NOVI SAD, PETAK, 6. FEBRUAR 2004. GODINE
 

 




























 

 

GENERALNI SEKRETAR UN NAJAVIO MOGUĆNOST IZMENE USTAVNOG OKVIRA KOSOVA
Odlučiće dvotrećinska većina u parlamentu

NJUJORK: Generalni sekretar UN Kofi Anan najavio je mogućnost da šef UNMIK-a podrži određene izmene Ustavnog okvira Kosova, ukoliko ih podrži dve trećine poslanika Skupštine Kosova i ako su u skladu sa Rezolucijom 1244. U redovnom izveštaju o radu Misije UN na Kosovu od 1. oktobra do 31. decembra 2003, Anan je ukazao na neravnopravnu zastupljenost svih zajednica u kosovskim institucijama i ponovljene pokušaje Skupštine da prekorači svoja ovlašćenja.
- Ukoliko njene predloge podrži dve trećine poslanika, moj specijalni predstavnik (Hari Holkeri) će doneti odluku da li neki i koji predloženi amandmani mogu biti prihvaćeni i da li su u skladu sa Rezolucijom 1244 i Ustavnim okvirom - naveo je Anan. - Dostizanje standarda, naravno, ne prejudicira odluku Saveta bezbednosti o započinjanju određivanja budućeg statusa, niti prejudicira budući status Kosova. Ispunjenje standarda zavisiće i od istinske multietničnosti privremenih institucija samouprave, kao i od napretka dijaloga vlasti u Beogradu i Prištini.
Anan je pozvao Beograd da “prekine podršku paralelnim strukturama na Kosovu” jer one ometaju stvaranje “istinski multietničkog društva”.

MINISTAR LJAJIĆ U STEJT DEPARTMENTU O KOSOVU
Nastaviti razgovor Beograd-Priština

VAŠINGTON: Ministar za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore Rasim LJajić je juče razgovarao u Vašingtonu sa zvaničnicima Saveta za nacionalnu bezbednost i Stejt departmenta o formiranju nove vlade Srbije, o Kosovu i Metohiji, manjinama, jugu Srbije i saradnji sa Haškim tribunalom.
LJajić je ukazao na značaj koji pridajemo manjinskim pravima. On je rekao da smo “dobili priznanje za sve što je učinjeno u protekle tri godine”. Zvaničnicima SAD je ukazao i na činjenicu da se na Kosovu i Metohiji još krše ljudska prava, posebno manjina, i na model za rešavanja etničkih konflikata, kao i „naše iskustvo sa juga Srbije’’.
Američka administracija zahteva sprovođenje standarda pre statusa i traži da se razgovori Beograda i Prištine nastave sredinom februara, prenose agencije . (FoNet)

MINISTRI ODBRANE UKRAJINE I SCG O VOJNOJ SARADNJI
Mirovne operacije protiv terorizma

Beograd: Ministri odbrane Ukrajine i Srbije i Crne Gore Jevhen Marčuk i Boris Tadić razgovarali su juče u Beogradu o dosadašnjoj, ali i o budućoj vojnoj i odbrambenoj saradnji.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Tadić je rekao da je za SCG veoma korisno iskustvo Ukrajine u reformi vojske, kao i njeno iskustvo u domenu mirovnih operacija i borbe protiv terorizma. Ministar SCG najavio je da će delegacija Ministarstva odbrane 13. februara učestvovati na velikom skupu u Bavarskoj, kojem će prisustvovati ministri odbrane iz više zemalja sveta.
Marčuk je rekao da je razgovor posebno bio posvećen mogućnosti regionalne bezbednosti, ali i težnjama SCG za ulazak u program NATO-a Partnerstvo za mir.
Mi intenzivno podržavamo ovu inicijativu i nadamo se da će to pitanje pozitivno biti rešeno do samita NATO-a u Istanbulu - rekao je Marčuk.
Tadić je impresioniran sistematizacijom i pripremom ukrajinskih oružanih snaga za mirovnu operaciju u Iraku. Istakao je važnost da se „u svim zemljama razvija svest o značaju mirovnih operacija i podeli odgovornosti svih za mir u svetu”. (Beta-FoNet)

NOVOSADSKI ODBOR DS
Sledi kazna na pokrajinskim izborima

NOVI SAD: Novosadski odbor Demokratske stranke optužio je DSS da je vodila tajne pregovore sa socijalistima oko formiranja skupštinske većine i nove vlade i da je time pokazala da “od samog početka nije imala nameru da postigne dogovor unutar demokratskog bloka”. Predsednik Izvršnog odbora gradske organizacije DS-a Bojan Petrović izjavio je juče novinarima da demokrate više “neće trpeti nikave ucene”, već da će biti prava opozicija novoformiranoj parlamentarnoj koaliciji.
- DS nikada neće biti u vladi u kojoj su, ili koju podržavaju socijalisti ili radikali, jer je reč o strankama koje su pre 5. oktobra uništile Srbiju i potpuno je izolovale od sveta - kazao je Petrović.
On je dodao da DS i dalje smatra da je većinska vlada najbolje rešenje, ali da se ona mora konstituisati “na fer način”.
Komentarišući činjenicu da je među zahtevima koje su socijalisti izneli u postizbornim dogovorima sa DSS-om i raspisivanje pokrajinskih izbora, Petrović je kazao da njegova stranka očekuje pritiske u tom smeru, ali da će im se odupreti.
- Pokrajinski izbori održaće se onda kad ih raspiše pokrajinski parlament, odnosno u septembru ili oktobru, kad je i redovan termin. Verujem da će građani do tada prozreti novu koaliciju na republičkom nivou i da će ona na tim izborima biti kažnjena - rekao je Petrović. B. D. S.

PREDSEDNIK POKRAJINSKOG ODBORA SPO SLOBODAN ŽIVKUCIN:
Nema koalicije sa socijalistima

NOVI SAD: Srpski pokret obnove je zadovoljan izborom Dragana Maršićanina za predsednika Narodne skupštine Srbije i izborom potpredsednika, čime je Srbija počela da izlazi iz institucionalne krize, istakao je juče na konferenciji za novinare predsednik Pokrajinskog odbora SPO i narodni poslanik Slobodan Živkucin.
On je naveo da je ovim činom prekinuta agonija i da SPO veruje da će uskoro biti formirana i nova vlada. Po njegovim rečima, SPO je svoj stranački interes podredio nacionalnom i očekuje da će “stranke koje su se pokazale neozbiljno prilikom izbora predsednika Skupštine shvatiti da nema opravdanja da se ponašaju uskogrudo”.
- SPO će i dalje biti faktor sporazumevanja i maksimalno će doprinositi rešavanju problema. Takvu ozbiljnost očekujemo i od drugih parlamentarnih stranaka. Vrata SPO su otvorena za Demokratsku stranku kad je reč o formiranju vlade. Želimo da DS prihvati sporazum koji je nedavno odbacila - kaže Živkucin i dodaje da SPO nema nikakvih dilema da li vladu treba formirati sa ili uz podršku DS, bilo ona većinska ili manjinska.
On je istakao da podrška Socijalističke partije Srbije izboru Dragana Maršićanina za predsednika parlamenta ne znači da se desila nekakva koalicija demokratskih snaga u Skupštini sa ovom strankom. Prema njegovim rečima, SPS je iskoristila priliku da pokaže da je odgovorna stranka, ali to ipak ne znači da će demokratske stranke pregovarati sa SPS o formiranju vlade.
- Moglo bi se reći da DS namerno gura ostale demokratske stranke u zagrljaj SPS zarad poena na eventualnim ponovljenim izborima, ipak više je verovatno da je reč o kupovini vremena kako bi se rešile unutarstranačke razlike u DS. Zbog toga smatramo da je pre formiranja vlade potrebno sačekati izbornu Skupštinu DS, kako bismo znali ko je njen pravi predstavnik - veli Živkucin.
On je dodao da se SPO zalaže za hitno raspisivanje vanrednih pokrajinskih i lokalnih izbora, s obzirom da sadašnji sastav vojvođanskog parlamenta ne odražava volju građana. S. V. P.

KOŠTUNICA SA O’DONELOM O POLITIČKOJ SITUACIJI
Prvo ojačati institucije

BEOGRAD: Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica razgovarao je juče sa stalnim koordinatorom Ujedinjenih nacija u Srbiji i Crnoj Gori Frensisom O’Donelom o političkoj situaciji, posle izbora predsednika i potpredsednika Skupštine Srbije.
U saopštenju se navodi da se O’Donel interesovao o mogućnostima u vezi sa formiranjem nove Vlade Srbije, kao i za funkcionisanje državne zajednice Srbija i Crna Gora.
Koštunica je istakao važnost konstituisanja skupštine, kao prvog koraka u oživljavanju državnih institucija, “koje su sistematski obezvređivane u proteklom periodu”, i nešto što će značajno olakšati i pregovore oko izbora nove republičke vlade.
Prema rečima lidera DSS, prioriteti nove vlade biće jačanje institucija, donošenje novog ustava i niza sistemskih zakona, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.

SAVET STRANIH INVESTITORA
Nastaviti reforme

BEOGRAD: Savet stranih investitora saopštio je juče da se poslovna i investiciona klima u Srbiji pogoršava usled trenutnih unutrašnjih političkih borbi oko formiranja nove vlade.
Kako se navodi u saopštenju, Savet stranih investitora traži od kreatora politike da se usredsrede na opšti interes zemlje i da formiraju novu vladu kako bi se nastavile ekonomske reforme.
“Srbija mora da iskoristi mogućnosti koje su joj otvorili međunarodni donatori i privatni investitori, strani i domaći, a kojih je sve manje”, navodi se u saopštenju i dodaje da oni koji kreiraju politiku moraju hitno da iskoriste ovu šansu za ostvarivanje ekonomskog razvoja u skladu sa potencijalima Srbije.
Savet stranih investitora apeluje da se iskoriste prednosti koje su donele do sada sprovedene reforme u zemlji i da se nastavi sa njihovim sprovođenjem kako bi se Srbija u punoj meri integrisala u svetsku privredu i ostvario napredak ka integraciji u EU.
Izvesnost u pogledu opredeljenosti Srbije za reforme, suštinski dijalog sa svima u sprovođenju reformi, ali i precizan i realan, dinamički plan ekonomskih i pravnih reformi, su ključni za budući privredni uspeh Srbije, navodi se u saopštenju.

EIB ZA SCG OBEZBEDILA 162 MILIONA EVRA
Skupština stopira kredit

BRISEL: Evropska investiciona banka (EIB) uložiće ove godine 400 miliona evra u projekte na zapadnom Balkanu.
Srbija i Crna Gora je dobila 162 miliona evra veoma povoljnih dugoročnih kredita, uključujući 50 miliona evra za obnovu bolnica i zdravstvenog sistema u Srbiji. To je prvi takav projekat koji finansira Evropska investiciona banka. U decembru je odobrena i ove godine bi trebalo da bude i potpisana odluka EIB o finansiranju modernizacije službe vazdušne kontrole u SCG sa 47 miliona evra.
- Ti krediti nisu izgubljeni i Evropska investiciona banka i dalje stoji iza svoje zvanične odluke o dodeli ovih kredita Srbiji i čeka da ih potvrdi Skupština SCG - izjavio je šef Odeljka za zapadni Balkan u EIB Masimo Eufemia. (Beta)

MAROVIĆ RAZGOVARAO SA ŠEFOM MISIJE OEBS-a
Reforme i Hag uslov za Evropu

Beograd: Predsednik Srbije i Crne Gore Svetozar Marović i šef Misije OEBS-a u SCG Mauricio Masari ocenili su juče da su nastavak reformi i puna saradnja sa Haškim tribunalom važni preduslovi za puno uključivanje državne zajednice u evropske strukture. Kako se navodi u saopštenju iz kabineta predsednika SCG, Marović i Masari su među važne preduslove za uključivanje državne zajednice u evropske institucije naveli i podršku dijalogu o Kosovu i unapređenje odnosa u regionu.
Predsednik Marović je pozdravio inicijativu OEBS-a o organizovanju posebnog skupa posvećenog toleranciji i pomirenju, koji će uskoro biti održan u skladu sa odlukom OEBS-a da te teme budu prioriteti u radu te organizacije u 2004. godini. (Beta)


VIŠE VULGARNIH PRETNJI HRVATSKIM DIPLOMATAMA U SUBOTICI
Anonimne kukavice prete smrću

SUBOTICA: Generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Jasmina Kovačević-Čavlović izjavila je da su preteći telefonski pozivi stizali i drugim hrvatskim diplomatskim predstavnicima u Subotici, a ne samo njoj. Najčešće su bili praćeni porukom: “Hrvati, spremite se da umrete”.
- Prije mjesec dana učestali su anonimni telefonski pozivi na moj kućni broj, u kojima su mi psovali “ustašku majku” i obraćali mi se veoma vulgarnim i pogrdnim izrazima - rekla je Kovačević-Čavlović hrvatskim medijima. - Nakon sedam-osam poziva, obaviještena je policija i oni su postavili “lovca”, međutim, poziva je i dalje bilo.
Pretnja diplomatskim predstavnicima RH u Subotici jedna je u nizu incidenata koji su se dogodili u proteklih mesec dana na teritoriji ove opštine.
Posle parlamentarnih izbora u Srbiji, na kojima je najviše glasova dobila Srpska radikalna stranka, oštećeno je više verskih i nacionalnih obeležja Hrvata u Vojvodini.
Policija je uhvatila samo osobu koja je razbila prozor na Franjevačkom samostanu početkom ove nedelje - maloletnu osobu Z. M. iz Beograda. (FoNet)

REPORTERI „SLOBODNE EVROPE” POSETILI DOM
PRVE SRPSKE PORODICE KOJA SE VRATILA U PRIŠTINU
Mitrovići ponovo kod kuće

U Prištinu se pre nekoliko dana vratila prva srpska porodica. To su Dragoljub i Vukosava Mitrović, starosedeoci Prištine. Sa njima će prvih dana biti i njihov sin Zoran, koji je došao da im pomogne da se smeste i koliko toliko urede svoj život. Mitrovići su Prištinu napustili 1. jula 1999. godine. Pre povratka živeli su u Vrnjačkoj Banji. Kucamo na ulazna vrata prizemne kućice, koja je uvek bila porodični dom Mitrovića. Pred nas izlazi Zoran, a tu je i njihov prvi komšija Albanac, ali i predstavnik američke humanitarne nevladine organizacije UMKOR, koji im je doneo prvu najneophodniju pomoć: brašno, šećer, pasulj, pirinač, zejtin. Mitroviće pitamo da li je bilo teško odlučiti se da se vrate.
- Pa, nije bilo lako doneti odluku. Iskreno rečeno, mi smo razmišljali da nikada nikome nismo učinili zlo, kuća je ostala čitava i odlučili smo da pokušamo da ostatak života provedemo ovde - odgovara Dragoljub.
Vukosava Mitrović, dok nas nudi kafom i rakijom, kaže:
- Radosna sam što sam došla u svoju kuću, prvo to, ali je kuća prazna…
Zoran takođe ne krije emocije.
- Utisci su veoma, veoma jaki kada dođete u rodni grad posle četiri godine, a u tom gradu ste živeli decenijama. Svakako da se vraća slika iz detinjstva, iz mladosti i svakako da ste srećni kada možete da obiđete svoju kuću, da se vratite u svoj rodni grad.
Sedamdesetogodišnji Dragoljub, dok je ispraćao komšiju Albanca, koji je došao da ih obiđe, pun je nade.
- Evo komšija je bio tu, razgovarali smo. Treba da bude međusobnog poverenja, tolerancije treba da bude. Dok se živi, treba da se živi ljudski, dostojanstveno - kaže Dragoljub. (Slobodna Evropa)

[ home ] [ vesti ] [ dogadjaji ] [ svet ] [ politika ] [ društvo ] [ ekonomija] [ kultura] [ sport ] [ hronike - novi sad ] [ crna hronika ]
[ spec ] [ pero ] [ mozaik ] [ feljton ] [ horoskop ] [ kulturni dodatak ] [ dsport ]