Gniezno - Pierwsza Stolica Polski - Dobre miejsce, królewska tradycja!

 aleja handlowa | e-ogłoszenia | forum | kontakt

Dzisiaj jest

Home  |  Aleja Handlowa  |  Ogłoszenia on-line  |  Plan Miasta  |  Rozkład MPK, PKP  |  Księga Gości  |  Reklama  |  Kontakt z nami

Gniezno w Internecie: Oficjalna strona Miasta Gniezna  •  Oficjalna strona Starostwa Powiatowego  • Galeria stare.gniezno.pl

Informator kulturalny  |  Informator sportowy  |  Repertuar kina  |  Repertuar teatru  |  Imprezy cykliczne  |  Patronat e-gniezno.pl

Użytkowników on-line:

 Aleja Handlowa
 Ogłoszenia drobne
 Gniezno - Miasto Otwarte
 Władze Gniezna
 Gniezno na fotografii
 Symbole Miasta Gniezna
 Gnieźnieński sport
 Urzędy i instytucje
 Związki i stowarzyszenia
 Urzędy pocztowe
 Media lokalne
 Gnieźnieńska edukacja
 Miasta partnerskie
 Strefa płatnego postoju
 Banki i bankomaty
 Nocleg w Gnieźnie
 Stacje paliw - Parkingi
 Parafie - informacje
 Rozkład MPK, PKP
 Kolekcjonerstwo

 Gniezno w Internecie

 Służby ratunkowe
 Telefony alarmowe
 Szpitale i przychodnie

 Apteki

 Plan Miasta Gniezna
 Atrakcje dla turystów
 Kolejka wąskotorowa
 Muzea w Gnieźnie
 Szlak Piastowski
 To warto wiedzieć
 Porady dla turystów
 Powiat Gnieźnieński
 Spacerkiem po Gnieźnie

 Noclegi - Hotele

 Stare pocztówki miasta
 Historia Miasta Gniezna
 Z kart historii
 Historyczne ciekawostki
 O początkach miasta
 Gniezno przez wieki
 Zjazd Gnieźnieński
 Św. Wojciech - Patron
 Drzwi Gnieźnieńskie
 Katedra Gnieźnieńska
 Historia Archidiecezji
 Jan Paweł II w Gnieźnie
 Światowy Zlot ZHP 2000
 Legendy gnieźnieńskie
 Żydzi w Gnieźnie

 Uroczystości milenijne

 Informator kulturalny
 Informator sportowy
 Repertuar teatru
 Repertuar kina
 Lokale rozrywkowe
 Grupy artystyczne
 Imprezy cykliczne
 Kultura w Gnieźnie

Z historii Gniezna ...

Po ostatnim pożarze w 1819 r., który strawił niemal całe miasto pozostały jedynie murowane kościoły i dwa murowane domy przy Rynku. Dzisiejsza zabudowa Gniezna pochodzi z XIX i XX wieku. Urbaniści tworząc nowy plan ulic mieli na celu przede wszystkim wyeksponowanie katedry. Wytyczono główną oś miasta od katedry do kościoła ewangelickiego. W tym okresie powstały ulice: Tumska i B. Chrobrego.

Wylot z Rynku na ul. Tumską

W roku 1872 oddany został do użytku dworzec kolejowy. W tym samym roku wjechał na stację pierwszy pociąg, który od tej chwili regularnie kursował na linii Poznań - Bydgoszcz. Pod koniec lat 90-tych XIX w., ukończono budowę linii Gniezno - Nakło.

Budynek dworca, ok 1910 r.

 


Gniezno - Sport


Sport dziś...

Kluby sportowe, stowarzyszenia i ośrodki prowadzące zorganizowane formy zajęć ruchowych, przedstawiają bogatą ofertę tradycyjnych form aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Wśród klubów sportowych od lat prym wiedzie żużlowy KS Dark Dog Gniezno oraz piłkarski Mieszko i hokejowy Stella Gniezno. Bogate tradycje ma hokej na trawie. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się najstarszy bieg w kraju, bieg długodystansowy z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Głównym Organizatorem jest Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji. W klubach sportowych działają sekcje : piłki nożnej, tenisa stołowego i ziemnego, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, lekkoatletyki itp... Obiekty sportowe to stadion piłkarski, stadion żużlowy z boiskiem hokejowym trawiastym, stadion hokejowy ze sztuczną nawierzchnią, hala widowiskowo - sportowa, siedem kortów tenisowych, kryta pływalnia, dwie strzelnice, tor hipiczny.

Historia gnieźnieńskiego sportu...

W pierwszej połowie XIX wieku sport uprawiano indywidualnie nie wyczynowo, traktując go jako rozrywkę i sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Już wówczas w mieście leżącym w pobliżu trzech jezior, popularne było pływanie. Władze starały się zapewnić pływakom minimum bezpieczeństwa. W latach pięćdziesiątych XIX wieku oznakowano na jeziorze Świętokrzyskim miejsca przeznaczone do kąpieli wbitymi w dno jeziora palami. Równocześnie ostrzegano przed wypływaniem poza miejsca wyznaczone. Władze miejskie troszczyły się także o zachowanie publicznej przyzwoitości. W 1864 roku Magistrat Miasta Gniezna przypomniał, że kąpanie się w jeziorze Jelonek dozwolone jest tylko osobom, "które się w budzie tamże ustawionej pod dozorem mistrza kąpielni Wesołowskiego zostającej rozbiorą i oblekę". Osobne miejsce do kąpieli wyznaczono dla dam. Korzystanie z łazienek było płatne, a bilety nabywało się w biurze magistratu w godzinach urzędowania.

Grupowe uprawianie sportu zaczęły jako pierwsze propagować niemieckie towarzystwa sportowe, które do lat osiemdziesiątych nie miały polskiej konkurencji. W roku 1887 powstało polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w 1915 roku w Gnieźnie zaczął działać Klub Sportowy "Stella". Cztery lata później klub prowadził już kilka sekcji, do których zapisywała się młodzież robotnicza, adepci kupiectwa oraz inteligencja. W 1925 roku klub prowadził swoje sekcje piłki nożnej, bokserską, kolarską oraz hokeja na lodzie i na trawie. Szczególnie ta ostatnia osiągnęła sukcesy. Jej trenerem był jeden z prekursorów tej dyscypliny sportu w Wielkopolsce, znany gnieźnieński kupiec - Alfons Drzewiecki. Zawody w hokeju na trawie rozstrzygano na boisku "Stelli" przy ul. bł. Jolenty. Jednym z najbardziej popularnych w Gnieźnie zawodników "Stelli" był Bogdan Mallow. W 1923 roku zwyciężył w biegu okrężnym na dystansie 5 km. Start i meta biegu znajdowały się na terenie koszar przy pomniku Nieznanego Żołnierza. Trasa wiodła ulicami : Chrobrego, Rynkiem, Dąbrówki, Krzywym Kołem, Kilińskiego, 3 Maja, Szpitalną, Piastowską, Lecha do Parku Kościuszki i dalej na teren koszar. W biegu wystartowało trzydziesty trzech zawodników. Zwycięzca pokonał dystans w czasie 15 minut 59 sekund. W październiku B. Mallow w organizowanych w Bydgoszczy biegach przełajowych, zajął drugie miejsce. Innym znanym zawodnikiem "Stelli" był również biegacz Zefiryn Pełczyński. Jednym z większych jego sukcesów była zajęcie drugiego miejsca w biegu przełajowym w Łodzi.

Wspomniana wyżej sekcja kolarska "Stelli" miała poważnych konkurentów : Polski Klub Kolarzy oraz Towarzystwo Cyklistów i Motorzystów. Ten pierwszy zorganizował 21 lipca 1929 roku międzymiastowy wyścig kolarski na dystansie 100 km oraz wyścig turystyczny o długości 75 km. Trasa turystyczna wiodła z Gniezna przez Czerniejewo, Neklę i Wrześnie z powrotem do Gniezna. Zawodnicy w obydwu kategoriach startowali z koszar przy ul. Wrzesińskiej, a nagrody wręczane były w Hotelu Europejskim. Wyścig na dystansie 100 km wygrał Stanisław Orczyk z Klubu Sportowego "Sokół" w Inowrocławiu w czasie 3 godzin 24 minut i 32 sekund. W wyścigu turystycznym zwyciężył Gustaw Zelm z Gniezna.

Klub sportowy "Warta" z Poznania oraz członkowie KS "Stella" z Gniezna (koszulki z gwiazdą) na boisku w koszarach przy ul. Sobieskiego.

W kwietniu 1923 roku utworzony został w Gnieźnie klub sportowy "Lech". Klub należał do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Klub osiągał znaczne dochody z organizowanych zabaw publicznych, które odbywały się najczęściej w Hotelu Europejskim i w Hotelu Francuskim. W 1929 roku klub został zlikwidowany, a jego majątek zgodnie ze statutem przekazano na wychowanie fizyczne młodzieży gnieźnieńskiej. Kolejnym gnieźnieńskim klubem sportowym był utworzony 15 lutego 1925 roku Klub "Venus". Zrzeszeni w nim zawodnicy, a nie jak można by przypuszczać zawodniczki, uprawiali lekkoatletykę i grali w piłkę nożną. Klub utrzymywał się ze składek członkowskich i dochodów uzyskanych z zabaw publicznych organizowanych najczęściej w ogrodzie "Wenecja" nad jeziorem "Jelonek" lub w sali loży masońskiej przy ulicy św. Mikołaja.

Istniały w Gnieźnie także mniejsze kluby i organizacje sportowe. Jedną z pierwszych był założony w 1920 roku Polski Klub Kręglarzy. Dwa lata później powstał Gnieźnieński Klub Szachowy. Lokalem w którym zbierali się szachiści była kawiarnia "Wiedeńska". Klub zrzeszał 29 członków, głównie lekarzy, kupców, rzemieślników i studentów. Jego prezesem był Wiktor Mallow. Szachiści posiadali pieczątkę klubową z szachownicą klubu w otoku.

Miejski Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Gnieźnie był inicjatorem utworzenia w lutym 1930 roku Gnieźnieńskiego Klubu Pływackiego. Pierwszym jego prezesem został Jan Juraszek. Do klubu wstąpiło trzydziestu chętnych. Treningi odbywały się w sali Róźyckiego na Rynku. Znacznych sukcesów sportowych członkowie klubu nie osiągnęli. Miejscem w którym chętnie spotykali się gnieźnieńscy sportowcy, były korty tenisowe, położone w sąsiedztwie strzelnicy Bractwa Kurkowego. W 1934 roku opłata za używanie kortów tenisowych wynosiła 20 gr za godzinę. Z opłaty zwolnieni byli uczniowie Miejskiej Szkoły Handlowo - Przemysłowej, którzy mogli bezpłatnie korzystać z kortów w godzinach 8.00 do 13.00

Okupacja niemiecka niemal zupełnie stłumiła wśród Gnieźnian chęć uprawiania sportu. Odbywały się jedynie mecze piłki nożnej, organizowano w domach prywatnych treningi bokserskie, a latem zawody lekkoatletyczne.

Opracowano na podstawie:

"Gnieźnianina żywot codzienny" - E. Scholtz, M. Szczepaniak

Fotografia z kolekcji Tomasza Fiedora

... e-ogłoszenia ...

Szukasz szybkiej i taniej możliwości zamieszczenia ogłoszenia w Internecie? Nic prostszego! Skorzystaj już dziś z największego w Gnieźnie serwisu ogłoszeń drobnych na e-gniezno.pl. Tylko u nas bezpłatnie i wygodnie dodasz swoje ogłoszenie, nie wychodząc z domu. Skorzystaj już dziś i dołącz do grona naszych użytkowników.

Aktualne ogłoszenia

... Warto wiedzieć ...

Zanim wybierzesz się do kina możesz sprawdzić zawsze aktualny repertuar oraz zapowiedzi zbliżających się premier na ekranie kina Helios w Gnieźnie - tylko na e-gniezno.pl

... Twoja e-poczta ...

 

Serwis e-gniezno.pl proponuje Państwu bezpłatne konta e-mail o pojemności 10 MB. Aby założyć nowe konto wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. W naszej ofercie są również konta komercyjne 100 MB za jedyne 25 zł/rok

... Galeria fotografii ...

Miasta partnerskie

Gniezno utrzymuje stałą współpracę z 8 europejskimi miastami. Należą do nich: Angani, Speyer, Roskilde, Saint-Mailo, Veendam oraz Esztergom, Falkenberg i Umań. Współpraca oparta jest przede wszystkim na wymianie doświadczeń z zakresu edukacji, turystyki, gospodarki. Celem jest tu również promocja miasta i powiatu i przyciągnięcie tym samym turystów, a także inwestorów w nasze strony.

... Stare pocztówki ...

Odwiedź Galerię

Honorowy obywatel

Rada Miasta Gniezna na mocy uchwały z dnia 23 sierpnia 2003 r., nadała papieżowi Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Okazją ku temu była 25 rocznica pontyfikatu Ojca Świętego, który jest silnie związany z Archidiecezją w Gnieźnie.

Zobacz: Akt Nadania

... Flaga Europy ...

Gniezno należy do jednych z nielicznych miast w Polsce, które otrzymało bardzo zaszczytne odznaczenie w postaci Honorowej Flagi Europy. Uroczyste nadanie i wręczeni odbyło się w Strasburgu w 2001 roku.

Honorowa Flaga Europy

Czy wiesz, że ...?

Gniezno liczy sobie 69 844 mieszkańców z czego 36 351 stanowią kobiety, a 33 533 to mężczyźni. Miasto zajmuje powierzchnię 40,9 km kw. i leży na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego. W jego otoczeniu znajdują się jeziora Świętokrzyskie, Winiary oraz Jelonek.

29 kwietnia 2000 roku w auli Szkoły Pomnik przy ul. Kostrzewskiego, zebrał się na uroczystym posiedzeniu Sejm RP. Było to pierwsze wyjazdowe posiedzenie w historii polskiego Sejmu.

W centrum Gniezna działa Strefa Płatnego Parkowania Godzina postoju w obrębie strefy kosztuje 2 zł. Od listopada 2006 r. w centrum miasta pojawiły się nowe parkometry, które mają zastąpić obowiązujące do tej pory karty postojowe.

Od 2003 roku odbywa się w Gnieźnie Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, którego organizatorami są Państwo Kamyszkowie, właściciele restauracji "Pod Piątką". Festiwal ściąga do Gniezna znane i cenione postaci muzyki jazzowej w Polsce i zagranicą. 

... Statystyki ...


REKLAMA

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!


Reklama na e-gniezno.pl  |  Współpraca z portalem  |  Księga Gości  |  Historia e-gniezno.pl  Kontakt z redakcją  |  Do góry