wersja dla przeglądarki głosowej
Trasa
Stacja kolejowa
Browar rodziny Gőtzów
Przekop Talowskiego i wiadukt kolejowy
Elektrownia teatru miejskiego
Kuźnia Zieleniewskich
Strażnica pożarnicza
Wiadukt kolejowy
Przepust drogowy przy ul. Miodowej
Elektrownia krakowska
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa
Gazownia Miejska
Most Podgórski
Most Piłsudskiego
Bulwary wiślane
Elektrownia podgórska
Fabryka Schindlera

Krakowski Szlak Techniki

Elektrownia krakowska



Wybudowana została w latach 1904-1905, pod kierunkiem K. Gayczaka (w zakresie technologii) i J. Rzymkowskiego (prace architektoniczno-budowlane). Urządzenie elektrowni zaprojektował inż. A. W. Schlayen. Pierwsze prądnice wytwarzały prąd stały i napędzane były silnikami ssąco-gazowymi. W 1906 r. zainstalowano pierwszą przetwornicę wirującą, która umożliwiła produkcję prądu zmiennego trójfazowego i przesył energii do stacji kolejowej w Płaszowie.

W latach 1906-1908 i w 1914 r. elektrownię rozbudowano: nowe budynki zaprojektował Jan Rzymkowski. Kolejne rozbudowy i moderni-zacje miały miejsce w latach 20. i 30. XX w. Elektrownia produkowała i odsprzedawała wówczas nie tylko energię elektryczną, ale także parę technologiczną. Jeszcze w 1957 r. w elektrowni produkowano 45% energii elektrycznej zużywanej w Krakowie (był to szczyt możliwości produkcyjnych elektrowni: 90 000 MWh), ale od lat 60. zakład coraz bardziej obniżał produkcję energii elektrycznej, stając się przede wszystkim elektrociepłownią. W 1976 r. ostatecznie zaprzestano produ-kcji energii elektrycznej, a w 1984 także ciepła i pary technologicznej.

Wybrane historyczne obiekty elektrowni - budynek administracyjny i "stara" hala maszyn - zostały odrestaurowane i nadal są związane z energetyką. Pozostałe przygotowywane są do adaptacji dla nowych funkcji. W patio wewnątrz budynku administracyjnego (po zgłoszeniu wizyty) obejrzeć można ekspozycję poświęconą dziejom elektrowni.


Szerzej:
Energetyka krakowska 1905-2005, pr. zb., red. W. Kania, oprac. merytor. J. Lach, Kraków 2005
W. Komorowski, Nowa hala maszyn, budynek rozdzielni i nastawni oraz nowa kotłownia w zespole byłej elektrowni miejskiej na Kazimierzu w Krakowie. Studium architektoniczno - konserwatorskie, mps Kraków 2000 - w zb.: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
A. Siwek, Sto lat elektrowni miejskiej w Krakowie, "Biuletyn Techniczny Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich" 2004/25

    Księga gości Mapa serwisu Startuj z MK redakcja Szukaj! Powrót do góry    
Copyrights by (1996 - 2009) ACK CYFRONET AGH.
Projekt graficznyFORMS Group