wersja dla przeglądarki głosowej
Trasa
Stacja kolejowa
Browar rodziny Gőtzów
Przekop Talowskiego i wiadukt kolejowy
Elektrownia teatru miejskiego
Kuźnia Zieleniewskich
Strażnica pożarnicza
Wiadukt kolejowy
Przepust drogowy przy ul. Miodowej
Elektrownia krakowska
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa
Gazownia Miejska
Most Podgórski
Most Piłsudskiego
Bulwary wiślane
Elektrownia podgórska
Fabryka Schindlera

Krakowski Szlak Techniki

Wiadukt kolejowy



Jest jednym z najstarszych, zachowanych krakowskich mostów (obecnie nad ul. Grzegórzecką). Wybudowany w latach 1861-1863 na linii kolejowej Kraków-Lwów, zastąpił stojący w tym miejscu wcześniej drewniany most kolejowy. Wzniosła go Kolej Galicyjska Karola Ludwika - jedno z największych w drugiej połowie XIX w. przedsiębiorstw kolejowych w Galicji. Jej właścicielem było Uprzywilejowane Towarzystwo Akcyjne Galicyjskiej Kolei Karola Ludwika, założone w 1857 roku przez grupę galicyjskich przedsiębiorców pod przewodnictwem L. Sapiehy. Rok później Towarzystwo wykupiło od rządu austriackiego część Wschodniej Kolei Państwowej, tj. budowanej wówczas linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Most zbudowany został dla linii dwutorowej. Jego całkowita długość to 98,6 m, a szerokość 11,8 m.

Jest budowlą pięcioprzęsłową o rozpiętości każdego z przęseł równej 10,8 m i wysokości niemal 7 m. Ustrój nośny stanowią ceglane sklepienia zamknięte półkolistymi łukami, oparte są na masywnych filarach o szerokości 2,18 m. Filary i przyczółki mostu wykonano z kamienia ciosowego, a wypełnienia pachwin i ściany boczne - z muru cyklopowego, z dużych bloków naturalnego kamienia, ociosanych do postaci nieregularnych wieloboków.

Po wschodniej stronie wiaduktu, od ul. Grzegórzeckiej, nad filarami zachowały się w tondach cyfry upamiętniające rok otwarcia mostu: 1863. Odpowiednio od strony ul. Dietla w kręgach nad filarami umie-szczone były litery: GKLB (Galizische Karl Ludwig Bahn), które usunięto w latach 50. XX w. W latach 1878-1880, po zasypaniu koryta Starej Wisly, most kolejowy stał się wiaduktem.

    Księga gości Mapa serwisu Startuj z MK redakcja Szukaj! Powrót do góry    
Copyrights by (1996 - 2009) ACK CYFRONET AGH.
Projekt graficznyFORMS Group