wersja dla przeglądarki głosowej
Trasa
Stacja kolejowa
Browar rodziny Gőtzów
Przekop Talowskiego i wiadukt kolejowy
Elektrownia teatru miejskiego
Kuźnia Zieleniewskich
Strażnica pożarnicza
Wiadukt kolejowy
Przepust drogowy przy ul. Miodowej
Elektrownia krakowska
Zabytkowa zajezdnia tramwajowa
Gazownia Miejska
Most Podgórski
Most Piłsudskiego
Bulwary wiślane
Elektrownia podgórska
Fabryka Schindlera

Krakowski Szlak Techniki

Zabytkowa zajezdnia tramwajowa



Kompleks komunikacyjny na rogu ulic: Gazowej i św. Wawrzyńca wzniesiono etapami na przeł. XIX i XX w. Pierwsze obiekty wybudowała spółka założona przez Bank Belgijski, która otrzymała od gminy Kraków koncesję na budowę i eksploatację pierwszych w mieście linii tramwajowych. Najstarszy i zachowany do dzisiaj obiekt - zajezdnię tramwaju konnego - wybudowano w 1882 r. (według projektu H. Gérona), a rozbudowano w 1896 r. (według projektu T. Stryjeńskiego i Z. Hendla). Budynek ma rzadką w Krakowie drewnianą konstrukcję z ce- glanym wypełnieniem ("mur pruski"). W 1900 r. w związku z elektry-fikacją linii tramwajowych zespół rozbudowano. Dla tramwaju elektrycznego wąskotorowego (o prześwicie toru 900 mm) wzniesiono kompleks hal zespolonych, mieszczący zajezdnię, warsztaty i własną elektrownię.

Przebudowano też wtedy budynki administracyjne i obiekty zaplecza. Rozbudowę zaprojektował K. Knaus. Wzniesione wówczas budynki są obiektami murowanymi. Pozostałe, wzniesione w latach 1912-1913 (dyspozytornie i zajezdnie normalnotorowe) i w latach 20. (garaże i warsztaty autobusowe) to, podobnie jak najstarsza zajezdnia tramwaju konnego, budynki o konstrukcji drewnianej.

Dawna zajezdnia jest obecnie siedzibą Muzeum Inżynierii Miejskiej, które w zajezdni prowadzi także punkt informacyjny Krakowskiego Szlaku Techniki.


    Księga gości Mapa serwisu Startuj z MK redakcja Szukaj! Powrót do góry    
Copyrights by (1996 - 2009) ACK CYFRONET AGH.
Projekt graficznyFORMS Group