Gniezno - Pierwsza Stolica Polski - Dobre miejsce, królewska tradycja!

 aleja handlowa | e-ogłoszenia | forum | kontakt

Dzisiaj jest

Home  |  Aleja Handlowa  |  Ogłoszenia on-line  |  Plan Miasta  |  Rozkład MPK, PKP  |  Księga Gości  |  Reklama  |  Kontakt z nami

Gniezno w Internecie: Oficjalna strona Miasta Gniezna  •  Oficjalna strona Starostwa Powiatowego  • Galeria stare.gniezno.pl

Informator kulturalny  |  Informator sportowy  |  Repertuar kina  |  Repertuar teatru  |  Imprezy cykliczne  |  Patronat e-gniezno.pl

Użytkowników on-line:

 Aleja Handlowa
 Ogłoszenia drobne
 Gniezno - Miasto Otwarte
 Władze Gniezna
 Gniezno na fotografii
 Symbole Miasta Gniezna
 Gnieźnieński sport
 Urzędy i instytucje
 Związki i stowarzyszenia
 Urzędy pocztowe
 Media lokalne
 Gnieźnieńska edukacja
 Miasta partnerskie
 Strefa płatnego postoju
 Banki i bankomaty
 Nocleg w Gnieźnie
 Stacje paliw - Parkingi
 Parafie - informacje
 Rozkład MPK, PKP
 Kolekcjonerstwo

 Gniezno w Internecie

 Służby ratunkowe
 Telefony alarmowe
 Szpitale i przychodnie

 Apteki

 Plan Miasta Gniezna
 Atrakcje dla turystów
 Kolejka wąskotorowa
 Muzea w Gnieźnie
 Szlak Piastowski
 To warto wiedzieć
 Porady dla turystów
 Powiat Gnieźnieński
 Spacerkiem po Gnieźnie

 Noclegi - Hotele

 Stare pocztówki miasta
 Historia Miasta Gniezna
 Z kart historii
 Historyczne ciekawostki
 O początkach miasta
 Gniezno przez wieki
 Zjazd Gnieźnieński
 Św. Wojciech - Patron
 Drzwi Gnieźnieńskie
 Katedra Gnieźnieńska
 Historia Archidiecezji
 Jan Paweł II w Gnieźnie
 Światowy Zlot ZHP 2000
 Legendy gnieźnieńskie
 Żydzi w Gnieźnie

 Uroczystości milenijne

 Informator kulturalny
 Informator sportowy
 Repertuar teatru
 Repertuar kina
 Lokale rozrywkowe
 Grupy artystyczne
 Imprezy cykliczne
 Kultura w Gnieźnie

Z historii Gniezna ...

Po ostatnim pożarze w 1819 r., który strawił niemal całe miasto pozostały jedynie murowane kościoły i dwa murowane domy przy Rynku. Dzisiejsza zabudowa Gniezna pochodzi z XIX i XX wieku. Urbaniści tworząc nowy plan ulic mieli na celu przede wszystkim wyeksponowanie katedry. Wytyczono główną oś miasta od katedry do kościoła ewangelickiego. W tym okresie powstały ulice: Tumska i B. Chrobrego.

Wylot z Rynku na ul. Tumską

W roku 1872 oddany został do użytku dworzec kolejowy. W tym samym roku wjechał na stację pierwszy pociąg, który od tej chwili regularnie kursował na linii Poznań - Bydgoszcz. Pod koniec lat 90-tych XIX w., ukończono budowę linii Gniezno - Nakło.

Budynek dworca, ok 1910 r.

 


Gniezno - Uroczystości milenijne


Spotkanie Prezydentów – 12 marca 2000 r.

Tysiąc lat temu, gdy u grobu świętego Wojciecha spotkali się władca polski Bolesław Chrobry, cesarz rzymski i niemiecki Otton III i legat papieski, położone zostały podwaliny pod taką Europę, w jakiej dziś żyjemy. To wówczas, wraz z decyzjami wprowadzającymi Polskę do rodziny krajów współtworzących europejską cywilizację, zarysował się kształt granic państw europejskich i zarazem nakreślona została wizja europejskiej jedności. Dziś, gdy Europa się integruje i bliższa jest jedności aniżeli kiedykolwiek, spotkanie w Gnieźnie prezydentów pięciu państw Europy, odbywające się na progu trzeciego tysiąclecia, miało szczególną wymowę. Było zaakcentowaniem naszego poczucia wspólnoty i sąsiedzkich więzi; przywołanie cywilizacyjnych korzeni i spojrzenie w przyszłość. Europa XXI wieku stoi przed koniecznością wypełnienia ram dzisiejszej integracji. Głównym punktem spotkania było nabożeństwo ekumeniczne w Katedrze Gnieźnieńskiej z udziałem najwyższych dostojników trzech wyznań. W spotkaniu udział wzięli prezydenci: Polski – Aleksander Kwaśniewski, Słowacji – Rudolf Szuster, Niemiec – Johanes Rau, Litwy – Valdas Amdamkus i Węgier – Arpad Goencz. Z różnych obiektywnych przyczyn na spotkanie nie przybył prezydent Czech – Vacław Havel i Ukrainy – Leonid Kuczma. Obecne spotkanie poprzedziły dwa doniosłewydarzenia. Pierwszym była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w roku 1979. Właśnie wtedy, w świecie przedzielonym żelazną kurtyną, papież przedstawił w Gnieźnie wizję Europy zjednoczonej. Drugim - stało się spotkanie w Gnieźnie w 1997 roku Jana Pawła II z prezydentami krajów Europy Środkowej.

 

 Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę "Collegium Europaeum"


W godzinach popołudniowych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wraz z Prezydentem Gniezna Bogdanem Trepińskim i RektoremUniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Stefanem Jurgą, uroczyście podpisali i wmurowali akt erekcyjny pod budowę "Collegium Europaeum Gnesnense". Kolegium Europejskie ma powstać w Gnieźnie m.in. po to, by uczyć jak żyć i współpracować z sąsiadami. Kolegium prawdopodobnie rozpocznie swą działalność za trzy lata. Będzie kształcić humanistów, politologów, językoznawców, głównie Polaków i Niemców. Debata telewizyjna prezydentów i konferencja prasowa Prezydenta RP.

W trakcie Uroczystości Milenijnych w Gnieźnie odbyła się debata telewizyjna Prezydentów pięciu krajów, transmitowana przez Program I TVP. 1000 lat temuZjazd Gnieźnieński stworzył nadzieję na funkcjonowanie Europy zjednoczonej porozumieniem równych, a nie podbojem. Ta wizjonerska idea nie została zrealizowana do dzisiaj. W 1000 lat od Zjazdu, Europa jest ciągle podzielona. Dlatego tak ważne jest, że w historycznym miejscu i w historycznym czasie, spotkali się Prezydenci pięciu państw, by rozmawiać właśnie o jedności europejskiej.

 

Spotkanie premierów w Gnieźnie – 28 IV 2000 r.


W dniu 28 kwietnia 2000 roku odbył się w Gnieźnie zjazd milenijny premierów Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz Polski. Spotkanie było częścią obchodów 1000-lecia obecności Kościoła hierarchicznego na ziemi polskiej, natomiast w wymiarze politycznym miało służyć przypomnieniu dalekowzroczności autorów Zjazdu Gnieźnieńskiego (1000 r.), zademonstrowaniu dobrych stosunków łączących Polskę z Niemcami oraz państwami Grupy Wyszehradzkiej, daniu wobec wspólnoty międzynarodowej świadectwa zjednoczenia różnych ośrodków władzy wokół najbardziej żywotnych interesów państwa i europejskich aspiracji polskiego społeczeństwa. W przeddzień Zjazdu odbyły się w Gnieźnie polsko - niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem kanclerza Gerharda Schroedera i premiera Jerzego Buzka. W spotkaniu w Gnieźnie wzięli udział szefowie rządów pięciu państw Europy Środkowej: Czech - Milos Zeman, Niemiec - Gerhard Schroeder, Polski - Jerzy Buzek, Słowacji - Mikulas Dziurinda, Węgier - Victor Orban.

 
Deklaracja gnieźnieńska


My, premierzy rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz kanclerz federalny Republiki Federalnej Niemiec, zebrani w Gnieźnie u grobu św. Wojciecha tysiąc lat po spotkaniu cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym, świadomi odpowiedzialności polityków za los Europy u progu XXI wieku.

Pomni historycznych doświadczeń naszych narodów i ich dążeń do zgłębiania prawdy o przeszłości i budowania przyszłości kontynentu europejskiego w oparciu o jedność wartości i celów, przekonani o niepodzielności Europy w dążeniu do zapewnienia jej bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju, kierując się troską o dalszy rozwój wzajemnych relacji i stworzenie dogodnych warunków współdziałania państw i społeczeństw, powodowani dążeniem do znajdowania perspektywicznych odpowiedzi na dokonujące się w skali globalnej przeobrażenia. Uroczyście deklarujemy, że będziemy: Współdziałać w dążeniu do urzeczywistniania aspiracji narodów i społeczeństw do życia w zjednoczonej Europie, wspólnie angażować się na rzecz budowy europejskiej przyszłości w poszanowaniu różnorodności kultur, narodowych tradycji i regionalnych odmienności, Kierować się zasadą solidarności i ściśle współpracować w kształtowaniu rozwoju gospodarczego i życia społecznego w naszych krajach, solidarnie angażować się na rzecz rozwiązywania problemów międzynarodowych, obrony praw człowieka, zasad demokracji i praworządności oraz przeciwdziałać tworzeniu nowych podziałów kontynentu europejskiego, zdecydowanie przeciwstawiać się zagrożeniom, u podłoża których tkwią wojownicze nacjonalizmy, ksenofobia, rasizm i ideologie totalitarne. Naszym wspólnym celem jest stworzenie Europy wolnych społeczeństw, żyjących w pokoju, bezpieczeństwie i dobrobycie.

Źródło:

Urząd Miasta Gniezna

... e-ogłoszenia ...

Szukasz szybkiej i taniej możliwości zamieszczenia ogłoszenia w Internecie? Nic prostszego! Skorzystaj już dziś z największego w Gnieźnie serwisu ogłoszeń drobnych na e-gniezno.pl. Tylko u nas bezpłatnie i wygodnie dodasz swoje ogłoszenie, nie wychodząc z domu. Skorzystaj już dziś i dołącz do grona naszych użytkowników.

Aktualne ogłoszenia

... Warto wiedzieć ...

Zanim wybierzesz się do kina możesz sprawdzić zawsze aktualny repertuar oraz zapowiedzi zbliżających się premier na ekranie kina Helios w Gnieźnie - tylko na e-gniezno.pl

... Twoja e-poczta ...

 

Serwis e-gniezno.pl proponuje Państwu bezpłatne konta e-mail o pojemności 10 MB. Aby założyć nowe konto wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. W naszej ofercie są również konta komercyjne 100 MB za jedyne 25 zł/rok

... Galeria fotografii ...

Miasta partnerskie

Gniezno utrzymuje stałą współpracę z 8 europejskimi miastami. Należą do nich: Angani, Speyer, Roskilde, Saint-Mailo, Veendam oraz Esztergom, Falkenberg i Umań. Współpraca oparta jest przede wszystkim na wymianie doświadczeń z zakresu edukacji, turystyki, gospodarki. Celem jest tu również promocja miasta i powiatu i przyciągnięcie tym samym turystów, a także inwestorów w nasze strony.

... Stare pocztówki ...

Odwiedź Galerię

Honorowy obywatel

Rada Miasta Gniezna na mocy uchwały z dnia 23 sierpnia 2003 r., nadała papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Okazją ku temu była 25 rocznica pontyfikatu Ojca Świętego, który jest silnie związany z Archidiecezją w Gnieźnie.

Zobacz: Akt Nadania

... Flaga Europy ...

Gniezno należy do jednych z nielicznych miast w Polsce, które otrzymało bardzo zaszczytne odznaczenie w postaci Honorowej Flagi Europy. Uroczyste nadanie i wręczeni odbyło się w Strasburgu w 2001 roku.

Honorowa Flaga Europy

Czy wiesz, że ...?

Gniezno liczy sobie 69 844 mieszkańców z czego 36 351 stanowią kobiety, a 33 533 to mężczyźni. Miasto zajmuje powierzchnię 40,9 km kw. i leży na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego. W jego otoczeniu znajdują się jeziora Świętokrzyskie, Winiary oraz Jelonek.

29 kwietnia 2000 roku w auli Szkoły Pomnik przy ul. Kostrzewskiego, zebrał się na uroczystym posiedzeniu Sejm RP. Było to pierwsze wyjazdowe posiedzenie w historii polskiego Sejmu.

W centrum Gniezna działa Strefa Płatnego Parkowania Godzina postoju w obrębie strefy kosztuje 2 zł. Od listopada 2006 r. w centrum miasta pojawiły się nowe parkometry, które mają zastąpić obowiązujące do tej pory karty postojowe.

Od 2003 roku odbywa się w Gnieźnie Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, którego organizatorami są Państwo Kamyszkowie, właściciele restauracji "Pod Piątką". Festiwal ściąga do Gniezna znane i cenione postaci muzyki jazzowej w Polsce i zagranicą. 

... Statystyki ...


REKLAMA

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!


Reklama na e-gniezno.pl  |  Współpraca z portalem  |  Księga Gości  |  Historia e-gniezno.pl  Kontakt z redakcją  |  Do góry