Gniezno - Pierwsza Stolica Polski - Dobre miejsce, królewska tradycja!

 aleja handlowa | e-ogłoszenia | forum | kontakt

Dzisiaj jest

Home  |  Aleja Handlowa  |  Ogłoszenia on-line  |  Plan Miasta  |  Rozkład MPK, PKP  |  Księga Gości  |  Reklama  |  Kontakt z nami

Gniezno w Internecie: Oficjalna strona Miasta Gniezna  •  Oficjalna strona Starostwa Powiatowego  • Galeria stare.gniezno.pl

Informator kulturalny  |  Informator sportowy  |  Repertuar kina  |  Repertuar teatru  |  Imprezy cykliczne  |  Patronat e-gniezno.pl

Użytkowników on-line:

 Aleja Handlowa
 Ogłoszenia drobne
 Gniezno - Miasto Otwarte
 Władze Gniezna
 Gniezno na fotografii
 Symbole Miasta Gniezna
 Gnieźnieński sport
 Urzędy i instytucje
 Związki i stowarzyszenia
 Urzędy pocztowe
 Media lokalne
 Gnieźnieńska edukacja
 Miasta partnerskie
 Strefa płatnego postoju
 Banki i bankomaty
 Nocleg w Gnieźnie
 Stacje paliw - Parkingi
 Parafie - informacje
 Rozkład MPK, PKP
 Kolekcjonerstwo

 Gniezno w Internecie

 Służby ratunkowe
 Telefony alarmowe
 Szpitale i przychodnie

 Apteki

 Plan Miasta Gniezna
 Atrakcje dla turystów
 Kolejka wąskotorowa
 Muzea w Gnieźnie
 Szlak Piastowski
 To warto wiedzieć
 Porady dla turystów
 Powiat Gnieźnieński
 Spacerkiem po Gnieźnie

 Noclegi - Hotele

 Stare pocztówki miasta
 Historia Miasta Gniezna
 Z kart historii
 Historyczne ciekawostki
 O początkach miasta
 Gniezno przez wieki
 Zjazd Gnieźnieński
 Św. Wojciech - Patron
 Drzwi Gnieźnieńskie
 Katedra Gnieźnieńska
 Historia Archidiecezji
 Jan Paweł II w Gnieźnie
 Światowy Zlot ZHP 2000
 Legendy gnieźnieńskie
 Żydzi w Gnieźnie

 Uroczystości milenijne

 Informator kulturalny
 Informator sportowy
 Repertuar teatru
 Repertuar kina
 Lokale rozrywkowe
 Grupy artystyczne
 Imprezy cykliczne
 Kultura w Gnieźnie

Z historii Gniezna ...

Po ostatnim pożarze w 1819 r., który strawił niemal całe miasto pozostały jedynie murowane kościoły i dwa murowane domy przy Rynku. Dzisiejsza zabudowa Gniezna pochodzi z XIX i XX wieku. Urbaniści tworząc nowy plan ulic mieli na celu przede wszystkim wyeksponowanie katedry. Wytyczono główną oś miasta od katedry do kościoła ewangelickiego. W tym okresie powstały ulice: Tumska i B. Chrobrego.

Wylot z Rynku na ul. Tumską

W roku 1872 oddany został do użytku dworzec kolejowy. W tym samym roku wjechał na stację pierwszy pociąg, który od tej chwili regularnie kursował na linii Poznań - Bydgoszcz. Pod koniec lat 90-tych XIX w., ukończono budowę linii Gniezno - Nakło.

Budynek dworca, ok 1910 r.

 


Gniezno - Symbole Miasta


Pobierz: Hejnał Miasta Gniezna


Herb Miasta Gniezna - Orzeł w koronie

Nazwa miasta

Pierwsze próby wyjaśnienia pochodzenia nazwy miasta próbował w swojej kronice podjąć Gall Anonim. W zapisie pochodzącym z XII wieku próbował udowodnić, że nazwa Gniezno pochodzi od gniazda - „...Był mianowicie w mieście Gnieźnie, które po słowiańsku znaczy tyle co „gniazdo”, książę imieniem Popiel...”. Poszukiwanie pochodzenia zawiodło badaczy także do legendy o Lechu, który znalazł na wyniosłych drzewach orle gniazdo, od którego wg legendy pochodzi nazwa miasta. Na przestrzeni lat wielu uczonych podejmowało próby obalenia średniowiecznej tezy. Efekt był taki, że powstało wiele różnego rodzaju koncepcji.

Zagłębiając się w historię, przytoczono trzy pierwsze zapisy nazwy Gniezna. Na denarze Bolesława Chrobrego, wybitym ok 1000 roku widniał napis – Gnezdvn, inną formę podaje czeski kronikarz Kosmas, który żył na przełomie XIX i XII wieku – Gnezden, znajdowała się ona również na Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 r. Na dokumentach królewskich w XII wieku pojawia się nazwa Gniezdno – co może potwierdzać podstawę nazwy Gnezd -. Idąc dalej znajdujemy kolejne hipotezy, tym razem dowodzące, że Gniezno wywodzi się od Kneźna, które to pojawiało się w dokumentach z okresu wczesnego średniowiecza. Antropolodzy uważali jednak, że Kneźno wywodzi się od wyrazu książę, jednak zastanawia fakt, że formy takie jak Kniesen czy Knysen były w większości tworzone przez niemieckich autorów.

Współcześnie prowadzone badania idą w kierunku przypuszczenia, że nazwa Gniezno wywodzi się od jeziora, które 1000 lat temu otaczało gród gnieźnieński i nosiło nazwę Gniezno. O istnieniu jeziora może świadczyć chociażby obniżenie terenu w okolicy Wzgórza Lecha oraz pochodząca z 1887 roku mapka. Są jeszcze teorie mówiące, że nazwa pochodzi od ukształtowania terenu, mianowicie od faktu, że otoczone wzgórzami mokradła i jeziora tworzyły nieckę do złudzenia przypominającą gniazdo. Trudno dziś jednak dokładnie wyjaśnić pochodzenie nazwy Gniezna. Ilość zgromadzonych na przestrzeni lat materiałów sprawia, że stworzenie jednej koncepcji jest po prostu niemożliwe.

Gniezno Miasto Otwarte - oficjalne logo Gniezna

 

Pieczęć Miasta Gniezna


Symbole Powiatu Gnieźnieńskiego

 

Oficjalny Herb Powiaty Gnieźnieńskiego

 

Oficjalna flaga Powiatu Gnieźnieńskiego


Pobierz: Hejnał Powiatu Gnieźnieńskiego

 

 

... e-ogłoszenia ...

Szukasz szybkiej i taniej możliwości zamieszczenia ogłoszenia w Internecie? Nic prostszego! Skorzystaj już dziś z największego w Gnieźnie serwisu ogłoszeń drobnych na e-gniezno.pl. Tylko u nas bezpłatnie i wygodnie dodasz swoje ogłoszenie, nie wychodząc z domu. Skorzystaj już dziś i dołącz do grona naszych użytkowników.

Aktualne ogłoszenia

... Warto wiedzieć ...

Zanim wybierzesz się do kina możesz sprawdzić zawsze aktualny repertuar oraz zapowiedzi zbliżających się premier na ekranie kina Helios w Gnieźnie - tylko na e-gniezno.pl

... Twoja e-poczta ...

 

Serwis e-gniezno.pl proponuje Państwu bezpłatne konta e-mail o pojemności 10 MB. Aby założyć nowe konto wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. W naszej ofercie są również konta komercyjne 100 MB za jedyne 25 zł/rok

... Galeria fotografii ...

Miasta partnerskie

Gniezno utrzymuje stałą współpracę z 8 europejskimi miastami. Należą do nich: Angani, Speyer, Roskilde, Saint-Mailo, Veendam oraz Esztergom, Falkenberg i Umań. Współpraca oparta jest przede wszystkim na wymianie doświadczeń z zakresu edukacji, turystyki, gospodarki. Celem jest tu również promocja miasta i powiatu i przyciągnięcie tym samym turystów, a także inwestorów w nasze strony.

... Stare pocztówki ...

Odwiedź Galerię

Honorowy obywatel

Rada Miasta Gniezna na mocy uchwały z dnia 23 sierpnia 2003 r., nadała papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Okazją ku temu była 25 rocznica pontyfikatu Ojca Świętego, który jest silnie związany z Archidiecezją w Gnieźnie.

Zobacz: Akt Nadania

... Flaga Europy ...

Gniezno należy do jednych z nielicznych miast w Polsce, które otrzymało bardzo zaszczytne odznaczenie w postaci Honorowej Flagi Europy. Uroczyste nadanie i wręczeni odbyło się w Strasburgu w 2001 roku.

Honorowa Flaga Europy

Czy wiesz, że ...?

Gniezno liczy sobie 69 844 mieszkańców z czego 36 351 stanowią kobiety, a 33 533 to mężczyźni. Miasto zajmuje powierzchnię 40,9 km kw. i leży na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego. W jego otoczeniu znajdują się jeziora Świętokrzyskie, Winiary oraz Jelonek.

29 kwietnia 2000 roku w auli Szkoły Pomnik przy ul. Kostrzewskiego, zebrał się na uroczystym posiedzeniu Sejm RP. Było to pierwsze wyjazdowe posiedzenie w historii polskiego Sejmu.

W centrum Gniezna działa Strefa Płatnego Parkowania Godzina postoju w obrębie strefy kosztuje 2 zł. Od listopada 2006 r. w centrum miasta pojawiły się nowe parkometry, które mają zastąpić obowiązujące do tej pory karty postojowe.

Od 2003 roku odbywa się w Gnieźnie Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, którego organizatorami są Państwo Kamyszkowie, właściciele restauracji "Pod Piątką". Festiwal ściąga do Gniezna znane i cenione postaci muzyki jazzowej w Polsce i zagranicą. 

... Statystyki ...


REKLAMA

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!


Reklama na e-gniezno.pl  |  Współpraca z portalem  |  Księga Gości  |  Historia e-gniezno.pl  Kontakt z redakcją  |  Do góry