Gniezno - Pierwsza Stolica Polski - Dobre miejsce, królewska tradycja!

 aleja handlowa | e-ogłoszenia | forum | kontakt

Dzisiaj jest

Home  |  Aleja Handlowa  |  Ogłoszenia on-line  |  Plan Miasta  |  Rozkład MPK, PKP  |  Księga Gości  |  Reklama  |  Kontakt z nami

Gniezno w Internecie: Oficjalna strona Miasta Gniezna  •  Oficjalna strona Starostwa Powiatowego  • Galeria stare.gniezno.pl

Informator kulturalny  |  Informator sportowy  |  Repertuar kina  |  Repertuar teatru  |  Imprezy cykliczne  |  Patronat e-gniezno.pl

Użytkowników on-line:

 Aleja Handlowa
 Ogłoszenia drobne
 Gniezno - Miasto Otwarte
 Władze Gniezna
 Gniezno na fotografii
 Symbole Miasta Gniezna
 Gnieźnieński sport
 Urzędy i instytucje
 Związki i stowarzyszenia
 Urzędy pocztowe
 Media lokalne
 Gnieźnieńska edukacja
 Miasta partnerskie
 Strefa płatnego postoju
 Banki i bankomaty
 Nocleg w Gnieźnie
 Stacje paliw - Parkingi
 Parafie - informacje
 Rozkład MPK, PKP
 Kolekcjonerstwo

 Gniezno w Internecie

 Służby ratunkowe
 Telefony alarmowe
 Szpitale i przychodnie

 Apteki

 Plan Miasta Gniezna
 Atrakcje dla turystów
 Kolejka wąskotorowa
 Muzea w Gnieźnie
 Szlak Piastowski
 To warto wiedzieć
 Porady dla turystów
 Powiat Gnieźnieński
 Spacerkiem po Gnieźnie

 Noclegi - Hotele

 Stare pocztówki miasta
 Historia Miasta Gniezna
 Z kart historii
 Historyczne ciekawostki
 O początkach miasta
 Gniezno przez wieki
 Zjazd Gnieźnieński
 Św. Wojciech - Patron
 Drzwi Gnieźnieńskie
 Katedra Gnieźnieńska
 Historia Archidiecezji
 Jan Paweł II w Gnieźnie
 Światowy Zlot ZHP 2000
 Legendy gnieźnieńskie
 Żydzi w Gnieźnie

 Uroczystości milenijne

 Informator kulturalny
 Informator sportowy
 Repertuar teatru
 Repertuar kina
 Lokale rozrywkowe
 Grupy artystyczne
 Imprezy cykliczne
 Kultura w Gnieźnie

Z historii Gniezna ...

Po ostatnim pożarze w 1819 r., który strawił niemal całe miasto pozostały jedynie murowane kościoły i dwa murowane domy przy Rynku. Dzisiejsza zabudowa Gniezna pochodzi z XIX i XX wieku. Urbaniści tworząc nowy plan ulic mieli na celu przede wszystkim wyeksponowanie katedry. Wytyczono główną oś miasta od katedry do kościoła ewangelickiego. W tym okresie powstały ulice: Tumska i B. Chrobrego.

Wylot z Rynku na ul. Tumską

W roku 1872 oddany został do użytku dworzec kolejowy. W tym samym roku wjechał na stację pierwszy pociąg, który od tej chwili regularnie kursował na linii Poznań - Bydgoszcz. Pod koniec lat 90-tych XIX w., ukończono budowę linii Gniezno - Nakło.

Budynek dworca, ok 1910 r.

 


Gniezno - Miasta partnerskie


Gniezno utrzymuje kontakty międzynarodowe z kilkoma zaprzyjaźnionymi miastami w Europie. W ramach współpracy z miastami partnerskimi w 1997 roku w związku z obchodami 1000 - lecia śmierci św. Wojciecha przygotowano program prezentacji kulturalnych tych miast. Na rok 2000, w związku z Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego została przygotowana wystawa pt. "Europa wczoraj i dziś"

ANAGNI (Włochy) - Miasto Anagni szczególnie znane jest do chwili obecnej, z roli jaką odegrało, będąc w Średniowieczu siedzibą papieską i z wydarzeń związanych z Bonifacym VIII. Anagni było rezydencją cesarzy Marka Aureliusza, Commodo, Lucio Settimo Severo i Caracalla. Będąc centrum międzynarodowego życia politycznego w Średniowieczu Anagni dało początek czterem pontyfikatom: Innocentego III, Grzegorza IX, Aleksandra IV i Bonifacego VIII. Stało się nawet rezydencją oficjalną papieży. To wszystko składa się na to, że zasługuje ono na nazwę "Miasta Papiezy". Katedra zbudowana w latach 1071 - 1105 zachowała swój prawie nie zmieniony charakter lombardzko - romański z fasadą z łukiem w pełnym sklepieniu drzwi głównych. Pałac komunalny, zbudowany w latach 1159 - 1163 przez Iacopo da Iseo, przybyłego do Anagni z delegacją Związku Lombardzkiego jest perłą architektury świeckiej. Posiada on oryginalną koncepcje architekturalna z amfiliada ośmiu dużych łuków kamiennych podtrzymujących wspaniałą salę "Salle de Raison". Liczne kościoły w Anagni, odrestaurowano w większości w XVIII wieku lub wybudowano ex - novo.

ESZTERGOM (Węgry) - Pomniki historii i bogate zbiory sprawiaja, że Esztergom położony u zachodniej bramy Zakola Dunaju jest jednym z najładniejszych miast Węgier. Śreniowieczny Pałac Królewski, uprzednia siedziba królów z Dynastii Arpadów jest najstarszą fortyfikacją w kraju zbudowaną z kamienia. Najbardziej monumentalna budowlą Węgierskiego kościoła katolickiego, Katedra została zbudowana na Wzgórzu Zamkowym w ubiegłym stuleciu. W sezonie turystycznym muzyczne życie miasta jest bardzo bogate. Szczególnym wydarzeniem jest międzynarodowy Festiwal Gitarowy, organizowany raz na dwa lata. Sympatyczne Lido i kurort Esztergom przyciągają wielu gości. Okolice Esztergom, Wzgórza Pilis zapraszają do odpowiednich miejsc na krótkie spacery po lesie, a także na dłuższe wędrówki po wzgórzach.

FALKENBERG (Szwecja) - Pierwsze wzmianki o Falkenbergu notuje się od połowy XII wieku. Leżał on na terytorium duńskim. Pod koniec XII wieku na dolnym brzegu rzeki "Atran" wzniesiono twierdzę. Została ona zrujnowana przez Engelbrekta, w roku 1434 i nigdy nie została odbudowana. Od roku 1645 Falkenberg należy do Szwecji na mocy traktatu pokojowego zawartego w Bromsebro. Falkenberg rozwijał się bardzo powoli. W roku 1854 liczba mieszkańców wynosiła 941 osób. Rozwó przemysłu w XVIII wieku przyczynił się również do rozwoju miasta. Dziesiejsze miasto Falkenberg ma około 18 500 mieszkańców. Gospodarkę miasta cechuje dzisiaj duża ilośc małych przedsiębiorstw produkujących głównie środki żywnościowe. Drugą ważną częścią gospodarki jest turystyka. Falkenberg leży nad morzem i w porze letniej jego liczba mieszkańców podwaja się.

ROSKILDE (Dania) - Zgodnie z podaniem Roskilde zostało założone przez króla Ro. Historyczne początki miasta sięgają czasów Wikingów około roku 990. W starożytności okolica wokół Roskilde była gęsto zaludniona, co poświadczają liczne kurhany. Krół Harald Blauzahn (Sinozęby), który wystawił kamień z napisem runicznym w Jelling, był właściwym założycielem miasta Roskilde. Roskilde bardzo szybko stało się ośrodkiem władzy królewskiej w Danii, a bogaty kościół katolicki zapewnił sobie wpływową pozycję w mieście. Około roku 1020 Roskilde stało się siedzibą biskupstwa. W średniowieczu  Roskilde uchodziło za jedno z największych i najważniejszych miast północnej Europy. W miejskiej Katedrze pochowanych zostało nie mniej niż 38 duńskich królów i królowych. Reformacja w roku 1536 przyniosła dla miasta punkt zwrotny. Cała katolicka administracja znikneła z miasta, parafie i klasztory zostały rozwiązane. W roku 1998 Roskilde będzie obchodzić jubileusz 1000-lecia.

SAINT - MALO (Francja) - Morze skały, wysepki, piękna plaża, porty, statki, wieże, mury obronne, tereny zieleni, parki. Te obrazy pojawiają się przed naszymi oczami będąc w Saint - Malo. To urocze miasto, liczy ponad 50.000 mieszkańców, położone u ujścia rzeki Rance, w zatoce Saint - Malo, będące perłą turystyczną La Manche, odwiedzane jest we wszystkich porach roku przez ponad milion turystów rocznie. Miasto zawdzięcza swoją nazwę mnichowi przybyłemu z Galii w VI w.: Maclow, który zostaje biskupem Saint - Malo. XVII i XVIII w. były epokoą wielkiego rozwoju miasta dzięki podróżom żeglarzy do Ameryki Południowej, Indii i Afryki. To właśnie w tym okresie miasto zostało rozbudowane i powstały wspaniałe hotele armatorów. Dzisiejsze Saint - Malo jest wielkim atutem Bretani, zarówno jako port handlowy jak i pasażerski, zachowując wysoką pozycję na poziomie międzynarodowym. Wyposażone w bogatą infrastrukturę morską, tereny morskie, hotele wysokiej klasy a ponadto najpiękniejszą przystań żaglową, "Miasto Korsarzy" jest miejscem spotkań amatorów czynnego wypoczynku. 

SPEYER (Niemcy) - Speyer, niegdyś prawdziwa metropolia, siedziba władzy świeckiej i duchowej, miasto cesarzy i biskupów. Ok. 10 r. p.n.e. na miejscu istniejącej już w starożytności osady celtyckiej założony zostaje przez Rzymian obóz wojskowy. Rozwijająca sie w pobliżu tego obozu osada, zwana najpierw Noviomagus rozrasta sie do rangi siedziby zarządu regionu. Od VI stulecia pojawia sie w ksiegach nazwa "SPIRA". Za czasów salickich cesarzy (1024-1125) Speyer urasta do rangi jednego z ośrodków panowania w Niemieckiej Rzeszy. Ok. 1030 r. cesarz Konrad II kładzie kamień węgielny pod budowę katedry. W roku 1689, w czasie wojny sukcesyjnej, z rozkazu Ludwika XIV Speyer zostaje spalony. Od roku 1816, po Kongresie Wiedeńskim, Speyer zostaje włączony do Królestwa Bawarii. Symbolem miasta jest tzw. cesarska katedra, której cztery wieże i dwie kopuły widoczne są już z daleka. Będąc kościołem katedralnym biskupstwa Speyer, jest ona zarazem miejscem wiecznego spoczynku salickiej dynastii. Współczesna modernizacja i postępujący rozwój gospodarczy nie przeszkodziły w zachowaniu tradycyjnego obrazy miasta.

VEENDAM (Holandia) - Veendam zajmowało zawsze na obszarze Wschodnie Groningen specjalne miejsce kolonii torfowych. Veendam leży pomiedzy rzekami : z jednej strony rzeka Oude a zdrugiej Ooster i Westerdieg. Historia zaczeła sie 350 lat temu zakopywaniem torfowisk, które po odkażeniu służyły uprawie ziemniaków. W XIX wieku nastapił rozwój przemysłu metalowego. W 1877 roku rada gminy Veendam kupiła pas ziemi i do końca 1878 roku wybudowano tu ratusz. Obecnie Veendam liczy prawie 29.000 mieszkańców.

 

Siergijew Posad - miasto w Rosji, w obwodzie moskiewskim, siedziba Siergijewo-Posadskiego rejonu. Miasto położone 71 km na północ od Moskwy, przy linii kolejowej Moskwa - Jarosław, nad rzeką Kanczurą i jej dopływami. W 2005 Siergijew Posad liczył 114,1 tys. mieszkańców. Nazwy miasta: do 1919 - Siergijewskij Posad, Siergijew Posad, 1919-1930 - Siergijew, 1930-1992 - Zagorsk, od 1992 - Siergijew Posad.Najważniejszą atrakcją turystyczną miasta stanowi kompleks ławry Troicko-Siergijewskiej, założonej w XIV wieku przez błogosławionego Siergieja Radoneżskiego. Była to twierdza, którą w latach 1608-1610 bezskutecznie oblegała 30 tysięczna armia polsko-litewska. W klasztorze pracowali słynni ikonopisarze Andriej Rublow i Danił Czornyj. Główną cerkwią kompleksu jest Troickij sobór, w którym przechowywane są relikwie św. Sergiusza Radonieżskiego. Inne zabytkowe cerkwie miasta to: Wwiedzieńska i Piatnicka (z 1547), Wozniesienska (1766-1799), Uspienska (1769), Iliańska (1733). Do ważnych zabytków należą również hotel klasztorny z 1823, w stylu klasycystycznym, kramy kupieckie (początek XX wieku) i studnia piatnicka z XVIII wieku). Miasto zalicza się do Złotego Pierścienia Rosji.

 

Humań – miasto w środkowej części Ukrainy, w obwodzie czerkaskim, przy połączeniu Kamionki i Umanki (dorzecze Bohu) – 91 tys. mieszk. (1990). Przemysł: maszynowy, materiałów budowlanych i spożywczy; 2 szkoły wyższe. Humań jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast Ukrainy. Położony jest w centralnej części kraju, w obwodzie Czerkawskim, 180 km od Kijowa, przy autostradzie z Kijowa do Odessy. Jest siedzibą władz administracyjnych rejonu (powiatu), jednego z 20 regionów rolniczo – przemysłowych obwodu Czerkawskiego (głównego producenta, buraków cukrowych i nawozów azotowych).Miasto ma swoją burzliwą historię. W XIII wieku opanowane zostało przez mongolskich tatarów a w wieku XIV podobnie jak większa część Ukrainy stało się częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pod koniec wieku XVI Humań został włączony do Polski.W dniu 2 maja 2005 r. umowę o współpracy z ukraińskim Humaniem podpisali w Gnieźnie prezydent Jaromir Dziel oraz zastępca Mera Miasta Humań Galina Mykytiwna Prudnikowa. Umowa przewiduje m.in. rozpowszechnianie wiedzy o obu miastach, wymianę kulturalną, oświatową oraz sportową.

 

Radziwiliszki - miasto (19 883 mieszk.) na Litwie, siedziba gminy w obwodzie szawelskim. Miasto w XVI w. założył wojewoda wileński Krzysztof Radziwiłł. Do 1795 w granicach województwa trockiego Rzeczypospolitej. Od 1918 r. w granicach niepodległej Litwy.Miasto Radviliskis liczy około 20 tys. mieszkańców, położone jest w centralnej części Litwy, nieco na północy tego kraju i jest siedzibą gminy w obwodzie szawelskim. Miasto w XVI w. założył wojewoda wileński Krzysztof Radziwiłł. W roku 1613 pojawiło się na mapie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1619 r. najpierw kościół a później także dom luteranów ewangelickich został zbudowany w Radviliskis. Do 1795 pozostawało w granicach województwa trockiego Rzeczypospolitej a od 1918 r. w granicach niepodległej Litwy. Aż do połowy XX wieku było siedzibą parafii ewangelicko-reformowanej w ramach Jednoty wileńskiej. Jan III Sobieski w 1687 roku nadał miastu prawa miejskie.Miasto było wielokrotnie niszczone przez najazdy Szwedów i ucierpiało w wyniku dżumy w latach 1708-1710. Początki dynamicznego rozwoju miasta związane są z powstaniem w 1870 roku kolei żelaznej która przecina miasto. Wtedy też większą część mieszkańców miasta stanowili pracownicy kolei. Miasto stanowi po dziś dzień ważny punkt na trasach komunikacyjnych nie tylko Litwy ale także krajów bałtyckich. W całym powiecie mieszka około 52 tys. mieszkańców i zajmuje on powierzchnię 163,5 km2. Miasto słynne jest z produkcji napoi, przetwórstwa drzewnego, produkcji mebli i przemysłu maszynowego. Jednak uprawa ziemi bogatej w składniki odżywcze jest główną dziedziną wzrostu i rozwoju regionu.

Źródło:

Wikipedia, wolna encyklopedia

Urząd Miasta Gniezna

... e-ogłoszenia ...

Szukasz szybkiej i taniej możliwości zamieszczenia ogłoszenia w Internecie? Nic prostszego! Skorzystaj już dziś z największego w Gnieźnie serwisu ogłoszeń drobnych na e-gniezno.pl. Tylko u nas bezpłatnie i wygodnie dodasz swoje ogłoszenie, nie wychodząc z domu. Skorzystaj już dziś i dołącz do grona naszych użytkowników.

Aktualne ogłoszenia

... Warto wiedzieć ...

Zanim wybierzesz się do kina możesz sprawdzić zawsze aktualny repertuar oraz zapowiedzi zbliżających się premier na ekranie kina Helios w Gnieźnie - tylko na e-gniezno.pl

... Twoja e-poczta ...

 

Serwis e-gniezno.pl proponuje Państwu bezpłatne konta e-mail o pojemności 10 MB. Aby założyć nowe konto wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. W naszej ofercie są również konta komercyjne 100 MB za jedyne 25 zł/rok

... Galeria fotografii ...

Miasta partnerskie

Gniezno utrzymuje stałą współpracę z 8 europejskimi miastami. Należą do nich: Angani, Speyer, Roskilde, Saint-Mailo, Veendam oraz Esztergom, Falkenberg i Umań. Współpraca oparta jest przede wszystkim na wymianie doświadczeń z zakresu edukacji, turystyki, gospodarki. Celem jest tu również promocja miasta i powiatu i przyciągnięcie tym samym turystów, a także inwestorów w nasze strony.

... Stare pocztówki ...

Odwiedź Galerię

Honorowy obywatel

Rada Miasta Gniezna na mocy uchwały z dnia 23 sierpnia 2003 r., nadała papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Okazją ku temu była 25 rocznica pontyfikatu Ojca Świętego, który jest silnie związany z Archidiecezją w Gnieźnie.

Zobacz: Akt Nadania

... Flaga Europy ...

Gniezno należy do jednych z nielicznych miast w Polsce, które otrzymało bardzo zaszczytne odznaczenie w postaci Honorowej Flagi Europy. Uroczyste nadanie i wręczeni odbyło się w Strasburgu w 2001 roku.

Honorowa Flaga Europy

Czy wiesz, że ...?

Gniezno liczy sobie 69 844 mieszkańców z czego 36 351 stanowią kobiety, a 33 533 to mężczyźni. Miasto zajmuje powierzchnię 40,9 km kw. i leży na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego. W jego otoczeniu znajdują się jeziora Świętokrzyskie, Winiary oraz Jelonek.

29 kwietnia 2000 roku w auli Szkoły Pomnik przy ul. Kostrzewskiego, zebrał się na uroczystym posiedzeniu Sejm RP. Było to pierwsze wyjazdowe posiedzenie w historii polskiego Sejmu.

W centrum Gniezna działa Strefa Płatnego Parkowania Godzina postoju w obrębie strefy kosztuje 2 zł. Od listopada 2006 r. w centrum miasta pojawiły się nowe parkometry, które mają zastąpić obowiązujące do tej pory karty postojowe.

Od 2003 roku odbywa się w Gnieźnie Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, którego organizatorami są Państwo Kamyszkowie, właściciele restauracji "Pod Piątką". Festiwal ściąga do Gniezna znane i cenione postaci muzyki jazzowej w Polsce i zagranicą. 

... Statystyki ...


REKLAMA

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!


Reklama na e-gniezno.pl  |  Współpraca z portalem  |  Księga Gości  |  Historia e-gniezno.pl  Kontakt z redakcją  |  Do góry