wersja dla przeglądarki głosowej
Trasa
Stacja kolejowa
Browar rodziny Gőtzów
Przekop Talowskiego i wiadukt kolejowy
Elektrownia teatru miejskiego
Kuźnia Zieleniewskich
Strażnica pożarnicza
Wiadukt kolejowy
Przepust drogowy przy ul. Miodowej
Elektrownia krakowska
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa
Gazownia Miejska
Most Podgórski
Most Piłsudskiego
Bulwary wiślane
Elektrownia podgórska
Fabryka Schindlera

Krakowski Szlak Techniki

Strażnica pożarnicza



Została wybudowana przy ul. Westarplatte, ówczesnej ul. Potockiego w latach 1877-1879 według projektu M. Moraczewskiego w stylu neogotyckim. Jest przykładem nowatorskiego wówczas budownictwa pożarniczego, gdzie w jednym kompleksie mieściły się koszary oficerów i strażaków, pogotowie pożarnicze, garaże dla sikawek konnych i po-jazdów strażackich, warsztaty, suszarnia węży, sala gimnastyczna i telegraf alarmowy. Do ulicy przylega główny, najbardziej okazały w ca-łym zespole budynek frontowy, murowany z czerwonej cegły, z trzema symetrycznie rozmieszczonymi bramami. Nad bramą środkową umieszczony był zbiornik wodny.

Cały kompleks do dzisiaj zachował się w niemal niezmienionym układzie pierwotnym - jedynie jedną ze skrajnych bram wjazdowych przebu- dowano, likwidując nadproże tak, aby mogły wjeżdżać przez nią współczesne bojowe wozy strażackie. Pierwotnie, na dziedzińcu, stała wspinalnia służąca do ćwiczeń - wykonana w znanej krakowskiej wytwórni J. Goreckiego (niezachowana).

Budynek nadal jest wykorzystywany przez straż pożarną. W holu wyeksponowano sikawkę na konnym wozie strażackim. Zwiedzanie obiektu wymaga uzyskania wcześniejszego zezwolenia.




Szerzej:
R. Gaweł, Budownictwo pożarnicze w Krakowie. Katalog wystawy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Kraków 2000
    Księga gości Mapa serwisu Startuj z MK redakcja Szukaj! Powrót do góry    
Copyrights by (1996 - 2009) ACK CYFRONET AGH.
Projekt graficznyFORMS Group