wersja dla przeglądarki głosowej
Trasa
Stacja kolejowa
Browar rodziny Gőtzów
Przekop Talowskiego i wiadukt kolejowy
Elektrownia teatru miejskiego
Kuźnia Zieleniewskich
Strażnica pożarnicza
Wiadukt kolejowy
Przepust drogowy przy ul. Miodowej
Elektrownia krakowska
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa
Gazownia Miejska
Most Podgórski
Most Piłsudskiego
Bulwary wiślane
Elektrownia podgórska
Fabryka Schindlera

Krakowski Szlak Techniki

Przepust drogowy przy ul. Miodowej



U wylotu ul. Miodowej wybudowany został ok. 1855 r. i poprowadzony przez nasyp linii kolejowej Wschodniej Kolei Państwowej (Őstliche Staatsbahn), która w latach 1850-1858 jako przedsiębiorstwo państwowe budowała linię kolejową z Bochni (potem z Krakowa) do Lwowa. Zespołem, który projektował i budował linię na tym odcinku, kierował w latach 1850-1854 inż. Fegy, a po nim inżynierowie: Dümmer i Zapałowicz. W 1858 r. eksploatację linii przejęła Galicyjska Kolej Karola Ludwika, a w 1891 r. - ponownie austriacka firma państwowa.

Przepust prowadził przez wał, po którym najpierw biegła jedna nitka torów kolejowych, od 1892 r. - dwie. W 1899 r. dodano trzecią nitkę torów dla uruchamianej wówczas linii lokalnej z Krakowa do Kocmyrzowa, co spowodowało konieczność przebudowy nasypu, rozbudowy murów oporowych i poszerzenia przepustu.

Sklepiony przepust zbudowany został z bloków piaskowca. Obecnie utracił swoją pierwotną estetykę, ponieważ ubytki kamienne regularnie uzupełniano betonem. Przepust położony jest obok trasy zabytków żydowskich i nowego cmentarza żydowskiego.


Szerzej:
Kwartalnik Architektury i Urbanistyki, T. X, zesz. 2, Warszawa 1995
    Księga gości Mapa serwisu Startuj z MK redakcja Szukaj! Powrót do góry    
Copyrights by (1996 - 2009) ACK CYFRONET AGH.
Projekt graficznyFORMS Group