít studenti učitelství i jejich učitelé, učitelé na všech typech a stupních škol, lektoři ve vzdělávání dospělých a všichni ti, do jejich pracovní nebo zájmové činnosti patří vzdělávání, výcvik a výchova dětí, mládeže i dospělých.

 

Text knihy vychází z praxí ověřeného poznatku, že pedagogické znalosti si nelze dokonale osvojit pouze studiem učebnic a odborné literatury. Proto nepodává »hotové návody« k utváření pedagogických znalostí, ale naopak přináší náměty k tomu, aby čtenář jednal v pedagogických situacích. Takto vznikají nejdříve pedagogické zkušenosti, které se s využitím sebereflexe a teoretické reflexe postupně transformují na pedagogické znalosti.

 

 

Knihu vydalo nakladatelství Aspi, stojí 225 Kč a můžete si ji objednat na adrese:

 

Zásilkové knihkupectví Agentury STROM, e-mail: knihy@ucitelske-listy.cz, tel./fax: 257 940 236, Skype: agentura.strom, Dolomitová 8, 159 00 Praha 5

 

Kompletní nabídku knih našeho ZÁSILKOVÉHO KNIHKUPECTVÍ zaměřeného na pedagogickou literaturu a knihy pro ředitele škol, ale i pro mateřské školy a družiny či počítačovou a další odbornou literaturu si můžete stáhnout v komprimované formě ZDE.

 

 


 
Diskusní fórum ke článku Poslední příspěvek 18.12.2005 10:14:34
Příspěvek JménoDatum
PoznámkaIng.František Augusta  2005-12-18 10:14:33 
Příspěvek JménoDatum
    

Vyhledávání

    
   Rozšířené hledání
   Nápověda
Aktuální číslo
Ročník XIV., číslo 10

Aktuální téma: UČÍME SE JINAK UČIT A JINAK HODNOTIT?

·   Co teď potřebují školy a učitelé? (Hrubá, Prášilová)

·   O evaluaci a učitelích (Šrámek)

·   Testy? A jak dále? (Chvál)

·   Boj o žákovskou knížku 1 (Švrčková)

·   Vzdělávací strategie 10. Integrace (Bělecký)

·   Problémový žák, nebo žák s problémy? (Hrubá)

·   Ředitelé, je to na vás! (Odložilíková)

·   Od RVP k ŠVP – idea a realita... (Kuchnová)

·   Kooperativní učení v praxi 6 (Hanzelková)

·   Dobře začít v první třídě (Plesná)

·   Nebojte se projektů 6. Zkušenosti s projektovým vyučováním v matematice III. (Plíšková)

·   Projekty v málotřídce 6 (Červenka)

·   Jak si vytvořit ŠVP pro školní družinu 3 (Burdíková)

·   K laboratorním pracím z přírodopisu (Hrabí)

·   Netradiční zápis na ZŠ Jičínská (kolektiv učitelů)

·   Co najdete na našem webu

ŘEDITELSKÉ LISTY 10 (příloha pro ředitele): JAK JSTE SI ZFORMULOVALI ZÁKLADNÍ HODNOTY A CÍLE VAŠÍ ŠKOLY?

·   Existuje objektivně správný způsob vzdělávání? (Ludvík)

·   Jak si školy formulují svoje vize (Eger)      

·   Literatura pro ředitele

 

Inspiromat UL: bonus pro předplatitele 

 [ Starší čísla ]  [ Objednat ] 

Pozvánky
· 3. seminář projektu Tvořivý učitel tvořivé informatiky
13. 9. 2007...
· Mezinárodní konference o integrovaném vzdělávání
8.–10. 11. 2007...
· Letní škola PAU se přesouvá na podzim!
25.-27. 10. 2007...
· Odborný seminář PedF OU
23.–24. 1. 2008...
· Školení Základy mezinárodního humanitárního práva
12.–14. 10. 2007...
· Konference Sítě ve školství 2007
27. – 28. 8. 2007...

Doporučujeme
·Odkazy
Informace
· Pro autory
· Pro čtenáře
· Pro školy
· Napište redakci

Bibliografie
· Ročník XIV. 2006/07
· Ročník XIII. 2005/06
· Ročník XII. 2004/05
· Ročník I.-XIV. 1993/2007

Učitelské listy poskytují svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce Učitelských listů a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Rubriku Zaujalo nás připravujeme ve spolupráci s Newton I. T.
© 2005 Agentura STROM, CP Books, a.s.
Technický kontakt: Michal Kwolek
Šéfredaktor: Jana Hrubá
Všechna práva vyhrazena
Tento server dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
ISSN 1210-6313